האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי (2021)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי (פירושונים).
האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי
זירת האסון בהר מירון
זירת האסון בהר מירון
תאריך 30 באפריל 2021
שעה 00:45
מיקום קבר רבי שמעון בר יוחאי
גורם רמיסת קהל
קואורדינטות 32°58′52″N 35°26′27″E / 32.98103°N 35.44095°E / 32.98103; 35.44095
הרוגים 45
פצועים 102

האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון (מכונה בקיצור: אסון מירון) היה אסון אזרחי בישראל, החמור ביותר בתולדות המדינה, שהתרחש בליל ל"ג בעומר, י"ח באייר ה'תשפ"א, 30 באפריל 2021, ובו, עקב מעיכה וחנק שנגרמו בתדחוקת קהל, נספו 45 גברים וילדים, ונפצעו 145 בני אדם.

רקע

הילולת רבי שמעון בר יוחאי נערכת בל"ג בעומר במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון מזה מאות שנים. לאחר הקמת מדינת ישראל ועם השיפור באמצעי התחבורה, הפך האירוע לאירוע המונים ומספר המשתתפים בו מגיע למאות אלפים. מלבד ההדלקה המרכזית הנערכת בתחילת ליל ל"ג בעומר במתחם, החל משנות ה־90 של המאה ה־20 נוספו הדלקות במתחמים שונים באזור על ידי רבנים ואדמו"רים, הנערכות בהמשך הלילה ובמהלך היום שלאחריו, במעמד קהל רב.

מתחם האירוע שוכן באזור הררי שאליו מובילים כבישי גישה צרים. המתחם כולל מבנים ישנים שבסיסם החל להיבנות בראשית המאה ה-19 ורוב הרחבותיו נוספו בראשית המאה ה-21, כדי לקלוט את ההמונים. מרכז המתחם נמצא בבעלות מספר הקדשות והשטח הציבורי שסביבו נמצא בתחום שיפוטה של מועצה אזורית מרום הגליל.

קיום אירוע המוני במתחם גרר ביקורות ואזהרות במהלך השנים. בשנת 2008 ובשנת 2011 התריע דו"ח מבקר המדינה על ליקוים במערך דרכי המילוט במתחם, שאינם עולים בקנה אחד עם התקן הישראלי לבטיחות באירועים המוניים[1] ועלולים להערים קשיים לחילוץ נפגעים בעת אירוע רב-נפגעים[2][3]. בשנת 2017 קיימה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת דיון נרחב לקראת ההילולה של אותה שנה, ועלו בו קשיים מסוגים שונים בארגון האירוע ופליאה על כך שאירוע המוני כזה אינו מצריך רישיון[4]. במספר מקרים התריעו משתתפים בהילולה על ליקויי בטיחות שעלולים להביא לסכנת חיים[5].

במהלך השנים נבנו בקרבת הציון מבנים שאינם חוקיים. הפרות הבנייה לא נאכפו על ידי מועצה אזורית מרום הגליל שהמקום בתחום שיפוטה[6].

ניהול האתר וארגון ההילולה השנתית נעשים על ידי המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים בראשות יוסף שווינגר, הפועל במסגרת המשרד לשירותי דת והוא הגוף המארגן הראשי ומקשר בין גופים ממשלתיים ופרטיים נוספים המעורבים בניהול האירוע, כדוגמת משטרת ישראל, כיבוי אש, מד"א, משרד התחבורה ועוד. בשל מספר המשתתפים הרב פועל מערך תחבורה ציבורית מיוחד ממרכזי אוכלוסייה חרדית למירון, לצד תחבורה פרטית.

ניסיון הפקעה והליך משפטי

בשנת 2011 החליטה המדינה על הפקעת מתחם ציון הרשב"י מידי ה'הקדשות' הפרטיים, כדי להתאים את המתחם ודרכי הגישה אליו בהתאם לתקנים הבטיחותיים. מאוחר יותר אף הוקמה חברה ממשלתית לניהול המקום. ב־2014 עתרו ההקדשות לבג"ץ נגד ההפקעה[7], ומאוחר יותר החברה הממשלתית פורקה. המדינה וההקדשות הסכימו על הליך גישור, ובראשית 2020 הודיעו הצדדים כי הוסכם על תקופת ניסיון של שלוש שנים שבה ינוהל האתר בידי מנכ"ל מקצועי ויפונו פולשים מתוכו, ובסיומה, אם לא ייפתרו הבעיות, תוכל המדינה להתחיל מחדש את הליך ההפקעה. ההסכם קיבל תוקף של פסק דין בידי בג"ץ[8].

היערכות להילולה

בשנת 2020 הותר למספר משתתפים מצומצם ביותר להגיע לאירוע, בעקבות מגפת הקורונה בישראל. שנה לאחר מכן ב-2021, עם דעיכתה של מגפת הקורונה, הגיעו שר הפנים, אריה דרעי, והשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, להסכמה על קיום האירוע במתכונתו הרגילה ללא הגבלות, חרף התנגדות משרד הבריאות[9]. בהמשך הוסכם על כך בפורום שרים רחב יותר בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו[10]. הסכמות אלה התמקדו בסיכוני מגפת הקורונה.

בשנה זו חל ל"ג בעומר ביום שישי, ומפאת השבת המתקרבת חגיגות היום התרכזו בעיקר בליל ל"ג בעומר, בשונה משאר השנים שבהן החגיגות מתפרשׂות למשך זמן של יותר מיממה[11]. כך לדוגמה, אירועי ההדלקת של חסידות תולדות אהרון וחסידות תולדות אברהם יצחק שנערכים בשנים רגילות בסיומו של יום ל"ג בעומר, הועברו לחצות ליל ל"ג בעומר[12]. חרף האמור, המשטרה ציפתה לכמות אנשים פחותה עקב הקורונה - עשרות אלפים במקום מאות אלפים. לטענת מהנדס הבטיחות, מפקד המחוז הצפוני שמעון לביא העריך כי מספר המשתתפים יהיה קטן, וכי באפשרותו לעצור את התחבורה לאתר במידת הצורך[13]. הערכות המשטרה התבססו בחלקן על הצהרות מארגני ההדלקות בחסידויות השונות.

בפקודת המבצע של המשטרה ערב אירוע 2021 נכתב כי מתחם תולדות אהרון צר מלהכיל את ההמונים המתקבצים אליו, ויש להרחיב אותו ואת דרך הגישה אליו. בנוסף הוזכר כי אירוע ההדלקה של הרב אלימלך בידרמן ב-2019 הוביל לעומס יתר במתחם תולדות אברהם יצחק והופסק באמצעו, לאחר שמספר המשתתפים היה פי ארבעה ממספר המשתתפים שהותר. בנוסף הוזכרו שעות הלילה המאוחרות כשעות שבהן יש עומס רב של משתתפים, והומלץ להגביל את מספר הבאים[14]. בפועל לא הורחב מתחם תולדות אהרון ולא הוגבלה כמות המשתתפים בלילה.

