יקיר ירושלים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יקיר ירושלים
תיאור עבור פעילות ציבורית למען ירושלים

אות יקיר ירושלים הוא עיטור הוקרה המוענק על ידי ראש עיריית ירושלים לנבחרים מבין ותיקי ירושלים, שעסקו בפעילות ציבורית למען העיר ותושביה במהלך חייהם. האות מוענק מאז שנת 1967, אחת לשנה, ל-18 זוכים הנבחרים מקרב ההמלצות והמועמדויות שהוצגו.

כל תושב, ארגון או חבר מועצת העיר רשאי להציג המלצה למועמדות. מועמדים זכאים הם אישים מעל לגיל שישים וחמש שעיקר פעילותם הציבורית הייתה בירושלים או למענה. עליהם להיות "בעלי תכונות ייחודיות, אשר תרומתם לירושלים היא ממושכת וסגולית והקרינו מאישיותם על העיר".

קטגוריות הפרס

 1. חינוך
 2. תרבות
 3. פעילות ציבורית
 4. קרוב לבבות וסובלנות
 5. התנדבות, צדקה וחסד
 6. מחקר ואקדמיה
 7. דת ומורשת ישראל
 8. פיתוח ותשתיות
  • בכל שנה יינתן הפרס בלפחות 6 מתוך 8 הקטגוריות הקיימות
  • בכל שנתיים עוקבות יינתן הפרס בכל 8 הקטגוריות הקיימות

ראש העירייה ממנה צוות למיון המועמדויות השונות שהוצגו, ולהרכבת רשימה של המועמדויות העומדות בקריטריונים. ועדה המורכבת מראשי הסיעות השונות במועצת העיר ואישי ציבור מגבשת מתוכם רשימה סופית של 12 מועמדים המומלצים על ידה לקבלת האות, ומגישה את המלצותיה לאישור ראש העירייה. הוועדה מתחשבת בשיקוליה במרקם המיוחד של אוכלוסיית העיר ובתחומי העשייה השונים של המועמדים. ראש העירייה זכאי להוסיף שלושה מועמדים מטעמו לרשימת הזוכים הסופית, אשר מוגשת לאישור מועצת העיר.

לאחר ועדה ישנה ועדה נוספת שמאשרת ובוחנת את ההמלצות, בשנת 2017 עמדה בראשה השופטת בדימוס שולמית דותן

טקס הענקת האות מתקיים ביום ירושלים או בסמוך לו. נוסף לתעודת כבוד, מוענק לכל יקיר/ת ירושלים סיכת זהב בצורת סמל העירייה. יקירי ירושלים זכאים להטמן בחלקת יקירי ירושלים שבהר המנוחות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0