אליעזר ברלנד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ברלנד)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אליעזר ברלנד
אליעזר ברלנד, 2012
אליעזר ברלנד, 2012
לידה כ"ג בטבת ה'תרצ"ח (גיל: 84)
השתייכות חסידות ברסלב
תפקידים נוספים ראש ישיבת שובו בנים
תלמידיו הרב שלום ארוש, הרב עופר ארז

אליעזר ברלנד (נולד בכ"ג בטבת ה'תרצ"ח, 26 בדצמבר 1937) הוא מנהיג קהילת "שובו בנים" בחסידות ברסלב. הורשע על פי הודאתו במסגרת עסקת טיעון בעבירות בעניינים שבצניעות, תקיפת עד, עושק ובקבלת דבר במרמה. נידון ל-18 חודשי מאסר, מהם ריצה בפועל 10 חודשים. במקביל, רבנים רבים בברסלב ומחוצה לה התנערו מברלנד, ובית דין מיוחד המורכב משלושה בתי דין מרכזיים פרסם לגביו פסק דין המורה להתרחק ממנו.

קורות חייו

נולד לחיים ועטיה (לבית סטרולוביץ'), בני הציונות הדתית בחיפה. למד בישיבת יבנה בחיפה, ומגיל 17 התקרב למגזר החרדי ולמד בישיבת כנסת חזקיהו בכפר חסידים לשלוש וחצי שנים. בגיל 21 התחתן עם תהילה שאקי, בתו של אברהם שלום שאקי לימים חבר הכנסת מטעם המפד"ל. התגורר בתחילה בבני ברק, שם למד במשך כחודש בכולל פוניבז' ולאחר מכן בכולל וולוז'ין. לדברי תומכיו למד בתקופה זו בחברותא עם רבי יעקב ישראל קניבסקי (הסטייפלר)[1], עובדה שאין לה מקור נוסף[2]. מספר שנים מאוחר יותר התקרב לחסידות ברסלב ולמד את משנתה מפי הרב לוי יצחק בנדר, הרב שמואל שפירא ועוד.

אישיותו של ברלנד כריזמטית והוא היה מראשוני המחזירים בתשובה בחסידות ברסלב. החל מסוף שנות השישים הנהיג "חבורה" מצומצמת של תלמידי ישיבה ליטאיים שעברו לחסידות ברסלב ולמדו ב"כולל" בבית הכנסת של חסידי ברסלב בבני ברק. בתחילת שנות השבעים פגש את "החוזר בתשובה" הראשון שלו, הזמר דדי בן עמי. בשנת 1978 הקים הרב שמעון טייכנר את ישיבת שובו בנים בביתו בבני ברק, ומינה את אליעזר ברלנד לראש הישיבה. בהמשך פרש הרב טייכנר[3] וברלנד עבר עם הישיבה לירושלים ובשנת 1982 התבססה הישיבה במשכנה הקבוע בעיר העתיקה בירושלים. מאוחר יותר החליפה הישיבה את שמה ל"נחמת ציון". במקביל החל תהליך אכלוס של תלמידי הישיבה ברחוב החומה השלישית בשכונת מוסררה שהפך למרכז הקהילה.

בשנת 1998, לאחר מאבק פנימי בחסידות ברסלב, נאסרה כניסתם של ברלנד ותלמידיו לבית הכנסת המרכזי של חסידות ברסלב במאה שערים. בשנת 2002 יצא פסק הלכה בעניין זה מבית הדין של העדה החרדית, שמתנגד לאיסור על כניסה לבתי כנסת באופן כללי. בעקבות זאת דעכו המאבקים בין חסידי ברסלב מהפלג המרכזי לבין אנשי "שובו בנים" וברלנד הגיע לעיתים לבית הכנסת.

במהלך העשור הראשון של המאה ה-21 מיעט ברלנד להיפגש עם חסידיו ומאבטחים מנעו גישה אליו, ומאוחר יותר פורסמה בקו ברסלב הקלטה מבנו נחמן כי הסיבה היתה למנוע ממנו לפגוע בחסידיו. ב-12 בדצמבר 2010 שוחח ברלנד ממושב אמירים בשיחת ועידה עם 20 מחסידיו הבולטים ובה האשים את בני משפחתו, בנו ונכדו, בכליאתו ובמניעת הגישה אליו. בעקבות כך הודחו בנו נחמן ונכדו נתן ברלנד מהנהגת הקהילה[4]. כעבור מספר ימים חזר בו והתפייס עם בני משפחתו, והורה לחברי הקהילה לקבל על עצמם נאמנות מוחלטת לאשתו ולבניו, ואיים על מי שידבר נגדם בסילוק מהקהילה[5], ואף העתיק מגוריו לעיר ביתר עילית כדי לגור בשכנות לבנו המודח, כשהוא נוטש בפועל את מרכז הקהילה בירושלים.

ב-2016 נחשף בערוץ 2 תיעוד ובו מורה ברלנד לתלמידו לשים לבנת חבלה תחת מיטה של אחד היריבים שלו 'ולשלוח אותו ישר לגן עדן'[דרוש מקור]. ברלנד נוהג לנסוע בשיירה, שפעמים רבות נוסעת במהירות מופרזת, בעידודו[6]. בדצמבר 2018 הוגש כתב אישום נגד שלושה מחסידיו לאחר שנהגו ברכבים בשיירתו במהירות מופרזת, וברכב שבו ישב נמדדה מהירות של 245 קמ"ש[7]. במרץ 2019 נגזרו עליהם עונשי מאסר ועבודות שירות[8].

