האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי (2021)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי
צילום משטרתי מההילולה לפני האסון
צילום משטרתי מההילולה לפני האסון
תאריך 30 באפריל 2021
שעה 00:45
מיקום מתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי
גורם רמיסה עקב דוחק
קואורדינטות 32°58′52″N 35°26′27″E / 32.98103°N 35.44095°E / 32.98103; 35.44095
הרוגים 45
פצועים 102
22 קשה, 3 בינוני, 77 קל

האסון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון (מכונה בקיצור: אסון מירון) היה האסון האזרחי הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל, שהתרחש בליל ל"ג בעומר, י"ח באייר ה'תשפ"א, 30 באפריל 2021, ובו, עקב מעיכה וחנק שנגרמו בתדחוקת קהל, נספו 45 גברים וילדים, ונפצעו 102 בני אדם.


רקע

הילולת רבי שמעון בר יוחאי נערכת בל"ג בעומר במתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון מזה מאות שנים. לאחר הקמת מדינת ישראל ועם השיפור באמצעי התחבורה, הפך האירוע לאירוע המונים ומספר המשתתפים בו מגיע למאות אלפים. מלבד ההדלקה מרכזית הנערכת בתחילת ליל ל"ג בעומר במתחם, החל משנות ה־90 של המאה ה־20 נוספו הדלקות במתחמים שונים באזור על ידי רבנים ואדמו"רים, הנערכות בהמשך הלילה ובמהלך היום שלאחריו, במעמד קהל רב.

מתחם האירוע שוכן באזור הררי שאליו מובילים כבישי גישה צרים. המתחם כולל מבנים ישנים שבסיסם החל להיבנות בראשית המאה ה-19 ורוב הרחבותיו נוספו בראשית המאה ה-21, כדי לקלוט את ההמונים. מרכז המתחם נמצא בבעלות מספר הקדשות והשטח הציבורי שסביבו נמצא בתחום שיפוטה של מועצה אזורית מרום הגליל.

קיום אירוע המוני במתחם גרר ביקורות ואזהרות במהלך השנים. בשנת 2008 ובשנת 2011 התריע דו"ח מבקר המדינה על ליקוים במערך דרכי המילוט במתחם, שאינם עולים בקנה אחד עם התקן הישראלי לבטיחות באירועים המוניים[1] ועלולים להערים קשיים לחילוץ נפגעים בעת אירוע רב-נפגעים[2][3]. בשנת 2017 קיימה ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת דיון נרחב לקראת ההילולה של אותה שנה, ועלו בו קשיים מסוגים שונים בארגון האירוע ופליאה על כך שאירוע המוני כזה אינו מצריך רישיון[4]. במספר מקרים התריעו משתתפים בהילולה על ליקויי בטיחות שעלולים להביא לסכנת חיים[5].

במהלך השנים נבנו בקרבת הציון מבנים שאינם חוקיים. הפרות הבנייה לא נאכפו על ידי מועצה אזורית מרום הגליל שהמקום בתחום שיפוטה[6].

ניהול האתר וארגון ההילולה השנתית נעשים על ידי המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים בראשות יוסף שווינגר, הפועל במסגרת המשרד לשירותי דת והוא הגוף המארגן הראשי ומקשר בין גופים ממשלתיים ופרטיים נוספים המעורבים בניהול האירוע, כדוגמת משטרת ישראל, כיבוי אש, מד"א, משרד התחבורה ועוד. בשל מספר המשתתפים הרב פועל מערך תחבורה ציבורית מיוחד ממרכזי אוכלוסייה חרדית למירון, לצד תחבורה פרטית.

ניסיון הפקעה והליך משפטי

בשנת 2011 החליטה המדינה על הפקעת מתחם ציון הרשב"י מידי ה'הקדשות' הפרטיים, כדי להתאים את המתחם ודרכי הגישה אליו בהתאם לתקנים הבטיחותיים. מאוחר יותר אף הוקמה חברה ממשלתית לניהול המקום. ב־2014 עתרו ההקדשות לבג"ץ נגד ההפקעה[7], ומאוחר יותר החברה הממשלתית פורקה. המדינה וההקדשות הסכימו על הליך גישור, ובראשית 2020 הודיעו הצדדים כי הוסכם על תקופת ניסיון של שלוש שנים שבה ינוהל האתר בידי מנכ"ל מקצועי ויפונו פולשים מתוכו, ובסיומה, אם לא ייפתרו הבעיות, תוכל המדינה להתחיל מחדש את הליך ההפקעה. ההסכם קיבל תוקף של פסק דין בידי בג"ץ[8].

היערכות להילולה

בשנת 2020 הותר למספר משתתפים מצומצם ביותר להגיע לאירוע, בעקבות מגפת הקורונה בישראל. שנה לאחר מכן ב-2021, עם דעיכתה של מגפת הקורונה, הגיעו שר הפנים, אריה דרעי, והשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, להסכמה על קיום האירוע במתכונתו הרגילה ללא הגבלות, חרף התנגדות משרד הבריאות[9]. בהמשך הוסכם על כך בפורום שרים רחב יותר בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו[10]. הסכמות אלה התמקדו בסיכוני מגפת הקורונה.

