רבה בר רב חנן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבה (או רבא) בר רב חנן, היה אמורא בבלי בדור הרביעי, בנו של רב חנן.

רבה בר רב חנן, היה חברו הקרוב והחברותא של האמורא המפורסם אביי. היה גם חברו מילדות, ומסופר עליהם שבילדותם התארחו אצל רבה בר נחמני, ראש ישיבת פומבדיתא, ושאל אותם "למי מברכים?" ואמרו: "לרחמנא" [הרחמן]. "והיכן הוא יושב?" ורבא בר רב חנן הצביע כלפי התקרה ואביי יצא החוצה והצביע השמיימה. רבה התפעל מן התשובה וחזה שיגדלו כתלמידי חכמים[1]. אך אביי היה קטן ממנו, ונחשב כתלמיד חבר שלו. במסכת ערובין[2] כתוב שהוא ישב יחד עם רבה ורבי זירא, והוא ישב לפניהם, כינוי הכתוב לרוב על תלמיד היושב לפני רבו.

רבה העריכו ביותר, וביקש שהוא יספידהו לאחר מותו, יחד עם אביי[3].

נשא ונתן גם בפני רבא[4], וגם רב אויא היה מחבריו[5].

התגורר במקום בשם ארטיבנא (נוסחאות אחרות: ארטבינא, ארטביא, ארטוניא) ליד פומבדיתא, ובשבתות עשה עירוב תחומין לצורך הליכה לעיר התורה פומבדיתא[6]. לדעת רבנו חננאל בפירושו שם, הליכתו נועדה לשמוע את שיעוריו של רב יוסף, שהיה ראש ישיבת פומבדיתא אחרי רבה.

לפרנסתו עסק כנראה בחקלאות. מסופר שהיו לו דקלים על גבול פרדסו של רב יוסף, וציפורים שקיננו על הדקלים הזיקו לפרדס. רב יוסף תבע ממנו להרחיק את הדקלים, והשיב שאיננו רוצה לעקור עצי פרי, אבל אם רב יוסף רוצה לעשות זאת בעצמו - הרי הוא רשאי[7].

לא הובאה בגמרא הלכה כלשהי בשמו. עשרות אזכוריו בתלמוד הם בהקשרים של המשא ומתן התלמודי: העלאת התלבטויות שונות או קושיות על דברי חכמים אחרים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0