תחבורה בירושלים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

התחבורה בירושלים מורכבת במיוחד בשל הטופוגרפיה ההררית של העיר, צפיפות הבנייה בחלקים הישנים של העיר וכמות האוכלוסייה הרבה. התחבורה העירונית מושתתת על אוטובוסים עירוניים, מוניות וכלי רכב פרטיים. ב-2011 נפתח קו ראשון של רכבת קלה כחלק ראשון ממערכת תחבורה ציבורית גדולה ומקיפה בירושלים, שהפך לכלי תחבורה מרכזי באזור מרכז העיר.

הגישה לירושלים עצמה מסובכת גם כן בשל מעברם של הדרכים בתוואי הררי, ולכן ישנו קושי בסלילת כבישים חדשים והרחבת כבישים קיימים לירושלים.

Click to Shrink Back
תחנה מרכזיתיצחק נבוןמלחהגן החיות התנ"כירכבתרכבתהדסה עין כרםהר הרצלהרכבת הקלההרכבת הקלהרכבת תת-קרקעיתהקו הכחולהרכבת הקלההרכבת הקלההקו הכחולרכבת הכותלהרכבל לכותלהעיר העתיקהממילאהמרכזרכבת תת-קרקעיתרכבת תת-קרקעיתרכבת תת-קרקעיתתחבורת ירושלים.png
לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

תרשים של מערך התחבורה הציבורית בירושלים:
רכבת (בשחור), הרכבת הקלה - הקו האדום (באדום), הקו הכחול - אוטובוסים מרווחים (בכחול), המשך מתוכנן של הרכבת, של הקו האדום ושל הקו הכחול בקווים דקים, כך גם הרכבל לכותל בסגול, ותחנת האוטובוסים המרכזית


היסטוריה

הציור "תחבורה בירושלים" מעל הרכבת הקלה, שהוצב בראשית המאה ה-21
רחוב יפו בראשית המאה ה-20. רחוב יפו משמש כעורק תחבורה ראשי בירושלים במשך שנים רבות.

בתקופות עבר, בהן שכנה העיר בתוך תחומי העיר העתיקה הייתה הכניסה המרכזית לעיר מצפון, דרך שער שכם, שהיה השער לבאים מצפון (דרך האבות - כביש 60) וממערב (מעלה בית חורון - כביש 443). בעקבות היציאה מן החומות והתחלת בניית שכונות חדשות ממערב לעיר העתיקה באזור רחוב יפו, כמו גם סלילתה מחדש של הדרך העתיקה אמאוס (שער הגיא) - ירושלים (כביש 1) במחצית השנייה של המאה ה־19, החליף שער יפו את שער שכם בשירות התנועה מירושלים מערבה לעבר השפלה, כמו גם לכיוון דרום (בית לחם וחברון, (דרך חברון)). בעקבות סלילת הדרכים החלה הנסיעה בעגלות ודיליג'נסים להחליף את הרכיבה על בעלי חיים, שהייתה עד אז הדרך היחידה שבה ניתן היה להגיע לירושלים בהיעדר דרכים סלולות.

בשלהי המאה ה-19 נסלל קו רכבת מיפו דרך לוד לירושלים שהיה קו הרכבת הראשון במזרח התיכון, והיה סמל להתקדמותה של ירושלים.

התוואי ההררי ומעברו של כביש 1 באזור מגורים של אוכלוסייה ערבית הובילה לקרבות קשים במלחמת העצמאות (השגת שליטה על דרכים אחרות, כגון כביש 443 וכביש 375 הייתה קשה עוד יותר), קרבות שנערכו על מנת להשתלט על ציר זה לצורך העברת אספקה לירושלים. בסיום המלחמה נסללה דרך חלופית מדרום לכביש 1 שנקראה דרך בורמה כמעקף לקטע באזור לטרון שנשאר בשליטת הלגיון הירדני, ובכך נפתחה הדרך לירושלים. לאחר סיום מלחמת העצמאות והרחבת פרוזדור ירושלים, נסלל כביש 395 מאזור בית שמש ועד עין כרם, אך התנועה העיקרית לעיר התנהלה דרך שער הגיא.

לאחר מלחמת ששת הימים נפתחו דרכים נוספות לירושלים, כמו כביש 443 מצפון וכביש 375 מדרום.

