פתיחת התפריט הראשי

המכלול β

מקומות קדושים ליהודים בארץ ישראל

סמל.PNG חסר בערך זה אספקלריה תורנית. המידע המצוי בערך זה כתוב מנקודת מבט של חול ללא האספקלריה תורנית מספקת.
ניתן להיעזר בשכתוב ערך זה במדריך לעריכה באספקלריה תורנית. נא להמתין לשלב הסינון השני. אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
לוח המקומות הקדושים (ראשית המאה ה-20) מאת משה בן יצחק מזרחי. סביב כיפת הסלע, המהווה ייצוג של בית המקדש, מופיעים תיאורים של קבר שמואל, קבר רחל, מערת המכפלה וירושלים. היצירה עשויה מלוח זכוכית צבוע ומעוטר בנייר מוזהב.
מראה הר הבית והכותל המערבי מכיוון הרובע היהודי, 2007
המבנה שעל מערת המכפלה.
קבר רחל על גלויה מראשית המאה העשרים
קבר יוסף - צילום מהמאה ה-19
הכניסה למתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי
קבר זכריה (מימין) וקבר בני חזיר (משמאל)
קברי הסנהדרין בשלהי המאה ה-19
קבר רבן גמליאל ביבנה
קבר שמעיה ואבטליון בגוש חלב
קבריהם של אבא חלקיה וחנן הנחבא, נכדיו של חוני המעגל, סמוך לחצור הגלילית

בארץ ישראל ישנם אתרים רבים הנחשבים כמקומות קדושים ליהודים. חלק קטן ממקומות אלה נקבע בתקנות שהותקנו מכוח חוק השמירה על המקומות הקדושים ומטופל בהתאם לתקנות אלה. חלק מאתרים אלו מקודש גם לדתות אחרת, מקומות רבים מקודשים בשל האישיות הקבורה בהם, ולעיתים בזיהוי שונה של הקבור במקום.

הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר ליהודים ועל פי ההלכה קדושתו של הר הבית תקפה גם היום ואין לעלות אליו בטומא היוצאת מגופו.

המשרד לשירותי דת מטפח כמאה ועשרים מקומות בהם הוא מכיר כקדושים, באמצעות עמותה ממשלתית בשם "המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים". בעמותה שני חברים:

המרכז עוסק בפיתוח של האתרים, שיקומם, טיפוחם, והרחבת השירותים עבור ציבור המבקרים, אחזקתם השוטפת ושמירה על הסדר, אך אינו רשאי להשתמש בסמכויות הנתונות מכח תקנות השמירה על המקומות הקדושים.

על אתרים אלה כותב המרכז כך: "ברחבי הארץ למעלה ממאה ועשרים מקומות קדושים. מקום קדוש הוא אתר או קבר שישנה מסורת הקושרת אותו לאירוע היסטורי בתולדות עם ישראל, או שלפי המסורת קבורה במקום אישיות תנכית או תורנית בעלת שם, דוגמת התנאים. אתרים אלה משמשים כמקום עליה לרגל, תפילה וכינוס של הציבור הבא להתפלל שם במשך כל ימות השנה ובעיקר בחגים, בחודשי אלול ותשרי, בראשי חודשים ובימי הילולה."[1]

מרבית המקומות הקדושים הם קברי צדיקים הנמצאים בגליל. חלקם מיוחס לתקופת האבות, ומרביתם מתקופת התנאים. המאוחר שבאתרים אלה הוא קבר השל"ה.

על תחום בתי העלמין העתיקים מופקד המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים תחת סמכות משרד התיירות, ואף הוא לוקח חלק בתחום האחזקה והפיתוח של אתרי המקומות הקדושים ליהודים בישראל ובפיתוח תשתיות תיירותיות במקומות דוגמת הר ציון, עיר דוד, טיילת החומות, מערת צדקיהו ואתרים נוספים[2].

תוכן עניינים

רשימת מקומות קדושים ליהודים

ברשימה מצוינים בעיקר מקומות שהוכרזו כמקומות קדושים בתקנות שמירה על מקומות קדושים ליהודים, תשמ"א-1981‏[3]

קבר אברהם אבינו
קבר יצחק אבינו
קבר יעקב אבינו
קבר שרה אמנו
קבר רבקה אמנו
קבר לאה אמנו

מקומות נוספים בארץ ישראל הקדושים ליהודים

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים