רבי דוד אבודרהם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי דוד אַבּוּדִרְהַם
כינוי ה"אבודרהם"
פטירה המאה ה-14
השתייכות רבני ספרד, ראשונים
תחומי עיסוק תלמוד, הלכה
רבותיו רבי יעקב בן אשר?
חיבוריו "חיבור פירוש הברכות והתפילות" (ספר אבודרהם)

רבי דוד (בר' יוסף) אַבּוּדֶרְהֶם היה פרשן תפילות נודע שחי בסביבות שנת ה'ק', (1340) בספרד. מכונה גם בקצרה האבודרהם. נולד לרבי יוסף אבודרהם ונקרא על שם אבי אביו.

ביוגרפיה

האבודרהם ישב בסביליה שבספרד ולפי סברה אחת היה תלמידו של רבי יעקב בן אשר[1], בין השאר, כי הוא מרבה לצטטו בספרו.[2] עיקר פרסומו נבע מספרו שכתב בשנת 1340 - "חיבור פירוש הברכות והתפילות" (ידוע יותר בשם "ספר אבודרהם") שמטרתו ריכוז התפילות פירושם והלכותיהם. האבודרהם מסביר מדוע כתב את הספר בהקדמה: ”"רוב ההמון אינם מבינים דברי התפילה וגם אינם יודעים סדר המנהגות וטעמיהם".” בספרו, הראשון מסוגו, אוסף האבודרהם פירושים והלכות מהתלמודים, הבבלי והירושלמי, ממכתבי הגאונים וכל הפרשנים הזמינים לו שקדמו לתקופתו ואת ההסברים שנוספו לסידור התפילה עצמו בהוצאות שונות. האבודרהם אסף גם את החיבורים הנוגעים לחגים והמנהגים ביהדות ספרד, מהם נדירים ביותר, והסביר בצורה שיטתית את הלוח העברי. הוא חילק את ספרו לשלשה חלקים, על פי ענייניהם: קריאת שמע, התפילות, ברכות המצוות. ספרו נדפס לראשונה בליסבון בשנת 1489, ומאז חזר ונדפס פעמים רבות, לעיתים בתוספת פירושים והוא נחשב כיום לאחד המקורות העיקריים בפירוש התפילה וחקר מנהגיה.

שמו

ישנם כמה פירושים אפשריים לשם "אבו דרהם": יש מפרשים: אבי מטבע ה"דירהם" – שם של מטבע בארצות האסלאם בימי הביניים, (המטבע דירהם משמש גם כיום באיחוד האמירויות הערביות). לפי פירוש זה, משערים שהיה בן למשפחת סוחרים או גובי מס,[3] אך יש מפרשים, שכונה "אבי המטבע", היות שפרש תוכן התפילות שטבעו חז"ל. פירוש אחר הוא אבי המעלות (שכן יש בספרות הערבית חלוקה של המעגל שנקראת על שם החלוקה של מערכת המטבעות).

רבי שלום שרעבי (הרש"ש) כתב[דרוש מקור], כי ההגייה הנכונה היא כנראה "אַבּוּדַרְהֶם", כאשר האות דל"ת מנוקדת בפתח. לעומת זאת אמר הרב יצחק יוסף[דרוש מקור], שהאות דל"ת מנוקדת בסגול. לכל הדעות, הכינוי "אַבּוּדְרַהַם" (שווא בדל"ת) הוא טעות נפוצה שהשתרשה גם בקרב הלומדים את ספרו, ואף הודפסה באחת ממהדורות הספר.

לקריאה נוספת

  • ד"ר יחיאל צימלס, "ר' דוד (בר' יוסף) אַבּוּדֶרְהֶם", אנציקלופדיה לגדולי ישראל, כרך ב' עמ' 342 - 346, עורך: ד"ר מרדכי מרגליות, הוצאת יהושע צ'צ'יק, 1969

קישורים חיצוניים

ספרו

הערות שוליים

  1. ^ ראו אוצר הגדולים
  2. ^ על פי ספר היוחסין דף קלג ע"ב - שלשלת הקבלה דף נח ע"ב, סדר הדורות האלף השישי בשנת ה'ק.
  3. ^ אוצר הגדולים, חלק א, עמ' ג
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0