אירוע ההדלקה במתחם חסידות תולדות אהרון נערך ונוהל על ידי אנשי החסידות. שירותי הכבאות הגישו דו"ח דרישות לאנשי החסידות על מנת לקבל אישור בטיחות. הדו"ח כלל בתוכו דרישה למספר דרכי גישה, בהתאם למספר האנשים הצפויים להתקבץ במתחם, עד לארבע דרכי גישה שונות אם מספר המשתתפים יעלה על 9,000[15]. האחריות על תכנון הבטיחות באירוע הייתה של חברת BCS הנדסה ובטיחות בע"מ, ובתוכנית מופיעים 4 נתיבי יציאה מהמתחם, אך בפועל חלקם היו לעבר מתחמי הדלקה נוספים ולא לשטח פתוח. בתוכנית מופיעה הגבלת משתתפים לכ-3,200 משתתפים. בנוסף, הוצע כי ההדלקות השונות יעשו במקביל ולא בדירוג, על מנת למנוע עומס יתר בהן, אך בפועל ההדלקה במתחם תולדות אהרון תוכננה לשעה שבה לא נערכו הדלקות נוספות[13].

משטרת ישראל החלה להיערך להילולה בינואר 2021, עם קבלת תוכניות בטיחות מהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים שבמשרד לשירותי דת. בשיתוף עם גופי ההצלה נערכו סימולציות שדימו תאונות מסוגים שונים במהלך האירוע, כולל כאלה שיש בהן הרוגים[16].

ב-19 באפריל הוצגו תוכניות ההיערכות למפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, ולאחר אישורו הן הוצגו לשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה[17]. ההיערכות כללה הצבה של כ-5,000 שוטרים באזור ההילולה (כמידי שנה)[18].

צוותי מגן דוד אדום נערכו באזור ההילולה עם יותר מ-250 אמבולנסים ואמצעי שינוע ועזרה ראשונה נוספים[19]. במקום הוצבו גם צוותים של "איחוד הצלה", "עזר מציון" ו"זק"א"[20], וכן צוות מחטיבת החילוץ של פיקוד העורף[21].

מקום האסון - 'שביל ר' דב'

מדרום-מערב למתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי הוכשר "מתחם ההדלקה" של חסידות תולדות אהרן, שהחלה לקיים הדלקה החל משנות ה-90 של המאה ה-20.

למתחם קיימות מספר יציאות. אחת מהן, יוצאת מהפינה הדרום-מערבית של בניין קבר הרשב"י, ממשיכה במקביל לדרום הבניין ומובילה בסופה אל דרך המיועדת לגברים בלבד ('דרך מהדרין') המגיעה עד לכביש הראשי (כביש 866). דרך זו מתחילה בגשר המכונה 'שביל ר' דב', על שם דב אייזנברג - מחסידי תולדות אהרון שהיה פעיל במירון.

רוחב הגשר בתחילתו הוא 5 מטרים, והוא יורד כלפי מטה בזווית של כ-30[דרוש מקור] מעלות. רצפת הגשר מרוצפת בחלקה באבן ובחלקה בלוחות אלומיניום שעליהם אמצעים למניעת החלקה[22]. עד לשעת האסון חצה את הגשר מעקה ארוך שפיצל את הדרך לשניים, מעקה שהתעקם ונשבר בשעת האסון והוסר לאחר מכן. מצדו הצפוני של גשר דב שוכן מבנה 'הכנסת אורחים' הסמוך לקבר, ובצדו הדרומי מחופה המעבר בלוחות פנל מבודד בגובה 2.5 עד 3 מטרים, שלא מאפשרים טיפוס ובריחה ממנו[23].

בסיום הגשר רוחבו מגיע לכ-7 מטרים, והוא היה חסום בסיומו בלוחות פח 'אסכורית', כשבצד ימין ישנו גרם של 11 מדרגות בטון ללא אמצעים למניעת החלקה[24], רוחבן 4 מטרים והן היו מחולקות בשעת האסון במעקה באמצען[25]. פער זה ברוחב המעבר יצר למעשה צוואר בקבוק אנושי. בסיום גרם מדרגות הבטון ישנו שטח מישורי קטן המתפצל לגרם נוסף של מדרגות אבן מימינו, ולהמשך שטח מישורי מרוצף משמאלו[25].

המדרגות והגשר בשביל ר' דב תוכננו מלכתחילה לתנועה דו-צדדית של אנשים, והוא שימש לכך עד דקות אחדות לפני האסון[25].

סמוך לאסון עלו טענות בתקשורת כי היו מחסומים של המשטרה אשר גרמו לאסון[26], אך עדותם של עדי ראייה מעלה כי במהלך האסון תחתית הגשר או גרם המדרגות לא היה מחסום או כוחות שיטור שחסמו את המעבר[27]. עם זאת, ב-9 באוקטובר 2021, חשף מני גירא שוורץ בטוויטר תיעוד משעה 00:01 - כארבעים וחמש דקות קודם האסון, בו נראים מאבטחים פרטיים אשר מציבים ומסירים מחסומים בגרם המדרגות[28]. לפי תיעוד מבחדרי חרדים, מחצי השעה שקדמה לאסון, במשך הדקות שקדמו לאסון לא נרשמה הפרעה לתנועת הנכנסים והיוצאים משטח ההדלקה. המשמעות היא שבכניסה לגשר לא הוצב גורם כלשהו שמנע מהאנשים לצאת ולהיכנס אליו[29].

התרחשות האסון

עד לפרוץ האירוע לאחר חצות הספיקו להגיע להר מירון – על פי ההערכות – כמאה אלף חוגגים. במתחם חסידות תולדות אהרון התקבצו כ-20,000 איש למעמד ההדלקה שהחל לאחר חצות[15].

בשעה 00:45, באמצע מעמד ההדלקה במתחם "רחבת תולדות אהרון", החלו רבים מהמשתתפים לצאת מהמתחם דרך 'גשר דב' המוביל ישירות לדרך מהדרין לגברים, ליציאה ממתחם הקבר. בגשר נוצר דוחק רב שבעטיו רבים התקשו לנשום כאשר הלחץ הלך וגבר.

בשלב זה זירת האסון נחלקה לשתיים:

בתחתית מדרגות הבטון אירעה החלקה של מספר אנשים אשר הובילה למפולת אנושית עד לראש גרם המדרגות, ונוצרה ערימה אנושית בה עשרות אנשים נתקעו זה על זה ולא הצליחו להיחלץ במשך כעשר דקות לפחות, עד שחלקם נפחו את נשמתם עקב פגיעות מעיכה או חנק[30][25]. אנשים שעמדו בסיום גרם המדרגות ניסו למשוך ולחלץ את התקועים, אך רוב המאמצים נכשלו[27].

במקביל, בסיום מורד הגשר נוצרה מפולת נוספת שיצרה מחסום אנושי בפני האלפים המנסים להידחק ולצאת מרחבת תולדות אהרן, מבלי שידעו על המתרחש מספר מטרים לפניהם. העומס והדחק מהחלק העליון בשילוב הרצפה הרטובה אשר זרזה החלקה כלפי מטה, גרמו ללחץ עצום על הערימה השנייה וכל הסמוכים לה. בנקודה זו נמחצו ונחנקו רוב הפצועים וההרוגים, מפגיעות ודימומים פנימיים ומחוסר יכולת לשאוף חמצן[31].

