הרב מנחם נחום טברסקי (השלישי)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב מנחם נחום טברסקי
האדמו"ר מצ'רנוביל
טשרנוביל בני ברק.jpg
לידה 9 בפברואר 1942
כ"ב בשבט תש"ב
ירושלים
חסידות חסידות צ'רנוביל
מקום מגורים בני ברק, ישראל
הקודם רבי משולם זוסיא טברסקי
תחילת כהונה ה'תשמ"ח
רבותיו רבי אהרן רוקח מבעלז
מספר בשושלת 9
אב רבי משולם זוסיא טברסקי
ילדים 10

הרב מנחם נחום טברסקי (נולד בכ"ב בשבט ה'תש"ב, 9 בפברואר 1942) הוא האדמו"ר הנוכחי של חסידות צ'רנוביל. הוא התמנה לתפקיד בשנת ה'תשמ"ח, לאחר פטירת האדמו"ר הקודם - אביו רבי משולם זוסיא טברסקי, במקביל לאחיו שמכהנים גם הם כאדמורי"ם.

ימי נעוריו

נולד בכ"ב בשבט תש"ב בירושלים לרבי משולם זוסיא טברסקי, האדמו"ר מצ'רנוביל. למד בישיבת בעלז, השתתף בילדותו בטישים של האדמו"ר מבעלזא, רבי אהרן רוקח. בי"ח באלול תשכ"א נישא לנחמה מרים בת רבי אלחנן הלפרין רבה של גולדרס גרין בלונדון, ונשיא התאחדות קהילות החרדים בלונדון.

לאחר חתונתו למד בכולל בעלזא בני ברק במשך 25 שנים, ולאחר כך מונה על ידי אביו לכהן כראש הכולל של החסידות.

מינויו לאדמו"ר

אביו רבי משולם זוסיא נפטר בי"ז בחשון ה'תשמ"ח, ובצוואתו הורה לכל בניו לכהן באדמו"רות, האדמו"ר רבי ישראל מרדכיי מרחמיסטריבקה, קרוב משפחתם, הכתיר אותו כאדמו"ר .

הנהגתו

ר' מנחם נחום פתח ישיבה קטנה וגדולה בעיר בני ברק, והן נחשבות מהישיבות החסידיות הטובות בישראל.

בהמשך נפתחו בנשיאותו בתי חסידים בארץ ישראל ירושלים בית שמש, אלעד,ובצפת ובעולם, בלונדון במנצ'סטר ובאנטוורפן. אחיו - רבי ישעיה האדמו"ר מצ'רנוביל ארצות הברית, פתח אף הוא חצר חסידית בבורו פארק.

האדמו"ר מעודד את אחיו לנהוג באדמו"רות. את אחיו הרב יעקב מרדכי, הוא הכתיר לרב חסידי צ'רנוביל באלעד. אח אחר, הרב חיים יצחק פתח בעידודו בית מדרש עצמאי בשדרה ה-21 בורו פארק, והאדמו"ר שולח לשם את חסידיו.

הרב מנחם נחום זוכה להערצה בקרב אדמור"י הציבור החרדי[דרוש מקור], והאדמו"ר רבי פנחס מנחם אלתר מגור אף העיד עליו כי ביכולתו להבטיח הבטחות ולפעול ישועות[1].

האדמו"ר אינו מתערב בנושאים פוליטיים כמו ההשתתפות בבחירות לכנסת.

ילדיו

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0