דני דנון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דני דנון
ח"כ דני דנון.jpg
מדינה ישראלישראל  ישראל
מפלגה הליכוד
סיעה הליכוד, הליכוד - ישראל ביתנו
שגריר ישראל באומות המאוחדות ה־17
15 באוקטובר 20155 ביולי 2020
(4 שנים ו־37 שבועות)
תחת שרי החוץ בנימין נתניהו וישראל כ"ץ
שר המדע, הטכנולוגיה והחלל ה־25
בממשלה ה־34
14 במאי 201527 באוגוסט 2015
(15 שבועות ויום)
תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו
חבר הכנסת
24 בפברואר 200927 באוגוסט 2015
(6 שנים ו־26 שבועות)
כנסות ה־1820
תפקידים בולטים

דני (בן יוסף)[1] דנון (נולד ב-8 במאי 1971, י"ג באייר התשל"א) הוא פוליטיקאי ישראלי המכהן כיו''ר הליכוד העולמי. דנון כיהן כשגריר ישראל באו"ם וכסגן נשיא העצרת הכללית של האו"ם[2] וביוני 2016 נבחר לראש ועדת המשפט של העצרת הכללית[3]. קודם לכן היה שר המדע, סגן שר הביטחון, סגן יושב ראש הכנסת, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות וחבר הכנסת מטעם הליכוד.

קורות חיים

דנון נולד וגדל ברמת גן. בנם של יוכבד, ילידת ישראל ויוסף דנון, יליד מצרים שעלה לישראל בשנת 1950. אביו של דנון נפצע קשה מאוד במוצב ורד שבבקעת הירדן במהלך מלחמת ההתשה. אחרי שנים שבהן עבר ניתוחים שונים, נפטר האב כשדנון היה בן 23. למד בתיכון בליך שברמת גן והיה פעיל בסניף המקומי של תנועת הנוער בית"ר.

בשנת 1989 התגייס לצה"ל וסיים קורס קצינים בהצטיינות. שירת כקצין בחיל החינוך והנוער והשתחרר בדרגת סגן. בתפקידו האחרון בצה"ל שימש מ"פ ופיקד על קורס "מרווה" לצעירים מחוץ לארץ, שנועד לחזק את הקשר בין העם היהודי לארץ ישראל.

לאחר שירותו הצבאי היה שליח מטעם הסוכנות היהודית בפלורידה ארצות הברית בשנים 19931996, שם עסק בעידוד עלייה לישראל והסברה בקמפוסים למען מדינת ישראל.

לאחר ששב מארצות הברית שימש כיועץ ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, חבר הכנסת עוזי לנדאו.

למד לתואר ראשון ביחסים בינלאומיים עם התמחות בדתות באוניברסיטת פלורידה אינטרנשיונל וסיים בהצטיינות. בשנת 2000 סיים את לימודיו לתואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים.

בגיל 28 נבחר לראש ההנהגה העולמית של בית"ר. בין השנים 20042009 עמד בראשות סיעת הליכוד בהנהלת ההסתדרות הציונית העולמית, שם עסק בעידוד עלייה ובמאבק באנטישמיות. היה גם בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית. בבחירות לרשימת הליכוד לכנסת ה-17 ב-2006 נבחר דנון למקום ה-23 ולא נכנס לכנסת. ביוני 2006, לאחר התמודדות מול חבר הכנסת יובל שטייניץ, נבחר דנון ליושב ראש תנועת הליכוד העולמי.

לאחר הקדמת הבחירות המקדימות לראשות מפלגת הליכוד בשנת 2007, התמודד מול בנימין נתניהו ומשה פייגלין, וסיסמתו הייתה "דני דנון מימינך, ביבי". בבחירות אלו, שהתקיימו ב-14 באוגוסט 2007, הגיע דנון למקום האחרון עם 3.5% מהקולות[4].

פעילות ציבורית

בכנסת ה-18

לקראת הבחירות לכנסת השמונה עשרה נבחר דנון ב-8 בדצמבר 2008 בבחירות המקדימות של הליכוד למקום ה-24 ברשימת המפלגה, כנציג מחוז מישור החוף, לאחר שגבר על טל ברודי. בערוץ 2 פורסמו טענות אודות מקום מגוריו וחוקיות התמודדותו[5]. בית הדין לעתירות של הליכוד דחה את הבקשה לפסול את בחירתו אך מתח ביקורת על התנהלות דנון בפרשה[6].