כעבור מספר דקות הגיעו למקום כוחות הצלה ושיטור ובסיוע אזרחים החלו במאמצים לחלץ את התקועים בערימות ולסמן לשוכנים בחלק העליון של המעבר לשוב לאחור. בשעה 00:48 אזרחים שעמדו במקום עקרו את האסכורית ששכנה בסוף מורד השביל וחלק מהנוכחים בשביל ברחו מנקודה זו. בשעה 00:54 נכנסו כוחות השיטור הראשונים והחלו לסמן לעומדים במעלה הגשר לחזור לאחוריהם[25].

רק כעבור כעשרים דקות מתחילת האסון החלו כוחות ההצלה והשיטור לקלוט את ממדיו, כוחות רבים הוזעקו למקום, המוזיקה בהר כבתה וכלל הנוכחים בהילולה התבקשו לפנות לגמרי את גזרת ההר בשל התרחשות אסון כבד[27][32].

מיד לאחר תחילת האסון, קרסה התקשורת הסלולרית במקום בשל העומס, והשוהים במקום לא יכלו לתקשר עם קרוביהם כדי לעדכן אותם לגבי מצבם[33].

באסון נפגעו 147 גברים, רובם צעירים. 38 נהרגו במקום ומותם של שבעה נוספים נקבע בבית החולים, 22 נפגעו במצב קשה, 3 בינוני ו-2 קל[34][35].

הנפגעים באסון פוזרו בין בתי החולים: זיו, פוריה, המרכז הרפואי בנהריה ורמב"ם. לאחר מכן הועברו נפגעים גם להדסה עין כרם, בילינסון ותל השומר[36]. בנוסף לצוותי מד"א ואיחוד הצלה, השתתפו בפינוי הפצועים גם מסוקי חיל האוויר ולוחמי יחידה 669[37].

שמות הנספים

 • שרגא גשטטנר
 • ישראל אנקווה
 • מנחם אשר זקבך
 • חיים ראק
 • דוד קרויס
 • יוסף עמרם טאובר
 • אליהו כהן
 • שמעון מטלון
 • שמחה בונים דיסקינד
 • אליעזר צבי יוזעף
 • חנוך סלוד
 • מנחם קנובלוביץ
 • אלעזר מרדכי גולדברג
 • משה בן שלום
 • יונתן חברוני
 • ידידיה אשר פוגל
 • יהודה לייב רובין
 • חיים עוזר סלר
 • שמואל צבי קלגסבלד
 • משה נתן נטע אנגלרד
 • יהושע אנגלרד
 • משה לוי
 • נחמן קירשבוים
 • משה מרדכי אלחדד
 • יוסף דוד אלחדד
 • דובי שטיינמץ
 • יוסף מסטורוב
 • יעקב אלחנן סטרקובסקי
 • יוסף יהודה לוי
 • ישי מועלם
 • אברהם דניאל אמבון
 • אליעזר יצחק קולטי
 • אריאל צדיק
 • יוסף גרינבוים
 • אלקנה שילה
 • אלעזר גפנר
 • ידידיה משה חיות
 • דניאל מוריס
 • שלמה זלמן ליבוביץ
 • משה צרפתי
 • אריאל אחדות
 • יואל מרדכי פאקעטע
 • חן דורון
 • משה ברגמן
 • יוסף קהאן

לאחר האסון

אזור הקבר למחרת האסון: לאחר הפינוי האתר נפתח שוב למבקרים בכמות המאפיינת יום ממוצע

לאחר האסון, הכריז שמעון לביא מפקד מחוז צפון של משטרת ישראל על סיום האירוע. דרכי הגישה להר נחסמו, הבאים בשערי ההר הונחו לחזור על עקבותיהם ומרבית החוגגים פונו מן ההר.

גופות 45 ההרוגים, הועברו למכון לרפואה משפטית לשם זיהויים[38]. ביום שישי זוהו 36 מההרוגים, ו-22 מתוכם הובאו לקבורה באותו היום, הליך הזיהוי והלוויות נמשכו במוצאי שבת וביום ראשון[39][40].

בימים שלאחר האסון, שרר אבל כבד שהקיף את כל העדות והחוגים בישראל ובעולם. ממשלת ישראל הכריזה על יום אבל לאומי.[41]. ערוצי התקשורת עסקו בנושא באופן רציף ושודרו מהדורות נרחבות בהם תיאורים מזירת האירוע, סיפורים, הפקת לקחים, וראיונות עם קרובי משפחות ההרוגים. האתר עצמו שזכה לכינוי "מדרגות המוות" הפך לזירת עליה לרגל למבקרים רבים אשר הדליקו במקום נרות נשמה לזכרם של הנספים.

חקירת האירוע

בעקבות מעורבות שוטרים באירוע, פתחה המחלקה לחקירות שוטרים בחקירת האירוע[42]. השר לביטחון פנים אמיר אוחנה לקח אחריות על המקרה, אך כתב כי אחריות אין פירושה אשמה[43]. בהמשך, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הודיע על מתווה, שבמסגרתו צוות משולב של המחלקה לחקירות שוטרים והמשטרה יחקור את האסון[44].

ב-3 במאי 2021, הודיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, כי בכוונתו לפתוח בביקורת מדינה מיוחדת בעקבות האסון במירון[45].

ועדת נאור

ב-20 ביוני 2021, החליטה ממשלת ישראל ה-36, על הקמת ועדת נאורועדת חקירה ממלכתית לחקירת האסון[46].

