ערי הלויים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חברוןקדששכםראמותאשתמועבית שמשגבעוןדביריטהיתרענתותעין גניםרחבתענךחשבוןיקנעםעיר מקלטמפת ערי הלויים לפי ספר יהושע
מפת ערי הלויים לפי ספר יהושע[1]

עָרֵי הַלְוִיִּם הן ארבעים ושמונה ערים בארץ ישראל, אשר נצטווה עם ישראל לפני כניסתו לארץ להעניק ללויים ולכהנים לאחר שינחלו את הארץ[2]. לפי ספר סדר הדורות, חלוקת הארץ הסתיימה בשנת ב'תק"ג (1257 לפנה"ס).[3] כל אחד מהשבטים העניק בין שלוש לשש ערים מנחלתו. ערי הלויים חולקו בין בני גרשון, קהת ומררי כך שלכהנים קבלו 13 ערים בנחלת יהודה, וללויים בני גרשון מספר הערים היו גם 13, הלויים בני מררי קיבלו 12 ערים והלויים בני קהת שאינם כהנים קיבלו 10 ערים. ערי הלויים שניתנו לכהנים נקראו גם ערי כהנים.

תפקוד הערים

מטרתם של הערים הללו לשמש ללויים מקום מגורים בארץ ישראל, מפני ששבט זה לא קיבל חלק ונחלה בארץ כשאר השבטים, משתי סיבות עיקריות:

 1. יעקב גזר על שמעון ולוי באחרית ימיו "אֲחַלְּקֵם בְּיַעֲקֹב וַאֲפִיצֵם בְּיִשְׂרָאֵל"[4], וזאת עקב הריגתם את שכם כתגובה למעשה דינה.
 2. שבט לוי עבד במשכן ובבית המקדש בתור משרתי ה', ו"כְהֻנָּת ה' נַחֲלָתוֹ"[5], כלומר: מאחר שהם משרתי ה', נחלתם היא רק השכר הראוי לעבודתם במקדש, ולא נחלות מעבר לכך[6].

הציווי על ערי הלויים מופיע בפרשה האחרונה של ספר במדבר, פרשת מסעי, בפרק ל"ה, פסוקים א'-ח'. הפרקים האחרונים בפרשה זו (סוף פרק ל"ג עד פרק ל"ו), יחד עם פרק זה, עוסקים בחלוקת הארץ. המקור מופיע להלן:

הברכה הקדומה בעיר הכהנים גבעון

וַיְדַבֵּר ה' אֶל-מֹשֵׁה בְּעַרְבֹת מוֹאָב עַל-יַרְדֵּן יְרֵחוֹ לֵאמֹר. צַו אֶת-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְנָתְנוּ לַלְוִיִּם מִנַּחֲלַת אֲחֻזָּתָם עָרִים לָשָׁבֶת וּמִגְרָשׁ לֶעָרִים סְבִיבֹתֵיהֶם תִּתְּנוּ לַלְוִיִּם. וְהָיוּ הֶעָרִים לָהֶם לָשָׁבֶת וּמִגְרְשֵׁיהֶם יִהְיוּ לִבְהֶמְתָּם וְלִרְכֻשָׁם וּלְכֹל חַיָּתָם. וּמִגְרְשֵׁי הֶעָרִים אֲשֶׁר תִּתְּנוּ לַלְוִיִּם מִקִּיר הָעִיר וָחוּצָה אֶלֶף אַמָּה סָבִיב. וּמַדֹּתֶם מִחוּץ לָעִיר אֶת-פְּאַת-קֵדְמָה אַלְפַּיִם בָּאַמָּה וְאֶת-פְּאַת-נֶגֶב אַלְפַּיִם בָּאַמָּה וְאֶת-פְּאַת-יָם אַלְפַּיִם בָּאַמָּה וְאֵת פְּאַת צָפוֹן אַלְפַּיִם בָּאַמָּה וְהָעִיר בַּתָּוֶךְ זֶה יִהְיֶה לָהֶם מִגְרְשֵׁי הֶעָרִים. וְאֵת הֶעָרִים אֲשֶׁר תִּתְּנוּ לַלְוִיִּם אֵת שֵׁשׁ-עָרֵי הַמִּקְלָט אֲשֶׁר תִּתְּנוּ לָנֻס שָׁמָּה הָרֹצֵחַ וַעֲלֵיהֶם תִּתְּנוּ אַרְבָּעִים וּשְׁתַּיִם עִיר. כָּל-הֶעָרִים אֲשֶׁר תִּתְּנוּ לַלְוִיִּם אַרְבָּעִים וּשְׁמֹנֶה עִיר אֶתְהֶן וְאֶת-מִגְרְשֵׁיהֶן. וְהֶעָרִים אֲשֶׁר תִּתְּנוּ מֵאֲחֻזַּת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל מֵאֵת הָרַב תַּרְבּוּ וּמֵאֵת הַמְעַט תַּמְעִיטוּ אִישׁ כְּפִי נַחֲלָתוֹ אֲשֶׁר יִנְחָלוּ יִתֵּן מֵעָרָיו לַלְוִיִּם.