צוות תוכנית אב לתחבורה ירושלים

כבר בשנת 1968 הוקם צוות תוכנית אב לתחבורה ליד עיריית ירושלים, שנועד לספק מידע אנליסטי למקבלי ההחלטות, לחזות מגמות עתידיות על בסיס נתונים אלה ולספק פתרונות אפשריים בתחומי התחבורה, הנגישות, המינוע ושיפור חזות העיר הפרושה על פני שטח נרחב, בעייתי מבחינה טופוגרפית, ללא רשת דרכים הולמת ובעלת מערכת תחבורה ציבורית בלתי אמינה ומיושנת ועם זאת - עיר בירה. הצוות נעזר במשרד בעל מומחיות עולמית בתחום, Jack Leisch & associates והחל מ-1975 הוכוון התכנון התחבורתי בעיר על פי תוכנית זו. עיקר התוכנית יצירת עורקי תחבורה (צירים, בראשם כביש בגין) וסלילת כביש טבעת[1].

במהלך השנים הוביל הצוות, תחת הנחייה משולבת של עיריית ירושלים ומשרד התחבורה, את תוכנית האב לחנייה, תוכנית האב להסדרי תנועה ולהפרדות מפלסיות ותוכנית אב להסדרת התחבורה הציבורית במזרח ירושלים.

שיאה של פעילות הצוות, שצורף בראשית שנות התשעים לעמותה לתכנון פיתוח ושימור אורבני - ירושלים, הוא פיתוח תפיסה מתקדמת של תחבורה ציבורית המבוססת על רכבת קלה ורשת קווי אוטובוס עורקיים, משלימים ומזינים, קצרים וישרים יחסית, שיחליפו את הקווים הארוכים והמפותלים שהתפתחו בעיר במהלך השנים, ללא ראייה כוללת של הצרכים. הצוות מרכז אנשי מקצוע, נציגי חברות תחבורה ונציגי ציבור ליצירת מרקם משולב של תחבורה ציבורית, כולל מסופי תחבורה ציבורית בתחנה המרכזית, תחנת הרכבת מלחה, הר הרצל והר חוצבים, נתיבים לתחבורה ציבורית (נת"צ) והסדרה של התחבורה הציבורית במזרח ירושלים.

במקביל לפיתוח תשתיות התחבורה מטפל הצוות גם במרחב הציבורי להולכי הרגל ורוכבי האופניים, בשיקום והחייאת מרכז העיר, בדגש על ציר רחוב יפו.

הכבישים בעיר

כביש 9 במהלך בנייתו.

גישה לעיר

כיום הגישה לעיר נעשיית בעיקר דרך כביש 1.

ב-2009 הסתיימה סלילת כביש 9 העירוני דרך עמק ארזים ממחלף מוצא שבכביש 1 עד לצומת רמות על מנת לדלל את תנועת הרכבים העולים לעיר, הכביש משרת את הנוסעים לכיוון צפון העיר ומהווה המשכו של כביש 1 לים המלח.

כביש נוסף המשמש כעורק כניסה ראשי לעיר מכיוון מרכז הארץ, הוא כביש 443.

כניסות נוספות: מכיוון ים המלח, דרך חלקו המזרחי של כביש 1 (מים המלח ומעלה אדומים) לצומת הגבעה הצרפתית או מנהרת הר הצופים; מדרום, מאזור גוש עציון דרך "כביש המנהרות" המהווה חלק מכביש 60 מכיוון גוש עציון וחברון; מצפון כביש 60 מכיוון עפרה ובית אל.

כניסות קטנות נוספות: שתי כניסות באזור עין כרם, כניסה דרומית מזרחית באזור שכונת הר חומה (מכיוון תקוע ונוקדים, כביש 398); דרך חברון ומעבר "רחל" לעיר בית לחם; מעבר קלנדיה בסמוך לקצה הצפוני של ירושלים בעטרות;

בתוך העיר

פרויקטים עתידיים

  • כביש 1 בשל העומסים הכבדים מכיוון מערב החליטה הממשלה ב-2011 על הרחבת הכביש לשלושה נתיבים ושדרוג המחלפים בו - חידוש הכביש ממחלף שער הגיא עד למחלף מוצא ממערב, חידוש הכביש מצומת בית הערבה עד למחלף אדומים ושיפוצו עד למחלף הזיתים ממזרח.
  • כביש הטבעת - כביש בבניה ותכנון בחלקו שינקז את התנועה בין כל הצירים הראשיים של העיר ויאפשר גישה לכל שכונות הקצה של העיר בצפון, בדרום, במזרח ובמערב ללא צורך לעבור דרך מרכז העיר או צירי התנועה המרכזיים ובכך יפחית את נפח התנועה בהם. כביש זה מורכב משני כבישים: כביש הטבעת המזרחית וכביש הטבעת המערבית.[2]
  • כביש 16 הוא כביש שישרת את הבאים לכיוון דרום העיר מכביש ירושלים תל אביב שיתחיל במחלף מוצא עד למחלף גבעת מרדכי שבדרך בגין.
  • כביש 21
  • כביש 45 כביש גישה חדש לירושלים, ממחלף בן שמן לגבעת זאב ובעתיד עוד מזרחה עד לגבול עם ירדן, לכיוון עמאן. כביש זה יהיה הכביש המרכזי והעיקרי שישרת את הבאים מתל אביב ומצפון הארץ לירושלים.
  • כביש 39 ישרת את תושבי בית שמש וביתר עילית מכיוון מערב יהיה כביש מהיר מכיוון צומת האלה ובהמשך ימשיך גם לכיוון כביש 6, קריית גת, קריית מלאכי ואשדוד, הכביש ישרת בהמשכו גם את הבאים מכיוון דרום.
  • דרך בגין - כיום הכביש נמתח מעטרות עד לכביש המנהרות.

