רבי אליעזר מטוך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי אליעזר מטוך (אנ') שחי בטוך (נקראת לפעמים טוק או טול) שבנורמנדי במאה ה-13, היה מאחרוני בעלי התוספות ועורכם של קובצי תוספות רבים. במסכתות רבות, פירוש התוספות המופיע על הדף בדפוסים, הוא מתוספותיו. רבי אליעזר מטוך היה אחיינו של הרב חזקיה ממגדינבורג (מהרי"ח).
חיבר בנוסף גם פירוש על התורה, שאינו נמצא בידינו, אך מוזכר ברשימת חיבורים שצורפה לכתב יד של ספר הרקמה לרבי יונה אבן ג'אנח.

א"א אורבך שיער, כי שם אביו הוא שלמה. השערה נוספת אותה העלה יעקב פרבשטיין המהדיר של שו"ת מהר"ם רוטנבורג[1] היא כי שם אביו הוא אפרים.

תוספותיו

רבי אליעזר מטוך ערך את תוספות שאנץ ואת תוספות איוורא שקדמו לו. לקבצים אלו הוסיף הערות ותוספות תחת השם "גיליון התוספות". החיבור עם ההערות ותוספות נוספות שלו נקרא תוספות טוך. בניגוד לקבצים אחרים של תוספות, דרכו של תוספות טוך, היא לפרש את הסוגיא, ולא לפסוק הלכה[2].

גרשום שונצינו, מעיד שתוספות טוך למסכתות שונות היו מפוזרות במקומות שונים בצרפת, והוא אסף את הקבצים הנוגעים למסכתות הישיבתיות והדפיסם לצד הגמרא. ממנו הועתק נוהג זה לדפוס בומברג ומשם לכל הדפוסים. בדפוסי התלמוד, הודפסו תוס' טוך על המסכתות (כשלא מצוין אחרת, מבוסס על תוס' שאנץ):

תוס' טוך נחשבו מאד בעיני בני הדורות הבאים. המהרי"ק כתב שבמקרה של מחלוקת בין שני קובצי תוס' יש ללכת אחר תוספות טוך, כי הם מאוחרים יותר.[3] רבי בצלאל אשכנזי כתב עליהם "ודע שהגליונות של תוס' הם מלשון ה"ר אליעזר מטוך מחבר התוס', ולכן אתה המעיין הפוך בהם והפוך בהם ותמצאם בטוב טעם ודעת." (שיטה מקובצת על הש"ס/כתובות/פרק ג/דף לב).

בעל שבולי הלקט מזכירו בשם הר"ר אליעזר מטול[4].

הערות שוליים


  1. שגיאות פרמטריות בתבנית:צ-ספר

    פרמטרי חובה [ שם ] חסרים
    ', שו"ת מהר"ם מרוטנבורג ספר סיני וליקוטים סימן תקסד
  2. תוספות, ב"אנציקלופדיה יהודית" באתר "דעת"
  3. שורש ק"ז, הובא ביד מלאכי, כללי התוס', דף קכ"ח.
  4. כגון בשבולת קכ, וקכא.