במרץ 2019 הגיש המפרק של מוסדות שובו בנים, באישור רשם העמותות תביעה על סך חמישים מיליון שקלים נגד אשתו, בנו ונכדו של ברלנד, ונתבעים נוספים. על פי התביעה, כספים של המוסדות הועברו לחוץ לארץ לצורך רכישת נכסים, בפרט באומן[9].

הפרשייה

בשנת 2012 העיד נחמן שלום, כי ראה אותו דרך החלון כשהוא חוטא. חודשים ספורים לאחר מכן עצרה המשטרה שניים מבני הקהילה שהכו את מפרסם הסיפור והחלה בחקירת הפרשה. במרץ 2013 טענו כמה מבנות הקהילה שעברו פגיעה מהרב. לאור חשיפת הפרשה ברח ברלנד מישראל, דרך כמה מדינות למרוקו, עמה אין לישראל הסכם הסגרה. בנובמבר 2013 עזב ברלנד את מרוקו בעקבות הוראה של המלך מוחמד השישי[10] ועבר לזימבבואה. באפריל 2014 פורסמו בתקשורת המקומית שם נסיבות הגעתו למדינה. הוא נעצר לאחר שפגה אשרת התייר שלו[11] וגורש ליוהנסבורג שבדרום אפריקה, עם כארבעים משפחות של חסידיו. בספטמבר 2014 עזב את יוהנסבורג לאחר שהמשטרה המקומית החלה בחיפוש אחריו, וטס להיות באומן בראש השנה, בדרכו נעצר בשדה התעופה של הולנד על ידי המשטרה המקומית[12][13]. לאחר שישראל הגישה בקשה להסגרתו, ובית המשפט בהולנד קבע שהוא בר הסגרה[14], נמלט ברלנד לדרום אפריקה[15].

באפריל 2016 נעצר ברלנד בידי המשטרה בדרום אפריקה בשיתוף פעולה עם האינטרפול, ובית המשפט המקומי אישר את הסגרתו. ב-19 ביולי 2016 נחת ברלנד בישראל. כעשרה ימים לאחר שהוסגר הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות בעניינים שבצניעות, וכן על תקיפתו בנסיבות מחמירות ופציעה של העד נחמן שלום. מעצרו הוארך מספר פעמים. ב-17 בנובמבר 2016 הורשע בבית משפט השלום בירושלים במסגרת עסקת טיעון בשתים מתוך ארבע עבירות בעניינים שבצניעות ועבירה אחת של תקיפת עד, ובמסגרת העסקה נמחקו שתי עבירות. ב-22 בנובמבר 2016, גזר עליו בית המשפט 18 חודשי מאסר, בהתאם לעסקת הטיעון.

במהלך הדיונים בהארכת מעצרו חשף משה נוסבאום בערוץ 2 הקלטת סתר שבה מודה ברלנד כי עבר על איסור אשת איש. יש אומרים שההקלטה הודלפה על ידי המשטרה מחשש להתפרצות מחאות אלימות בגין עלילה כביכול כנגד רב קדוש[דרוש מקור].

במהלך שהייתו בכלא אובחן כחולה בסרטן המעי הגס. ב-3 באפריל 2017 החליטה ועדת השחרורים על שחרורו למעצר בית במלונית הסמוכה לבית החולים הדסה, בשל מצבו הרפואי[16]. ב-24 במאי 2017 הוא שב לביתו תחת הגבלות וחזר להנהיג את הקהילה ממרכזה בירושלים לאחר שש שנות היעדרות בהן שהה מחוץ לירושלים ובחוץ לארץ.

התגובות בעקבות הפרשייה

מכתב גדולי רבני ברסלב

במאי 2013 פורסם מכתב בחתימת תלמידו, הרב שלום ארוש, והרבנים הרב מאיר סירוטה והרב יעקב שכנזי שבו תמיכה בברלנד וגינויים חריפים למעידים נגדו[17]. ואולם בספטמבר 2016 פורסמה הקלטה שבה אמר הרב שכנזי לנחמן שלום שחתימתו על המכתב זויפה ושהוא חושש לצאת בגלוי נגד ברלנד משום שחסידיו חשודים על שפיכות דמים[18]. וגם הרב מאיר סירוטה אמר לאחר מכן כי ידוע לו שברלנד הוא "מנוול גדול"[19].

בתקופה שבו שהה ברלנד ביוהנסבורג הביע הרב מנחם מנדל טאוב, האדמו"ר מקאליב, תמיכה בברלנד ואמר שהוא צדיק[20].

כמה ימים קודם להסגרתו של ברלנד לארץ חתמו שלושה רבנים בולטים בברסלב: הרב יעקב מאיר שכטר, הרב משה קרמר והרב נתן ליברמנש, על מכתב חריף הקורא להתרחק ממנו ונאמר בו כי הוא "תועה ומתעה בעיקרי ויסודי הדת וההלכה ובפרט בענייני קדושה ומהווה תקלה וסכנה נוראה וחמורה ושומר נפשו ירחק ממנו"[21].

לאחר פטירת עורך הדין יעקב וינרוט שייצג את ברלנד ופרש מייצוגו, פורסמה קלטת וידאו שבה אמר שברלנד עבר על איסור אשת איש ומחטיא את חסידיו[22].

מתנגדיו של ברלנד פרסמו הקלטות שנעשו ככל הנראה בסתר ובהן אומר בנו שאביו הוא פושע[23], ואשתו של ברלנד, מתעמתת עם בעלה ומאשימה אותו בקשרים אסורים[24]. בעקבות פרסום ההקלטה תבעה תהילה ברלנד את הרב יום טוב חשין, בטענה להפרת זכויות על ההקלטה (בכתב התביעה לא נטען כי ההקלטה אינה אותנטית). אך בית המשפט דחה את התביעה[דרוש מקור].

