מהרי"ל

מתוך המכלול
(הופנה מהדף רבי יעקב מולין)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך מתבסס על מסורות פורחות באויר ופחות על נתונים ועובדות. ניתן להסתמך על ההקדמה של מכון ירושלים וכד' על מנת לבנות מחדש את הערך. ראו במצוין בפרק "לקריאה נוספת".
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
רבי יעקב בן משה מולין
Jüdischer Friedhof Worms-4243.jpg
קברו של רבי יעקב הלוי בן משה מולין בוורמס
כינוי מהרי"ל
מקום לידה מגנצה שבגרמניה
מקום פטירה וורמייזה שבגרמניה
מקום קבורה בית העלמין העתיק בוורמס
מקום פעילות גרמניה
השתייכות ראשוני אשכנז
תחומי עיסוק הלכה, הנהגה רוחנית
תפקידים רבה של מיינץ, ראש ישיבה, חזן
רבותיו אביו, הרב משה לוי מולין, רבי שלמה יצחק וינר, רבי שלום מנוישטאדט, רבי אברהם קלויזנר
תלמידיו מהר"י וויל, רבי אליעזר בן יעקב, זלמן מסנט גור
בני דורו רבי יצחק אייזיק מטירנא
חיבוריו "מנהגי מהרי"ל", ניגונים לתפילות, שו"ת

רבי יעקב הלוי בן משה מולין (נקרא גם מהר"י סגל; בסביבות שנת ה'ק"ך (1360), מגנצה - כ"ב באלול ה'קפ"ז (1427), וורמייזה) נחשב 'אבי מנהגי אשכנז'.

היה מנהיגה הרוחני של יהדות אשכנז בימיו. כתב תשובות לכל רחבי ארצות אירופה. חיבר ניגונים לתפילות, וחיבר[דרושה הבהרה] ספר מנהגים, פסקים ופירושים בשם מנהגי מהרי"ל או ספר מהרי"ל. ספר זה הוא אחד המקורות הבסיסיים ביותר של ההלכה האשכנזית שהשפיע בעיקר על קהילות מערב אירופה ומשני ספרי המנהגים החשובים ביותר לצד "ספר המנהגים" של רבי יצחק אייזיק מטירנא שהשפיע על קהילות מזרח אירופה.

חייו

מהרי"ל היה בנו ותלמידו של הרב משה הלוי מולין, רבה של מיינץ ותלמידו של רבי שלמה יצחק וינר. כבר בגיל צעיר הכירו בכשרונותיו האינטלקטואלים של מהרי"ל והוא נועד לגדולות. נשא לאישה את בתו של רבי משה נוימארק שהיה רב בווינה. תקופה מסוימת למד בווינר נוישטאדט יחד עם רבי יצחק אייזיק מטירנא אצל רבי שלום מנוישטאדט שכונה גם "רבי שלום מוויען" ("וויען" היא שמה היידי של וינה) והיה רבו המובהק של המהרי"ל, ואצל רבי אברהם קלויזנר, שהיה רבו המובהק של רבי יצחק אייזיק. בשנת 1387 (ה'קמ"ז) תפס את מקום אביו כרבה של מיינץ והקים בעיר ישיבה שמשכה אליה תלמידים רבים. מבין תלמידיו היה מהר"י וייל.

מהרי"ל חי בתקופה לא קלה ליהודי האזור. הוא חזה בטבח ההמוני של יהודי אוסטריה בניסן ה'קפ"א (1421) ובמלחמות בבוהמיה שגרמו ליהודי בוואריה וחבל הריין סבל רב. מצבם הקשה של היהודים באזור באותה תקופה, משתקף בתשובות ההלכתיות שכתב, שרבות מהן מוקדשות לבעיות הנוצרות במצבים אלו: יתומים, אלמנות, ירושות, עגונות, אבלות ועוד. למהרי"ל היה תפקיד משמעותי בתהליך השיקום של יהדות גרמניה. הוא נפטר בכ"ב באלול ה'קפ"ז, ונקבר בבית העלמין העתיק בוורמס.

