זאב אלקין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
זאב אלקין
זאב אלקין
זאב אלקין
מדינה ישראלישראל  ישראל
לידה ח' בניסן ה'תשל"א
חרקוב, ברית המועצות
תאריך עלייה 1990
מפלגה קדימה, הליכוד, הליכוד - ישראל ביתנו
השר לענייני השכלה גבוהה ומשלימה
תקופת כהונה 17 במאי 2020 - מכהן (13 שבועות)
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
השר למשאבי המים
תקופת כהונה 17 במאי 2020 - מכהן (13 שבועות)
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
שר להגנת הסביבה ה-19
תקופת כהונה 1 באוגוסט 2016 - 17 במאי 2020 (3 שנים ו-41 שבועות)
הקודם בתפקיד אבי גבאי
הבא בתפקיד גילה גמליאל
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
שר העלייה והקליטה
תקופת כהונה 14 במאי 2015 - 30 במאי 2016 (שנה)
הקודם בתפקיד סופה לנדבר
הבא בתפקיד סופה לנדבר
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
השר לירושלים ולמורשת
תקופת כהונה 1 ביוני 2015 - 17 במאי 2020 (5 שנים)
הקודם בתפקיד בנימין נתניהו
הבא בתפקיד רפי פרץ
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
חבר הכנסת
תקופת כהונה 17 באפריל 2006 - מכהן (14 שנים)
כנסות ה־1723
תפקידים בולטים
פירוט

זאב אֶלְקִין (נולד ב-3 באפריל 1971, ח' בניסן ה'תשל"א) הוא השר לענייני השכלה גבוהה ומשלימה ולמשאבי המים וחבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד. בעבר היה שר העלייה והקליטה, שר להגנת הסביבה, השר לירושלים ולמורשת, יו"ר סיעת הליכוד, יו"ר ועדת הכנסת, יושב ראש הקואליציה, ויושב ראש ועדת החוץ והביטחון.

ראשית חייו ומשפחתו

נולד בשם ולדימיר בוריסוביץ' אלקין (Владимир Борисович Элькин), בחרקוב שבאוקראינה (אז חלק מברית המועצות), למשפחה יהודית חילונית. כבר בצעירותו החל להתעניין ביהדות ולהתקרב אליה ואף למד עברית בכוחות עצמו. בגיל 17 התקבל לאוניברסיטת חרקוב ולמד בה מתמטיקה ופיזיקה בין השנים 19871990. במקביל יסד את ההתאחדות למורים לעברית ויהדות בחרקוב, היה סגן ראש הקהילה היהודית בעיר בשנת 1990 ומזכ"ל בני עקיבא בברית המועצות. אלקין עלה לישראל בדצמבר 1990, יחד עם אשתו, למד בישיבת הר עציון עד 1995 ובמקביל עבד בארגון גשר במחלקת העלייה[1].

לימודים ופעילות אקדמית

לאלקין תואר ראשון במתמטיקה מאוניברסיטת חרקוב ותואר שני בהיסטוריה של עם ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים. טרם היבחרו לכנסת היה בשלבים מתקדמים להשלמת הדוקטורט מהאוניברסיטה העברית בירושלים בתחום של ה"יהודים בארצות האסלאם בימי הביניים". בשנים 19962006 לימד באוניברסיטה והיה בין מקימי מרכז צ'ייס ללימוד מדעי היהדות ברוסית. בנוסף שימש אלקין כמדריך בפרויקט נעל"ה.

אלקין נשוי בשנית למריה, ואב לחמישה ילדים. מתגורר בשכונת פסגת זאב שבירושלים, לשם עבר מכפר אלדד לקראת התמודדותו לראשות העיר.

פעילות ציבורית

בסוף שנות ה-90 מונה ליועץ מנכ"ל הסוכנות היהודית לענייני יהדות רוסיה. כחבר במפלגת הליכוד, היה אלקין בין המתנגדים לתוכנית ההתנתקות של אריאל שרון ואהוד אולמרט, אך עם הקמת קדימה הצטרף אליה והוצב במקום ה-17 ברשימתה לקראת הבחירות לכנסת השבע עשרה[2].

בכנסת ה-17 היה אלקין חבר בוועדת הכספים, בוועדת החינוך, התרבות והספורט, בוועדה למאבק בנגע הסמים, בוועדה לזכויות הילד, בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות ובשדולות שונות: בשדולת ירושלים, בשדולה הסביבתית-חברתית, ובשדולה לצמצום הפערים החברתיים. בעת כהונתו נחשב אלקין כ"הסמן הימני" של סיעת קדימה. בבחירות המקדימות בקדימה בספטמבר 2008 תמך בשאול מופז ולאחר שזה הפסיד לציפי לבני אף הגיש ערעור על תוצאות ההצבעה.

במהלך כהונתו בכנסת יזם אלקין את החוק לקידום יישובם של מפוני גוש קטיף, חבל עזה וצפון השומרון, שנועד לקצר הליכי תכנון ולקדם פיתוח, הרחבה או הקמה של יישובים, לשם הסדרת יישובם של המפונים.

