קיני (עם)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Israelmap001.jpg

הקיני הוא עם המוזכר בתנ"ך כאחד מעשרת העמים שארצם הובטחה לאברהם בברית בין הבתרים. הקיני היה בעל אופי נטרלי במאבקים הפנימיים באזור ארץ כנען בתקופות השונות, ומתואר במקרא שהיו לו קשרים טובים עם ישראל מחד ועם אויביו מאידך[1].

הקיני הוא שבט קדום נודד מעמי כנען. השם קיני נגזר מהשם קַין[2], ועל פי פרשנויות המקרא הוא קרוי כך על שם קין בנו של אדם הראשון[3]. הקינים היו קרובים למדיינים: על יתרו נאמר שהיה כהן מדיין ומשפחתו נקראת גם 'קיני'[4][5]. הקינים התפשטו באזורי שבתם של העמים והשבטים: מדיין, אדום ועמלק, בסיני, בנגב ואף באזור עמק יזרעאל. עיסוקם כשבט היה בייצור נחושת ועיבודה.[דרוש מקור]

בימי השופטים הפכו שבטי הקיני היושבים ביריחו לתלמידיו של עתניאל בן קנז[6]. חלק מסוים משבט הקיני נפרד בתקופה זו מעיקר השבט ונדד לאזור עמק יזרעאל, שם ישבה יעל אשת חבר הקיני שהרגה את סיסרא כאשר נלחם בישראל. מאוחר יותר, בעת מלחמת שאול המלך באגג מלך עמלק, שהעיר המרכזית שלו חנתה באותה העת באזור צפון הנגב, שלח שאול שליחים לקיני, מתוך דאגה לשלומם כהכרת הטוב על עזרת חובב אביהם לעם ישראל בעת נדודיו במדבר, להזהירם ולבקשם לעזוב את מקומם שבתוככי שטחו של עמלק על מנת למנוע את היפגעותם בשגגה תוך כדי הלחימה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הרב יוסף מיכאל יוסקוביץ הרצאה בכינוס מטמוני ארץ 'כי אם יהיה לבער קין' באתר בינינו.


הערות שוליים

  1. ^ ספר שופטים פרק ד פסוק יז; ספר שמואל א פרק טו פסוק ו.
  2. ^ ספר שופטים פרק ד פסוק יא.
  3. ^ באתר דעת
  4. ^ ”וּבְנֵי קֵינִי חֹתֵן מֹשֶׁה עָלוּ מֵעִיר הַתְּמָרִים” (ספר שופטים, פרק א', פסוק ט"ז)
  5. ^ קיני באתר דעת
  6. ^ רש"י לספר שופטים, פרק א', פסוק ט"ז
Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0