עופר כסיף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עופר כסיף
מדינה ישראלישראל ישראל
מפלגה המפלגה הקומוניסטית הישראלית
סיעה חד"ש-תע"ל, הרשימה המשותפת
חבר הכנסת
30 באפריל 2019 – מכהן
(4 שנים ו־32 שבועות)
כנסות ה־2125

עופר כסיף (נולד ב-25 בדצמבר 1964, כ' בטבת ה'תשכ"ה) הוא פוליטיקאי ישראלי וחבר הכנסת מטעם מפלגת חד"ש בסיעת הרשימה המשותפת. דוקטור לפילוסופיה פוליטית, מרצה ופעיל שמאל רדיקלי.

ביוגרפיה

כסיף נולד ב-1964 בראשון לציון, בן לחיים ואמירה. למד בבית הספר היסודי "שלמון" ובתיכון הגימנסיה הריאלית שבעיר הולדתו[1]. מצעירותו נמשך לדעותיו של קרל מרקס ולסוציאליזם, היה חבר השומר הצעיר[2] ובגיל 16 הצטרף לנוער של"י.

שירת בגרעין נח"ל, כולל תקופת מה בנח"ל מוצנח תחת פיקודו של רוני אלשיך[3]. במהלך האינתיפאדה הראשונה היה כסיף לסרבן הראשון שסירב לשרת ביהודה ושומרון וחבל עזה ונכלא[4]. לאחר מכן החל להתקרב לתנועת חד"ש.

לאחר שחרורו, פנה ללימודי פילוסופיה לתואר ראשון באוניברסיטה העברית. הוא עשה דוקטורט בפילוסופיה פוליטית בבית הספר לכלכלה של לונדון; כותרת הדוקטורט שלו (בתרגום חופשי לעברית) היא "על לאומיות ודמוקרטיה: בחינה מרקסיסטית"[5]. בעבודה זו טוען כסיף כי הדמוקרטיה הליברלית, הלאומית והקפיטליסטית מצויה בסתירה פנימית: מחד היא מעודדת את ערכי החירות אשר בתורם מובילים לאינדיבידואליזם, היעדר תחושת שייכות ומשבר זהותי, ומאידך היא מעודדת ערכים לאומיים אשר אומנם מאפשרים גיבוש זהות משותפת אך מובילים לפגיעה בחירויות הפרט ולחוסר שוויון בין הקבוצות האתניות השונות ובכך המדינה מפרה את הערכים הליברליים של עצמה. הפתרון לשיטתו הוא מעבר למדינה סוציאליסטית שכן בה הערכים הליברליים לא יימצאו בסתירה עם הזהות המשותפת לכלל האזרחים. לאחר סיום הדוקטורט המשיך כסיף ללימודי פוסט-דוקטורט באוניברסיטת קולומביה בניו יורק.

כסיף שימש כמרצה בתחום ממשל ופוליטיקה במכינה הקדם-אקדמית של האוניברסיטה העברית[6] וכמורה מן החוץ במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית[7], בנוסף שימש כמרצה במכללה האקדמית תל אביב-יפו[8] ושימש כמרצה מן החוץ במחלקה למנהל ומדיניות ציבורית במכללת ספיר[9].

כסיף נשוי ואב לבן[10]. מתגורר ברחובות.

פעילות פוליטית

בשנת 2012 הדליק משואה בטקס הדלקת המשואות האלטרנטיבי של "יש גבול"[11].

כסיף שימש כעוזר פרלמנטרי של מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י), מאיר וילנר[10].

לאחר שפרש חבר הכנסת דב חנין מהפוליטיקה, נבחר כסיף למקום השלישי ברשימת חד"ש, ונעשה חבר הכנסת היהודי היחיד מטעם המפלגה[12]. ב-6 במרץ 2019 החליטה ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותו לכנסת[13], אך בית המשפט העליון לא אישר את הפסילה[14] וכסיף נכנס לכנסת. לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים הוצב במקום השביעי ברשימת הרשימה המשותפת.

ב-11 בנובמבר 2020 מונה ליושב ראש ועדת המשנה להשכלה גבוהה, שהוקמה על ידי ועדת החינוך, התרבות והספורט[15].