במקביל להסגרתו לארץ הקימו מתנגדיו מערכת תוכן טלפונית שבה מושמעים תכנים נגדו בשם קו ברסלב.

בשנת תשע"ו פנו כמה מראשי "שובו בנים" לבית הדין ירושלים בראשות הרב אברהם דב לוין וביקשו צו מניעה להפסקת השידורים (בקו). תחילה ניתן להם צו מניעה כמבוקש, אולם לאחר שהתקיים בבית הדין דיון במעמד שני הצדדים הודיע בית הדין כי מכיון שרק צד הנתבעים (מפעילי קו ברסלב) הסכימו לחתום על בוררות והתחייבות לקיים את החלטות בית הדין, בעוד צד התובעים (אנשי ברלנד) סירבו לכך, לכן צו המניעה בטל, וכך למעשה התירו את המשך השידורים. חרף החלטת בית הדין של הרב לוין, פנה ברלנד עצמו (בדצמבר 2016) לערכאות בבקשה לקבל מהם צו מניעה להפסקת השידורים, אולם גם שם הבקשה נדחתה[25].

בית דין של רבני ברסלב

פסק בית הדין המיוחד שע"י קהילות ברסלב

בדצמבר 2018 בעת ששהה בכלא הוקם בית דין מיוחד בברסלב ששמע את העדויות כנגד ברלנד.

באותה עת תקפו תלמידים של ברלנד את הרב משה קרמר, שנתפס כמוביל המאבק נגדו[26]. בעקבות כך פורסם מכתב מחאה חריף נגד התקיפה ונגד ברלנד שעליו חתמו עשרים ושישה רבנים מברסלב[דרושה הבהרה], חלק מהרבנים אמרו כי חתמו רק נגד הפגיעה ברב משה קרמר ולא נגד ברלנד[27]. כמו כן אורגן על ידי מתנגדיו כינוס ראשון מסוגו בשול בו תוכנן לפרסם לראשונה את 'מעשה בית דין' שקיבל את העדויות נגדו, ברלנד קרא לחסידיו מתוך הכלא לבוא בהמוניהם לכינוס, והם ערכו פוגרום במקום והכינוס המתוכנן לא יצא לפועל[28].

לאחר שנה בפברואר 2018 פורסם פסק הדין נגדו מבית דין של רבנים בברסלב[29], וכן מכתב שעליו חתומים שלושים מרבני ברסלב[30], ובראשם הרב יעקב מאיר שכטר, בו הם מתנערים מברלנד וממעשיו וקוראים להתרחק ממנו. על פי המכתב ברלנד "חוטא ומחטיא בחמורות שבחמורות כאחד ומיוחד מבין רשעי הדורות, מהרסי התורה ומחריבי העולם"[31]. ברלנד כתב בין היתר בתגובתו שלא אפשרו לו להביע דעתו בפני בית הדין[32].

לאחר שרוב הרבנים הבולטים ניתקו את הקשרים עם ברלנד בעקבות הפרשה, מנסים אנשיו לשקם קשרים אלה, בין היתר בהתניה כי יצביעו למפלגה שתסייע להם בכך[33].

בית הדין המיוחד

פסק הדין של בית הדין המיוחד

ביוני 2019 החל לפעול בית דין מיוחד ובו חברים הרב שריאל רוזנברג ראב"ד בית דין צדק בני ברק, הרב יהודה פישר דיין בבית הדין של העדה החרדית, והרב שמואל אליעזר שטרן דיין בבית הדין של הרב שמואל וואזנר, בכדי לברר את הטענות כנגד ברלנד[34]. ברלנד קיבל את מרות בית הדין ובעקבות כך ביקש בית הדין מהצדדים לחדול מההשמצות ההדדיות[35]. בפועל בחר ברלנד שלא להופיע בפני הדיינים בעצמו, ושלח מיופי כח במקומו. בית הדין גבה עדות מפי העד המרכזי בפרשה נחמן שלום, ועדיות נוספות, ואף בירר את ההקלטות והראיות השונות בפרשיה. במהלך הדיונים הופיע הרב משה ברנדסדורפר בפני בית הדין וניסה לְהָזֵם את עדותו של שלום בטענה שבעת שבא לנחמו על פטירת בנו העיד בפניו גרסה שונה ופחותה בחומרתה. בסופו של דבר מצא שלום תיעוד מניחום האבלים המאשש את גרסתו של שלום, התיעוד נבדק במעבדה ונמצא מהימן[36]. במאי 2020 פסק בית הדין כי "התקבלו עדויות מפורשות וראיות על מעשים שלא יעשו ומהם חמורים ביותר וברור שעפ"י תורתנו הקדושה מי שאינו שומר על דברים שהם מג' חמורות ואביזרייהו, שומר נפשו ירחק ממנו"[37]. לפסק הדין הצטרפו הרב יצחק טוביה וויס, הרב משה שטרנבוך, הרב נפתלי נוסבוים, רבי חיים מאיר וואזנר, הרב יהודה סילמן, הרב שבח צבי רוזנבלט, הרב מנחם מנדל שפרן, והרב מנחם מנדל לובין.

