חסידות אלעסק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות אלעסק הייתה חסידות גליציאנית. אבי החסידות היה רבי חנוך העניך מייער, חתנו של רבי שלום רוקח מבעלז. כיום מכהנים מצאצאי השושלת באדמו"רות סטניסלב, אלעסק וקוידנוב. חסידות נוספת מגזע זה היא חסידות סאסוב.

תולדות החסידות

רבי אהרן מנחם מנדל אייכנשטיין

הדור הראשון

רבי חנוך העניך נולד בשנת תק"ס (1800) לרבי שמואל מאיר מאלעסק. נישא לפריידא בתו של רבי שלום מבעלז. היה חסידם של רבי אורי מסטרליסק, של רבי נפתלי צבי הורוביץ מרופשיץ ושל חותנו. בילדותו היה אצל החוזה מלובלין. כיהן ברבנות בסטינוב ובאלעסק שבגליציה, (אולסקו, כיום אוקראינה). לאחר פטירת חותנו החל לכהן באדמו"רות. חיבר ספרים בשם "לב שמח" על התורה, הגדה של פסח וסידור. נפטר בא' באלול תרמ"ד (1884).

צאצאיו-

הדור השני

בנו רבי יצחק מילא את מקומו, נולד בשנת תקפ"ט (1829), היה חתנו של רבי יוסף יוסקה מלאשקביץ, לאחר חתונתו שהה אצל רבי מאיר מפרמישלאן (חותן חותנו), היה חסידם של רבי ישראל מרוז'ין ושל סבו רבי שלום מבעלז, לאחר פטירת אביו מילא את מקומו, היה מפורסם כגדול בתורה, נפטר בכ"ד באדר תרס"ד (1904) ולא השאיר בן.

הדור השלישי

חתנו היה רבי אהרן מנחם מנדל אייכנשטיין בנו של רבי אלכסנדר סנדר מזידיטשוב מילא את מקום חותנו באדמו"רות. במלחמת העולם הראשונה עבר ללבוב ונפטר שם בי"ט באב תרפ"ג (1923).

החסידות כיום

נכון לשנת ה'תש"ע מכהן בלונדון נכדו של רבי מנחם מנדל אייכנשטיין, רבי סנדר מאלינסקי-אייכנשטיין, ובניו יורק מכהן רבי יצחק אשכנזי, צאצא של רבי חנוך העניך דרך חתנו רבי אשר אנשיל אשכנזי[3].

חסידות קוידנוב - נארול

נכדו של רבי חנוך הניך (בן חתנו רבי משה), רבי משולם זלמן זילברפרב כיהן כרב ואדמו"ר בטופורוב. נולד בשנת תר"ל (1870). היה חתנו של רבי אהרן פרלוב מקוידנוב. נרצח ביער טופורוב בשנת תש"ד.

  • בנו רבי חנוך דב זילברפרב, כיהן כאדמו"ר בבוטושאן ובתל אביב כאדמו"ר מקוידנוב. ממנו נמשכת היום חסידות קוידנוב.

שושלת סטניסלב

רבי אורי אשכנזי מסטניסלב-לונדון

רבי אשר אנשיל אשכנזי (חתנו של רבי חנוך העניך) כיהן לאחר פטירת חותנו כאדמו"ר מאלעסק בסטניסלב. לאחר פטירת אביו נקרא לכהן ברבנות זלוטשוב אך סירב. נפטר בכ"א בחשוון תרנ"ז[4].

ילדיו של רבי אשר אנשיל כיהנו אחריו בסטניסלב:

בנו של רבי צבי הירש, רבי משולם ישכר, כיהן לאחר השואה כאדמו"ר מסטניסלב בלונדון. נפטר בג' בכסלו תשנ"ה, וכממלאי מקומו הוכתרו בנו רבי צבי הירש מסטניסלב-אלעסק בארצות הברית ובנו רבי אורי מסטניסלב-לונדון (חתן רבי אשר ישעיה רוזנבוים מנדבורנה חדרה) שנפטר בא' בניסן תש"פ. בנו של רבי אורי, רבי קלמן יהושע (חתן רבי דוד הלפרין אב"ד הענדין לונדון), הוכתר לממלא מקומו בלונדון, ובנו רבי יצחק כיהן עוד בחיי אביו כאדמו"ר מסטניסלב ארצות הברית[3].

בנו של רבי משה דוד, רבי יחיאל כיהן כאדמו"ר מאלעסק בארצות הברית. נולד בשנת תרמ"ב. נישא לבת רבי אברהם לנדמן רבה של סטרליסק וצאצא לשושלת סטרליסק. בשנת תרע"ב החל לכהן בגרוסוורדיין ובשנת תרפ"ט היגר לארצות הברית. נפטר בט"ז באדר א' תרצ"ב. בניו היו רבי יואל אב"ד יאשי ורבי נחום אב"ד חאטין (חותן רבי משה מאיר משאץ). חתנו היה רבי חיים בן ציון הגר בן רבי פנחס מבורשה.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. "Yoel of Zlotshov יואל (זלטשיב) Ashkenazi". Geni. בדיקה אחרונה ב-5 באוקטובר 2012. 
  2. "Tzvi Hirsh / צבי הירש Hirsch Thumim (תאומים) (Teomim-Frankel)". Geni. בדיקה אחרונה ב-5 באוקטובר 2012. 
  3. 3.0 3.1 אדמו"רים מכהנים, בחדרי חרדים, ‏13 ביולי 2010
  4. יצחק אלפסיהחסידות, הוצאת ספרית מעריב, מהדורה שנייה, 1977, עמ' 158
  5. ראו עליו ומשפחתו כאן.
  6. אריאל שרפר, ברוך דיין האמת: הגאון הרב אלימלך אשכנזי זצ"ל, רדיו קול חי, ‏י׳ באלול תשע״ב 28 באוגוסט 2012
  7. אביו של רבי אברהם אהרן, רבי יקותיאל יהודה, היה חתנו של רבי משה דוד אשכנזי אביו של רבי יואל מזלוטשוב.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0