תירס (אישיות מהתנ"ך)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תִירָס היה בנו השביעי והצעיר של יפת בן נח.[1] בדומה ליתר בני יפת, תירס זוהה על פי רוב עם אחד העמים באזור אסיה הקטנה והים האגאי.

חז"ל[2] נחלקו בזיהוי צאצאיו של תירס. לדעת רבי סימון (או רבי סימאי) תירס הוא אבי פרס. כך נאמר גם בפרשנות שרש"י פירשן. לדעת חכמים תירס הוא אבי תרקיה, כיום בצפון מזרח יוון. זיהוי זה מובא גם על ידי התרגום המיוחס ליונתן על התורה ועל ידי יוסף בן מתתיהו.[3]

לפי ספר היובלים[4] נחלת תירס הייתה ארבעה איים גדולים בים, קרוב לנחלת חם.

לפי היוסיפון תירס הוא "רוסיש" (רוסיה)[5].

בשנת 1838 הציע החוקר הגרמני יוהאן כריסטיאן פרידריך טוך[6] לזהות את תירס עם העם האטרוסקי שעל פי מקורות הלניסטיים ורומיים שונים, בכללם הרודוטוס,[7] חי בלידיה קודם שהיגר לאיטליה, במאה השמינית לפנה"ס לכל המוקדם. כמו כן, חלק מהחוקרים סבורים כי ניתן לזהות את האטרוסקים ואת תירס עם יסוד אתני המוזכר גם בכתובות מצריות מימי הממלכה החדשה. בכתובת הקרויה "מצבת ישראל", מתפאר פרעה מרנפתח בניצחון על ברית של שבטים לוביים ו"גויי הים" הכוללים גם, על פי כתובות אחרות, עם הנקרא "תרש של הים". אותו תרש מזוהה על ידי רוב החוקרים עם האטרוסקים, ויש מהם המבקשים לכלול את תירס המקראי בזיהוי זה.

על שמו של תירס נקרא צמח התירס. טורקיה הייתה תחנה להפצת תירס באירופה, וביידיש נקרא התירס "חיטה טורקית". בעברית, ובהתבסס על כך שצאצאיו של תירס המקראי התיישבו באזור טורקיה, הפך השם ל"חיטי תירס" ובקיצור "תירס".[8]

הערות שוליים

  1. ^ ספר בראשית, פרק י', פסוק ב'; ספר דברי הימים א', פרק א', פסוק ה'
  2. ^ תלמוד בבלי, מסכת יומא, י ע"א; תלמוד ירושלמי מגילה פ"א, ה"ט; בראשית רבה פרק ל"ג
  3. ^ יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ספר ראשון, פרק ו, פסקה א, סעיף 125: "ותירס קרא לאלה ששלט בהם תירסיים, וההלינים שינו את השם לתרקים".
  4. ^ ספר היובלות, פרק ט, פסוק יג: "ולתירס נפל חלק שביעי, ארבעה איים גדולים בתוך הים המתקרבים אל חלק חם" (תרגום א. ש. הרטום). בנוסח אחר: פסוק טז.
  5. ^ יוסיפון פרק א.
  6. ^ Kommentar Über die Genesis, pp. 216-217
  7. ^ הרודוטוס, היסטוריות, ספר ראשון, פרק 94.
  8. ^ יעקב עציון, גלגולי התירס באתר השפה העברית


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0