ביוני 2020 פרסמו אנשי ברלנד מכתב מהרב נסים בן שמעון בטענה שפסק הדין מתבסס על 'עד אחד'[38][39]. בתגובה פורסם מכתב מראש ההרכב הרב שריאל רוזנברג, שמפרט כי בנוסף לעד אחד שהיה על סיפור המרכזי, היו עוד שני עדים שברלנד הודה בפניהם, ועוד עדויות 'שלא הוכחשו' שברלנד נהג לבצע עבירות צניעות. הרב רוזנברג מסיים את המכתב 'אין אני מעלה בדעתי שיש מי שיכול לחשוב שאדם כזה הוא קדוש וצדיק האמת וראוי הוא להנהיג עדה בישראל'[40]. רבנים נוספים העלו תמיהות על מכתבו של הרב נסים בן שמעון בשל חוסר ההיתכנות ההלכתית להטלת פקפוק בממצאים עובדתיים שנקבעו בהחלטת בית דין שדן במעמד שני הצדדים[41], בפרט על ידי מי שכלל לא נכח בדיונים ואינו חלק מהרכב בית הדין, וחלקם אף העלו תהיות קשות לגבי מניעיו האמיתיים בכתיבת ובפרסום המכתב התוקף את פסק הדין[42].

תגובת הרב נסים בן שמעון לפסק בית הדין המיוחד
הגדלה
מכתב התגובה של הרב שריאל רוזנברג
הגדלה


למרות פסק בית הדין, הזמין האדמו"ר מספינקא-דונולו את ברלנד לשמחות צאצאיו[43].

פרשת עושק שחור

באוקטובר 2019 חשפה אריאלה שטרנבך בחדשות 13 תחקיר על ברלנד המתועד כשהוא מורה לחולת סרטן להימנע מקבלת טיפולים מצילי חיים תוך הבטחה לריפוי ואריכות ימים תמורת פדיון נפש בסך עשרות אלפי שקלים[44]. החולה, שהעבירה לרשותו של ברלנד למעלה מ-600,000 ש"ח כדי לקבל את ברכתו, מתה זמן קצר לאחר מכן[45]. בעקבות פרסום התחקיר הגיעו עדויות נוספות מקרובי משפחה של חולים שברלנד הורה להם להימנע מטיפול רפואי וגבה מהם סכומי כסף גבוהים בתמורה לברכה שהייתה אמורה לרפאם. חולים אלו מתו תוך זמן קצר[46].

בעקבות התחקיר חקרה המשטרה כמה ממקורביו ותפסה מסמכים[47][48]. ב-9 בפברואר 2020 פשטה המשטרה על ביתו של ברלנד ועצרה אותו, את אשתו וחמישה ממקורביו בחשד לעברות של עושק, מרמה והלבנת הון. חסידיו של ברלנד ניסו להפריע למעצרים ויידו אבנים לעבר השוטרים, ששניים מהם נפצעו קל בראשם[49]. ב-1 במרץ הוגש נגדו כתב אישום באשמת קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק וניסיון לשידול חבלה חמורה[50]. ב-5 באפריל הוארך מעצרו עד תום ההליכים בשל מסוכנותו וחשש שיימלט[51]. הסדר טיעון שהחל להתגבש עם ברלנד נדחה בינואר 2021 על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט[52]. בינואר 2021 חשפה נופר משה בכאן 11 הקלטה של בתו של ברלנד, אדל רובינשטיין, המתועדת כשהיא מקבלת כסף מקרובה של חולה תמורת פדיון נפש ובהמשך מדווחת לה שאביה שדיברה בטלפון עם אביה, והוא ערך פדיון נפש והבטיח שהחולה תתרפא[53]. המשטרה פתחה בחקירת הבת[54].

בפברואר 2021 הוחלט בשל מצבו הבריאותי לשחררו לחלופת מעצר בית באיזוק אלקטרוני בערבות של 1.2 מיליון ש"ח. נקבע כי עליו לשהות במקום סודי עם שני מפקחים וחברת אבטחה שעליו לממן ונאסרה עליו יצירת קשר ישיר או עקיף עם חסידיו[55]. עם תחילת משפטו הגישו פרקליטי ברלנד בקשה לזיכויו או לחלופין להפסיק את ההליך המשפטי עקב חוות דעת פסיכיאטרית מטעמם לפיה ברלנד אינו כשיר לעמוד לדין בשל מחלה נפשית ואינו מבין את ההליך המשפטי המתנהל נגדו[56] השופטת הורתה לפסיכיאטר המחוזי לבדוק את כשירותו של ברלנד להעמדה לדין. באפריל 2020 גילו חסידיו של ברלנד כי הוא שוהה בזכרון יעקב, ובעקבות כך רבים מהם התגודדו במקום והפריעו לשכנים. בעקבות כך הוא הועבר לכלא ניצן ברמלה וכעבור חמישה ימים שוחרר שוב לחלופת מעצר סודית במרכז הארץ[57].

ביוני 2021 הודה ברלנד בהסדר טיעון בעבירות של קבלת דבר במרמה, עושק, ניסיון לאיום, עבירות מס והלבנת הון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, הוא ירצה 18 חודשי מאסר בניכוי חודשי המאסר שכבר ישב בתקופת המעצר[58]. ברלנד שב לכלא ב-28 באוקטובר 2021 על מנת לסיים את ריצוי עונשו [59]. השופטת עינת אבמן ציינה בגזר הדין: "מעשים שנעשו בשיטתיות ומתוך תאוות בצע, תוך ניצול רגעי השבר בו היו מצויים המתלוננים ומצוקתם בשעתם הקשה ביותר"[60]. ב-15 בדצמבר 2021 שוחרר לביתו.