באותן בחירות זכה הליכוד ב-27 מושבים ודנון נבחר לראשונה לכנסת. במהלך כהונתו בכנסת ה-18 שימש דנון כסגן יושב ראש הכנסת, יו"ר הוועדה לזכויות הילד ויו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות. כמו כן היה חבר ועדת החוץ והביטחון, ועדת הכלכלה, ועדת החינוך, התרבות והספורט, ועדת החוקה, חוק ומשפט ובוועדה לקידום מעמד האישה.

בכנסת ה-19 - סגן שר הביטחון

בבחירות המקדימות בליכוד לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה נבחר דנון למקום החמישי. ב-17 במרץ 2013 מונה לסגן שר הביטחון בממשלת ישראל ה-33 והיה אחראי על האגף החברתי-ביטחוני במשרד, מערך המילואים וחיילים משוחררים.

במסגרת התפקיד פעל להגדלת שיעורי המשרתים בצה"ל מקרב יוצאי אתיופיה וצמצום מספר הנושרים, עידוד גיוס לשירות משמעותי בצה"ל בקרב בני נוער במגזר החרדי ובמגזר הנוצרי, טיפול במערך המילואים, כולל קביעת קריטריונים להטבות בדיור והגדלת הגמול הכספי, הארכת תקופת הזכאות ל"חיל מילואים פעיל", והגדלת סל ההטבות עבור חברי מועדון "בהצדעה".

ביוני 2013 נבחר לראשות ועידת הליכוד לאחר התמודדות שבה זכה ב-85% מקולות המצביעים[7] ובהתמודדות נוספת זכה דנון בתפקיד יו"ר מרכז הליכוד ברוב דומה.

ביולי 2014, במהלך מבצע צוק איתן פיטר אותו ראש הממשלה נתניהו מתפקידו כסגן שר הביטחון, בעקבות ביקורת פומבית שמתח דנון על הסכמת נתניהו להפסקת אש בין ישראל לחמאס, שאותה כינה דנון מדיניות של מרצ והתנהלות רופסת[8].

בדצמבר 2014, לקראת הבחירות לכנסת העשרים, התמודד בבחירות המקדימות על תפקיד יושב ראש הליכוד מול בנימין נתניהו, והפסיד לאחר שקיבל כ-25% מהקולות. במקביל התמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת, ונבחר למקום ה-9[9].

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל

במאי 2015 מונה דנון לשר המדע, הטכנולוגיה והחלל בממשלה ה-34. עם כניסתו לתפקיד החליט ששנת 2015 תוגדר "שנת נשים פורצות דרך במדע ובטכנולוגיה"[10]. במסגרת זו החל קמפיין הקורא לקידומן של נשים בתחומים אלה[11]. הוא פעל להעלאת המודעות בתחומי המדע, הטכנולוגיה והחלל בקרב תושבי הפריפריה בכלל וילדים בפרט. הוא החליט להכפיל את הקייטנות שמפעיל משרד המדע כך שכ־4,500 ילדים בכ־70 יישובים בפריפריה לקחו חלק בהן.

ביוני 2015 חתם דנון על הסכם שיתוף פעולה עם תאגיד התעופה העולמי, לוקהיד מרטין, לקידום המדע, הטכנולוגיה והחלל לגילאי הגיל הרך.

דנון כיהן בתפקיד עד 27 באוגוסט 2015, כאשר הוחלט למנותו לשגריר ישראל באו"ם.

חקיקה

במהלך כהונתו בכנסת יזם דנון בין השאר את חקיקתם של חוקים אלה שנכנסו לספר החוקים:

 • חוק הגבלת הפרסומות והשיווק של משקאות אלכוהוליים. החוק אוסר על פרסום משקאות משכרים בשלטי חוצות ובדברי דפוס המיועדים לקטינים. בנוסף, אסור להציע משקאות אלכוהוליים בתור פרסים בתוכניות טלוויזיה ורדיו המיועדים לקטינים ולעשות שימוש בפרסום באמצעות שחקני ילדים אהודים[12].
 • תיקון לחוק עבודת הנוער האוסר העסקת ילדים בפרסום בוטה (עם אריה אלדד ואחרים)[13]
 • תיקון לחוק ביטוח בריאות ממלכתי המרחיב את הטיפולים לילדים בספקטרום האוטיסטי (עם זאב ביילסקי ואחרים)[14]
 • תיקון לחוק כלי הירייה המגביל גיל לאימון במטווח קליעה[15]

דנון נמנה עם מציעי הצעות חוק נוספות שאושרו.

