מירב כהן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מירב כהן
מדינה ישראלישראל  ישראל
לידה ירושלים, ישראל
מפלגה התעוררות, התנועה, חוסן לישראל
סיעה כחול לבן
השרה לשוויון חברתי
תקופת כהונה 17 במאי 2020 - מכהנת (18 שבועות)
הקודם בתפקיד גילה גמליאל
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
חברת הכנסת
תקופת כהונה 30 באפריל 2019 - מכהנת (שנה ו-20 שבועות)
כנסות ה־2123
חברת מועצת העיר ירושלים
תקופת כהונה 2011 - 2013 (כשנתיים)
תפקידים נוספים

מירב כהן (נולדה ב-26 באוגוסט 1983, י"ז באלול ה'תשמ"ג) היא השרה לשיוויון חברתי וחברת הכנסת מטעם מפלגת חוסן לישראל בסיעת כחול לבן, מנכ"לית ארגון אמון הציבור לשעבר. לשעבר חברת מועצת העיר ירושלים וממייסדי תנועת התעוררות בירושלים.

ביוגרפיה

כהן נולדה וגדלה בירושלים, לסעדיה וסולנג' שולמית (לבית פוני). שני הוריה עלו ארצה ממרוקו. היא למדה בתיכון הראל שבמבשרת ציון.

את שירותה הצבאי עשתה בתחנת הרדיו של גלי צה"ל, תחילה כמפיקה ועורכת במחלקת המבצעים של התחנה, ולאחר מכן כמפיקה בתוכנית "היום שהיה".[דרושה הבהרה]

כהן היא בעלת תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה ומנהל עסקים, ותואר שני במנהל עסקים ותכנון עירוני, שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

פוליטיקה

כדוברת משרד ראש הממשלה

בשנת 2004 מונתה כהן לדוברת הכלכלית-חברתית של משרד ראש הממשלה בתקופת כהונתו של אריאל שרון[1]. במהלך תקופה זו יושמה תוכנית ההתנתקות שתפסה חלק ניכר מעבודת הדוברות של המשרד. ב-2005 נבחרה על ידי מגזין The Marker כאחת ממאה האנשים המשפיעים על כלכלת ישראל, בקטגוריית הדוברים.

כחברת מועצת העיר ירושלים

בקיץ 2011 נכנסה כהן למועצת העיר ירושלים כחברת מועצה וחברת הנהלת מועצת העיר ומחזיקת תיק הנוער, כחלק מהסכם רוטציה עם עופר ברקוביץ' בסיעת התעוררות בירושלים, אשר כהן נמנית עם מייסדיה.

כהן הובילה במשך השנים מאבקים חברתיים רבים כנציגת תנועת התעוררת בירושלים, ובהם המאבק על פתיחה בשבת של חניון קרתא (קרתא - חברה לפיתוח מרכז ירושלים בע"מ)[2], המאהל הירושלמי של המחאה החברתית, המאבק להעברת משרדי גופים ממשלתיים וציבוריים לירושלים ויצירת מקומות תעסוקה בעיר (עם כינון הממשלה החדשה היא שגרה פנייה בנושא לשר לענייני ירושלים, נפתלי בנט)[3], המאבק בתופעת הבתים הנטושים בעיר[4] כהן כחברת מועצת ירושלים הובילה את המאבק למען ביטול העיוות הקיים במערכת הארנונה שנתן פטור אוטומטי למשפחות חרדיות.[5]

מענק ירושלים

כהן כחברת מועצת העיר ירושלים מסיעת התעוררות בירושלים, נאבקה לפי חוק הלוואות לדיור סעיף ג 6 משנת 2001, זכאי כל יחיד מעל גיל 30 וכל זוג, הרוכשים דירה בירושלים למענק משמעותי. נכון לתחילת 2013, עמד המענק על 80–100 אלף ש"ח. אולם, החוק היה מוקפא בחוק ההסדרים ולא התממש. ב-5 במאי 2013, נוצר מצב בו חוק ההסדרים לא חל. כהן עלתה על חלון ההזדמנויות שנוצר בו הזכאים למענק יוכלו לקבלו. במהלך מאי ויוני 2013 הופיעה מירב כהן באמצעי התקשורת השונים וחשפה לציבור הרחב את החוק. בזכות הלחץ התקשורתי והציבורי שיצרה הכריזו משרד הבינוי והשיכון והאוצר כי עד ביטולו של החוק, מי שרכש דירה בירושלים בטווח התאריכים יקבל את המענק. ב-26 ביוני 2013 אישרה ועדת הכספים להאריך את תוקף חוק מענק ירושלים עד אמצע יולי 2013 ובמקביל אישרה סעיף חדש שיאפשר מתן המענק לרוכשי דירה מקבלן בבירה במחיר של עד 1.8 מיליון שקל מיום ביטול הסעיף ועד סוף אוקטובר. ההחלטה הועברה לקריאה שנייה ושלישית[6][7].

מיצוי כושר השתכרות

כהן כחברת מועצת העיר ירושלים מסיעת התעוררות בירושלים, הובילה מאבק על הכנסת קריטריון "מיצוי כושר השתכרות" (לטובת אוכלוסייה עובדת) לתוכנית "המחיר למשתכן", של משרד השיכון.[8] הרעיון והעיקרון המוביל את המאבק והתוכנית הוא שצריך להקל על יוקר המחיה של מי שעובד או לפחות מנסה לעבוד ולתמרץ את אלה שנמנעים ומנסים להשתלב בשוק העבודה. ועדת טרכטנברג אימצה את המלצות הצוות שהובילה שעסק וקידם עיקרון זה.

כחברת כנסת

ב-2013 בבחירות לכנסת ה-19 הוצבה כהן במקום התשיעי של רשימת "התנועה" בראשות ציפי לבני, ולא נכנסה לכנסת.

ב-2019 לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת הצטרפה למפלגת חוסן לישראל[9], וברשימה המאוחדת של כחול לבן הוצבה במקום ה-17. הרשימה קיבלה 35 מנדטים וכהן נבחרה לראשונה כחברת הכנסת העשרים ואחת . בנוסף ב-2019 כיהנה גם בכנסת העשרים ושתיים, וב-2020 בכנסת העשרים ושלוש.

ב-17 במאי 2020 מונתה במסגרת ממשלת ישראל השלושים וחמש לשרה לשוויון חברתי.

פעילות חברתית וכלכלית

בשנת 2011 השתתפה כהן כפרשנית בתוכנית הכלכלית "השביעייה" בערוץ 2, לצד יוסי קוצ'יק (לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה) והמנחה טלי מורנו. השתתפה גם בתוכניתו של עמנואל רוזן "בוא נדבר על זה בבית". בנוסף, השתתפה רואיינה בנושאים כלכליים-חברתיים, כמו למשל ב"תוכנית חסכון" של חברת החדשות, ובתוכניות בוקר אקטואליות.

מאבק בעושק הקשישים

כהן ייסדה את מטה המאבק בעושק הקשישים, על ידי חברות טלמרקטינג שמוציאות במרמה פרטי אשראי מאלפי אנשים, ואז מנשלות אותם מרכושם. עיקר המאבק שלה התמקד בהחזרת הכסף מאותן חברות טלמרקטינג, ישירות לנפגעים[10][11].

אמון הציבור

שימשה (החל משנת 2013) כמנכ"ל של ארגון "אמון הציבור"[12]. הארגון הוקם במטרה לשנות את כללי ההתנהגות של עסקים וגופים ציבוריים בישראל ולהנחיל תרבות כלכלית המבוססת על הוגנות שתועיל לציבור, לממשלה ולעסקים כאחד.

חיים אישיים

כהן נשואה ליובל אדמון, ראש אגף בכיר במועצה הלאומית לכלכלה. הם מתגוררים בשכונת יפה נוף שבירושלים, ולהם שתי בנות[13].

מאמרי דעה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ניצן כהן, אריאל שרון מגביר המעורבות בתחומי הכלכלה: מינה את מירב כהן לדוברת הכלכלית שלו, באתר הארץ, 1 בספטמבר 2004
 2. חדשות 2, ‏י-ם: המלחמה בין החילונים לחרדים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏10 ביולי 2009‏
 3. חדשות 2, ‏חברי הממשלה מעדיפים לעבוד בת"א, באתר ‏מאקו‏‏, ‏19 במאי 2011‏
 4. רנית נחום-הלוי, מצוקת הדיור // הצעירים בירושלים נלחמים במבנים הנטושים, באתר TheMarker‏, 23 במרץ 2012
 5. אביטל להב, פנייה לאוצר: לבטל פטור אוטו' מארנונה לחרדים, באתר ynet, 26 באוגוסט 2012
 6. אושר מענק של 100 אלף שח, באתר דה מרקר, 26 ביוני 2013
 7. לומדים כלכלה: מדוע נכשל מענק ירושלים, עומר גנדלר, 10 אוגוסט 2013
 8. רנית נחום-הלוי, עתירה לבג"ץ: לעצור את מכרזי בנייה שיצאו לפי מחיר למשתכן, באתר TheMarker‏, 18 במרץ 2012
 9. מה עוד הוא מכין? מצטרפת חדשה לגנץ, טל שלו, וואלה, 7 בפברואר 2019
 10. חן שליטא, ‏הצעירה שנלחמת בשודדי הקשישים: "לא חשבתי שמי שמאיים על קשישים יבחל באמצעים מולי", באתר גלובס, 6 בדצמבר 2018
 11. רחלי מלק-בודה, ‏מבצע סבתא: מירב כהן נלחמת בעוקצי הקשישים, בעיתון מקור ראשון, 28 בינואר 2019
 12. ynet, אמון הציבור: גלית אבישי פורשת, באתר ynet, 17 בנובמבר 2013
 13. מירב כהן, חברת הכנסת מירב כהן - כחול לבן - פרטים אישיים, אתר הכנסת - חברי הכנסת ה-21סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0