יואב קיש

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יואב קיש
יואב קיש
מדינה ישראלישראל  ישראל
חבר הכנסת
תקופת כהונה 31 במרץ 2015 - מכהן (4 שנים ו-42 שבועות)
כנסות 20 - 21
תפקידים בולטים
פירוט

יואב קיש (נולד ב-6 בדצמבר 1968) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד המכהן גם כיושב ראש ועדת הפנים. בעבר כיהן גם כיו"ר ועדת הכנסת.

ביוגרפיה

קיש נולד, גדל והתחנך בתל אביב. קיש הוא נכדו של בריגדיר גנרל פרדריק קיש, מנהיג ציוני ומפקד כוחות ההנדסה הבריטיים בצפון אפריקה במלחמת העולם השנייה. אביו של קיש, סגן-אלוף במילואים מיכאל (מייק) קיש, שירת במלחמת יום הכיפורים כקצין ההנדסה של פיקוד דרום. מצד אמו, אריאלה, הוא צאצא של הרב שמואל סלנט.

למד בבית הספר להנדסאים ברמת אביב ולאחר לימודיו התגייס לצה"ל. בשנת 1988 סיים קורס טיס במגמת קרב בחיל האוויר. מאז ועד לשנת 2016, עת שוחרר מהשירות עקב כהונתו בכנסת, שירת בקבע, ואחר כך במילואים, כטייס קרב (מטוסי F-16ׂ). בשירות המילואים הגיע עד לדרגת סגן-אלוף.

קיש בעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת INSEAD שבפונטנבלו, צרפת. שימש מספר שנים כטייס בצי מטוסי בואינג 777 בחברת אל על, עד לכניסתו לכהונה בכנסת.

קיש הצטרף כחבר לתנועת הליכוד עוד בצעירותו. טרם היבחרו לכנסת היה ממובילי מחאת המילואימניקים לשוויון בנטל השירות הצבאי והאזרחי ושימש נציג הציבור בוועדה לקידום השוויון בנטל - ועדת פלסנר לעניין גיבוש חוק חלופי לחוק טל.[1] לקראת הבחירות לכנסת ה-19 התמודד על מקום ברשימת הליכוד במשבצת מחוז דן, אך משנבחר רק למקום השני במחוז, הוצב במקום לא ריאלי. לקראת הבחירות לכנסת העשרים התמודד שוב על משבצת מחוז דן ונבחר למקום ה-19 ברשימת הליכוד לכנסת.[2]

פעילות פרלמנטרית

הצעת החוק הראשונה שהגיש קיש כחבר כנסת תומכת בהעלאת העסקתם של אנשים בעלי מוגבלויות בשירות הציבורי לשיעור של כ-5 אחוזים מכלל העובדים.

בנוסף פועל קיש בכנסת לטובת ביטול חוקים ורגולציה, בין היתר, ביטול חוק הספרים אשר עבר בקריאה שנייה ושלישית במאי 2016 ופקע בסוף אוגוסט 2016. במהלך כהונתו בכנסת יזם קיש גם הצעת החוק המבקשת לבטל את חזקת הגיל הרך, ובכך למנוע את המצב בו עובר הילד לחזקת האם באופן אוטומטי לאחר גירושין.

נוסף לכך, יזם קיש הצעת חוק ה"שתולים", המבקשת ליצור מנגנון המגדיר ארגון הזוכה למימונה של ישות זרה, כ"שתול" של אותה ישות. הצעת החוק, מציעה להטיל חובת דיווח על ה"שתולים" ואוסרת שיתופי פעולה בינם לבין משרדי ממשלה וצה"ל - זאת פרט למעט מקרים מסוימים, אשר ייקבעו על ידי שר המשפטים ומעניקה לגורמים המוסמכים כלים להתמודדות עם אותם גורמים.[3] הצעת החוק עוררה דיון סוער.[4] טרם אותה הצעת חוק שנויה במחלוקת, תמכו הליכודניקים החדשים בקיש בפריימריז בליכוד, אך מערכת היחסים הזו התנפצה אחרי שקיש הציע להעביר בכנסת את חוק ה"שתולים". הליכודניקים החדשים התנגדו להצעה זו מכיוון שהיא נתפסה על ידם כרדיפה אחרי פעילי שמאל. קיש בתגובה, האשים את הליכודניקים החדשים בהיותם קבוצת שמאל שתולה בתוך הליכוד ושקל אף להוביל חקיקה שתקבע שמי שבחר במהלך פנים מפלגתי כפריימריז, יחשב כמי שהצביע למפלגה גם בבחירות הכלליות.[5]

