איבי הנחל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אִבֵּי הנחל (מאחז)
איבי הנחל.jpg
סמל איבי הנחל
תצפית מאבי הנחל.jpeg
הנוף הנשקף מאבי הנחל לכיוון דרום מזרח. בתמונה נראים היישוב מעלה עמוס ומדבר יהודה
מדינה ישראלישראל  ישראל
מחוז נוסף מחוז יהודה ושומרון
תאריך ייסוד 1999
גובה 800 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במאחז 40 משפחות (2016)
אזור זמן UTC +2

אִבֵּי הנחל הוא מאחז בגוש עציון, השוכן בתחום המתאר של היישוב מעלה עמוס, השייך למועצה אזורית גוש עציון.

שם

המאחז נקרא כשם ספרו של הרב ישראל אודסר אב"י הנחל - ומיוסד על הכתוב בשיר השירים: "אֶל גִּנַּת אֱגוֹז יָרַדְתִּי לִרְאוֹת בְּאִבֵּי הַנָּחַל לִרְאוֹת הֲפָרְחָה הַגֶּפֶן הֵנֵצוּ הָרִמֹּנִים" (מגילת שיר השירים, פרק ו', פסוק י"א). השם "אִבֵּי" רומז לשמו של רבי ישראל בער אודסר בראשי תיבות, ו"נחל" מרמז על רבי נחמן מברסלב שאמר על עצמו "ועכשיו יש נחל נובע מקור חכמה". הספר כולל מכתבים והערות של הרב אודסר, ועיקרו 152 מכתבים לנשיא המדינה זלמן שזר.[1]

הקמה והתפתחות

המאחז הוקם בתחילת 1999 בידי חסידי ברסלב מתלמידי רבי ישראל בער אודסר ששאפו לגור קרוב לטבע.

עם הקמתו, המאחז זכה לתמיכה של מדינת ישראל. משרד השיכון מימן תשתיות: 950,000 ₪ ואושר חיבור חשמל למקום. תוואי מרכיבי הביטחון אושר עקב דרישה מבצעית של צה"ל. 10 יבילים שונעו למקום באישור עוזר שר הביטחון להתיישבות. למתיישבים יש הסכם הקצאה מההסתדרות הציונית, עד ינואר 2029[2].

משנת 2002 החלו להצטרף ליישוב משפחות שאינן נמנות עם חסידי ברסלב. כיום גרות במקום כ-40 משפחות, מרביתן של דתיים לאומיים. כל התושבים מתגוררים בקרוואנים. במאחז פועלים מעון לפעוטות, גן ילדים, סניף תנועת עוז לילדים ומקווה לנשים ולגברים[3].

הגובה הממוצע של המאחז הוא כ-800 מטר מעל פני הים. אבי הנחל צופה אל עבר ים המלח והרי ירדן ממזרח, הר הרודיון וירושלים מצפון ונחל ערוגות ממערב.

מצדו הדרומי של המאחז שוכנת שמורת הטבע אל כנוב.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים