תחנת הרכבת פתח תקווה – קריית אריה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פתח תקווה – קריית אריה
Petah Tikva Kiryat Arye Railway Station002.jpg
חזית אולם הנוסעים
Handicapped Accessible sign.svg נגישה לבעלי מוגבלויות
מידע על הבניה
חנוכת התחנה 3 במאי 2008
מיקום
קואורדינטות 32°06′22″N 34°51′44″E / 32.106152°N 34.862344°E / 32.106152; 34.862344
אתרים סמוכים מרכז התחזוקה העתידי של הרכבת הקלה בגוש דן, אזור התעשייה קריית אריה, שכונת אם המושבות ,מחלף תקווה ואצטדיון המושבה
מידע על התחנה
שירות רכבות כפר סבא, הוד השרון, תל אביב, חולון, בת ים, ראשון לציון, יבנה, אשדוד, אשקלון, שדרות, נתיבות, אופקים ובאר שבע
מראה הרציפים

תחנת הרכבת פתח תקווה – קריית אריה היא תחנת נוסעים של רכבת ישראל, הממוקמת בצפון-מערב העיר פתח תקווה, באזור התעשייה קריית אריה, ובסמוך לשכונת אם המושבות ותוכננה על ידי האדריכל שלמה גרטנר. התחנה נמצאת על מסילת הירקון בין תחנת הרכבת בני ברק ותחנת הרכבת פתח תקווה סגולה ומשמשת כתחנת ביניים בקו תל אביב - כפר סבא.

היסטוריה

עם פתיחת הקו תל אביבראש העין בשנת 2000 כבר תוכנן להקים בעתיד תחנה נוספת באזור פתח תקווה ממערב תחנת הרכבת פתח תקווה סגולה. המכרז לבניית התחנה פורסם כבר בסוף שנת 2002, אך הוא בוטל עקב החלטה של הנהלת הרכבת לאחד את העבודות על התחנה עם העבודות להכפלת מסילת הירקון והקו לכפר סבא. המכרז להקמת התחנה פורסם מחדש ב-2004 והעבודות במקום החלו רק בתחילת 2005. אף על פי שעל פי תנאי המכרז העבודות היו צריכות להסתיים בתוך שנה, פתיחת התחנה נדחתה לשנת 2007 והיא אף הופיעה בלוחות הזמנים שפורסמו בשנה זו. בפועל פתיחת התחנה נדחתה בכל פעם ולבסוף היא נפתחה במוצאי שבת ה-3 במאי 2008.

בעתיד, מתוכנן מעבר תת-קרקעי המקשר בין תחנת קריית אריה לבין מרכז התחזוקה של הרכבת הקלה (דפו קריית אריה) הכולל גם תחנת נוסעים שתאפשר קישור בין הקו האדום של הרכבת הקלה ורכבת ישראל.

מבנה התחנה

בתחנה שני רציפי צד משני צידי המסילה הכפולה, והמעבר ביניהם מתבצע בעזרת מעבר תת-קרקעי. צמוד לאולם הנוסעים נמצא הרציף הדרומי, רציף 1, וממנו יוצאות הרכבות לכיוון תל אביב. מרציף 2 יוצאות הרכבות לכיוון כפר סבא.

תוכנית הרציפים

שירות רכבות לתחנה

שירותי הזנה לתחנה

בסמוך לתחנה ישנו מסוף תחבורה ציבורית הכולל מספר קווים פנימיים בפתח תקווה של חברת "אפיקים", ארבעה קווים של חברת "דן" הנוסעים לתל אביב, קו אחד של חברת "קווים" הנוסע לבקעת אונו וקו אחד של חברת "אגד" המגיע מחולון וגבעת שמואל. מרבית הקווים הם בתדירות גבוהה.

קו הרכבת באר שבע – מרכזרעננה – מערב
באר שבע – מרכזבאר שבע – צפון / אוניברסיטהאופקיםנתיבותשדרותאשקלוןאשדוד – עד הלוםיבנה – מערבראשון לציון – משה דייןבת ים – קוממיותבת ים – יוספטלחולון – וולפסוןצומת חולוןתל אביב – ההגנהתל אביב – השלוםתל אביב – סבידור מרכזתל אביב – אוניברסיטהבני ברק – רמת החיילפתח תקווה – קריית אריהפתח תקווה – סגולהראש העין – צפוןכפר סבא – נורדאוהוד השרון – סוקולוברעננה – דרוםרעננה – מערב

ראו גם

קישורים חיצוניים