מהרי"ל שימש כחזן בקהילתו. הוא דגל בגישה כי אין לשנות מן הניגונים המסורתיים. חלק מן הניגונים המיוחסים אליו היו בשימוש במיינץ עד לימי מלחמת העולם השנייה. מתוך כתביו נראה שמהרי"ל היה אף בקיא בחכמת האסטרונומיה.


תקופת חייו של מהרי"ל על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

כתביו

מהרי"ל לא כתב ספרים, ומהיבול הספרותי שלו לא נשארו בידינו כי אם מאות תשובות שהשיב לשואליו. את התשובות קיבצו תלמידיו וכינו אותם שו"ת מהרי"ל. קובץ אחד מתשובותיו נדפס בוונציה בשנת ש"ט (1549). תשובות רבות נוספות של מהרי"ל נותרו בכתב יד והם נאספו לראשונה בשנת תשל"ז (1977) על ידי הרב יצחק סץ ויצאו לאור תחת השם שו"ת מהרי"ל החדשות.

תלמידו של מהרי"ל - רבי אלעזר בן יעקב, המכונה זלמן משוטיגווערא (מהעיר סנט גור St . Goar, הסמוכה לריין, בין קובלנץ למיינץ), רשם ואסף את כל מנהגי רבו, וערך וסידר אותם לכדי ספר המכונה מנהגי מהרי"ל וספר מהרי"ל או בפשטות המנהגים. הספר כולל תיאור מפורט של מנהגים ופרקטיקות דתיות הנוגעות לחיי היום יום בבית ובבית הכנסת והוא מהווה סמכות עליונה למקור מנהגי יהדות גרמניה. הספר כולל גם דרשות וקטעי פרשנות שונים של מהרי"ל. הספר נדפס לראשונה, יחד עם תוספות שונות, בסביאונטה שבאיטליה בשנת שט"ז (1556), ומאז עוד פעמים רבות. לספר הייתה השפעה רבה בעיקר אצל יהדות מערב אירופה והיווה גורם משמעותי בעיצוב התפיסה שיחסה חשיבות רבה למנהגים בקרב קהילות אלו. הספר מצוטט באופן תדיר בספרות ההלכתית שלאחריו, ובאופן הבולט ביותר על ידי הרמ"א בהגהותיו על השולחן ערוך, בהם הוא הוסיף את מנהגי יהדות אשכנז.


מכון ירושלים הוציא לאור במסגרת "מפעל תורת חכמי אשכנז" את ספרי המהרי"ל במהדורות מוערות על פי דפוסים הראשונים וכתבי יד עם מבוא ומפתחות:

  • ספר מהרי"ל - מנהגים של רבינו יעקב מולין, עורך שלמה י. שפיצר, ירושלים תשמ"ט, (מהדורה ראשונה), תשנ"א (מהדורה שנייה), תשס"ה (מהדורה שלישית)
  • שו"ת מהרי"ל, עורך הרב יצחק סץ, ירושלים תש"ם.
  • שו"ת מהרי"ל החדשות (תשובות מהמהרי"ל שנאספו מכתבי יד שונים), עורך הרב יצחק סץ, ירושלים תשל"ז.
  • מבוא והוספות לספרי מהרי"ל (ביוגרפיה מקיפה על מהרי"ל, תלמידיו וספר מהרי"ל; לקט דברי מהרי"ל מכתבי בני זמנו), עורך ישראל מ. פלס ושלמה י. שפיצר, ירושלים תשע"ו.

בשנת 2005 הוציא לאור גאורג דהן, חוקר אזוטריקה גרמני, את ספר אברמלין, ספר מהמאה ה-14 העוסק במאגיה שנדפס תחת שם העט אברהם מוורמס, בתרגום חדש לאנגלית, וטען כי מחברו הוא המהרי"ל. טענתו הופרכה על ידי חוקרים אחרים.

מתלמידיו

לקריאה נוספת

  • י"מ פלס, מבוא והוספות לספרי מהרי"ל, ירושלים תשע"ו.

קישורים חיצוניים

כתביו


שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.