תחבורה ציבורית

התחנה המרכזית. נתיב לאוטובוסים ונתיב לרכבת הקלה.
התחנה המרכזית של מזרח ירושלים בדרך שכם.

התחבורה הציבורית בירושלים מושתתת בעיקר על עשרות קווי אוטובוסים עירוניים, כ-45% מתושבי ירושלים משתמשים באוטובוסים העירוניים לנסיעה לעבודה ומחוץ לעיר.

האוטובוסים בירושלים הופעלו בעבר על ידי חברת המקשר עד למלחמת ששת הימים, כיום החברה המפעילה את האוטובוסים היא אגד. במזרח העיר פועלת חברת אוטובוסים נוספת המשרתת את תושבי מזרח ירושלים והכפרים והערים הערביות שמסביבה. בנוסף, מופעלים בסופי שבוע ובחופשים קווי לילה מאזורי הבילוי אל השכונות הגדולות.

הרכבל לכותל ולהר הזיתים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הרכבל לכותל

הנגישות לעיר העתיקה והכותל המערבי היא אולי הקשה ביותר מכל ירושלים בשל מיעוט הכבישים באזור ומסה כבדה של כלי רכב המבקשים להגיע למקום. הפועל יוצא הוא כי האזור שמסביב לעיר העתיקה פקוק כמעט תמיד וישנו צורך למציאת פתרון תחבורתי למבקשים להגיע.

כך נוצר לראשונה הרעיון של הקמת רכבל ראשון מסוגו בירושלים שישמש גם ככלי תחבורתי וגם תוספת אטרקציה תיירותית לירושלים.

הקמת הרכבל נמצאת בשלבי תכנון ואישור מתקדמים ובנייתו אמורה להתחיל במהלך 2015, מסלולו יחל באזור תחנת הרכבת הישנה לכותל ומשם יעלה לאזור מלון שבע הקשתות שבראש הר הזיתים לנקודת תצפית שתהיה בו על מרכז ירושלים והעיר העתיקה.

תחנה מרכזית

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – התחנה המרכזית של ירושלים, תחנת הרכבת בנייני האומה

התחנה המרכזית ירושלים היא אחת התחנות הגדולות והעמוסות בישראל וממנה יוצאות נסיעות לכל רחבי הארץ, בעתיד תהיה התחנה חלק ממרכז גדול יותר של תחבורה עם תחנת הרכבת בנייני האומה והרכבת הקלה העירונית.

תחבורה במזרח ירושלים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מזרח ירושלים#תחבורה ציבורית

עד שנת 2004 שררה אנדרלמוסיה בקוי התחבורה הציבורית בשכונות הערביות במזרח העיר. עשרות חברות פרטיות ומשפחתיות הפעילו קוים בלתי סדירים או סדרים למחצה, בלא פיקוח נאות ובכלי רכב מיושנים. בשנת 2004 הגדירו עיריית ירושלים, משרד התחבורה ותוכנית אב לתחבורה ירושלים פרויקט לאיחוד החברות לחברה מאוחדת ובה חמש חברות-בנות, המופעלות לפי זיכיון. יחד עם נציגי האוכלוסייה תוכננו ונקבעו מסלולים קבועים. החברה מפעילה צי של מיניבוסים מתוצרת מרצדס, שנרכשו בסיוע משרד התחבורה. המיניבוסים צבועים באופן אחיד בתבנית פסים ירוק-לבן (לקווים פנים-עירוניים) או כחול-לבן (לקווים כפריים/פריפריאליים) ונקראים בעגה המקומית "זברות" או "אוטובוסים ערביים". המחירים מסובסדים ונקבעים לפי חוק[3].

מרכז ההפעלה הוא התחנה המרכזית של מזרח ירושלים שלה שני מסופים סמוכים: האחד ברחוב סולטאן סולימאן, ממזרח לגן הקבר, בין שער שכם ושער הפרחים, המשמש בעיקר את התחבורה הבין-עירונית, והשני בדרך שכם ממערב לגן הקבר מיועד לתחבורה העירונית.