שגריר ישראל באו"ם

באוקטובר 2015 מונה דנון לשגריר ישראל באו"ם. נאומו הראשון במועצת הביטחון עסק במצב הביטחוני בישראל בעקבות גל פיגועים שהתחולל אז. בדיון בנושא שנערך במועצת הביטחון באפריל תקף דנון את הנציג הפלסטיני ריאד מנסור על שאינו מגנה את הטרור[16].

באותה תקופה דנון טס לביקור בזק בישראל עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון. השניים ביקרו פצועים בבית החולים הדסה בירושלים ונפגשו עם רעייתו של ריצ'רד לייקין, שנרצח בפיגוע. דנון ערך ביקור נוסף בישראל עם שגרירת ארצות הברית באו״ם סמנתה פאוור בינואר 2016, שבו ערכו סיור מוסק בשמי הארץ. דנון דגל בגישה התקפית כנגד גורמים אנטי-ישראליים. כמו כן פעל לקידום בנושאי טכנולוגיה וחדשנות. במהלך תפקידו כשגריר קיבלה העצרת הכללית הצעה ישראלית בעניין שימוש בטכנולוגיות חקלאיות מתקדמות[17] המשלחת הישראלית קיימה אירוע לציון גירושם של יהודים ממדינות ערב[18] וכן נערך אירוע לציון 40 שנה לנאומו של חיים הרצוג בעקבות החלטת האו"ם שציונות היא גזענות, בהשתתפות מזכיר החוץ האמריקני ג'ון קרי[19]. ב-31 במאי ערכה המשלחת בשיתוף ארגונים נוספים אירוע מאבק בתנועת ה-BDS, בו נכחו 2,000 משתתפים[20].

במרץ 2016 הציבו משלחת ישראל וארגון StandwithUS מיצג במטה האו"ם. מיצגים העוסקים בירושלים ובערביי ישראל צונזרו תחילה בידי האו"ם[21], ובעקבות מאבק אושרה הצגתם לאחר חודשיים[22].

ביוני 2016 נבחר לראשות ועדת המשפט של העצרת הכללית של האו"ם והיה הישראלי הראשון שעומד בראש ועדה קבועה של האו"ם[23]. בדצמבר 2016 יזם ביקור בישראל של 14 שגרירים לאו"ם ממדינות שונות[24]. ימים אחדים מאוחר יותר, קיבלה מועצת הביטחון את החלטה 2234 שמגדירה את ההתנחלויות הפרה של החוק הבינלאומי ומכשול לשלום. אישור ההחלטה התאפשר בשל העובדה שבצעד חריג נמנע ממשל אובמה מלנצל את זכות הווטו האמריקנית במועצה כדי לסכל את ההחלטה.

ב-31 במאי 2017 דנון מונה לסגן נשיא העצרת הכללית של האו"ם כנציג קבוצת המדינות המערביות[2].

באפריל 2018 הוביל דנון משלחת של כ-40 שגרירי או"ם שהגיעה לישראל לכבוד חגיגות שנת ה-70 למדינת ישראל. מאז הוביל משלחות שגרירים נוספות[25]. בדצמבר 2018 לצד שגרירת ארה״ב לשעבר, ניקי היילי, העלה דנון לעצרת הכללית הצעת גינוי לארגון הטרור חמאס[26]. ההצעה קיבלה תמיכה של 87 מדינות אך לא עברה משום שנדרש רוב של שני שלישים מהמדינות במליאה. בדצמבר 2019 החליט ראש הממשלה נתניהו להאריך את תפקידו עד חודש מאי 2020[27]. זמן קצר לפני כן נבחר דנון לעמוד בראש פורום החדשנות, הטכנולוגיה והמדע של האו״ם, לצד שגרירת גאנה[28]. ב-5 ביולי 2020 סיים דנון את תפקידו כשגריר באו"ם, במקומו נכנס לתפקיד גלעד ארדן.