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע הוצב כסיף במקום השלישי במפלגת חד"ש, ובמקום השישי ברשימה המשותפת, ונבחר לכנסת.

ב-9 באפריל 2021 במסגרת מחאה של פעילים ישראלים ופלסטינים נגד פינוי משפחות מבתיהן בשכונת שייח' ג'ראח שבירושלים, נוצר עימות בין כסיף לשוטרים שניסו לעוצרו, הוא הוכה ומשקפיו נשברו. המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) חקרה את האירוע וסגרה את התיק נגד השוטרים לאחר שהחקירה העלתה כי השוטרים השתמשו בכוח סביר. חברי כנסת מימין ומשמאל, ובהם יו"ר הכנסת לשעבר, יריב לוין, גינו את התנהגות המשטרה[16].

ב-8 בספטמבר 2021 כינה את ששת האסירים הביטחוניים שברחו מבית הסוהר גלבוע "אסירים פוליטיים" וקרא לשחרורם של האסירים הביטחוניים בישראל. בראיון לכאן 11 טען שדבר נפוץ הוא שמנהיגים של עמים שחיים תחת משטר דיכוי נכלאים על ידי השלטונות ומוגדרים על ידם כטרוריסטים, והביא כדוגמה את נלסון מנדלה ומאיר פיינשטיין[17][18].

באוגוסט 2022 דורג בפַּרלמטר של "שקוף" והוכתר כשיאן בהגשת הצעות לסדר[19].

ב-7 באוגוסט 2022 נחקר במשטרה בחשד שבמאי 2022 תקף שוטר במהלך הפגנת פעילי שמאל בכפר מסאפר יטא במחאה על החלטת בג"ץ והמדינה לפינוי מבנים פלסטינים הנמצאים בשטח אש באזור[20][21]. באוגוסט 2023 החליטה היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, להעמיד את כסיף לדין בעניין זה[22].

בבחירות לכנסת העשרים וחמש הוצב במקום הרביעי ברשימת חד"ש-תע"ל.

עמדותיו

 • הכיבוש הישראלי: כסיף מתנגד בנחרצות לשליטת ישראל ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים וליחסה לרצועת עזה. כחלק מגישתו זו כתב ב-2003, "כמובן שכל השוואה בין מדיניות ההשמדה הנאצית למדיניות הישראלית בשטחים תהווה זילות של השואה. אך שלטון הכיבוש בגדה, ברצועה ובמזרח ירושלים, שלילת זכויותיהם של הפלסטינים שם, ההתעמרות, ההתנחלויות, שדידת האדמות, ההרס, העוצרים והסגרים, ההרג והזלזול בחיי האדם – כולם על בסיס אתני-לאומי – ראויים גם ראויים להשוואה לפשעי הנאצים שבוצעו לפני ההשמדה"[23]. באפריל 2018, במהלך עימותים בגבול רצועת עזה, אמר בהרצאה במכללה האקדמית תל אביב-יפו ש"בשיח הישראלי שהממשלה יצרה - לגיטימי להרוג ערבים. כך מדרדרים לתהום לגרמניה של לפני 80 שנה"[24]. ב-18 בספטמבר 2022 אמר בריאיון לרדיו קול ברמה שפלסטינים שיורים על חיילים אינם טרוריסטים, אלא לוחמי גרילה, והשווה אותם לפרטיזנים שלחמו בגרמנים,[25] וחזר על הדברים ביחס לחוליית הטרור גוב האריות[26]. בסוף אוקטובר 2022 אמר ביחס לפיגוע שבו נרצח רונן חנניה כי "אנחנו בעד התנגדות בלתי אלימה לכיבוש, אבל צריך להבין שהכיבוש הוא אחראי להתנגדות, כאשר יום-יום שעה-שעה יש פוגרומים של מתנחלים נגד פלסטינים. אז האחריות היא עליהם"[27]. על המאחזים כתב "המאחזים הם לא פחות מאשר קיני טרור מתנחלי."[28]
 • מיסוי וכלכלה: כסיף מגדיר את עצמו כקומוניסט. הוא מתנגד לקיומן של חברות ענק בבעלות בעלי הון פרטיים. לטעמו חלק גדול מן המשאבים צריכים להיות בשליטת המדינה[29]. דוגל במיסוי פרוגרסיבי, בהקלת נטל המס על השכבות החלשות ובפיקוח הדוק על טייקונים ומונופולים שמנסים להתחמק מתשלום מס באמצעות תרגילים חשבונאיים. קידם הצעת חוק לפטור ממע"מ על רכישת דירה ראשונה לזוגות צעירים, ויזם עם חברת הכנסת מרב מיכאלי דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת כדי לדרוש מחברת כי"ל לשלם למדינה את התמלוגים שנקבעו לה במסגרת ועדת ששינסקי השנייה[30][31].
 • תאונות עבודה: בשנת 2020 קידם הצעת חוק להקמת רשות לאומית למלחמה בתאונות עבודה, בהתאם למסקנותיה של ועדת אדם לקידום הבטיחות והבריאות בעבודה, שלא יושמו מאז 2014. לדבריו "תאונות בנייה הן לא תוצאה של כוח עליון, אלא של רשלנות פושעת והיעדר הדרכה ואכיפה. שנים לאחר המלצת ועדת אדם להקים גוף אחוד לבטיחות בתעסוקה, הנושא לא התקדם במילימטר. זה הצעד הראשון והחשוב בדרך לפתרון אמיתי לטרגדיית התאונות במקומות העבודה"[32].
 • ציונות: כסיף מגדיר את עצמו כאנטי־ציוני, וטוען כי "אני מתנגד לאידאולוגיה ולפרקטיקה הציונית. אני טוען כמו חבריי, שזו פרקטיקה ואידאולוגיה גזענית, שדוגלת בעליונות יהודית."[33] הוא הביע תמיכה בביטול חוק השבות והגדיר אותו גזעני[34].
 • פשיעה בחברה הערבית בישראל: כסיף השתתף במחאות נגד הפשיעה בחברה הערבית, כמו ב"צעדת האמהות". הוא רואה במחאה נגד הפשיעה מחאה גם נגד הגזענות כלפי האזרחים הערבים וההזנחה ארוכת השנים של החברה הערבית[35]. כסיף גורס כי מדובר בתוצאה של מדיניות אפרטהייד ישראלית, שרוצה בהשתוללות הפשיעה בחברה הערבית ככלי של שליטה עליה[36]. הוא רואה את שורש בעיית הפשיעה ביחס אל האזרחים הערבים "כאל אויבים במקרה הרע או אורחים במקרה הטוב", ואומר שלא יהיה פתרון אמיתי בלי שוויון מהותי[37].
 • מגפת הקורונה: כסיף תמך בחיסונים נגד מחלת הקורונה וקרא לציבור להתחסן, אך דרש לחשוף את דיוני קבינט הקורונה בשקיפות מלאה. לטענתו, הסתרת הדיונים מאזרחי ישראל למשך 30 שנה ערערה את הסולידריות החברתית ויצרה מוטיבציה לא להתחסן[38][39].

התבטאויותיו

בדצמבר 2015, בתגובה לתיקון לחוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה, כתב בפוסט בפייסבוק על שרת המשפטים, איילת שקד: "החלאה הנאו-נאצית הזו לא רק אחראית שותפה לפשיזציה של ישראל אלא גם שותפה עקיפה לרצח עם באפריקה ולפשעים נגד האנושות."[40]. בתגובה הגישה שקד תלונה במשטרה, ואמרה ש"היום נחצה הקו העדין בין חופש הביטוי לחופש השיסוי, אשר מזהם את השיח הציבורי"[41]. כסיף סירב להתנצל על הפוסט[42].

באפריל 2017, במהלך שיעור במכינה הקדם-אקדמית החרדית של האוניברסיטה העברית, השווה בין החוקים שקידמה ממשלת נתניהו לחוקי גרמניה הנאצית בשנות ה-30[43].

באוגוסט 2017 כתב על היהודים העולים להר הבית: "המשיחיים המחליאים האלה לא שונים בכלום מקנאי מרד בר כוזיבא, סרטן עם גרורות שצריך לחסל ביד חזקה ובזרוע נטויה"[44].

