רבי שמואל ברוך ורנר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שמואל ברוך ורנר
שמואל ברוך ורנר.jpg
נואם ב'כנס תורה שבעל פה', ירושלים תשל"א
תאריך לידה כ"ה בטבת ה'תרע"א
תאריך פטירה ל' בסיון ה'תשנ"ג
מקום פעילות בני ברק
השתייכות ליטאים
תפקידים נוספים ראב"ד בתל אביב דיין
חיבוריו משפטי שמואל, יקר תפארת, ובירורי הלכות

הרב שמואל ברוך ורנר (כ"ה בטבת ה'תרע"א, ינואר 1911ל' בסיון ה'תשנ"ג, 1993) היה תלמיד חכם ישראלי, שכיהן במשך שנים רבות כראב"ד בתל אביב. חתן פרס הרב קוק. חתנו של הרב יעקב משה חרל"פ.

ביוגרפיה

נולד בירושלים לרב חנוך הניך ודינה ורנר. סבו הוא הרב משה מנחם מנדל ורנר, מבוני ירושלים, מייסד שכונת בתי ורנר בירושלים שיועדה למגורי תלמידי חכמים. למד בישיבת עץ חיים. בשנות ה-30 נישא לקיילה יהודית, בתו של הרב יעקב משה חרל"פ.

לאחר קום המדינה התמנה כראב"ד בתל אביב, וכיהן בתפקידו עשרות שנים. שימש חבר ועדת השופטים של פרס הרב קוק. בשנת תשל"ג (1973) זכה בעצמו בפרס הרב קוק (פרס כבוד).

פרסם מספר ספרים תורניים וכן מאמרים בנושאי הלכה ומשפט בבמות שונות. במקביל לעיסוקו בתחום ההלכה והדיינות עסק רבות בעריכת תורתם של הראשונים. בשנת תש"ה (1945) פרסם על פי כתב יד את פירוש הרדב"ז על הלכות שלוחין ושותפין והלכות עבדים ברמב"ם. כמו כן הוציא את חידושי הר"ן למסכתות שבת, מועד קטן ומגילה. סייע לשלמה זלמן אריאל בכתיבת ערכים באנציקלופדיה מאיר נתיב

התגורר בבני ברק, ואת תפילותיו קבע בישיבת פוניבז'. נפטר בל' בסיוון ה'תשנ"ג ונקבר בבית הקברות בהר הזיתים[1]. לאחר פטירתו יצא לכבודו ספר זיכרון על ידי מכון ירושלים בעריכת הרב יוסף בוקסבוים.

משפחתו

בני משפחתו כיהנו בתפקידים מרכזיים ברבנות: דודו הרב שמחה בונם ורנר כיהן כחבר הבד"ץ של העדה החרדית בירושלים ובני דודו היו הרב אברהם ורנר רבה של נתניה והרב אשר זאב ורנר, היה רבה של טבריה.

בנו הרב דוד ורנר הוא רבה של חדרה. בן אחר, הרב שמעון מאיר ורנר, הוא ראש כולל ותיק, הממוקם בישיבת תפארת חיים בתל אביב. חתניו הם: הרב דב צבי קרלנשטיין, ראש ישיבת גרודנה באשדוד, והרב מנחם שיף, ראש כולל ברעננה.

מספריו ועריכותיו

  • משפטי שמואל - פסקים ובירורי הלכות באבן העזר ובחושן משפט
  • בירורי הלכות - בזכויות עובד ומעביד, שכיר וקבלן
  • חידושי הר"ן - למסכתות שבת, מועד קטן ומגילה
  • יקר תפארת - לרדב"ז על משנה תורה הלכות שלוחין ושותפין והלכות עבדים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. צילום קברו, אתר הר הזיתים
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.