עמדותיו הפוליטיות

בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, דנון תומך בכך שבהסכם הקבע בין ישראל והפלסטינים תשלוט ישראל במרבית השטח, ויתרתו תכלול "גושים" שבהם תהיה לפלסטינים אוטונומיה ומעמד הקבע שלהם יוסדר בסיוע ירדן ומצרים[29].

דנון קרא להגבלת גיל הצפייה בתוכניות בעלי תכנים "בלתי ראויים" כמו "האח הגדול"[30] הוא הגיש הצעת חוק שהציעה הקמת רשות ממשלתית שתסנן אתרים פדופיליים באינטרנט ואתרים המסכנים את ביטחון המדינה וכן תעסוק באבטחת מידע ופרטיות ברשת[31], אך הצעת החוק לא אושרה. בדצמבר 2011 הציע להתנות מתן תעודת זהות, דרכון או רישיון נהיגה בחתימה על מסמך ובו הצהרת נאמנות למדינת ישראל[32].

דנון כיהן כיו"ר השדולה בכנסת לפתרון בעיית המסתננים מאפריקה לישראל. במסגרת פעילותו ביקר בדרום סודאן ודן עם הנשיא המקומי בתוכנית משותפת להשבת הפליטים לארצם וכן יזם מספר דיונים בכנסת בנושא. ב-23 במאי 2012 השתתף בהפגנה שנערכה בדרום תל אביב נגד מסתננים מאפריקה, ואמר "מדינת ישראל נמצאת במלחמה! קמה לה מדינת אויב של מסתננים בתוך מדינת ישראל, ובירתה - דרום תל אביב. צריך לשים לזה סוף, לגרש את כל המסתננים לפני שיהיה מאוחר מדי"[33].

בנובמבר 2017 פורסם תחקיר של עמית סגל ב"המהדורה המרכזית" שלפיו דנון העסיק בתשלום כ-100 פעילי ליכוד בעמותת "עושים ציונות", ובתמורה הם התגייסו לתמוך בו[34]. משטרת ישראל פתחה בבדיקה בעניין[35], ובספטמבר 2018 הודיעה כי התיק נסגר בשל מחסור בתשתית ראייתית[36].

ספרו

בספטמבר 2012 יצא לאור בארצות הברית ספרו של דנון: The Will to Prevail. הספר עוסק ביחסי ישראל–ארצות הברית, אלטרנטיבה לתפיסה המדינית שמגדירה שתי מדינות לשני עמים, ומתיחת ביקורת קשה על ממשלו של הנשיא ברק אובמה ויחסו למדינת ישראל בתקופת כהונתו.