בנאומו הראשון בכנסת ה-21 אמר: "צדק הרב קוק כאשר כתב ש'ראויה האנושות שתתאחד כולה למשפחה אחת, וחדלו אז כל התׅגרות וכל המידות הרעות היוצאות מחילוקי עמים וגבולותיהם'[45]. אבל משנתו נגועה הייתה מיסודה בתורת גזע מבישה ששמה לה את הקולקטיב היהודי כעליון על פני שאר העמים, כראשון בהיררכיה מדומיינת"[46].

ב-9 ביוני 2023 תועד כסיף בעימות עם מפגינים: אזרח צעק לעבר ח"כ כסיף "חבר שלי נרצח פה" וכסיף השיב: "בקרוב אצלך"[47]. כסיף טען שדבריו סולפו ומאוחר יותר טען שמדובר ב"עריכת סאונד"[48].

בעקבות אמירותיו ב-5 במרץ 2023 פסקה ועדת האתיקה להרחיק את חבר הכנסת עופר כסיף מוועדות הכנסת עד תום מושב הקיץ[49][50].

ב-24 בספטמבר 2023 פרסם ציוץ ובו גינה מעצר של חברי הנהגת איגוד הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית שהשתייכו לתא טרור של חמאס שעמד להוציא פיגוע טרור בטווח המיידי[51].

ב-10 באוקטובר התראיין כסיף לערוץ תקשורת אמריקני, סביב מתקפת הפתע של חמאס על ישראל ומלחמת חרבות ברזל שפרצה בעקבותיה. הוא התבטא נגד פעולות הטרור הרצחניות של חמאס, אך לצד זאת אמר כי מדינת ישראל מנצלת את האלימות הפלסטינית כ"תירוץ" לתקיפה בעזה ולפשעים שהיא מבצעת בעם הפלסטיני והיא שרצתה באלימות הזאת[52]. בתגובה לדבריו חבר הכנסת אלמוג כהן הגיש קובלנה כנגדו לוועדת האתיקה[53], שהחליטה להרחיק את כסיף מפעילות בכנסת לחודש וחצי ולשלול ממנו שבועיים שכר[54].