ב-16 בנובמבר 2008, לאחר תחילת מערכת הבחירות לכנסת השמונה עשרה הודיע אלקין על פרישתו מקדימה, בטענה שעם בחירת לבני הפכה המפלגה למפלגת שמאל מובהקת[3]. מאוחר יותר הצטרף לליכוד ונבחר בבחירות המקדימות של המפלגה לנציג הראשון של העולים, המוצב במקום ה-20 ברשימה לכנסת[4].

במסגרת הכנסת ה-18 שימש חבר הכנסת אלקין יו"ר סיעת הליכוד, יו"ר הקואליציה ואף שימש תקופת מה יו"ר ועדת הכנסת, לצורך העברת תקציב המדינה. בנוסף, שימש אלקין יו"ר משותף של השדולה לארץ ישראל והשדולה למען מפוני גוש קטיף.

בכנסת ה-19 החל מיום כינונה של ממשלת ישראל השלושים ושלוש מונה אלקין לסגן שר במשרד החוץ כאשר את תפקיד שר החוץ מילא ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי שיוכל בעתיד להחזיר את אביגדור ליברמן לתפקיד, לאחר סיום משפטו[5]. הדבר הוביל לכך שבפועל ניהל אלקין את משרד החוץ בעצמו. בנובמבר 2013 זוכה ליברמן וחזר לתפקיד שר החוץ. במאי 2014 סיים אלקין את תפקידו כסגן שר החוץ ומונה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון. בנובמבר 2014 חזר בנוסף גם לתפקיד יושב ראש הקואליציה כחלק מסיכום רוטציה עם יריב לוין. בדצמבר אותה שנה החליפו השניים בתפקידיהם בוועדות, ואלקין מונה ליושב ראש ועדת הכנסת וליושב ראש הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון.

בכנסת ה-19 יזם את הצעת חוק יסוד: הלאום שבאה לתת עיגון חוקתי להיותה של מדינת ישראל מדינת הלאום היהודי ומדינה יהודית ודמוקרטית.

בבחירות לכנסת העשרים הוצב במקום השמיני ברשימת הליכוד, ונבחר לכנסת; במאי 2015 מונה לשר העלייה והקליטה בממשלה ה-34; הוא מונה גם לשר לעניינים אסטרטגיים, אך תיק זה נמסר כעבור 11 ימים לגלעד ארדן. כפיצוי מינה אותו ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר לירושלים ומורשת, ועל כך נמתחה ביקורת מצדו של ראש העיר ניר ברקת.

עד נובמבר 2015 היה משקיף בקבינט המדיני-ביטחוני. בדצמבר אותה שנה החליף את השר שטייניץ והתמנה לחבר הקבינט.

במאי 2016, עם הצטרפות ישראל ביתנו לממשלה, מונתה סופה לנדבר במקומו כשרת העלייה והקליטה[6].

באוקטובר 2017 הודיע אלקין כי החל לקדם חלוקה מוניציפלית של ירושלים, שבמסגרתה מתוכננות השכונות שמעבר לגדר ההפרדה לעבור מאחריות עיריית ירושלים לידי רשות עצמאית[7].

במאי 2018 הודיע אלקין על כוונתו להתמודד לראשות עיריית ירושלים. הוא רץ בנפרד מסניף הליכוד בירושלים[8]. אלקין זכה לתמיכתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושל ראש העיר היוצא, ניר ברקת, שאלקין התמודד במקומו בראש סיעת "ירושלים תצליח". בבחירות שנערכו ב-30 באוקטובר, קיבל 19.99% מהקולות, מעט פחות מעשרים האחוזים הנדרשים לקבלת החזר הוצאות בגין ההתמודדות, והגיע למקום השלישי, אחרי משה ליאון ועופר ברקוביץ שהעפילו לסיבוב השני.

במאי 2020 נחשף כי אלקין הוא השר היחיד שלא הגיש הצהרות הון פעמיים ברציפות: למרות שהוא מחויב להגיש את הצהרת ההון שלו למבקר המדינה אחת לשנה, הוא לא הגיש את הצהרתו עבור 2018 וגם עבור 2019. מבין כל 23 השרים בממשלה הנוכחית – רק הוא והשר אמיר אוחנה טרם הגישו הצהרת הון עבור 2019[9].

אלקין לא ביקש דחייה במועד הגשת הצהרות ההון, למרות שניתן לעשות זאת. במקום זאת, הוא פשוט בחר להתעלם ממועדי ההגשה. אלקין תוזכר לא פחות מ-5 פעמים על ידי מבקר המדינה בנוגע להגשת ההצהרה, ובמהלך שנת 2020 הבטיח ל"שקוף" ששתי הצהרות ההון יוגשו למבקר "בימים הקרובים" ויחשפו לציבור.[דרוש מקור]

במשך שלוש השנים האחרונות משרדו של אלקין לא נענה לבקשות חופש מידע שדרשו לחשוף את יומנו. בעקבות כך, בכל שנה מחדש גרר אלקין את המשרד להגנת הסביבה לבית המשפט, הפסיד במשפט וחשף את יומנו באיחור משמעותי.[דרוש מקור]

ב-17 במאי 2020 מונה במסגרת ממשלת ישראל השלושים וחמש לשר לענייני השכלה גבוהה ומשלימה ולמשאבי המים.

חקיקה

אלקין נואם בטקס לכבוד יובל לאיחוד ירושלים, מאי 2017

במהלך כהונתו בכנסת יזם אלקין מספר חוקים, ובהם:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0