פרשת רצח ניסים שטרית ואבי אדרי

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרשת רצח ניסים שטרית ואבי אדרי

בפברואר 2020 הופק בערוץ כאן 11 סרט תיעודי "רב הנסתר" העוסק באנשי ישיבת שובו בנים בהנהגת אליעזר ברלנד, ובו אחד מחסידיו שהיה מאנשי 'משמרת הצניעות' השייכת לשובו בנים והייתה בראשותו של צביקה צוקר חתנו של ברלנד, הודה שאנשי משמרת הצניעות רצחו את ניסים שטרית, וטמנוהו ביער אשתאול. מקרה רצח נוסף שמוזכר בסרט, ומשויך לאנשי משמרת הצניעות של "שובו בנים", הוא רצח אבי אדרי בשנת 1990.

ב-1 בנובמבר 2021, ברלנד נעצר בחשד למעורבות בפרשת הרצח הכפול[61]. בחקירה קשר עצמו לרצח ובהמשך חשף לאח הנרצח כי אחיו אכן נרצח והוא יכול לשבת עליו שבעה[62]. למחרת הורה ברלנד לחסידו שנעצר גם הוא בחשד לרצח שיספר על הרצח והיכן קברו את שטרית. החסיד הודה ואף שחזר את הרצח אך לא הצליח להצביע על מקום הקבר.[63] כחודש לאחר שנעצר הוא שוחרר. לדברי הפרקליטות הוא שלח את חסידו ברוך שרביט ובנימין זאבי (בנו של רחבעם זאבי) לפגוע בנער ניסים שטרית, אך ברלנד עצמו לא הואשם ברצח בשל שינויים בחוק בין הזמן שבו בוצע הרצח (1986) לבין זמן הגשת האישומים.[64]

עמדותיו

ברלנד מדגיש את חשיבות האמונה העיוורת בצדיק וההתבטלות המוחלטת לצדיק[65], לחלוק על ה"צדיק" היא העבירה החמורה ביותר בעיני חסידיו. הוא מעודד טקסי "התקשרות" לרבי נחמן וכן את הביקור בקברו בעיר אומן שבאוקראינה בראש השנה. עוד בתקופת השלטון הסובייטי ארגן ברלנד נסיעות לשם, אחת מהן, ב-1983, תוך שיתוף פעולה עם ח"כ מאיר וילנר[66]. ברלנד מדגיש גם את חשיבות העלייה לקברי צדיקים ובפרט עלייה תוך מסירות נפש לקבר יוסף בשכם. חסידיו נוהגים להסתנן לקבר אף בלי אישור צבאי, ובשל כך נרצח אחד מהם סמוך לקבר[67]. עמדה זו הותקפה על ידי רבי אהרן יהודה לייב שטינמן[68].

בשיחותיו של ברלנד ישנן התבטאויות המקנות לצדיק מעמד אלוקי, כגון שהצדיק הוא "אלוקים בדמות אדם", ולכן יכול לכפר ולחולל ניסים. כך למשל אמר: "הצדיק זה הקב"ה בכבודו ובעצמו שיורד לעולם בדמות צדיק" וכן "כל העולמות ברא הצדיק" וכן "שורש הקב"ה עצמו זה מהצדיק". חסידיו רגילים להתפלל מול תמונתו ומאמינים שהוא "שומע אותם בכל מקום שהם נמצאים"[69].

ברלנד מטיף באופן אובססיבי לפרישות קיצונית בענייני אישות[70], על פי עדויות הוא מפריש זוגות צעירים למשך חודשים ושנים. ולפי עדויות שנגבו בבית הדין ממקורביו לשעבר, ברלנד נימק בפניהם שמעשיו המכוערים הם פיצוי על סבלן מפרישות.

בנובמבר 1986 רצחו מחבלים בדקירות סכין את תלמידו אליהו עמדי בדרכו לישיבת שובו בנים. ברלנד ציווה אז לתלמידיו לנקום את דמו[71][72]. בעקבות כך התחוללו תקריות של אלימות והצתות כלפי ערבים שהתגוררו בסמוך לישיבה ולמקום הרצח. כמה מחסידיו נעצרו[73], כולל נהגו[74].

עמדת תלמידיו

התגובות בקרב תלמידיו לעבירות החמורות שעבר ברלנד, מתחלקים לכמה גישות, חלק מחסידיו טוענים כי הטענות נגד ברלנד הן עלילה של עבריינים שנקמו בו לאחר שלא הצליחו לסחוט ממנו כספים[75]. לדבריהם, ברלנד הודה במעשים כדי לקבל על עצמו ביזיונות במטרה לבטל גזרות המרחפות על עם ישראל.

לעומת זאת רבים מתלמידיו מצדיקים את המעשים, ולדבריהם ה"צדיק" רשאי ואף חייב לעבור על עבירות חמורות. כך תלמידו עופר ארז גורס כי ה'צדיק' מוכרח לרדת לעומק הקליפות לחוות את חווית יצר הרע 'כפשוטו' כדי להעלות את הנשמות שנפלו לאותם עבירות[76]. קבוצה אחרת בקרב החסידים סבורה כי ה"צדיק" אינו כפוף למערכת ההלכתית הרגילה, ומותר ואף חובה עליו לעבור עבירות חמורות, בהתאם להוראות ישירות שהוא מקבל משמים בכל רגע נתון. בספרים שכתבו חסידיו נאמר שלצדיק מותר כביכול לעשות עבירות שאצל אחרים הן בגדר "יהרג ואל יעבור". טענה נוספת גורסת כי לברלנד אין גוף אנושי. כך, למשל, נשמע בהקלטה גדול תלמידיו משה צנעני, מעיד על מעשים מגונים שעשה רבו ומנמק שלברלנד אין גוף והוא מבצע אותם ללא תאווה למטרת תיקונים[77][78].