בפני הוועדה העידו העדים הבאים:[47]
*ניצב שמעון לביא, מפקד מחוז הצפון במשטרה
 • הרב שמואל רבינוביץ, הממונה על הכותל המערבי והמקומות הקדושים ויו"ר ועדת החמישה
 • ניצב בדימוס אלון אסור מפקד מחוז הצפון במשטרה לשעבר
 • עו"ד אלי פרוינד, מנכ"ל אתר הרשב"י
 • אברהם פרויליך, חבר ועדת החמישה
 • נחמן שמואל כהן, חובש איחוד הצלה ועד ראייה
 • יחיאל שובקס, עד ראייה
 • יוסף שווינגר, מנכ"ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים
 • ישראל דרעי, אחראי המקומות הקדושים במחוז צפון
 • פקד אסף שייך, פיקד על המתחם הסמוך לאירוע
 • רב פקד מיכאל טובול, קצין מאגף התנועה במשטרת ישראל
 • רב פקד שמואל פיאמנטה, אחראי רישוי ואבטחה במשטרת ישראל מחוז צפון
 • נחמן אש, פרויקטור הקורונה
 • תנ"צ שלום אביטן, מפקד מרחב העמקים במשטרה
 • פבלו אספינו, סגן מנהל מחוז הצפון ברשות לאכיפה במקרקעין.
 • עאמר ח'ליילה, מהנדס בטיחות בחברת בי.סי.ס הנדסה
 • פנחס אזרזר, עובד חברת בי.סי.ס הנדסה ובעבר ראש ענף אבטחה ורישוי במשטרה
 • סנ"צ משה ברקוביץ', יועמ"ש המחוז הצפוני במשטרה לשעבר
 • נצ"מ בדימוס אילן מור, ראש הזרוע המבצעית באגף התנועה במשטרה לשעבר
 • האדריכל ערן מבל, עורך תוכנית המתאר למתחם קבר הרשב"י
 • עו"ד דרור לביא-אפרת, יועמ"ש ועדה מחוזית צפון במנהל התכנון
 • ניצב אלון אריה ראש אגף התנועה במשטרה
 • הרב שלמה רוזנשטיין, יועץ לענייני המגזר החרדי במשרד התחבורה
 • נעה אבירם, מנהלת אגף בכיר רישוי, תפעול, ויישום תח"צ ברשות הארצית לתחבורה ציבורית
 • עמית סופר, ראש מועצה אזורית מרום הגליל
 • דליה ממו, מנהלת לשכת ראש מועצת מרום הגליל
 • צבי הלר, גבאי ואחראי על ההדלקה מטעם חסידות תולדות אהרן
 • יעקב הלר, בנו של צבי ועוזרו
 • עודד פלוס, מנכ"ל משרד הדתות לשעבר
 • יונתן אילן, רמ"ד ניתוח גאוגרפי, מחלקת אסטרטגיה, אגף תכנון וארגון במשטרה
 • רן סולביי, מנתח מערכות אסטרטגיה במחלקת אסטרטגיה שבמשטרה
 • הרב מתתיה שרים, חבר ועדת החמישה
 • דביר שמואל כהן, עד ראייה
 • ראובן בן גל, מחבר תוכנית האבטחה האזרחית
 • עלי שואהנה, מהנדס קונסטרוקציה
 • רומי חי עמי, מנב"ט גזרת ההר
 • שמעון מלכה, מנב"ט גזרת החניונים
 • רמי שמש, מהנדס בטיחות
 • אלירן מימרן, שוטר שלקח חלק באירוע
 • אליהו הומינר, עד ראייה
 • מיכאל פרידמן, עדי ראייה
 • רפ"ק לירז אמנו, עוזרת מפקד מחוז צפון במשטרה
 • סנ"צ אופיר שמול, מפקד תחנת כנא
 • נצ"מ ויקטור בוסקילה, קצין אגף המבצעים במחוז צפון
 • ניצב בדימוס אמנון אלקלעי, ראש אגף המבצעים במשטרה לשעבר
 • אינג' יוסף שולץ, מהנדס מבנים
 • סנ"צ סימון בורוס, קצין טכנולוגיות, מחוז הצפון
 • סגן טפסר דורון קדוש, ראש ענף מבצעים במחוז צפון של רשות הכבאות וההצלה
 • רב רשף יוסי כהן, ראש מדור הגנה מאש בתחנת גליל גולן
 • הרב דב קפלן, חבר ועדת החמישה
 • יצחק ברים, מארגן האירוע במירון מטעם חסידות בויאן
 • הרב מאיר קרליבך, יושב ראש עמותת "הכנסת אורחים"
 • הרב יוסף קרליבך, מנהל המטבח בעמותת "הכנסת אורחים"
 • תנ"צ בדימוס איילת אלישר, היועצת המשפטית למשטרה לשעבר
 • הרב דוד דרלי, חבר ועדת החמישה
 • יעקב חיים מילר, אחראי לוגיסטיקה בהילולה
 • תנ"צ מוריס חן, סגן ראש אגף מבצעים ושיטור במשטרה
 • רס"ם תאמר סעד, שוטר שלקח חלק בהילולה
 • סמ"ר דניאל חי בן הרוש, שוטר שלקח חלק בהילולה;
 • יוסי חזן, מנהל חברת האבטחה "כחול לבן צפון"
 • גיטאן ג'יהאד, סדרן באירוע ההילולה מטעם חברת "פרוטקט";
 • מאיר אפללו, מנהל בחברת האבטחה "פרוטקט"
 • שי בן לולו, מחברת "פרוטקט"
 • עו"ד גליה קליין, היועצת המשפטית של המשרד לשירותי דת
*עו"ד ארז בן דוד, יועמ"ש המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים
 • יורם אביטבול, מנב"ט בגזרת ההר בזמן הילולת רבי שמעון בר יוחאי 2021
 • אלחנן משי, יועץ רישוי עסקים.
 • מנדי צדיק, עד ראייה לאסון
 • תנ"צ בדימוס שאול גורדון, היועץ המשפטי למשטרה לשעבר
 • טפסר ניזאר פארס, מפקד מחוז הצפון של כבאות והצלה לישראל
 • יעקב אדרי, מפקח במירון מטעם כבאות והצלה
 • שלמה לוי, ראש מועצה אזורית מרום הגליל לשעבר
 • נצ"מ אמיר קליין, ראש מחלקת אבטחה לשעבר בחטיבת האבטחה והרישוי במשטרת ישראל
 • פקד מתן אשרף, שוטר שלקח חלק בהילולה
 • רס"מ צחי זכאי, שוטר שלקח חלק בהילולה
 • ראמי מחאמיד, סדרן באירוע ההילולה מטעם חברת "פרוטקט"
 • אחמד מחאמיד, סדרן באירוע ההילולה מטעם חברת "פרוטקט".
 • אושרית אברמוביץ, חשבת המשרד לשירותי דת
 • יעל לינדנברג, רכזת שיכון ודתות באגף התקציבים שבמשרד האוצר
 • עמרם קלעג'י, חבר ועד המרכז לפיתוח המקומות הקדושים ומנכ"ל משרד הפנים לשעבר
 • זאב ליכטנפלד, רפרנט המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים ברשות החברות הממשלתיות
 • רפ"ק בועז לבנה, קצין בטיחות לשעבר במדור רישוי בחטיבת אבטחה ורישוי שבמשטרת ישראל.
 • עו"ד איתן לדרר, פרקליט מחוז צפון (משפט אזרחי)
 • עו"ד אורית קוטב, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים
 • עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי) לשעבר.
 • ניצב בדימוס אריק יקואל, ראש הצוות המייעץ לשר לביטחון פנים בענייני המגזר החרדי לשעבר
 • עו"ד איגי פז ממחלקת ייעוץ וחקיקה שבמשרד המשפטים
 • עו"ד יואל הדר, יועמ"ש למבקר המדינה, יועמ"ש המשרד לביטחון פנים לשעבר.
 • סנ"צ דרור כרמון, מ"מ ר' תחום חקירות ומודיעין, המזכירות הבטחונית במשרד לבטחון פנים.
 • הרב מאיר נחמן אלחדד, אב שכול ועד ראייה לאירוע
 • קרן פטל, מנכ"לית מועצה אזורית מרום הגליל
 • הרב מרדכי הלפרין, יו"ר ועד היישוב מירון לשעבר
 • דויד קליין, יו"ר ועד היישוב מירון.
 • תנ"צ אנה בן מרדכי, ראש חטיבת שיטור קהילה ומתנדבים באגף המבצעים במשטרה.
 • אלי גרונר, מנכ"ל משרד רה"מ לשעבר.
 • יצחק סעדה, מנכ"ל ישיבת בני עקיבא מירון.
 • תמיר ברקין, מנהל מרחב צפון רשות מקרקעי ישראל.
 • תנ"צ שמעון נחמני, ראש חטיבת המבצעים, משטרת ישראל.
 • רו"ח מיכאל ג'ובאני, מנהל אגף א' הסדרה, פיקוח ובקרה, המשרד לשירותי דת.
 • רב ניצב בדימוס רוני אלשיך, מפכ"ל המשטרה לשעבר.
 • עו"ד יעקב אמסטר, יועץ משפטי לוועדת החמישה.
 • ניצב אליהו כזרי, המזכיר הביטחוני לשר לביטחון פנים.
 • ניצבת בדימוס עינת גיל צובארי, לשעבר ראש חטיבת האבטחה והרישוי במשטרה.
 • סנ"צ בדימוס שלומי הרצוג, מפקד תחנת צפת לשעבר.
 • סנ"צ אבי תובל, ראש מדור סיור, אגף המבצעים, משטרת ישראל.
 • אינג' ישראל (איזי) קצנלבוגן, אגודת מהנדסי הבטיחות בישראל.
 • ניצב בדימוס מוטי כהן, ממלא מקום המפכ"ל לשעבר.
 • ניצב סיגל בר צבי, ראש אגף המבצעים והשיטור במשטרה.
 • תנ"צ כורש ברנור, מפקד המכללה לשוטרים.
 • ניצב אבשלום פלד, ראש אגף הדרכה במשטרה.
 • תנ"צ שוקי תחאוכה, סגן מפקד מחוז הצפון.
 • סנ"צ רמי חורי, מפקד תחנת עפולה.
 • נצ"מ אלי סילוק, מפקד תחנת נצרת.
 • יצחק אהרונוביץ', לשעבר השר לביטחון פנים ושר התיירות.
 • עמית קצין, עוזר מנכ"ל המשרד לשירותי דת.
 • דב הופמן, מנכ"ל חברת PGL.
 • ניצב בועז גולדברג, ראש אגף משאבי אנוש במשטרה.
 • נצ"מ רועי ולדמן, עוזר מפכ"ל המשטרה.
 • רפ"ק ינון בנימין, ראש לשכת מפכ"ל המשטרה.
 • תנ"צ עירן פיינמסר, יועץ אסטרטגי למפכ"ל המשטרה.
 • אלוף במיל' רוני נומה, שימש ממונה הקורונה לחברה החרדית.
 • רפ"ק רומן ירמנקו, קצין אג"מ, תחנת נוף הגליל.
 • תמ"ג אורן אביטן, מנהל מרחב ירדן במד"א.
 • משה מוסקוביץ, ראש אגף מבצעים באיחוד הצלה.
 • רנ"צ יעקב שבתאי, מפכ"ל המשטרה.

