בתיה בת פרעה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


בִּתְיָה בַת-פַּרְעֹה היא בתו של פרעה מלך מצרים בתקופת גלות מצרים. בספר שמות מופיע במקרא דמותה של בת פרעה אשר מצאה את משה כשהוא בתוך תיבת גומא ביאור, וגידלה אותו בילדותו., אך ללא ציון שמה, ואילו בספר דברי הימים נכתב כי לפרעה היתה בת בשם בתיה, ולימדונו חז"ל כי מדובר באותה דמות המוזכרת בספר שמות.

בספר שמות

בתו של פרעה, ששיעבד את בני ישראל במצרים, מוזכרת במקרא כמי שמצאה את משה כשירדה לרחוץ ביאור, ולאחר מכן העניקה לו את השם "משה", לזכר משייתו מן המים. היא גידלה אותו כבן בבית אביה. זאת, על אף גזירת האב על הרג כל התינוקות הזכרים העברים, אותה גזירה שבגללה הושם משה בתוך תיבת גומא ביאור (שמות ב'). על-פי התלמוד בבלי[1] בת פרעה כפרה בעבודת אלילים, בניגוד לכל בית אביה.

ישנה דעה בחז"ל כי בתיה בת פרעה זכתה לנס מופלא בהתארכות אמת זרועה למרחק עצום עד לתיבת הגומא שהיתה בלב היאור.

בספר דברי הימים

בספר דברי הימים נזכר שמה של בת פרעה: "... וְאֵלֶּה בְּנֵי בִּתְיָה בַת-פַּרְעֹה, אֲשֶׁר לָקַח מָרֶד." (דברי הימים א', ד', י"ח). כאמור, הורונו חז"ל כי בתיה זו היא אותה בת פרעה של ספר שמות, אשר נישאה למרד, הוא כלב בן יפונה[2].

על מקור שמה מספר מדרש רבה:

"אמר לה הקב"ה: משה לא היה בנך וקראתו בנך, אף אני, לא את בתי ואני קורא אותך בתי - בת-יה שנאמר 'ואלה בני בתיה בת-פרעה – בת י-ה'". מדרש שמות רבה אף משבח את בת פרעה ואומר: "מכאן אתה למד שכרן של גומלי חסדים, אף על פי שהרבה שמות היו לו למשה, לא נקבע לו שם בכל התורה אלא כמו שקראתו בתיה בת פרעה, ואף הקדוש ברוך הוא לא קראהו בשם אחר.[3]"

כניסתה עוד בחייה לגן עדן

בתיה בת פרעה נמנית בין אותם שנכנסו בחייהם לגן עדן. [4]


לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. תלמוד בבלי, מסכת מגילה, דף י"ג, ע"א.
  2. (מגילה יג., ויקרא רבה, ועוד)
  3. הערך "בת פרעה", באתר ויקישיבה
  4. מסכת דרך ארץ זוטא, א, ט, באתר "דעת". מסכת כלה רבתי באתר היברובוקס