הרכבת הקלה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הרכבת הקלה בירושלים
רכבת קלה ברחוב יפו

כבר בתחילת שנות ה-90 העלו בעירייה את רעיון הרכבת הקלה כפתרון לעומסים בירושלים ראש העיר דאז אהוד אולמרט הקים את צוות תוכנית האב לתחבורה בירושלים שירכז את כל התכנון התחבורתי בירושלים.

בשנת 2000 החלו לבנות את הקו האדום של הרכבת הקלה בירושלים ואת הקו הכחול של המערך שעתיד לכלול כ 8 קווים של רכבות קלות ואוטובוסים רבי קיבולת. באוגוסט 2011 החלו נסיעות המבחן של קו הראשון ובדצמבר באותה שנה החלה הרכבת לפעול למרות הביקורת הציבורית על אי השלמת הפרויקט עד הסוף, כחלק מהפרויקט נבנה מעל הכניסה לעיר גשר מיתרים לרכבת. כעת עובדים בסיטיפס המפעילה את הרכבת על המשכת הקו והוספת קווים לקו הראשון. בסוף ינואר 2012 נערך שינוי בכל האוטובוסים בדרום מערב העיר ואלו משרתים את התושבים רק עד לתחנת הרכבת הקרובה לשכונה.

הרכבת לירושלים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מסילת הרכבת לירושלים

קו הרכבת הראשון במזרח התיכון היה קו הרכבת ירושלים - יפו המשרת גם כיום את ירושלים.

בעבר הרכבות לירושלים היו מגיעות על לתחנת החאן הישנה בירושלים אולם ב-2005 שודרג מעט הקו והוקמו תחנת הרכבת מלחה ותחנת הרכבת גן החיות התנ"כי המשרתות כיום את ירושלים. אולם גם לאחר שדרוג הקו מעטים הנוסעים בקו זה בשל זמן הנסיעה הארוך (כשעה וחמישים דקות) והשימוש במסילה אחת העלולה לגרום לעיכובים נוספים כאשר אחת הרכבות מתעכבת.


Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קו הרכבת המהיר לירושלים

בשנת 2005 החלה בנייתו של קו הרכבת המהיר לירושלים שיעבור בסמוך למודיעין ומשם במנהרה מתחת להרי ירושלים, ועד לתחנת בנייני האומה, הקו יחל לפעול ב-2018.

בנובמבר 2016 אשרו משרד התחבורה ורכבת ישראל בשיתוף עיריית ירושלים את התוכנית להארכת קו הרכבת מתחנת בנייני האומה ועד לתחנת הכותל המערבי[4]. על פי התכנון יבוצעו עבודות להארכת הקו לאורך רחוב יפו במפלס תת-קרקעי עד לממילא, שעל יד העיר העתיקה, ומשם ימשיך תוואי הקו כשהוא עדיין תת-קרקעי לכיוון הכותל המערבי באחת מ 2 חלופות, האחת היא: המשך הקו לאורך חומות העיר העתיקה ומחוצה לה, עד לשער האשפות, שם תוקם תחנת הכותל, ואילו החלופה השנייה מציעה: כניסה אל תוך העיר העתיקה מאזור מגדל דוד מערבה תחת הרובע היהודי, לכיוון רחבת הכותל.

התוכנית להארכת הקו, מצריכה כריית מנהרה באורך של למעלה מ 3 קילומטרים, כאשר לפי המתוכנן, הכרייה תעשה מכיוון העיר העתיקה לכיוון תחנת האומה וזאת כדי לא להפריע לפעילות השוטפת בתחנת האומה.

לפי התוכנית תוקם בנוסף גם תחנת ירושלים מרכז, באזור הצטלבות הרחובות יפו והמלך ג'ורג'. מיקום התחנה באזור זה, יאפשר למשתמשים בה, נגישות למסלול הקו האדום הקיים והקו הכחול המתוכנן של מערך הרכבת הקלה בירושלים, ולהמשיך בנסיעה כמעט לכל נקודה מרכזית בעיר. התחנות המתוכננות וכן המסילה יבנו בעומק של כ50 מטרים מתחת לפני הקרקע. עלות הפרויקט מוערכת בכ-2 מיליארד שקל.

תעופה

לאחר מלחמת ששת הימים הופעל שדה התעופה ירושלים בעטרות, שדה שהוקם עוד בתקופת המנדט הבריטי מצפון לעיר, כשדה תעופה בינלאומי של ירושלים, אשר שימש לתחבורה אווירית אזרחית וצבאית של מטוסים קטנים ומסוקים. בפועל, רוב פעילותו של נמל תעופה עטרות הייתה פנים-ארצית. מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה בשנת 2000 הוחלט להפסיק את הטיסות לשדה תעופה זה בעקבות החשש ליירוט המטוסים מהכפרים הערבים הסמוכים. ומאז לא מתקיימות טיסות אליו וממנו ובמקום שוכן כיום בסיס מג"ב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0