ממקור זה ניתן ללמוד את הסיבה לכך שכל שבט לא תרם את אותו מספר זהה של ערים, שלפי הכתוב כאן כל שבט נתן מספר ערים לפי גודל שטחו.

גם בספר ויקרא, בפרשת בהר, מופיע מקור העוסק בגאולת שטחי ערי הלויים.

וְעָרֵי הֲלְוִיִּם בָּתֵּי עָרֵי אֲחֻזָּתָם גְּאֻלַּת עוֹלָם תִּהְיֶה לֲלְוִיִּם. וֲאֲשֶׁר יִגְאַל מִן-הֲלְוִיִּם וְיָצָא מִמְכַּר-בַּיִת וְעִיר אֲחֻזָּתוֹ בַּיּׁבֵל כִּי בָתֵּי עָרֵי הֲלְוִיִּם הִוא אֲחֻזָּתָם בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. וְּשֲׂדֵה מִגּרַשׁ עֳרֵיהֶם לֹא יִמָּכֵר כִּי-אֲחֻזַּת עוֹלָם הוּא לָהֶם.

מקור הציווי על ערי הלויים שבספר במדבר בהקשרים אחרים

מקור הציווי על ערי הלויים שספר במדבר, אינו מתקשר רק לערי הלויים עצמם, אלא לשני דברים נוספים: תחום שבת וטעמי המקרא

יש מחלוקת האם תחום שבת במרחק של אלפיים אמה לכל צד, מקורו מדאורייתא, או מקור ההגבלה לאלפיים אמה הוא מדרבנן. הטוענים כי תחום שבת עד אלפיים אמה הוא מהתורה, מביאים לכך ראייה מגזרה שווה בין הפסוק "...שְׁבוּ אִישׁ תַּחְתָּיו, אַל-יֵצֵא אִישׁ מִמְּקֹמוֹ, בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי"[7], לבין מקור הציווי על ערי הלויים שבחומש במדבר[8].

בנוסף, בפסוק החמישי של מקור הציווי על ערי הלויים שבספר במדבר, בקטע "אֶת-פְּאַת-קֵדְמָה אַלְפַּיִם בָּאַמָּה", מופיעים שניים מטעמי המקרא שאינם מופיעים ביתר התורה כולה, והם קרויים קרני פרה (֟) וירח בן יומו (֪), בסדר לפיו מופיע הטעם "מונח" לפני הטעמים הללו, לאחר מכן מופיע ירח בן יומו, ובסוף קרני פרה.

דיני וייחוד ערי הלויים

מתוך 48 הערים הללו, 6 ערים שימשו כערי מקלט, והם: קדש, שכם, קריית ארבע, בצר, ראמות וגולן[9]. לדעת בעל ספר החינוך[10], הסיבה לכך היא משום דרגת הקדושה הגבוהה של הלויים, וגם משום שהם לא יגעו בו לרעה. לדעת הרמב"ם[11], יתר ערי הלויים גם שימשו כערי מקלט, וההבדל ביניהן לבין ערי מקלט שהוקדשו לצורך זה, הוא שבערי המקלט קולטים רוצח שנכנס אליהם בדעתו ושלא בדעתו, והרוצח לא משלם עבור התגוררתו בעיר זו, אך ביתר ערי הלויים, הרוצח יכול להיקלט רק אם נכנס לשם מדעתו, והרוצח צריך לשלם עבור הבית בעיר בו הוא מתגורר.

