רב מתנה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי מתנה
מקום פעילות בבל
תקופת הפעילות שני אמוראים
רבותיו רב שמואל.

רב מַתְנָה היה אמורא מהדור השני לחכמי בבל, תלמיד מובהק של שמואל.

שמואל סמך מאוד על חכמתו, ובהזדמנות מסוימת אמר לו: אל תשב על מקומך, עד שתפרש לי שמועה זו![1] כאשר רב מתנה התנגד לדבריו, הוא התחשב בו[2] הוא קיבל גם הרבה תורה מרב, ומזכיר גם מתורתם של אבא בר אבא ולוי.

רב יהודה היה תלמיד זקן יותר של שמואל, ולכן רב מתנה היה כנוע אליו והעריכו[3].

רב ניסים גאון מביא[4] שיש אומרים שהיה בנו של רבי יוחנן, שנשאר יחידי משאר עשרת בניו שמתו בחייו של רבי יוחנן, ובהיותו בן יחיד שלחו רבי יוחנן מארץ ישראל לבבל ללמוד תורה לפני שמואל.

בניו

בנו רבה בר מתנה, היה ידוע כחריף. במסכת הוריות[5] נידונים רבי זירא לעומת רבה בר רב מתנה, אשר מציגים היבטים שונים של עוקר הרים: ”איבעיא להו: רבי זירא ורבה בר רב מתנה: הי מנייהו עדיף, רבי זירא חריף ומקשה ורבה בר רב מתנה מתון ומסיק - מאי? תיקו.”[6] בנים אחרים שלו ככל הנראה הם רב טובי בר רב מתנה, תלמידו של רב יוסף[7] ועוד אמוראים רבים המוזכרים בתלמוד "בר רב מתנה".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ תלמוד בבלי, מסכת מכות, דף ג' עמוד ב'.
  2. ^ תלמוד בבלי, מסכת חולין, דף מ"ח עמוד א'.
  3. ^ תלמוד בבלי, מסכת קידושין, דף ע' עמוד ב'.
  4. ^ ברכות דף ה עמוד ב
  5. ^ תלמוד בבלי, מסכת הוריות, דף י"ד עמוד א'.
  6. ^ כלומר, רבי זירא חריף ומקשה (לפי רש"י: "מתוך פלפול יתירא דהוה ליה - הוה מקשה ומתרץ", כלומר כוחו בפתרון סתירות), אך רבה בר רב מתנה מתון ומסיק (לפי רש"י: "לא הוה חריף כל כך, אלא מתוך שהוא שוהה ומעיין יפה יפה - מסיק אליבא דהלכתא", כלומר אינו חריף כל כך, וכוחו בלימוד הנושא באטיות וביסודיות, ובהסקת מסקנות מן ההלכה). הגמרא פוסקת כי אין אחד מהם עולה על רעהו.
  7. ^ תלמוד בבלי, מסכת חולין, דף ל"ט עמוד ב'.


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0