ישיבת חזון עובדיה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישיבת חזון עובדיה
ישיבה
תאריך ייסוד תשל"ג, 1973
השתייכות חרדי
מייסדים הרב עובדיה יוסף
מנהל אבנר יומטוביאן
ראש הישיבה הרב רחמים יוסף
צוות הוראה הרב אריה נגר, הרב שלמה לוי
תלמידים 90 בחורים
מיקום רוממה, ירושלים
קואורדינטות 31°47′30″N 35°12′07″E / 31.79166666°N 35.20202020°E / 31.79166666; 35.20202020
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
ישיבת חזון עובדיה
ישיבת חזון עובדיה

ישיבת חזון עובדיה רוממה היא ישיבה גבוהה חרדית–ספרדית השוכנת בשכונת רוממה בירושלים.

הקמת הישיבה

הישיבה הוקמה בשנת תשל"ג 1973 במתכונת כולל על ידי הראשון לציון הרב עובדיה יוסף ויועדה עבור אברכים נשואים במטרה להכשירם כרבני קהילות ברחבי הארץ. את הקמת הכולל יזם הרב עובדיה יוסף לאחר שראה כי קיים מחסור רב ברבנים ודיינים הבקיאים בהלכה בקהילות השונות. בראשות הישיבה העמיד הרב עובדיה את בנו הרב יצחק יוסף.

בשנים הראשונות שכנה הישיבה בירושלים בדירה ברחוב חנה, באדר תשמ"ב (1982) נערך טקס חנוכת הבית לישיבה בשכונת קטמון בירושלים הטקס התקיים במעמד גדולי תורה רבים ובהם הרב אלישיב, הרב אליעזר ולדנברג הרב בצלאל ז'ולטי ועוד. בבנין זה הייתה הישיבה למעלה מעשור, ובבנין זה שכנה גם לשכתו של הרב עובדיה יוסף במשך כהונתו כרב הראשי לישראל ולאחר מכן כשעברה למתכונת של ישיבה, עברה לשכונת גבעת שאול, נכון לשנת 2018 הישיבה נמצאת בשכונת רוממה שברחוב הרקמה.

בשנת 1992, בעקבות חילוקי הדעות שנתגלעו בין ש"ס והנהגת הציבור הליטאי, על רקע כניסת ש"ס לקואליציה, הקים הרב יצחק יוסף את ישיבת חזון עובדיה עבור בחורים ספרדים. כיום (תשע"ח) מונה הישיבה כ-90 תלמידים.

מבין תומכי הישיבה בלטו הגביר משה סבא ואיל ההון אדמונד ספרא.

באלול תשע"ג לאחר מינויו של הרב יצחק יוסף לרב הראשי לישראל, מונה בנו הרב רחמים יוסף לעמוד בראשות הישיבה. המשגיח בישיבה הוא הרב אריה נגר, בין הרמי"ם הרב הרב שלמה לוי, הרב יהודה פרץ והרב שמואל חיות.

שיטת הלימוד

שיטת הלימוד בישיבה היא בסגנון ישיבתי, לימוד גמרא עם ראשונים ואחרונים. אולם בשונה משאר הישיבות, בליל שבת ישנו סדר מיוחד המוקדש ללימוד הלכה, תוך שימת דגש על לימוד בספרים יביע אומר וילקוט יוסף (אשר חלק מכרכיו חוברו בין כותלי הישיבה). פסיקת ההלכה והמנהגים בישיבה הם על פי פסיקותיו של הרב עובדיה יוסף.

ישיבת אהל יוסף

בשנת תשע"ד הוקמה ישיבה בשם "אהל יוסף", הישיבה הוקמה לאחר פטירת הרב עובדיה יוסף ונקראת על שמו של הרב. בישיבה מכהן כראש ישיבה הרב עובדיה יוסף מחבר הספר "עין המשפט". הישיבה ממוקמת כיום (תשע"ח) בשכונת רמות בירושלים, ולומדים בה כ-250 תלמידים. ישיבה זו שונה בהנהגתה מחזון עובדיה כאשר הישיבה נוהגת על פי הרב גרשון אדלשטיין ובדרך לימוד הליטאית כן[דרושה הבהרה] הרב עובדיה ראש הישיבה בנו של הרב יצחק יוסף אשר למד בישיבת חברון מנהיג את הישיבה על פי דרך רבותיו בהנהגה.

מבוגרי הכולל והישיבה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. "ברצוני להודות לכבוד מורינו ורבינו שליט"א שזכיתי להסתופף בצילו כחמש שנים במחזור הראשון..." קובץ חזון עובדיה ב' עמ' קנד
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0