מהמקור שבספר במדבר, ניתן ללמוד את הציווי על נתינת מגרשי הערים ללויים. במשנה, במסכת סוטה[12], מובאות שתי דעות לפירוש הסתירה בין הפסוקים "...מִקִּיר הָעִיר וָחוּצָה אֶלֶף אַמָּה סָבִיב. וּמַדֹּתֶם מִחוּץ לָעִיר אֶת-פְּאַת-קֵדְמָה אַלְפַּיִם בָּאַמָּה..."[13], העוסקים בשטח המגרשים. רבי עקיבא פירש את ה"אלף אמה" שבהתחלה לשטח המגרש, ואילו ה"אלפיים אמה" שלאחר מכן פירש שהן המקור לתחום שבת מדאורייתא, ולעומתו, רבי אליעזר בן רבי יוסי הגלילי פירש, שה"אלף אמה" הן לשטח המגרש, ואילו ה"אלפיים אמה" הן לשטח השדות והכרמים של העיר. מפני שרבי אליעזר בן רבי יוסי הגלילי לא ציין את השטח הכללי של השדות והכרמים עם המגרשים, נוצרה על כך מחלוקת בין הפרשנים. לדעת הרמב"ם[14], אורך מגרשי ערי הלויים היו במרחק של עד שלושת אלפים אמה מהעיר עצמה, מתוכם אלף האמה הסמוכות יותר לעיר שימשו כמגרש, ואילו אלפיים האמה החיצוניות יותר שימשו כשדות וככרמים. לדעת רש"י והרמב"ן, גבול מגרשי ערי הלויים היה עד אלפיים אמה מחוץ לעיר, ומתוך אותם אלפיים אמה, אלף האמות החיצוניות שימשו ככרמים וכשדות, ואלף האמות הפנימיות היו המגרש עצמו[15]. בנוסף לכך, שניהם טוענים כי אלף האמה הפנימיות של המגרשים שנתרמו היו לצורך נוי, ואסור לבנות באותם מגרשים בתים או לנטוע שם עצים[16].

מהמקור שבספר ויקרא, ניתן ללמוד כי קיים איסור למכור או לשנות את ייעוד הקרקעות של ערים אלו, וגם ששטחיהן הם גאולת עולם ללויים. ספר החינוך מנמק זאת בטענה שערים אלו היו נאות ביותר, ואם ימכרו או יחליפו שטחים מערי הלויים, זה יראה כאילו יש גנאי בשטחים הנאים של ערי הלויים[17]. במשנה, בסוף מסכת ערכין[18], נכתבו דינים הקשורים לדינים המוזכרים במקור שבספר ויקרא. ביניהם:

 • אסור לשנות את ייעוד חלקי ערי הלויים, כלומר, אסור בערי הלויים להפוך את שדה העיר למגרש ולהיפך, וגם לא להפוך חלק מהעיר עצמה למגרש העיר, ולהיפך. דין זה לא יוחס מלכתחילה ספציפית לערי הלויים, אך רבי אליעזר במשנה, ציין כי דין זה מתייחס לערי לויים.
 • הלויים והכהנים יכולים לגאול את בתי עיר החומה שלהם בערים אלו בכל זמן שיחפצו בכך, לפי הכתוב במקור ערי הלויים שבספר ויקרא "גְּאֻלַּת עוֹלָם תִּהְיֶה לֲלְוִיִּם", ולא במגבלת זמן כמו בבתי עיר חומה של ישראל, שיכולים להיגאל רק עד שנה לאחר המכירה.
 • אם לישראל יש בית עיר חומה בשטח של ערי הלויים, רבי יהודה הנשיא טוען שהוא גואל כישראל אחר, שבית עיר חומתו נמצא בשטח ערי ישראל, עד לשנה מתום המכירה, ואילו חכמים סוברים שהוא יכול לגאול את בית עיר חומתו בערים אלו כלויים.

הערים

רשימת הערים מופיעה בשני ספרים בתנ"ך: בספר יהושע[19] וגם בדברי הימים[20], ובין שתי הרשימות ישנם מספר הבדלים. בטבלה להלן, מוצגים בכל עמודה (המחולקת לשני טורים משניים) רשימת הערים שנתנו לכל קבוצה מהלויים. בטור המשני מימין מופיעה הרשימה מספר יהושע, ואילו בצד השני, מופיעה הרשימה מדברי הימים.