המלצות הועדה ויישומן

ב-22 בנובמבר 2021 פרסמה הוועדה את המלצות הביניים. בין ההמלצות הוועדה העיקריות היו: 1. מינוי שר אחראי, שיישא באחריות הכוללת על ההילולה. 2. שיפור תשתיות האתר והסרת מפגעים. 3. מניעת צפיפות חריגה, פיזור הקהל בהר ומניעת מוקדי צפיפות[48].

עם פרסום המלצות הביניים, אישרה אותן הממשלה בישיבתה השבועית והחלה ביישומן. ב-16 בדצמבר 2021 אישרה הממשלה את מינויו של השר מתן כהנא לממונה על קיום הילולת הרשב"י במירון. השר מינה את צבי טסלר לפרויקטור ההילולה[49], וב-10 בינואר 2022 נהרס 'גשר ר' דוב' שעליו התרחש האסון[50].

ההחלטות שהתקבלו לקראת ל"ג בעומר תשפ"ב[51]: 1. תתקיים הדלקה אחת ויחידה של חסידות בויאן. 2. כניסה לאירוע תותנה ברכישת כרטיס נסיעה שיהווה כרטיס שהייה בהר. 3. השהות בהר תוגבל לזמן קצוב בהתאם לכרטיס שנרכש. 4. איסור על חלוקת המזון בהר. 5. איסור הצבת דוכנים ובניית מאהלים סביב הקבר.

במקביל סוכם מתווה פיצויים למשפחות. במסגרת המתווה הוצע להעניק סכום של כחמש מאות אלף ש"ח לכל משפחה כסיוע ראשוני. ככל שיתקיימו הליכים משפטיים, יקוזזו סכומים אלו מהסכומים שיפוצו המשפחות, כאשר ייקבע מי יהיה הגורם המפצה[52].

ב24 בינואר 2022 נפטרה בפתאומיות ראשת הועדה מרים נאור, ובמקומה מונתה נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס, דבורה ברלינר.

תגובות

הנשיא ראובן ריבלין מדליק 45 נרות נשמה לזכר הקורבנות בבית הנשיא בירושלים

מנהיגים, ממשלות זרות ושגרירויות שיגרו לישראל הודעות תנחומים, וגוגל ישראל הציגה בעמוד הראשי סרט שחור.

ב-2 במאי התקיים בישראל יום אבל לאומי לזכר קרבנות האסון[53]. הציבור הכללי הביע סולדיריות שהתבטאה בתרומת דם נרחבת לצורך הטיפול בפצועים[54][55], ובהמשך בהורדת הדגל לחצי התורן[56] ובהימנעות מהשמעת מוזיקה[57]. כמו כן, בערים רבות הודלקו נרות זיכרון במיקומים מרכזיים, וכך גם בבית הנשיא ובכנסת[58][56].

תגובות הרבנים

רבנים שונים קראו להתחזקות בעקבות האסון: הרב יצחק יוסף, הרב חיים קנייבסקי, הרב גרשון אדלשטיין, הרב יצחק רצאבי והאדמו"ר מוויז'ניץ רבי ישראל הגר קראו לחשבון נפש אישי ולהתחזקות כללית[59][60][61]. הרב יצחק הדגיש את ההתחזקות באהבת חינם על רקע המסורת לפיה תלמידי רבי עקיבא מתו בתקופה זו "על שלא נהגו כבוד זה בזה"[62]. גם הרב שמואל אליהו, רבה של צפת ובעצמו ממדליקי המדורות בהר[63], והרב מאיר מאזוז, קישרו את האסון למחלוקת ולשנאת חינם, וקראו להוסיף אחדות ואהבת חינם[64][65][66][67]. הרב יצחק רצאבי קרא להתחזק בנושא 'המכשירים הטמאים' וכנגד החנויות המוכרות אותם[68].

לעומתם, הרב יעקב עדס, הרב חגי לונדין והרב שאול אלתר הדגישו את חובת הזהירות מסכנות ובפרט מצפיפות.[69][70] האדמו"ר מקרלין רבי ברוך מאיר יעקב שוחט הציע לשפר את התשתיות בהר, והאשים חוגים חרדיים במניעת השיפורים ברומזו למאבקי השליטה במקום.[71]בדומה כתבו יובל שרלו, הרב רצון ערוסי והרב ישראל אריאל נגד כמות הבאים: שרלו הפנה את ביקורתו להנהגה המדינית, והמליץ להגביל את הכמות גם כנגד לְחצי העם[72]; הרב ערוסי הפנה את ביקורתו להנהגה הרוחנית ויצא נגד המוניות העלייה למירון ביום זה, בציינו את דברי החת"ם סופר שרעידת האדמה בצפת התרחשה בשל ההתיישבות בצפת ובטבריה במקום בירושלים.[73] הרב ישראל אריאל – ראש מכון המקדש – מיקד ביקורת דומה ברבנות הראשית שלא יצאה נגד העלייה ההמונית, והוסיף שקיום המנהג ערב יום שישי היה גורם בהכרח חילול שבת.[74]

הפקת לקחים

 • לקראת כ"ח באייר, יום ירושלים הודיעה המשטרה על הגבלת כמות הנכנסים לרחבת הכותל המערבי במצעד ריקוד הדגלים שבו צפויים להשתתף כ-30 אלף איש. כמו כן תוגבל כמות המשתתפים בהילולת שמואל הנביא הנערכת באותו יום באתר הקבר נבי סמואל[75].
 • לקראת נישואי נכד האדמו"ר מגור ב-25 במאי 2021, נמנעו המשטרה ועיריית ירושלים לאשר את קיום החתונה מחשש לדוחק[76].
 • הוסרו מבנים מסוכנים ועבירות הבנייה[77], כולל המקום בו קרה האסון[78].
 • ב18 ביולי 2022 הודיע מפקד מחוז צפון ניצב שמעון לביא על סיום תפקידו במשטרה בעקבות האסון בהילולה.