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עופר כסיף בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ יואב איתיאל‏, "גאה להיות קיצוני": לוחם הנח"ל שמתנגד לציונות ונפסל מריצה לכנסת, באתר וואלה!‏, 7 במרץ 2019
 2. ^ אך לדבריו "אני מתחרט שלא הייתי בברית הנוער הקומוניסטי הישראלי"
  עטרה גרמן, ‏באיזו תנועת נוער חברים חברי הכנסת?, באתר "סרוגים", 13 ביולי 2020
 3. ^ ליווינו את חבר הכנסת עופר כסיף, www.facebook.com
 4. ^ מנחם רהט, 3 חיילי מילואים נידונו למאסר על סירובם לשרת בשטחים, מעריב, 6 בספטמבר 1989
 5. ^ [1]
 6. ^ עופר כסיף, mechina.huji.ac.il
 7. ^ עופר כסיף, באתר politics.huji.ac.il(הקישור אינו פעיל, 27.3.2020) (ארכיון)
 8. ^ ד"ר עופר כסיף, www.mta.ac.il
 9. ^ מידע על המרצה המכללה האקדמית ספיר
 10. ^ 10.0 10.1 אתר למנויים בלבד רוית הכט, נתניהו רב מרצחים, צריך להלאים את סלקום. ריאיון עם הנציג היהודי בחד"ש, באתר הארץ, 7 בפברואר 2019
 11. ^ עופר כסיף – טקס הדלקת משואות באתר הטלוויזיה החברתית, 10 במאי 2015
 12. ^ יואב איתיאל‏, איימן עודה יעמוד בראש המפלגה בבחירות לכנסת, באתר וואלה!‏, 1 בפברואר 2019
 13. ^ יהונתן ליס וג'קי חורי, ועדת הבחירות פסלה את רע"ם-בל"ד ואת עופר כסיף מחד"ש, באתר הארץ, 6 במרץ 2019
 14. ^ יעל פרידסון, חסן שעלאן, אלישע בן-קימון ומורן אזולאי, בית המשפט העליון פסל את מיכאל בן-ארי ואישר את בל"ד ועופר כסיף, באתר ynet, 17 במרץ 2019
 15. ^ ועדת החינוך, התרבות והספורט אישרה הקמתן של ארבע ועדות משנה באתר הכנסת
 16. ^ ענבר טויזר, ‏תיעוד חדש מתקיפת כסיף: "זה חבר כנסת, חבורת פסיכופתים", באתר ‏מאקו‏‏, ‏10 באפריל 2021‏.
  ניר חסון, יהושע (ג'וש) בריינר ויהונתן ליס, שוטרים פינו בכוח מפגינים במזרח ירושלים ותקפו את ח"כ עופר כסיף, באתר הארץ, 9 באפריל 2021
  אורן זיו, האלימות כלפי עופר כסיף: הפער בין הודעת המשטרה למציאות באתר "שיחה מקומית", 10 באפריל 2021
 17. ^ עופר כסיף, נפש האדם שואפת לחופש, באתר פייסבוק, ‏8 בספטמבר 2021 (ארכיון)
 18. ^ עופר כסיף, כל עוד יש כיבוש תהיינה התנגדות ושפיכות דמים, באתר פייסבוק, ‏11 בספטמבר, 2021 (ארכיון)
 19. ^ עידן בנימין, מדד הצעות לסדר בכנסת ה-24: אחמד טיבי מוביל את הכנסת, באתר שקוף, ‏2022-08-09 (ארכיון)
 20. ^ החוצפה והעזות: עופר כסיף תועד מכה שוטר באזור הר חברון, באתר ערוץ 7, 13 במאי 2022,
  YouTube full-color icon (2017).svg ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת תועד מכה שוטר, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:26).
 21. ^ לירן לוי, ח"כ עופר כסיף החשוד בתקיפת שוטר הגיע לחקירה בלהב 433: "פעלתי כשורה", באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 22. ^ מערכת ישראל היום, ‏היועמ"שית החליטה להעמיד לדין את ח"כ עופר כסיף בחשד לתקיפת שוטר, באתר ישראל היום, 22 באוגוסט 2023
 23. ^ עופר כסיף, על השואה ופשעים אחרים, באתר הגדה השמאלית, ‏25 במאי 2003 (ארכיון)
 24. ^ ערוץ 20המרצה שמשווה בין צה"ל לגרמניה הנאצית, באתר ערוץ 7, 12 באפריל 2018
 25. ^ יהודה שלזינגר, ‏עופר כסיף באמירה מזעזעת: "פלשתינים שיורים בחיילי צה"ל לא טרוריסטים - כמו הפרטיזנים שנלחמו בנאצים", באתר ישראל היום, 18 בספטמבר 2022.
 26. ^ 103FM, ‏ח"כ כסיף: "חברי 'גוב האריות' הם לוחמי גרילה ולא טרוריסטים", באתר מעריב אונליין, 27 באוקטובר 2022
 27. ^ ישי שנרב, שרון כידון, עופר כסיף: הפיגוע בקריית ארבע - לא טרור; מי שגר שם כקוץ בגרון לא חף מפשע, באתר ynet, 31 באוקטובר 2022