הכהניםיהודה, משמעון ומבנימין) בני גרשון (או: גרשום[21]) (מיששכר, מאשר, מנפתלי ומחצי שבט מנשה המזרחי) הלויים בני קהתאפרים, מדן[22] ומחצי שבט מנשה המערבי) בני מרריראובן, מגד ומזבולון)
אֶשְׁתְּמוֹעַ אֶשְתְּמֹעַ בְּעֶשְׁתְּרָה גּוֹלָן (עיר מקלט) אַיָּלוֹן אַיָלוֹן בֶּצֶר (עיר מקלט)[23] בֶּצֶר (עיר מקלט)
בית שמש בית שמש גולן (עיר מקלט) דָבְרַת אֶלְתְּקֵא בית חוֹרוֹן דִּמְנָה חשבון
גבע גֶבַע דברת חוּקֹק בית חֹרוֹן בִּלְעָם חשבון יַהְצָה
גבעון דביר חֶלְקָת חַמּוֹן גִבְּתוֹן גזר יַהְצָה[23] יַעְזֵיר
דְּבִר חברון (עיר מקלט) חַמֹּת דֹּאר מָשָׁל גזר גַת רִמּוֹן יַעְזֵר מַחֲנַיִם
חֹלֹן חִילֵן[24] יַרְמוּת עַבְדּוֹן גַּת רִמּוֹן[25] יָקְמְעָם יקנעם מֵיפַעַת
יֻטָּה יַתִּר מִשְאָל עָנֵם גַּת רִמּוֹן עָנֵר מַחֲנַיִם קְדֵמוֹת
יַתִּר לִבְנָה עַבְדּוֹן עַשְׁתָּרוֹת קִבְצַיִם שכם (עיר מקלט) מֵיפַעַת[23] רָאמוֹת (עיר מקלט)
לִבְנָה עָלֶמֶת עין גנים קֶדֶש (לא עיר המקלט) שכם (עיר מקלט) [26] נהלל רִמּוֹנוֹ
עַיִן עֲנָתוֹת קֶדֶש (עיר מקלט) קֶדֶש (עיר מקלט) תַּעְנַךְ [26] קְדֵמוֹת[23] תָּבוֹר
עַלְמוֹן עָשָׁן קַרְתָּן קִרְיָתַיִם קַרְתָּה [26]
עֲנָתוֹת [26] קִשְׁיוֹן רָאמוֹת (בגליל) רָ(א)מ(ו)ֹת (עיר מקלט) [26]
קריית ארבע (עיר מקלט) [26] רְחׁב רְחֹב

ערי הלויים במהלך הדורות

תל בית שמש, המזוהה עם עיר הכהנים "בית שמש"

לאחר קביעת ערי הלויים הראשיות, הוסיפו עוד ערי לויים במהלך תקופת בית ראשון, ביניהם עיר הכהנים נוב, המוזכרת בספר שמואל. חלק מהערים הללו נהיו ידועים בזכות אירועים שהתרחשו בהם על פי התנ"ך כדוגמת נוב, שבה התבצע טבח על ידי שאול, או ענתות, ממנה הגיע הנביא ירמיהו הכהן.

על-פי הכתוב בדברי הימים[27], בתקופת רחבעם מלך יהודה, עזבו שבט לוי את עריהם שבממלכת ישראל הנתונה לשלטונו של ירבעם בן נבט ועברו לממלכת יהודה, ובעקבותם עברו אנשים נוספים מממלכת ישראל ליהודה. על-פי פרשני המקרא[28], מעבר זה נבע מכך שירבעם לא אפשר לכהנים וללויים שבממלכתו ללכת לעבוד בבית המקדש, אלא כפה עליהם להשתתף בעבודת הבמות שהייתה בממלכת ישראל (בעודם לא מכהנים ככהני הבמות[29], אלא כפשוטים בעם). מעבר זה היה למשך שלוש שנים בודדות, שכן לאחריהן רחבעם והעם שבממלכת יהודה החלו לחטוא בעבודה זרה כממלכת ישראל, ואז הלויים חזרו לעריהם.