חיים אישיים

דנון נשוי ואב לשלושה ילדים. עד למינויו לשגריר באו"ם התגורר במושב משמרת שבשרון.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ כך שמו, ראו למשל כאן
 2. ^ 2.0 2.1 חדשות 2, ‏דנון מונה לסגן נשיא העצרת הכללית, באתר ‏מאקו‏‏, ‏31 במאי 2017‏
 3. ^ לראשונה: שגריר ישראל נבחר ליו"ר ועדת המשפט של האו"ם, ynet, ‏2016-06-13
 4. ^ מיה בנגל, נתניהו ניצח בפריימריז – פייגלין הושאר בחוץ, באתר nrg‏, 15 באוגוסט 2007
 5. ^ חדשות ערוץ 2, תחקיר על דני דנון ומחוז מגוריו בפריימריס, ‏11 ינואר 2009
 6. ^ איציק וולף, מועמדות דני דנון בליכוד לא נפסלה, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 18 בדצמבר 2008
 7. ^ אטילה שומפלבי, דני דנון נבחר לעמוד בראש ועידת הליכוד אתר ynet, יוני 2013
 8. ^ מורן אזולאי ואטילה שומפלבי, סגן שר הביטחון דנון מתח ביקורת על נתניהו – ופוטר, באתר ynet, 15 ביולי 2014
 9. ^ הספירה החוזרת בליכוד: דנון ולוין בעשירייה הראשונה,..., mako, ‏2015-01-04
 10. ^ [https://www.youtube.com/watch?v=KDKYTNhzWUU באתר יוטיוב
 11. ^ שנת נשים פורצות דרך במדע וטכנולוגיה, most.gov.il
 12. ^ צבי לביא ומורן אזולאי, אושר החוק להגבלת פרסום לאלכוהול לקטינים, באתר ynet, 23 בינואר 2012
 13. ^ חוק עבודת הנוער תיקון איסור העסקת ילדים בפרסום בוטה, באתר כנסת פתוחה
 14. ^ חוק ביטוח בריאות ממלכתי תיקון מס' 48 הרחבת הטיפולים הפארה־רפואיים לילדים המצויים בספקטרום האוטיסטי, באתר כנסת פתוחה
 15. ^ חוק כלי היריה תיקון - הגבלת גיל למתן רישיון כלי ירייה ולאימון במטווח, באתר כנסת פתוחה
 16. ^ שגריר ישראל באו"ם לנציג הפלסטיני: "אתה לא מתבייש"? - גלובס, Globes
 17. ^ ניצחון ישראלי באו"ם: 124 מדינות תמכו ביוזמה ישראלית, מעריב אונליין Maariv Online
 18. ^ אירוע באו"ם לגירוש 850 אלף פליטים יהודים מארצות ערב - כיכר השבת, כיכר השבת
 19. ^ "באו"ם מתחרטים: 40 שנה ל"ציונות היא גזענות"". ynet. 12 בנובמבר 2015. בדיקה אחרונה ב-10 ביוני 2016. 
 20. ^ צפו ברגעי השיא של כנס נגד ה-BDS שנערך באו"ם, mako, ‏2016-06-01
 21. ^ "תערוכת ציונות צונזרה באו"ם: "לא הולם"". ynet. 3 באפריל 2016. בדיקה אחרונה ב-10 ביוני 2016. 
 22. ^ התערוכה על ישראל הוצגה במלואה באו"ם, ערוץ 7
 23. ^ דנה סומברג, ‏היסטוריה ישראלית באו"ם: השגריר דני דנון נבחר ליו"ר ועדת המשפט, באתר מעריב השבוע, 14 ביוני 2016
 24. ^ איתמר אייכנר, "חשבתי שיש דיכוי בישראל". שגרירי האו"ם בעוטף עזה, באתר ynet, 15 בדצמבר 2016
 25. ^ עדים לטרור: שגרירים מהאו"ם ביקרו במנהרה של חיזבאללה בצפון, ynet, ‏2019-02-03; שגרירי או"ם מהעולם ביקרו במנהרת חמאס ובכיפת ברזל, ynet, ‏2019-12-12
 26. ^ רוב באו"ם לגינוי חמאס לא הספיק לאישור ההחלטה, ynet, ‏2018-12-07
 27. ^ איתמר אייכנר, נשאר באו"ם: נתניהו האריך את כהונת השגריר דני דנון עד מאי, באתר ynet, 31 בדצמבר 2019
 28. ^ Israel, Ghana to co-chair U.N.'s Science, Technology and Innovation Forum, The Jerusalem Post | JPost.com
 29. ^ דני דנון: תכנית הגושים – לפלשתינים, באתר ערוץ 7, 18 בדצמבר 2014
 30. ^ ח"כ דנון: להגביל את הצפייה ב"האח הגדול", באתר וואלה!‏, 28 בפברואר 2011
 31. ^ אהוד קינן, הצעת חוק: רשות ממשלתית תנהל את האינטרנט, באתר ynet, 26 באוקטובר 2009
 32. ^ פנחס וולף‏, הצעת חוק: קבלת תעודת זהות - רק בהצהרת נאמנות, באתר וואלה!‏, 5 בדצמבר 2011
 33. ^ אריק בנדר, שלום עכשיו: להעמיד לדין ח"כים מהימין, באתר nrg‏, 24 במאי 2012
 34. ^ "תחקיר: "תעשיית השחיתות" של דני דנון | ישראל היום". ישראל היום (בעברית). בדיקה אחרונה ב-18 בדצמבר 2017. 
 35. ^ באתר ערוץ 20
 36. ^ סניור, אלי (20 בספטמבר 2018). "המשטרה: לא נמצאה תשתית ראייתית לפלילים נגד דני דנון". Ynet (בעברית). בדיקה אחרונה ב-20 בספטמבר 2018. 


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0