ספר "אמונת חכמים כהלכתה"

בשנת ה'תשע"ו הוציא חתנו של ברלנד יהודה אשר גולדבלום ספר בשם "אמונת חכמים כהלכתה"[79], בו הוא מצדיק את מעשיו של ברלנד[80]. בתגובה כתבו כמה מרבני ברסלב מכתב, בו הם משווים את הספר לשבתאות ולפרנקיסטים. על המכתב חתמו בין היתר הרב יעקב מאיר שכטר והרב שמואל משה קרמר שחתם גם בשם גיסו הרב אלעזר מרדכי קניג[81]. בעקבות הביקורת על הספר, הורו בקהילה להפסיק את הפצת הספר לציבור הרחב, אך הם ממשיכים להפיץ את הספר בתוך הקהילה[80].

מתלמידיו

משפחתו

ברלנד נשוי לתהילה שאקי, בתו של חבר הכנסת אברהם שלום שאקי. אחיו של ברלנד, רבי יחזקאל, כיהן כרבם של היישובים נהורה ויד נתן. לברלנד בן אחד, נחמן, שניהל את המוסדות והודח בעקבות פעילותו ב'פרשיה', וחמש בנות. אחד מחתניו, הרב צבי צוקר, היה בעבר ממקורביו ומראשי שובו בנים, והפך לאחר מכן לאחד מגדולי הלוחמים כנגדו[83].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מתוך העלון "כנישתא חדא", גיליון 21.
  ישראל כהן, ‏המקובל הרב שטרן: "הוא לא אשם! הוא לא עשה כלום!", באתר כיכר השבת, 21 באוגוסט 2016
 2. ^ מתנגדיו טוענים כי לא הגיוני שעובדה כזו לא תהיה מוכרת בסביבת הסטייפלר. כמו כן ישנן הכחשות ממשפחת קנייבסקי[דרוש מקור]. ראו עוד בחוברת דעת לנבון, עמוד ב'
 3. ^ בכינוס נגד ברלנד בבית שמש, הסביר הרב טייכנר כי כבר אז עמד על אישיותו הפסולה של ברלנד ראה בדרשת הרב שמעון טייכנר בYouTube play button icon (2013–2017).svg כנס מחאה והוקעה כ"ז אייר תשע"ז, סרטון באתר יוטיוב.
 4. ^ עקיבא נוביק, חזר עם תשובה, ידיעות אחרונות, 14 בדצמבר 2010, 24 שעות, עמ' 5-4; בני סגל,, ‏ברלנד מדבר: 'ברחתי מרצוני. ביקשו לאשפז אותי', באתר כיכר השבת, 12 בדצמבר 2010; יוסי כץ, ברלנד מדבר: "כלאו אותי, חשבו שאני חולה נפש", באתר בחדרי חרדים, 12 בדצמבר 2010
 5. ^ בני סגל, ‏נחמן ברלנד נפגש עם אביו, חסידים זועמים הקיפו אותו, באתר כיכר השבת, 23 בדצמבר 2010
 6. ^ יקי אדמקר‏, "נוסעים על 200 קמ"ש, הופכים למטוס": הקלטת הנחיות ברלנד לחסידיו, באתר וואלה!‏, 10 בדצמבר 2018
 7. ^ אלי שלזינגר, האשמות חמורות נגד שיירת ברלנד, באתר בחדרי חרדים, 6 בדצמבר 2018
 8. ^ אלי שלזינגר, התפתחות בפרשת מעצר נהגי שיירת ברלנד, באתר בחדרי חרדים, 17 במרץ 2019
 9. ^ משה נוסבאום, ‏תביעת ענק נגד משפחת ברלנד, באתר ‏מאקו‏‏, ‏3 במרץ 2019‏
 10. ^ דיווח: ברלנד יגורש ממרוקו, באתר ערוץ 7, 7 בנובמבר 2013
 11. ^ נחמן שטרנהרץ, ‏המעצר: ברלנד הובל אזוק ולבוש בבגדי אסירים, באתר כיכר השבת, 10 באפריל 2014
  יהודה שלזינגר, ‏פרסום בזימבבואה: ברלנד במדי אסיר וללא כיפה, באתר ישראל היום, 11 באפריל 2014
 12. ^ קובי נחשוני ואביאל מגנזי, ברלנד נעצר בהולנד. ישראל תדרוש הסגרתו, באתר ynet, 11 בספטמבר 2014
 13. ^ עדו בן פורת, ברלנד: "אני גמרתי עם ארץ ישראל", באתר ערוץ 7, 13 באוקטובר 2019
 14. ^ יאיר אטינגר, בית משפט הולנדי: ברלנד בר הסגרה לישראל, באתר הארץ, 12 בפברואר 2015
 15. ^ משה הלר, הרב שברח מהארץ מקים תלמוד תורה באפריקה, באתר mynet‏ ירושלים, 5 בפברואר 2018
 16. ^ איציק וולף, ברלנד ישוחרר מהכלא למעצר בית במלונית, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 3 באפריל 2017
 17. ^ יואל קוריץ, "איש אלוקים קדוש" • עוד רבנים מגינים על ברלנד, באתר בחדרי חרדים, 5 במאי 2013.
 18. ^ איציק מן, הרב שכנזי על אנשי ברלנד: "הם מסוגלים לשפיכות דמים" • האזינו, באתר בחדרי חרדים, 15 בספטמבר 2016.
 19. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg צפו: הרב מאיר סירוטה יוצא נגד אליעזר ברלנד, סרטון באתר יוטיוב.