 28. ^ אתר למנויים בלבד עופר כסיף, בבית הנשיא נחשפנו ל"אמת נסתרת" על המשטר בישראל, באתר הארץ, 24 בנובמבר 2022
 29. ^ אתר למנויים בלבד רוית הכט, נתניהו רב מרצחים, צריך להלאים את סלקום. ראיון עם הנציג היהודי בחד"ש, באתר הארץ, 7 בפברואר 2019
 30. ^ חדשות הכנסת, יו"ר ועדת הכלכלה מרגי על תמלוגי כי"ל: 5 שנים אחרי חוק ששינסקי ולמדינה לא שולם ולו שקל אחד – הוועדה ממליצה לרשות המיסים להוציא לכי"ל שומה בדחיפות
 31. ^ הודעת המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, מרץ 2021
 32. ^ אתר למנויים בלבד לי ירון, באיחור של 6 שנים, הכנסת החלה לקדם רשות לאומית למניעת תאונות עבודה, באתר הארץ, 12 בדצמבר 2020
 33. ^ אתר למנויים בלבד ניר גונטז', יש סיכוי שתהיה האצבע החסרה לממשלה בלי נתניהו? "מה פתאום! בנט ימשיך בקו הפשיסטי. אין מצב", באתר הארץ, 14 באפריל 2021
 34. ^ עופר כסיף, במדינה בה הבסיס לאזרחות הוא חוק השבות הגזעני, Twitter, ‏27 בינואר 2020 (ארכיון)
 35. ^ הצטרפו למאבק האמהות נגד האלימות והפשיעה!, בעמוד הפייסבוק של עופר כסיף, 14 באוגוסט 2020
 36. ^ עכשיו בואדי עארה: הפשיעה בחברה הערבית היא תוצאה של האפרטהייד הישראלי, בעמוד הפייסבוק של עופר כסיף, 26 בינואר 2021
 37. ^ ח"כ עודה: הציבור הערבי רעב לשים סוף למגפת הפשיעה ושבע מההבטחות הריקות של נתניהו באתר מק"י, 10 בנובמבר 2020
 38. ^ חדשות הכנסת מרץ 2021
 39. ^ עופר כסיף, ‏סרבני החיסונים מתנהגים כטרמפיסטים מובהקים ומזיקים לכולנו, באתר גלובס, 21 בפברואר 2021
 40. ^ זאב קם ואלי ברק, "חלאה ניאו-נאצית", באתר nrg‏, 28 בדצמבר 2015
 41. ^ אתר למנויים בלבד יעל פרידסון וטובה צימוקי, המרצה באוניברסיטה: "חלאה ניאו־נאצית" השרה שקד: "חופש השיסוי", באתר "ידיעות אחרונות", 29 בדצמבר 2015.
 42. ^ 103FM, ‏ד"ר כסיף שכינה את שקד "ניאו נאצית": "מצטער שחיכיתי הרבה זמן עם הפוסט", באתר מעריב אונליין, 28 בדצמבר 2015.
 43. ^ ירון אברהם - לא לשימוש, ‏"חוקי הממשלה - כמו חוקי הרייך", באתר ‏מאקו‏‏, ‏22 ביוני 2017‏
 44. ^ ישי פורת, "סרטן שצריך לחסל", באתר ynet, 3 באוגוסט 2017
 45. ^ הרב אברהם יצחק הכהן קוק, אורות ישראל, פרק ה, יא (בשינוי סגנון קל)
 46. ^ חזקי ברוך, ח"כ עופר כסיף: תורת הרב קוק - "תורת גזע", באתר ערוץ 7, 14 במאי 2019.
 47. ^ אמירה מקוממת | יהודי צעק לעבר ח"כ כסיף "חבר שלי נרצח פה". כסיף השיב: "בקרוב אצלך", באתר ערוץ 7, 9 ביוני 2023.
 48. ^ אנה ברסקי, ‏אזרח צעק לעבר ח"כ כסיף "חבר שלי נרצח פה"; חה"כ השיב: "בקרוב אצלך" | צפו בתיעוד, באתר מעריב אונליין, 9 ביוני 2023.
 49. ^ חזקי ברוך, העונש לח"כ כסיף: הרחקה מוועדות הכנסת, באתר ערוץ 7, 28 ביוני 2023.
 50. ^ ההחלטה בוועדת האתיקה של הכנסת, אתר הכנסת.
 51. ^ הציוץ בטוויטר, 24 בספטמבר 2023. דיווח על מעצר תא הטרור: לילך שובל, ‏סוכל פיגוע בטווח הזמן המיידי: שב"כ וצה"ל חשפו תא חמאס גדול באוניברסיטת ביר זית, באתר ישראל היום, 24 בספטמבר 2023.
 52. ^ "ישראל רצתה באלימות הזו": האמירה המקוממת של עופר כסיף, באתר ישראל היום, 10 באוקטובר 2023.
 53. ^ חזקי ברוך, אלמוג כהן על דברי עופר כסיף: "להסיר את החרפה הזו מכנסת ישראל", באתר ערוץ 7, 11 באוקטובר 2023.
 54. ^ יהודה שלזינגר, ‏בשל התבטאויות נגד ישראל: עופר כסיף יורחק ל-45 ימים מהמליאה וועדות הכנסת, באתר ישראל היום, 18 באוקטובר 2023.


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0