הנצחה במוזיקה

לאחר האסון הופקו עשרות לחנים ושירי אבל וגעגוע לזכר הנספים, ביניהם שירו של הזמר מענדל ראטה מניו יורק[79], שירו של יעקב שוואקי[80], שירם של פרחי ירושלים[81] יהודה גלר ואיילת קמינסקי[82], שירו של שרולי ברונכר[83], יונתן שינפלד[84], שירו של הרב בנציון קלצקו[85],, שיר של ישיבת ההסדר ראשון לציון[86], הזמר חיים אלון ששר עם שמואל חיות שאחיו נהרג באסון[87], הזמר משה קליין שביצע את שירו של אלחנן אלחדד[88], "תורתך באהבה" של צחי קליין לזכרו של יהונתן חברוני[89], שירם של חבריו של חיים ראק, הרוג מהאסון, אותו הם כתבו הלחינו וביצעו - "שואלים אייכה"[90], אבי הס שר 'המכתב' חלק ממכתבו של ידידו שמעון מטלון [91], ובעיקר שירו של שרגי גשטטנר - אחד מהנספים באסון, "כרחם אב", בעשרות ביצועים חדשים על ידי מיטב הזמרים. וכן התפרסם שיר זמן דמעה בביצוע של יואב יצחק יניב בן משיח וזמרים נוספים.

במקום האסון הוצב לוח הנצחה לעילוי נשמת הנפטרים, ובו ציטוט העיקר הראשון מי"ג העיקרים לרמב"ם: "אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה. שֶׁהַבּוֹרֵא יִתְבָּרַךְ שְׁמוֹ הוּא בּוֹרֵא וּמַנְהִיג לְכָל הַבְּרוּאִים. וְהוּא לְבַדּוֹ עָשָׂה וְעוֹשֶׂה וְיַעֲשֶׂה לְכָל הַמַּעֲשִׂים".

ל"ג בעומר תשפ"ב

לקראת ל"ג בעומר תשפ"ב נטל המשרד לשירותי דת את אחריות האירוע, השר לענייני דתות דאז, מתן כהנא, מינה כפרוייקטור את צבי טסלר לבטח את שלום האירוע, במקביל הואץ תהליך פירוקם של כל המבנים והמכשולים המסוכנים.

כחלק מהפקת הלקחים הגבילו הממונים את מספרם של החוגגים שהיו מגיעים מידי שנה, לפי ההנחיות מותר היה להעלות אל ההר עד 16,000 אנשים בו זמנית[92]. לצורך כך נמכרו כרטיסים מראש עבור ארבע שעות שהיה בהר בלבד. לצורך ויסות הציבור הוקמו חניונים בהם המתינו הבאים בתור לעלות להר. במתחם הציון עצמו לא הורשו המתפללים לגשת למצבת הקבר, וכדי למנוע סכנת דוחק, הכניסה לציון הייתה בשיטת סרט נע - מעבר בין שני גדרות בלי אפשרות להתעכב על יד מצבת הציון[93].