 20. ^ שמעון ליברטי, ‏ההקלטה וחלק מהתמליל, באתר כיכר השבת, 21 בפברואר 2016.
 21. ^ חיים אבני, ‏רבני ברסלב: "התרחקו מהאיש המכונה אליעזר ברלנד", באתר כיכר השבת, 15 ביולי 2016.
 22. ^ יעקב ויינרוט על ברלנד: "ברחתי ממנו, הוא שבתי צבי", באתר ‏מאקו‏.
 23. ^ נחמן ברלנד אבא שלי פושע 'ויש"ו הנוצרי', באתר ברסלב אמת
 24. ^ אהרן רבינוביץ, דוחה: הופצה שיחה פרטית של הזוג ברלנד, 21 באוגוסט 2016, באתר בחדרי חרדים
 25. ^ אלי שלזינגר, ניצחון ל'קו ברסלב': לאחר שנה וחצי - ביהמ"ש דחה את תביעת שובו בנים, באתר בחדרי חרדים, 20 ביוני 2018
  איציק מן, ברלנד חזר בו: לא יתבע קו שמשדר נגדו, באתר בחדרי חרדים, 8 במרץ 2017.
 26. ^ תקיפה השחתת המזגן
 27. ^ המחאה-נגד-הגרא-ברלנד-התבררה-כמזוייפת, באתר אקטואליק
 28. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg מאמיני ברלנד מתפרעים לפני הפוגרום שערכו בבית הכנסת ברסלב במאה שערים - השול, סרטון באתר יוטיוב.
 29. ^ קובץ:פסק בית הדין המיוחד שע"י קהילות ברסלב.jpg
 30. ^ ממוזער|מכתב גדולי רבני ברסלב מכתב מחאה מרבני ברסלב נגד אליעזר ברלנד, ומחאה על הפגיעה בכבוד התורה
 31. ^ יקי אדמקר‏, רבנים במתקפה נגד ברלנד: "רשע מרושע; צריך להתרחק ממנו". האזינו, באתר וואלה!‏, 12 בפברואר 2018.
 32. ^ יוסף גרינבוים, ברלנד: 'תמונות התועבה שפרסמו – יש בזה סילופים', באתר חרדים10, 16 בפברואר 2018.
 33. ^ החדשות - תיעוד: כך מנסה ברלנד לשוב לקונצנזוס החרדי, mako, ‏2019-01-08.
 34. ^ יוסף גרינבוים, זימון ברלנד לביה"ד המיוחד – אחרי עדויות שחיזקו החשדות, באתר חרדים10, 9 ביולי 2019.
 35. ^ יהודה וייס, ‏דרמה פנים חרדית: בית דין הורה להפסיק להשמיץ את ברלנד, באתר אקטואליק, 25 ביוני 2019.
 36. ^ אל תשת ידך עם שפוטי ברלנד ימח שמו, באתר Hyehudi, ‏11 במאי 2020
 37. ^ פסק חסר תקדים בחריפותו נגד ברלנד: "שומר נפשו ירחק ממנו", בחדרי חרדים.
 38. ^ קובץ:מודעת המשך ברלנד.jpg תגובת הרב נסים בן שמעון לפסק בית הדין המיוחד
 39. ^ המכתב נגד הרב ברלנד: הדיינים מעלים תהיות "עדות מפי איש אחד", באתר בחדרי חרדים.
 40. ^ קובץ:מכתב ההבהרה של אב בית הדין המיוחד.jpg
  הדיין הגר"ש רוזנברג על הרב ברלנד:עדויות שלא הוכחשו כלל - יוסף גרינבוים, חרדים 10.
 41. ^ פס”ד בענין ברלנד שר”י – אין אחר מעשה ב”ד כלום, באתר HYEHUDI
 42. ^ סילוף דברי הרב שריאל רוזנברג אודות הפסק נגד כת ברלנד הטמא, באתר HYEHUDI, ‏17 ביוני 2020
 43. ^ צפו: הרב ברלנד בריקוד צמוד הלילה עם האדמו"ר - אקטואליק, אקטואליק
 44. ^ אריאלה שטרנבך, תחקיר: כך מבטיח ברלנד לרפא חולה סופנית תמורת אלפי שקלים, באתר חדשות 13, 22 באוקטובר 2019
 45. ^ אריאלה שטרנבך, "ברלנד רצח אותה": מאבק האם מול הרב שהבטיח לרפא בתה • תחקיר, באתר חדשות 13, 23 באוקטובר 2019
 46. ^ אריאלה שטרנבך, בעקבות תחקיר ברלנד: עדויות נוספות על שיטת הפעולה של הרב, באתר חדשות 13, 24 באוקטובר 2019
 47. ^ לפנות בוקר: המשטרה ערכה חיפוש בביתו של הרב אליעזר ברלנד - בחדרי חרדים, חדרי חרדים
 48. ^ 6 מקורבים לרב ברלנד עוכבו בחשד לקבלת דבר במרמה והלבנת הון, חדשות 13
 49. ^ גלעד כהן ונינה פוקס, מנטוס במקום תרופות: כך ברלנד וחסידיו עשקו חולים, באתר ynet, 9 בפברואר 2020
 50. ^ מתן וסרמן, ‏קבלת דבר במרמה ועושק: כתב אישום נגד אליעזר ברלנד, באתר מעריב אונליין, 1 במרץ 2020
 51. ^ בית המשפט האריך מעצרו של ברלנד עד תום ההליכים, פוסטה, ‏2020-04-06
 52. ^ מנדלבליט דחה את הסדר הטיעון עם ברלנד שנאשם בעושק מאמיניו, Haaretz הארץ