לפי התלמוד,[30] משחרב בית המקדש הראשון "בטלו ערי מקדש" -ערי הלויים. בתקופת בית שני, אין אזכור חד משמעי לקיומה של עיר לויים/כהנים. בספר עזרא, פרק ב', אף נאמר: "וישבו הכהנים והלוים ומן-העם והמשררים והשוערים והנתינים בעריהם וכל-ישראל בעריהם".[31]אך ישנן דעות הסוברות כי העיר מודיעים שמשה כעיר כהנים באותה תקופה, בין היתר בגלל שבמסכת חגיגה במשנה[32] רשום שכלי חרס שנמכרו מעיר זו לירושלים טהורים, והכהנים היו צריכים להיזהר במיוחד בענייני טומאה וטהרה.

כיום, לא קיימות עוד ערי לויים או ערי כהנים.


לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. הערים "דמנה" ו"עין" לא מופיעים כאן משום שלא נמצאו בהכנת מפה זו מקומן של ערים אלו
 2. ספר במדבר, פרק ל"ה, פסוקים א'-ח'
 3. הרב יחיאל בן שלמה הלפרין, סדר הדורות חלק א' עמ' 95
 4. ספר בראשית, פרק מ"ט, פסוק ז'
 5. ספר יהושע, פרק י"ח, פסוק ז'
 6. מצודת דוד שם
 7. ספר שמות, פרק ט"ז, פסוק כ"ט
 8. הקדמת קהתי למסכת עירובין
 9. ספר במדבר, פרק ל"ה, פסוק ו'; ספר יהושע, פרק כ"א
 10. ספר החינוך, מצווה ת"ח
 11. משנה תורה, הלכות רוצח ושמירת נפש, פרק ח' הלכה ח'
 12. משנה, מסכת סוטה ה', ג'
 13. ספר במדבר, פרק ל"ה, פסוקים ד'-ה'
 14. משנה תורה, הלכות שמיטה ויובל, י"ג, ב'
 15. פירוש הרמב"ן, ספר במדבר, פרק ל"ה, פסוק ב'; פירוש רש"י, ספר במדבר, פרק ל"ה, פסוק ד'
 16. פירוש רש"י, ספר במדבר, פרק ל"ה, פסוק ב', ופירוש הרמב"ן לאותו פסוק.
 17. ספר החינוך מצווה שמ"ב
 18. משנה, מסכת ערכין ט', ח'
 19. ספר יהושע, פרק כ"א
 20. ספר דברי הימים א', פרק ו'
 21. בדברי הימים הוזכר שמו של גרשון כגרשום.
 22. שבט דן לא הוזכר כתורם חלק מעריו בדברי הימים
 23. 23.0 23.1 23.2 23.3 בחלק מהגרסאות של ספר יהושע, עיר זו מופיעה, ובחלק לא. על כל פנים, היא מופיעה בדברי הימים
 24. לפי גרסות אחרות: חִילֵז (מקור: תנ"ך קורן)
 25. לפי ספר יהושע, העיר נתנה על ידי שני שבטים: שבט דן ומחצית שבט מנשה המערבי. על-פי הפרשנים, אלו שתי ערים נפרדות באותו אזור, כמו שתי ערי "קדש" בצפון על-פי דברי הימים.
 26. 26.0 26.1 26.2 26.3 26.4 26.5 אף על פי שצויין בדברי הימים כי ערים אלו קיימות, שמותיהן אינם כתובים שם.
 27. ספר דברי הימים ב', פרק י"א, פסוקים י"ג-י"ז
 28. רש"י ומצודת דוד למקור לעיל בפס' י"ד
 29. ספר מלכים א', פרק י"ב, פסוק ל"א
 30. תלמוד בבלי, מסכת סוטה, דף מח עמוד ב
 31. והשוו עם ספר נחמיה, פרק ז', פסוק ע"ב.
 32. משנה, מסכת חגיגה ג', ה'


P judaism.svg
ערך זה עוסק ב-2 מצוות מתוך תרי"ג מצוות: מצוות הקצאת ערים למגורי הלויים ואיסור שינוי ייעוד קרקעות ערי הלויים. להרחבה על אחת מהן בתרי"ג מצוות במניין ספר החינוך, לחצו עליה.