חסידות דז'יקוב-ויז'ניץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות דז'יקוב ויז'ניץ היא חצר חסידית, ענף של חסידות ויז'ניץ, האדמו"ר הנוכחי הוא הרב ישראל אליעזר אדלר. ברשימות שהוכנו באגודת ישראל לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתים שויכו לחסידות בישראל 240 בעלי זכות בחירה[1].

היסטוריה

חסידות דז'יקוב היא חסידות מגזע רופשיץ שפעלה בגליציה בעיר דז'יקוב (טרנובז'ג) קרוב למאה שנה, מ-1848 ועד לפרוץ מלחמת העולם השניה. רוב החסידים, וכן האדמו"ר רבי אלטר'ל ובנו הרב הצעיר, נרצחו בשואה. לחצר זו היה קשר הדוק עם חצר ויז'ניץ, האדמו"ר מוויז'ניץ רבי ישראל הגר היה חתנו של רבי מאיר הורוביץ מדז'יקוב (ה"אמרי נועם"), ונכדו של רבי מאיר, רבי אלטר (האדמו"ר האחרון מדז'יקוב לפני השואה), היה חתנו של רבי ישראל הגר. כך גם לרבי חיים מאיר הגר (ה"אמרי חיים" מויז'ניץ) היה חתן רבי יהודה הורוביץ, בנו של רבי אלתר מדז'יקוב. רבי חיים מאיר עצמו שהה בצעירותו אצל רבי יהושע (ה"עטרת ישועה" מדז'יקוב, גיס אביו), נהג לשיר ניגוני דז'יקוב ועסק בתורת ומעשיות חסידות דז'יקוב. אחר השואה אף ניסה להכתיר את אחד מהנכדים לאדמו"ר, אך הלה סירב. שנים לאחר מכן הוכתרו כמה נכדים לאדמו"רים אך הם לא הצליחו לפתח חצרות מבוססות.

אביו של רבי ישראל אליעזר, רבי נפתלי חיים, הוא צאצא של 2 האדמו"רים הראשונים בשושלת (מתוך 4), רבי אליעזר ורבי מאיר. הוא הקים בנתניה, שם כיהן כרב, בית כנסת בשם 'דז'יקוב-ויז'ניץ', וכך היה מכונה האדמו"ר מדז'יקוב-ויז'ניץ, בעיקר בשנותיו האחרונות. מסיבה זו בנו רבי ישראל אליעזר כשהוכתר לאדמו"ר על ידי קבוצה מחסידי ויז'ניץ קרא לחצרו 'דז'יקוב-ויז'ניץ'.

קהילות ומוסדות

"קריית דז'יקוב-ויז'ניץ" בבית שמש, המרכז של החסידות, נכון ל-תשע"ט נמצאת בתהליך בניה, כשחלק מהבניינים כבר מאוכלסים. בקרייה קיים בית מדרש (במבנה זמני), כולל אברכים, תלמוד תורה 'אמרי נפתלי' ובית ספר 'בנות הינדא'. עד אמצע תשע"ט התגורר האדמו"ר בעיר רחובות, שם ניהל את מרכז החסידות.

בחודש סיוון תשע"ט עבר יחד עם קבוצה מחסידיו להתגורר בקריה בבית שמש.

בבני ברק יש בית כנסת של החסידות בשם 'אמרי נפתלי', שם מכהן בנו לוי יצחק כרב בית הכנסת. ישנה גם קהילה באלעד וחבורת אברכים במודיעין עילית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0