 53. ^ הצצה אל מפעל הפדיונות של מקורביו של אליעזר ברלנד, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 54. ^ אחרי התחקיר: חקירה נגד בתו של ברלנד, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 55. ^ סולימאן מסוודה, ברלנד ישוחרר לחלופת מעצר באיזוק אלקטרוני, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 15 בפברואר 2021; יהונתן קליין, חדשות כיפה, ‏הרב אליעזר ברלנד שוחרר בערבות ובתנאים מגבילים, באתר כיפה, 15 בפברואר, 2021 11:11
 56. ^ חוות דעת פסיכיאטרית: הרב ברלנד אינו כשיר לעמוד לדין, לא מבין את ההליך המשפטי נגדו, כיפה, ‏2021-03-14
 57. ^ הרב אליעזר ברלנד הועבר מכלא ‘ניצן’ למעצר במיקום סודי חדש, חרדים10, ‏2021-04-11
 58. ^ עסקת טיעון לברלנד: ירצה 18 חודשי מאסר וייקנס במיליוני שקלים, חדשות 13
 59. ^ גרינצייג, אבישי (2021-06-07). "אליעזר ברלנד הורשע במסגרת הסדר טיעון וישוב לכלא באוקטובר". Globes. נבדק ב-2021-06-07.
 60. ^ ברלנד ירצה שמונה חודשי איזוק אלקטרוני ו-18 חודשי מאסר, www.news1.co.il
 61. ^ N12 - אליעזר ברלנד נחקר בחשד למעורבות הפרשת הרצח וההיעלמות, N12, ‏2021-11-01.
 62. ^ N12 - ברלנד אישר בחקירה: הנער ניסים שטרית נרצח, N12, ‏2021-11-03
 63. ^ "צריך לספר מה שקרה": העימות בין ברלנד לחשוד בפרשת הרצח, חדשות 13
 64. ^ N12 - ברלנד שוחרר מהמעצר, ראש העיר החשוד וחתנו של ברלנד שוחררו, N12, ‏2021-12-02
 65. ^ להבנת חסידיו, צדיק הכוונה אליו
 66. ^ אהרן קליגר, אומן - געגועים שהפילו חומות, ירושלים תשס"ה, בהקדמה
 67. ^ יוני גבאי, ‏פיגוע ירי בשכם: מתפלל נרצח סמוך לקבר יוסף, ארבעה נפצעו, באתר כיכר השבת, 24 באפריל 2011.
 68. ^ חיים שקדי, ‏הגראי"ל שטיינמן: "העולים לקבר יוסף, מתחייבים בנפשם", באתר כיכר השבת, 26 ביוני 2011.
 69. ^ קו ברסלב שלוחה 2 ואחר כך שלוחה 1[דרושה הבהרה]
 70. ^ בהקלטה הוא אומר שאיסור חמור להסתכל על תינוקת בת יום, כמו"כ מתועד אוסר על קיום מצות 'עונה'
 71. ^ אילן בכר, "אתם מצווים לנקום את דמו", מעריב, 16 בדצמבר 1986
 72. ^ אילן בכר, „מוות לערבים“ שאגו יהודים וניפצו חלונות בתים וחנויות, מעריב, 24 בנובמבר 1986.
 73. ^ אילן בכר, חשוד בהשלכת בקבוקי תבערה על בתי ערבים הסגיר את עצמו, מעריב, 6 בפברואר 1987
 74. ^ אילן בכר, נהגו של ברלנד חשוד בפיגועים נגד ערבים, מעריב, 19 בדצמבר 1986.
 75. ^ בלוג של חסידי ברלנד
 76. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg חשיפה: הקלטות המעידות על תורת השבתאות של תלמידי אליעזר ברלנד ראשי וחברי כת שובו בנים - תקציר פרומו, סרטון באתר יוטיוב.
 77. ^ אתר 'הארץ' 1 ביולי 2020 *נא להוסיף קישור*
 78. ^ טעימה קטנה מעלילות כת אליעזר ברלנד ימ”ש, באתר Hyehudi, ‏22 ביוני 2020.
 79. ^ ספר אמונת חכמים כהלכתה באתר הספרייה הלאומית
 80. ^ 80.0 80.1 שאול כהנא, תיעוד: ב'שובו בנים' משבחים את הספר השנוי במחלוקת - אך לא רוצים שייצא לציבור הרחב, 22 ביוני 2016, באתר כיכר השבת
 81. ^ זקני וחשובי ברסלב במחאה אדירה נגד הספר על ברלנד
 82. ^ אך החל משנת תשע"ג - עם התפוצצות הפרשה - השמיט את הסכמותיו של אליעזר ברלנד מספריו והפסיק לכתוב עליו 'מורי ורבי'. עם זאת באתר "קו ברסלב" פורסמה שיחה עם הרב ארוש, כביכול מערב ראש השנה תשפ"ב, בה אמר שאין הרבה שרפים כמו "מורי ורבי רבי אליעזר בן עטיה שיחיה לאורך ימים"
 83. ^ אלי שלזינגר, צביקה צוקר חתן ברלנד ניצל מתקיפה: הפרטים המלאים על חלקו בפרשה, באתר בחדרי חרדים, 26 ביולי 2016


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0