לאה אמנו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף לאה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "לאה" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו לאה (פירושונים).

לֵאָה היא אחת מארבע האמהות של עם ישראל. סיפורה מופיע בתורה בספר בראשית, פרק כ"ט עד פרק ל'. לאה היא אמם של שישה מתוך שנים עשר בניו של יעקב: ראובן, שמעון, לוי, יהודה, יששכר וזבולון, ושל בתו דינה.

תכונות מרכזיות

עיני לאה רכות

בתורה נכתב שעיני לאה היו רכות, אונקלוס מפרש שעיני לאה היו נאות. במדרש מפורש הביטוי: שהבריות היו משדכים אותה דווקא לעשיו, אחיו של יעקב, ובגלל זה הייתה בוכה ואומרת: יהי רצון שלא אפול בגורלו של רשע, ועיניה הפכו רכות[1].

נישואיה ליעקב

בנות לבן, לאה ורחל, אמורות היו להינשא לשני בני רבקה. לאה הבכורה הייתה אמורה להינשא לעשיו הבכור, ורחל הצעירה - ליעקב. יעקב אהב את רחל ושנא את לאה[2] שנאתו הייתה רק באופן יחסי לרחל כפי שכתוב "וַיֶּאֱהַב גַּם אֶת רָחֵל מִלֵּאָה" (רד"ק), כנראה בשל הרמיה בה נקטה כדי להיכנס לחייו[3]. המדרש מציג את נישואיו אלו, של יעקב ללאה, כעונש, על-פי עיקרון מידה כנגד מידה ליעקב על מעשה הרמייה בסיפור הברכה.

לבן נתן את לאה ליעקב במקום רחל שהובטחה לו, בטענה שיש להשיא את הבכורה לפני הצעירה (יש מפרשים שלאה עשתה זאת מפני שלא רצתה להינשא לעשיו). כמו כן, היא "קנתה" את יחסיה עם יעקב, באמצעות דודאים שהביא לה ראובן "וַתֹּאמֶר אֵלַי תָּבוֹא, כִּי שָׂכֹר שְׂכַרְתִּיךָ בְּדוּדָאֵי בְּנִי, וַיִּשְׁכַּב עִמָּהּ בַּלַּיְלָה הוּא."[4].

העדפת יעקב את רחל ובניה על פני לאה ובניה, באה לידי ביטוי במפגש עם עשיו: כאשר יעקב ברח מחרן, חשש כי עשיו מתכוון לפגוע בו ובמשפחתו וארגן את מחנהו על פי מעמדן של הנשים: בחזית עמדו השפחות וילדיהן, אחריהן - לאה וילדיה, ובסוף, עמדו רחל ויוסף. כמו כן, בהפלייתו של יוסף על שאר אחיו, שהביאה לקנאה גדולה ולמכירת יוסף לעבד. בגלל העדפה זו, לאה זכתה כפיצוי משמים בפוריות ובבנים. מדרשי חז"ל מציגים את שבחה של לאה, את אמונתה ואת דבקותה בבעלה. אלו זיכו אותה בקרבת נצח ליעקב אחרי מותה, שביקש להיקבר במערת המכפלה אשר בה קבורים אבותיו ושם גם קבר את לאה.

ילדיה של לאה

לאה ראתה בהולדת ילדים מטרה חשובה "היתה מתאוה ומחזרת להרבות שבטים". בין לאה לבין רחל הייתה תחרות ברצון ללדת ילדים ולהרבות בשבטים. כשראתה שרחל נותנת את שפחתה בלהה ליעקב לאישה - נתנה לו לאה את שפחתה, זלפה, ואף קראה בשם לילדיה של זלפה - גד ואשר.

ראו גם

תבנית:קישורי פורטל

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לאה אמנו בוויקישיתוף

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0