אלקטרה-אפיקים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אלקטרה-אפיקים
אלקטרה-אפיקים
סוג חברה בע"מ
סיסמה "פשוט להגיע"
תאריך הקמה 2008
משרד ראשי הערבה 1 גבעת שמואל
שליטה בחברה אלקטרה
בעלות 51% אלקטרה, 49% משפחת סלע
מוצרים עיקריים תחבורה ציבורית
מנכ"ל עודד כהן
 
www.afikim-t.co.il
אוטובוסים של אפיקים בתחנת הדלק במסוף התחבורה הציבורית באריאל.
אוטובוס של חברת אפיקים.
אוטובוס עירוני של חברת אפיקים בתחנה המרכזית של פתח תקווה.

אלקטרה-אפיקים – שירותי תחבורה מתקדמים בע"מ המוכרת בשם המקוצר "אפיקים" היא חברת תחבורה ציבורית ישראלית בבעלות משותפת של "אלקטרה" -שרכשה את גרעין השליטה ב-2021 ו "קבוצת אמנון מסילות". אפיקים הוקמה בשנת 2008 והיא מפעילה קווי אוטובוס באזור הדרום, השומרון ובגוש דן. לאלקטרה-אפיקים כ -840 אוטובוסים.

עבר והווה

תחילת השירות של החברה היה בספטמבר 2009 כאשר החברה הפעילה את קו 83 מאלפי מנשה אל מסוף רעננה שהופעל בעבר על ידי חברת דן, קווי תלמידים באריאל וכן 5 קווים החדשים באריאל.

באוקטובר 2009 קבלה החברה לידיה את שאר קווי מערב השומרון בעיקר שירות בינעירוני אל גוש דן, אך לא רק. בסך הכל האשכול כולל כמאה ושישים קווים.

בשנת 2013 רכשה החברה את פעילות התחבורה של חברת ויאוליה (קונקס) ובהדרגה החלה להפעיל את שירותי התחבורה הציבורית שלה[1]. בספטמבר 2014 זכתה החברה במכרז בקווים שהפעילה חברת ויאוליה (קונקס) (חוץ מקווי טבריה) וביניהם קווי אשכול אשדודיבנהרחובותתל אביב ויישובי הסביבה, ואשכול בני ברקירושלים. והחלה לתפעל את הזכיון באוגוסט 2015.

ביולי 2015 סיימה החברה את פעילותה באזור טבריה כאשר חברת סופרבוס החליפה אותה במסגרת אשכול העמקים.

באוגוסט 2015 זכתה החברה במכרז להפעלת קווי תחבורה ציבורית באזור פתח תקווה וראש העין שהופעלו על ידי קווים, אותם החלה להפעיל בהדרגה החל ממאי 2016.

בפברואר 2016 החליפה החברה את אגד כמפעילת קווי יישובי צפון השומרוןריחן, חיננית, שקד, חרמש ומבוא דותןחדרה.

ב-6 במאי 2016 החברה החלה להפעיל את קווי ראש העין וקו אחד מקוי פתח תקווה במסגרת מכרז פתח תקווה–ראש העין בו זכתה תשעה חודשים קודם. ב-12 באוגוסט, החלה להפעיל את מרבית קווי פתח תקווה, ואת שארית הקווים הפעילה החל מ-18 בנובמבר, בנוסף לשני קווים שהופעלו על ידי דן עד אותה העת. ב-26 ביוני 2016 בוצעה פעימת שינויים לקווים המופעלים על ידי החברה בראש העין ופתח תקווה.

ב-16 בדצמבר 2016 החלה החברה להפעיל את קווי אשדוד העירוניים, לאחר זכיתה במכרז. החברה החליפה את "אגד תעבורה" אשר הפעילה את הקווים מאז קיבלה אותם "אגד" בסוף העשור הקודם.

בנובמבר 2020 הכניסה החברה כפילוט לשירות בפתח תקווה 8 אוטובוסים חשמליים של חברת האוטובוסים הסינית הייגר שלפני כן השתייכו לחברת דן, כשבתוכניתה לשדרג את צי האוטובוסים החשמליים שלה בעתיד. במרץ 2020 החלה החברה בפיילוט להפעלת קו מיניבוס חשמלי קטן, גם הוא מתוצרת הייגר.

בתחילת 2021 רכשה אלקטרה מידי משפחת סלע 51% מהמניות של חברת האם של אפיקים "אמנון מסילות" תמורת 74 מיליון ש"ח. העסקה הושלמה באפריל באותה שנה. במסגרת העסקה חברת אפיקים צפויה לשנות שמה ל "אלקטרה אפיקים".[2]

פרשת השוחד במשרד התחבורה

באוקטובר 2018 נחשפה פרשת שחיתות במשרד התחבורה בה נחשדו בעלי החברה, משפחת סלע במתן טובות הנאה לדרור גנון, האמון על מכרזי התחבורה הציבורית תמורת העדפה במכרזים לקבלת רישיונות להפעלה של קווי תחבורה ציבורית. ארבעה מחברי משפחת סלע נעצרו בתנאים מגבילים למשך כשבוע.[3]

אשכולות

פעילותה החברה מתפרשת על פני חמישה אשכולות מרכזיים:

  • אשכול אשדודיבנהרחובותתל אביב – שירות עירוניי ובינעירוני בין הערים הנ"ל, ובכללם שירות אזורי בסביבה זו.
  • אשכול פתח תקווהראש העין[4] – שירות עירוני בפתח תקווה, מספר קווים בגבעת שמואל ושירות עירוני ובינעירוני בראש העין.
  • אשכול בני ברקירושלים – קווים: 400, 401, 422, 423, 427 ו-429; במקביל למספר קווי אגד (המרכזי ביניהם הוא קו 402) המספקים שירות בין הערים.
  • אשכול שומרון – שירות פנימי באריאל ויישובי השומרון ומהם אל גוש דן, וכן שירות מיישובי צפון השומרון לחדרה.
  • אשכול אשדוד עירוני – שירות עירוני באשדוד.

מנהלי החברה

  • בן חור אחוות היה מנכ"ל חברת אפיקים עד שנת 2016.
  • מנכ"ל החברה הנוכחי הוא עודד כהן.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים


Transportation template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0