בדצמבר 2015 העלה קיש הצעת חוק בנושא פיצוי עבור שירות מילואים לעצמאיים. הצעת החוק קוראת לשפר את מצבם של חיילי המילואים בעלי עסקים עצמאיים קטנים שנפגעים משמעותית יותר מכל משרת מילואים אחר. במסגרת החוק יתוגמלו אלו בתוספת של 25% לשכר יום המילואים אותו הם קיבלו עד אז.[6]

במרץ 2016 פורסם בספר החוקים תיקון חוק הגנת הצרכן, עליו חתם קיש ביחד עם חברי כנסת אחרים. החוק קובע שיש להעביר הודעה במסרון על סיום עסקה לתקופה קצובה של עד 21 ימים לפני תום מועד העסקה.

החל מינואר 2018 עומד קיש בראש הוועדה המשותפת לוועדות הכלכלה והכנסת שעוסקת באסדרת שוק התקשורת, ומתן רישיון לערוצים הייעודיים.

בדצמבר 2018 נבחר לאחד מאנשי השנה של אתר מידה[7].

שדולות, ועדות וקבוצות ידידות

במאי 2016 נתמנה ליו"ר ועדת הכנסת.[8] יו"ר ועדת המשנה לכח אדם ולמשאבי אנוש בצה"ל וכוחות הביטחון של וועדת החוץ והביטחון.

בדצמבר 2017 מונה ליו"ר ועדת הפנים של הכנסת במקום חבר הכנסת דודי אמסלם שמונה לתפקיד יו"ר הקואליציה. ב 13 במרץ, לאחר שקיש לא הצביע עם הקואליציה בחוק בן צור, ואויים בתגובה בהדחה מראשות ועדת הפנים. קיש מכהן כיו"ר שדולת הסטארט-אפ,[9] כיו"ר שדולת ארץ-ישראל בכנסת,[10] כיו"ר השדולה למען חברות הצמיחה הטכנולוגיות, כיו"ר השדולה לאחדות העם, וכיו"ר השדולה למען חיילות וחיילי צה"ל בסדיר ובמילואים.

קיש הוא גם יו"ר קבוצת הידידות ישראל-בריטניה ויו"ר קבוצת הידידות ישראל-גאורגיה.

חיים אישיים

קיש הוא גרוש ואב לארבעה ילדים. בנו מתן נפטר בגיל 13.[11] מתגורר ברמת גן.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. אריק בנדר, טייס אל על יואב קיש רץ למפלגת הליכוד, באתר nrg‏, 24 באוקטובר 2012
 2. מתן צורי, אלי סניור ורועי ינובסקי, טייס קרב ונדל"ניסט: הפנים החדשות בליכוד, באתר ynet, 2 בינואר 2015
 3. גדעון אלון, שלמה צזנה17 ח"כים חתמו על הצעת חוק ה"שתולים", ישראל היום, ‏18 בדצמבר 2015
 4. מורן אזולאי, "בחוק השתולים פגמים חוקתיים חמורים", באתר ynet, 9 בפברואר 2016
 5. הליכודניקים החדשים: אספנו עשרת אלפים מתפקדים ומריצים מועמדים משלנו, גלובס, ‏2018-12-23 (בעברית)
 6. ערוץ 7, הצעת חוק חדשה תקל על מערך המילואים, באתר ערוץ 7, 24 בפברואר 2016
 7. אמיר לוי, מכוון גבוה: יואב קיש מסכם קדנציה סוערת ומתכונן לבחירות, באתר מידה, 27 בדצמבר 2018
 8. רוני זינגר, נגמר הקרב בליכוד: יואב קיש ימונה ליו"ר ועדת הכנסת במקום דוד ביטן, באתר כלכליסט, 17 במאי 2016
 9. עמי רוחקס דומבה, שדולה חדשה הוקמה לטובת קהילת הסטארטאפ בישראל, israeldefense, ‏21 באוקטובר 2015
 10. ניצן קידר, הושקה שדולת ארץ ישראל בכנסת, באתר ערוץ 7, 29 באוקטובר 2015
 11. מערכת אנשים, ‏ח"כ יואב קיש על בנו שנפטר: "כשיש לך ילד עם צרכים מיוחדים, הלילה יכול להיות הרוצח השקט", באתר ‏mako‏‏, ‏6 במרץ 2017‏
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0