רבי יהודה בן ברזילי הברצלוני

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יהודה בן ברזילי הברצלוני
לידה סוף המאה ה-11
פטירה תחילת המאה ה-12
מקום פעילות ספרד
השתייכות חכמי ספרד, ראשונים
רבותיו רבי יצחק בר ראובן הברצלוני (משוער)
תלמידיו הראב"ד השני (משוער)
חיבוריו ספר העיתים
יחס שאר בשר
ספר הדינים
פירוש על ספר היצירה

רבי יהודה בן ברזילי הברצלוני (נקרא גם: רבי יהודה הנשיא מברצלונה) נפטר בשנת ד'תתס"ג לברה"ע - 1103 לספירה. היה מגדולי חכמי ספרד.

על פי מחקרו של ד"ר משה שאלתיאל במבוא להגדת שאלתיאל, אביו, ברזילי, היה בנו של דוד הנשיא בנו של מר חזקיה בן דוד. יש שטענו כי למד אצל רבי יצחק בר ראובן הברצלוני (מחבר הספר "שערי שבועות" ופירוש למסכת כתובות), אך הדבר בספק רב. כמו כן לא ניתן לקבוע מי היו תלמידיו, ובכלל זה האם הראב"ד השני היה תלמידו. עם זאת, ידוע כי הראב"ד הכיר את רבי יהודה באופן אישי והתייעץ עמו בשאלות קשות.

רבי יהודה בן ברזילי היה בן זמנו של אברהם בר חייא הנשיא, וידוע ויכוח שניהל איתו בדבר דחיית מועדה של חתונה. בר חייא שהיה אסטרולוג סבר כי יש לדחות את החתונה משיקולים אסטרולוגיים, ואילו רבי יהודה התנגד לכך בתוקף משיקולים הלכתיים.

ספר העיתים הוא ספרו המפורסם והעיקרי, עוסק בנושאי הלכות התלויות בזמן. רובו אבד, בשנת תרס"ג נדפסו חלקים ממנו ששרדו, בעיקר בהלכות שבת. הרב שלום אלבעק המהדיר של ספר האשכול טוען בהקדמתו שספר האשכול הוא קיצור של ספר העיתים. האשכול בכמה מקומות לאחר שכותב כמה הלכות, כותב: כן כתב הרב הר"י ברצלוני, ומקשה על דבריו. כמו כן טוען הרב אלבעק שספר שו"ת הגאונים שערי תשובה וספר שו"ת הגאונים ליק מוספיא, שניהם הינם ליקוט תשובות מתוך קובץ של תשובות הגאונים כת"י, שאותו הקובץ הוא ליקוט תשובות מתוך ספר העתים.

ספרים נוספים שחיבר: "יחס שאר בשר"- בדיני נשים (אבד), "ספר הדינים"- בדיני ממונות, מתוכו שרד החלק "ספר השטרות" ונדפס בשנת תרנ"ט, ופירוש על ספר היצירה (שרד).

וכן חיבר את ספר הבינות וביאר שם את כל שמות קודש וחול על סדר הפרשיות שבתורה.

בספריו הוא מתבסס על ספרות הגאונים, ספרי הרי"ף ורבי שמואל הנגיד.

רבי יהודה ברצלוני מתייחס אל איגרת חסדאי אבן שפרוט אל מלך הכוזרים בספר שמתוארך בין השנים 1090 ו-1105. הוא מפקפק באמינותם וחושש כי הם זיוף, וכותב "לא ידעתי אם אמת היה הדבר שנתגיירו הכוזרים שהם מבני תוגרמה או לא".[1]


החיד"א משבחו בספרו שם הגדולים[2]: "רבנו הרב הנשיא ר׳ יאודה אל-ברצלוני חיבר חיבור גדול ונכבד בכל התלמוד דרך פירוש ופסק, ארוכה מארץ מידה, ורחבה מני ים, שם חושך לאור, ומעקשים למישור".

קישורים חיצוניים

חיבוריו:

הערות שוליים

  1. כוזרים וישראלים, מאמר מאת אלי אשד.
  2. דבריו אלו מבוססים על דברי המאירי בסוף הקדמתו לחיבורו על מסכת אבות שכתב כן.