בפועל חלק מההנחיות לא יושמו בשטח, ורוב הציבור עמד בדרכים למשך שעות ארוכות, בחניונים ללא תנאים בסיסיים[94], אף שבהר לא שהו יותר מ-9,000 איש[95]. במהלך שעות הצהריים של יום ל"ג בעומר נפרצו כלל המחסומים שהוצבו בהר על ידי הציבור, ובשל עובדה זו הודיעה המשטרה על סיום אירוע ל"ג בעומר בהר מירון.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ תקן ישראלי – ת"י 5688: בטיחות באירועים המוניים, באתר המוסד לבטיחות וגיהות
 2. ^ דיווח של עמית סגל בערוץ הטלגרם, מתוך אתר המבקר.
 3. ^ ראיון עם יוסי הירש ממחברי דו"ח מבקר המדינה
 4. ^ פרוטוקול מס' 400 מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה, 9 במאי 2017, באתר הכנסת
 5. ^ Twitter-logo.svg ציוץ של אריה ארליך ברשת החברתית טוויטר, 3 במאי 2018
  אסון במירון: הציוץ המצמרר של העיתונאי החרדי, באתר "סרוגים", 30 באפריל 2021
 6. ^ מתוך חוות דעת מבקר המדינה בשנת 2008
 7. ^ אביב גוטר, ועד ההקדשות, המפעיל את מתחם קבר שמעון בר יוחאי: המדינה מנסה להשתלט על הזכויות במקום, באתר כלכליסט, 27 בפברואר 2017
 8. ^ איתמר לוין, יאללה, בואו נאשים את בג"ץ , באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 02 במאי 2021
  ראיון עם עו"ד עמית בן-צבי בכאן11
 9. ^ משה ויסברג, השר דרעי סיכם עם אוחנה: "לא תוגבל הגעת מתפללים להר מירון", באתר בחדרי חרדים, 10 באפריל 2021
 10. ^ איתמר אייכנר, קובי נחשוני, סוכם "מתווה מירון": ללא הגבלת מתפללים - עם הגבלת התקהלויות, באתר ynet, 20 באפריל 2021
 11. ^ אחיה ראב, חצי מיליון כריכים ו-5,000 שוטרים: מתכוננים להילולה הגדולה בעולם, באתר ynet, 29 באפריל 2021
 12. ^ שימי שפר, ‏אֲדוֹנֵנוּ בַּר יוֹחָאי; אלו זמני ההדלקות במירון ובחצרות הקודש, באתר כיכר השבת, 29 באפריל 2021
 13. ^ 13.0 13.1 יוסי מזרחי, ‏חשיפה | האסון במירון: תוכנית הבטיחות שאושרה, גרסת המהנדס והפער בינה לבין מה שקרה בפועל, באתר ‏מאקו‏‏, ‏4 במאי 2021‏
  ראיון בכיר באג"מ עם יעקב ברדוגו
 14. ^ מאור צור, עמרי מניב, "צר מלהכיל את המשתתפים": מסמך המשטרה שהתריע מפני אסון במירון, באתר חדשות 13, 3 במאי 2021
 15. ^ 15.0 15.1 אלי סניור, המסמך שחושף את המחדל במירון: "הדרישה - 4 דרכי מילוט", באתר ynet, 3 במאי 2021
 16. ^ אלי סניור, גלעד כהן, "יהיה אסון": ההתרעה שלפני ו"משחקי המלחמה" שערכה המשטרה, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 17. ^ אלי סניור, מפקד המחוז, המפכ"ל והשר: כך אושרה תוכנית האבטחה להילולה במירון, באתר ynet, 1 במאי 2021
 18. ^ היערכות משטרת ישראל להילולת הרשב"י במירון, בפיקודו של מפקד מחוז הצפון של המשטרה, ניצב שמעון לביא
  היערכות משטרת ישראל להילולת הרשב"י במירון, באתר של משטרת ישראל, 27 באפריל 2021
  היערכות להילולה במירון, בדף פייסבוק של משטרת ישראל, 29 באפריל 2021
 19. ^ סולידריות ישראלית: מאות הגיעו לתרום דם, באתר ישראל היום
 20. ^ אחיה ראב"ד, משה מזרחי, יצחק טסלר וקובי נחשוני, מאה אלף במירון: אסון המוני בטריבונות | שידור חי, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 21. ^ אלי סניור, בסביבת המפכ"ל מנסים להפיל את האחריות כולה על מפקד המחוז: "הוא זה שאישר", באתר ynet, 30 באפריל 2021
 22. ^ תמונת גשר דב באתר דבר העובדים בארץ ישראל, בה רואים בבירור את הפסים למניעת החלקה המודבקים על לוחות המתכת
 23. ^ Ynet, מקום הנפילה בו קרה האסון בהר מירון, באתר יוטיוב
 24. ^ תמונת מדרגות הבטון במעבר דב שבמירון, באתר גלובס
 25. ^ 25.0 25.1 25.2 25.3 25.4 יוסי מזרחי, תיעוד חדש ודרמטי: כך אירע האסון במירון - דקה אחר דקה, באתר N12, ‏5 במאי 2021
 26. ^ האסון במירון - תיעוד מהמתחם, באתר הקול היהודי, ‏י"ח אייר תשפ"א
 27. ^ 27.0 27.1 27.2 עדותו של נחמן שמואל כהן - חובש איחוד הצלה שנכח במקום האסון בפני ועדת נאור, באתר יוטיוב, ‏24 באוגוסט 2021
 28. ^ מני גירא שוורץ, תיעוד חדש ממירון: מחסומים הוצבו בשעה 00:01, באתר טוויטר, ‏9 באוקטובר 2021
 29. ^ שאלת המחסום הגיעה לפתרונה: נחשף התיעוד המלא מאסון מירון, באתר בחדרי חרדים
 30. ^ עדותם של אזרחים שנכחו בגשר דב בשעת האסון, באתר יוטיוב, ‏21 במאי 2021
 31. ^ יוסי מזרחי, ‏תיעוד חדש ודרמטי: כך אירע האסון במירון - דקה אחר דקה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏5 במאי 2021‏
  אתר למנויים בלבד יהושע (ג'וש) בריינר ונעה שפיגל, כך הפך שביל היציאה למלכודת מוות: האסון בהר מירון בחמישה תרשימים, באתר הארץ, 30 באפריל 2021
  ירון אברהם, ‏רגע אחר רגע: מה גרם לעומס במסדרון הצר במירון שהוביל לאסון, באתר ‏מאקו‏‏, ‏30 באפריל 2021‏
 32. ^ כאן 11, שידור חי מאסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון - ל"ג בעומר התשפ"א, באתר יוטיוב, ‏29 באפריל 2021
 33. ^ הרשת הסלולרית קרסה במירון, המשפחות מחפשות את יקיריהן, באתר וואלה!‏, 30 באפריל 2021
 34. ^ כתבי כאן חדשות, אסון במירון: לפחות 45 הרוגים ועשרות פצועים מדוחק, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 30 באפריל 2021
 35. ^ אסון מירון: 12 פצועים מאושפזים בבתי החולים, 2 קשה, באתר בחזית
 36. ^ רענן בן צור, אדיר ינקו, אחיה ראב"ד, האסון במירון: שיפור במצבו של בן 11 שנפצע קשה; 16 עדיין מאושפזים, באתר ynet, 1 במאי 2021
 37. ^ טל לב רם, ‏האסון במירון: כוחות צה"ל שהשתתפו במאמצי החילוץ יקבלו סיוע נפשי, באתר מעריב אונליין, 1 במאי 2021
 38. ^ אסף זגריזק, נינה פוקס, קובי נחשוני, אדיר ינקו, זעם מחוץ לאבו כביר, הרוגים רבים עדיין לא זוהו, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 39. ^ אסון מירון | כל הנספים, נבדק ב-2021-05-31
 40. ^ הטרגדיה בהילולה: 32 מההרוגים זוהו, התהליך יתחדש בצאת השבת, באתר וואלה!‏, 30 באפריל 2021
 41. ^ כתבי כאן חדשות, הממשלה אישרה: יום אבל לאומי ביום ראשון, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 30 באפריל 2021
 42. ^ עמיר קורץ, מח"ש פתחה בחקירת האסון בהר מירון, באתר כלכליסט, 30 באפריל 2021
 43. ^ אוחנה: "אני אחראי, אך אחריות אין פירושה אשמה", באתר "סרוגים", 1 במאי 2021
 44. ^ צוות משולב של מח"ש והמשטרה יחקור את אסון הר מירון בפיקוח הפרקליטות - וואלה! חדשות, באתר וואלה!, ‏2021-05-06
 45. ^ מבקר המדינה יפתח בביקורת מיוחדת , אתר מבקר המדינה, 3 במאי 2021
 46. ^ אחרי 52 ימים: הוקמה ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון, ynet, ‏2021-06-20
 47. ^ דיוני ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון – סדר יום הוועדה, gov.il, ‏03.10.2021
 48. ^ המלצות הביניים להיערכות בטוחה להילולת ל"ג בעומר תשפ"ב, ועדת חקירה ממלכתית - אסון מירון, ‏22.11.2021
 49. ^ איתמר אייכנר, הממשלה אימצה את המלצות הביניים של ועדת החקירה לאסון מירון, באתר ynet, 19 בדצמבר 2021
 50. ^ קובי נחשוני ואחיה ראב"ד, שמונה חודשים אחרי האסון במירון: נהרס "גשר דב" שבו נמחצו למוות עשרות החוגגים, Ynet, ‏2022-01-10
 51. ^ נחשוני, קובי (2022-04-25). "הילולה במירון 2022: הדלקה אחת, הגבלת קהל וכרטיסי כניסה". Ynet. נבדק ב-2022-04-26.
 52. ^ ליאור, גד; נחשוני, קובי (2022-01-20). "8 חודשים אחרי אסון הר מירון: סוכם על פיצוי של 500 אלף ש' למשפחות הנספים". Ynet. נבדק ב-2022-01-20.
 53. ^ חדשות 13, נתניהו הכריז על יום אבל לאומי ביום ראשון: "מראות קורעי לב", באתר חדשות 13, 30 באפריל 2021
 54. ^ אדיר ינקו, 2,000 מנות דם נתרמו למען נפגעי האסון; מד"א: אין צורך בעוד תרומות היום, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 55. ^ שני אשכנזי, ‏מד"א: אין צורך בתרומות דם נוספות היום; אל על מסייעת בהבאת קרובים מחו"ל, באתר גלובס, 30 באפריל 2021
 56. ^ 56.0 56.1 יום אבל לאומי על אסון מירון: הדגלים הורדו לחצי התורן, באתר ערוץ 7, 2 במאי 2021
 57. ^ הודעה לחברי המועדון, בעמוד הפייסבוק של רשת הכושר הולמס פלייס, 1 במאי 2021
 58. ^ פעילי המחאה נגד נתניהו מקיימים טקס הדלקת נרות לזכר קורבנות מירון, בעמוד הפייסבוק של קומי ישראל, 1 במאי 2021; מדליקים נרות זיכרון לכר הרוגי אסון מירון בכיכר הבימה, בעמוד הפייסבוק של איתן אלחדז-ברק, 2 במאי 2021; סרטון מכיכר רבין, בעמוד הפייסבוק של היימישע פריימי, 2 במאי 2021 (אורך: 0:49)
 59. ^ שימי שפר, ‏האדמו"ר מויז'ניץ פרץ בבכי על האסון במירון ותהה: "איך יכול להיות?", באתר כיכר השבת, 1 במאי 2021
 60. ^ קופת העיר בני ברק, הגר"ח קנייבסקי בעקבות האסון: "אין אנו יודעים חשבונות שמים", באתר בחדרי חרדים, 2 במאי 2021
 61. ^ הגר"ג אדלשטיין על אסון מירון: "להתחזק בשמירת הלשון, ושלא יהיו קפידות" באתר הידברות.
 62. ^ ישי כהן, ‏הראשל"צ הגר"י יוסף: "לא יודעים על מה יצא הקצף", באתר כיכר השבת, 2 במאי 2021
 63. ^ למשל הילולת רבי שמעון בר יוחאי זיע"א | התוועדות והדלקה במירון תשפ"א, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 30 באפריל 2021
 64. ^ שאלה ותשובה, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 30 באפריל 2021
 65. ^ מה גורם ל"פסח מעוכין"?, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 2 במרץ 2021
 66. ^ YouTube full-color icon (2017).svg השיעור השבועי ממרן הרב מאזוז – מוצאי שבת אמור תשפ"א, סרטון בערוץ "כסא רחמים", באתר יוטיוב (אורך: 1:17:14), 1 במאי 2021
 67. ^ "נהפך לאבל מחולנו", שואלין ודורשין 168, סיוון ה'תשפ"א (מאי 2021)
 68. ^ מוצש"ק אמור התשפ"א - שיעורו השבועי של הרב יצחק רצאבי.
 69. ^ איציק אוחנה, ‏המסר המיוחד של המקובל רבי יעקב עדס, באתר כיכר השבת, 2 במאי 2021
 70. ^ הרב חגי לונדין, ‏איך דווקא בהילולה של רבי שמעון קרה אסון כה נורא?, באתר "סרוגים", 2 במאי 2021
 71. ^ יעקב אבוביץ, ‏השיחה הנוקבת של האדמו"ר מקרלין: "מסיבות אגואיסטיות לא הרחיבו את מירון", באתר JDN‏, 4 במאי 2021
 72. ^ איזה פרק בתנ"ך אני מציע ללמוד היום?, בעמוד הפייסבוק של הרב יובל שרלו, 2 במאי 2021
 73. ^ הרב רצון ערוסי: לווסת את מנהגי ל"ג בעומר, באתר ערוץ 7, 30 באפריל 2021
 74. ^ אסון מירון: חשבון הנפש של הרבנות הראשית לישראל, באתר ערוץ 7, 4 במאי 2021
 75. ^ משה נוסבאום, ‏יום ירושלים בצל אסון מירון: מספר החוגגים יוגבל, כ-3,000 שוטרים יאבטחו, באתר ‏מאקו‏‏, ‏5 במאי 2021‏
 76. ^ חסידות גור ונכד הרבי לבג"ץ: שהרשויות יאשרו לנו את החתונה
 77. ^ נחשוני, קובי; ראב"ד, אחיה (2022-01-10). "נערכים להילולה הבאה: נהרס המקום שבו אירוע האסון במירון". Ynet. נבדק ב-2022-01-13.
 78. ^ חדשות (2022-01-13). "תמו העבודות לפירוק גשר דב שעליו אירע אסון מירון". Ynet. נבדק ב-2022-01-13.
 79. ^ היוצר והאמן מענדל ראטה בקליפ מרגש במיוחד: "וידום אהרן" | המחדש, hm-news.co.il
 80. ^ א-לי א-לי: שיר חדש ומרגש לזכר הרוגי מירון | יעקב שוואקי, col.org.il וכן YouTube full-color icon (2017).svg יבוא היום | Yavo Hayom, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 4:17)
 81. ^ מרגש: פרחי ירושלים בשיר לזכר קורבנות האסון במירון, באתר סרוגים, ‏2021-05-05
 82. ^ שלמה זינגר, יהודה גלר בשיר מקורי בעקבות האסון במירון: "עד אנה", באתר JDN - חדשות, ‏2021-05-10
 83. ^ שרולי ברונכר הוציא שיר לזכר ההרוגים באסון במירון: "הקשבתי ובכיתי", נבדק ב-2021-05-28
 84. ^ יונתן שינפלד בסינגל בעקבות האסון במירון, באתר כיכר השבת
 85. ^ הרב בנציון קלצקו מגיש: סינגל חדש בעקבות אסון מירון, באתר רדיו גאולה
 86. ^ שלמה זינגר, ‏ישיבת ההסדר ראשון לציון מגישה: "אש במירון", באתר JDN‏, כ"ח בסיוון תשפ"א
 87. ^ "ארבעים וחמישה" - השיר לעילוי נשמת קדושי מירון, באתר רדיו קול חי, ‏2021-05-26
 88. ^ "הר מירון": אלחנן אלחדד כתב והלחין, משה קליין מבצע, באתר בחזית, ‏2021-06-20
 89. ^ YouTube full-color icon (2017).svg צחי קליין. תורתך באהבה - לזכר יהונתן חברוני ז"ל. מתוך פרויקט שירת השבוע, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 4:17)
 90. ^ אייכה? שיר מרגש לזכר הבחור חיים ראק ז"ל שנהרג באסון מירון - חדשות JDN, באתר JDN - חדשות, המגזר החרדי, כלכלה, דעות - עדכונים שוטפים מהארץ ומהעולם, ‏2021-05-30
 91. ^ אבי הס שר 'המכתב' של הר' מטלון ז"ל מקדושי מירון
 92. ^ כהנא מסכם את ההילולא במירון: "הצלחה גדולה מאוד – אפס הרוגים", jdn, ‏ל׳ בסיון ה׳תשפ״ב (יוני 29, 2022)
 93. ^ מירון תשפ"ב ● הילולת רשב"י בל"ג בעומר, באתר המשרד לשירותי דת, ‏10.05.2022
 94. ^ בנימין ברגר, מודה בכישלון: כהנא מאשר כי "לא עמדנו במתווה שתכננו" להילולת הרשב"י, jdn
 95. ^ 10:22 בצלאל קאהן, קריסת מתווה מירון: הסיבות, האחראים, הלקחים/, באתר קול חי, ‏כ״א באייר תשפ״ב 22.05.2022
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0