חסידות דז'יקוב-ויז'ניץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Merge-arrows-3.svg מתקיים דיון בו מוצע לאחד ערך זה עם הערך הרב ישראל אליעזר אדלר.
אם אין התנגדויות, ניתן לאחד את הערכים שבוע לאחר הצבת התבנית.

חסידות דז'יקוב ויז'ניץ היא חצר חסידית, ענף של חסידות ויז'ניץ, האדמו"ר הנוכחי הוא הרב ישראל אליעזר אדלר. ברשימות שהוכנו באגודת ישראל לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתים שויכו לחסידות בישראל 240 בעלי זכות בחירה[1].

היסטוריה

חסידות דז'יקוב היא חסידות מגזע רופשיץ שפעלה בגליציה בעיר דז'יקוב (טרנובז'ג) קרוב למאה שנה, מ-1848 ועד לפרוץ מלחמת העולם השניה. רוב החסידים, וכן האדמו"ר רבי אלטר'ל ובנו הרב הצעיר, נרצחו בשואה. לחצר זו היה קשר הדוק עם חצר ויז'ניץ, האדמו"ר מוויז'ניץ רבי ישראל הגר היה חתנו של רבי מאיר הורוביץ מדז'יקוב (ה"אמרי נועם"), ונכדו של רבי מאיר, רבי אלטר (האדמו"ר האחרון מדז'יקוב לפני השואה), היה חתנו של רבי ישראל הגר. כך גם לרבי חיים מאיר הגר (ה"אמרי חיים" מויז'ניץ) היה חתן רבי יהודה הורוביץ, בנו של רבי אלתר מדז'יקוב. רבי חיים מאיר עצמו שהה בצעירותו אצל רבי יהושע (ה"עטרת ישועה" מדז'יקוב, גיס אביו), נהג לשיר ניגוני דז'יקוב ועסק בתורת ומעשיות חסידות דז'יקוב. אחר השואה אף ניסה להכתיר את אחד מהנכדים רבי יהושע הורוביץ לאדמו"ר, אך הלה סירב. שנים לאחר מכן הוכתרו כמה נכדים לאדמו"רים אך הם לא הצליחו לפתח חצרות מבוססות.

אביו של רבי ישראל אליעזר, רבי נפתלי חיים, חתנו של רבי חיים מאיר הגר מויז'ניץ, הוא צאצא של 2 האדמו"רים הראשונים בשושלת (מתוך 4), רבי אליעזר ורבי מאיר. הוא הקים בנתניה, שם כיהן כרב, בית כנסת בשם 'דז'יקוב-ויז'ניץ', וכך היה מכונה האדמו"ר מדז'יקוב-ויז'ניץ, בעיקר בשנותיו האחרונות. מסיבה זו בנו רבי ישראל אליעזר כשהוכתר לאדמו"ר על ידי קבוצה מחסידי ויז'ניץ קרא לחצרו 'דז'יקוב-ויז'ניץ'.

רבי ישראל אליעזר אדלר כיהן כרב של חסידי ויז'ניץ ברחובות בהוראות דודו רבי משה יהושע הגר, לאחר פטירתו בשנת 2012 הוכתר רבי ישראל אליעזר על ידי תלמידיו וחסידיו לאדמו"ר במעמד בראשות רבי ישראל הגר האדמו"ר מויז'ניץ, ובהשתתפות האדמורי"ם מסלונים וקרלין-סטולין.

עם הכתרתו הקים את החצר בעיר רחובות שם כיהן כרב הקהילה. לאחר מספר חודשים זכתה הקהילה במכרז על מתחם ברמת בית שמש, להקמת מוסדות ובנייני מגורים לאנשי החסידות.

בסיון תשע"ט עבר האדמו"ר עם קבוצה מחסידיו מרחובות לקריית החסידות בבית שמש.

קהילות ומוסדות

נכון לחודש ניסן תשפ"א, הקרייה בבית שמש עדיין בתהליכי בניה, כשחלקה הגדול הושלם. הקריה בבית שמש, המרכז של החסידות, כוללת שבעה בנינים ברחובות 'אמרי נועם' ו'אהבת שלום', בהם מתגוררים כ-120 משפחות, רובן משתייכים לחסידות. בקריה בית מדרש במבנה זמני, כולל אברכים, תלמוד תורה 'אמרי נפתלי' ובית ספר 'בנות הינדא'.

לחסידות גם בית כנסת בשם 'אמרי נפתלי', בבני ברק, שם מכהן כרב הקהילה בן האדמו"ר הרב לוי יצחק. וכן קהילה באלעד, שם מכהן כרב הקהילה בן האדמו"ר הרב מנחם מנדל דוד. קיימת גם חבורת אברכים במודיעין עילית.

מאפיינים

החסידות מתנהלת על פי מנהגי חסידות ויז'ניץ, וה"רבי זכרונו לברכה" הוא הישועות משה מויז'ניץ, דוד האדמו"ר. אביו רבי נפתלי חיים אדלר מכונה בחסידות "רבינו בעל אמרי נפתלי", והאדמו"ר עורך טיש ביום ההילולא שלו, וכן ביום היארצייט של האמרי נועם, מייסד שושלת דז'יקוב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0