ג'ון פול סטיבנס

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון פול סטיבנס
John Paul Stevens
John Paul Stevens, SCOTUS photo portrait.jpg
מדינה ארצות הברית
לידה 20 באפריל 1920
שיקגו, אילינוי, ארצות הברית
שופט בית המשפט העליון של ארצות הברית
תקופת כהונה 19 בדצמבר 1975 - 29 ביוני 2010 (34 שנים)
הקודם בתפקיד ויליאם אורוויל דאגלאס
הבא בתפקיד אלנה קגן

ג'ון פול סטיבנסאנגלית: John Paul Stevens; נולד ב-20 באפריל 1920) היה שופט בית המשפט העליון של ארצות הברית משנת 1975 עד שנת 2010. בעת פרישתו היה סטיבנס ותיק שופטי בית המשפט העליון והשופט שכהונתו הייתה השלישית באורכה בהיסטוריה של בית המשפט.

ביוגרפיה

סטיבנס נולד בשיקגו שבאילינוי. הוא קיבל תואר במשפטים מאוניברסיטת נורת'ווסטרן. שירת כקצין מודיעין בצי בזמן מלחמת העולם השנייה וזכה לכוכב הארד.

סטיבנס התמחה בבית המשפט העליון אצל השופט ויילי רוטלדג' בשנת 1947. היה עורך דין בשיקגו ושימש גם כיועץ לוועדות ממשלתיות. ב-1970 מינה אותו הנשיא ריצ'רד ניקסון לשופט בית המשפט הפדרלי לערעורים. בשנת 1975 מינה אותו ג'רלד פורד להחליף בבית המשפט העליון את ויליאם דאגלס. הסנאט אישר את מינויו ברוב 0-99. סטיבנס היה בעל זיקה למפלגה הרפובליקנית, אך לא נחשב לבעל סדר יום פוליטי.

בבית המשפט, במפתיע, הוא התברר עם השנים כליברל מובהק. בתחילת כהונתו היו בו שופטים ליברליים יותר ממנו, כמו ת'ורגוד מרשל אשר, לא כמוהו, פסל את חוקתיות עונש המוות. סטיבנס גם כתב דעת מיעוט מפורסמת שבה מחה על ההיתר שנתנו רוב השופטים לשריפת דגל הפסים והכוכבים.

בהדרגה שינה עמדותיו בכמה נושאים. בין השארהתמעטה התנגדותו לאפליה מתקנת. אין הוא מתאר עצמו כהולך בעקבות שיטת פרשנות מוגדרת. הוא ידוע בנימוסיו וביחס הכבוד שהוא מעניק למוסד השפיטה. לא פעם ניסה לרסן התבטאויות שופטים ליברליים במיעוט בגנות החלטות הרוב. כאשר פסק בית המשפט, בתיק בוש נ. גור, שלא ניתן לסמוך על אובייקטיביות ספירת הקולות אם תיעשה ידנית בפיקוח שופטים בפלורידה בבחירות לנשיאות בשנת 2000, מחה סטיבנס על חוסר האמון בשופט.

בתקופת הנשיא ויליאם רנקוויסט, שבה רוב השופטים היו שמרנים למדי, היה סטיבנס מהבולטים בשופטי האגף הליברלי, לפעמים אפילו כותב דעות יחיד. הואחיזק את הפרדת הדת מהמדינה.

כוותיק שופטי בית המשפט העליון, הוא מילא את חובות נשיא בית המשפט בזמן שויליאם רנקוויסט היה חולה ולאחר פטירתו, והשביע את הנשיא החדש ג'ון רוברטס. הוא המשיך להפגין בריאות ויכולת אינטלקטואלית ניכרת גם אחר הגעתו לגיל שיבה, בעת שהשביע את רוברטס היה בן 85 וחצי.

במשך שנים היה סטיבנס ידוע כמי שבניגוד לשופטים אחרים, מנסח את טיוטות חוות הדעת שלו בעצמו, ולא מותיר את המלאכה למתמחים. הוא גם מעורב יותר מעמיתיו לכס בבחירת עשרות התיקים הבודדים שיידונו מתוך אלפי הבקשות המגיעות לבית המשפט.

באפריל 2010 הודיע סטיבנס על כוונתו לפרוש מבית המשפט העליון עם תום שנת השיפוט, וב-29 ביוני אותה שנה אכן פרש. במקומו של סטיבנס נתמנתה לבית המשפט העליון אלנה קגן. סטיבנס כיהן כשופט בבית המשפט העליון בתקופתם של שלושה נשיאי בית המשפט העליון (ברגר, רנקוויסט ורוברטס) ושבעה נשיאים (פורד, קרטר, רייגן, ג'ורג' הרברט ווקר בוש, קלינטון, ג'ורג' ווקר בוש ואובמה).

סטיבנס קיבל את מדליית החירות הנשיאותית מידיו של הנשיא ברק אובמה במאי 2012.

קישורים חיצוניים

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).