בשנה זו חל ל"ג בעומר ביום שישי, ומפאת השבת המתקרבת חגיגות היום התרכזו בעיקר בליל ל"ג בעומר, בשונה משאר השנים שבהן החגיגות מתפרשׂות למשך זמן של יותר מיממה[11]. כך לדוגמה, אירועי ההדלקת של חסידויות תולדות אברהם יצחק ותולדות אהרון שנערכים בשנים רגילות בסיומו של יום ל"ג בעומר, הועברו לחצות ליל ל"ג בעומר[12]. חרף האמור, המשטרה ציפתה לכמות אנשים פחותה עקב הקורונה - עשרות אלפים במקום מאות אלפים. לטענת מהנדס הבטיחות, מפקד המחוז הצפוני שמעון לביא העריך כי מספר המשתתפים יהיה קטן, וכי באפשרותו לעצור את התחבורה לאתר במידת הצורך[13]. הערכות המשטרה התבססו בחלקן על הצהרות מארגני ההדלקות בחסידויות השונות.

בפקודת המבצע של המשטרה ערב אירוע 2021 נכתב כי מתחם תולדות אהרון צר מלהכיל את ההמונים המתקבצים אליו, ויש להרחיב אותו ואת דרך הגישה אליו. בנוסף הוזכר כי אירוע ההדלקה של הרב אלימלך בידרמן ב-2019 הוביל לעומס יתר במתחם תולדות אברהם יצחק והופסק באמצעו, לאחר שמספר המשתתפים היה פי ארבעה ממספר המשתתפים שהותר. בנוסף הוזכרו שעות הלילה המאוחרות כשעות שבהן יש עומס רב של משתתפים, והומלץ להגביל את מספר הבאים[14]. בפועל לא הורחב מתחם תולדות אהרון ולא הוגבלה כמות המשתתפים בלילה.

אירוע ההדלקה במתחם חסידות תולדות אהרון נערך ונוהל על ידי אנשי החסידות. שירותי הכבאות הגישו דו"ח דרישות לאנשי החסידות על מנת לקבל אישור בטיחות. הדו"ח כלל בתוכו דרישה למספר דרכי גישה, בהתאם למספר האנשים הצפויים להתקבץ במתחם, עד לארבע דרכי גישה שונות אם מספר המשתתפים יעלה על 9,000[15]. האחריות על תכנון הבטיחות באירוע הייתה של חברת BCS הנדסה ובטיחות בע"מ, ובתוכנית מופיעים 4 נתיבי יציאה מהמתחם, אך בפועל חלקם היו לעבר מתחמי הדלקה נוספים ולא לשטח פתוח. בתוכנית מופיעה הגבלת משתתפים לכ-3,200 משתתפים. בנוסף, הוצע כי ההדלקות השונות יעשו במקביל ולא בדירוג, על מנת למנוע עומס יתר בהן, אך בפועל ההדלקה במתחם תולדות אהרון תוכננה לשעה שבה לא נערכו הדלקות נוספות[13].

משטרת ישראל החלה להיערך להילולה בינואר 2021, עם קבלת תוכניות בטיחות מהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים שבמשרד לשירותי דת. בשיתוף עם גופי ההצלה נערכו סימולציות שדימו תאונות מסוגים שונים במהלך האירוע, כולל כאלה שיש בהן הרוגים[16].

ב-19 באפריל הוצגו תוכניות ההיערכות למפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, ולאחר אישורו הן הוצגו לשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה[17]. ההיערכות כללה הצבה של כ-5,000 שוטרים באזור ההילולה (כמידי שנה)[18].

צוותי מגן דוד אדום נערכו באזור ההילולה עם יותר מ-250 אמבולנסים ואמצעי שינוע ועזרה ראשונה נוספים[19]. במקום הוצבו גם צוותים של "איחוד הצלה", "עזר מציון" ו"זק"א"[20], וכן צוות מחטיבת החילוץ של פיקוד העורף[21].

מקום האסון

מדרום-מערב למתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי הוכשר מתחם ההדלקה של "חסידות תולדות אהרן", שהחלה לקיים הדלקה החל משנות ה־90 של המאה ה־20. למתחם קיימות מספר יציאות. אחת היא מעבר לאורך קו בניין קבר הרשב"י, המובילה לדרך המיועדת לגברים בלבד ('דרך מהדרין') המגיעה עד לכביש הראשי (כביש 866)

השביל הוא מעבר ברוחב של כ-3 מטרים, משופע. בעבר היו במקום סלעים ושביל שכמעט אינו עביר. עם השנים, לאחר שנבנתה תוספת חיצונית למבנה קבר הרשב"י בשם 'מרפסת הכהנים', נבנו בשביל מדרגות בטון רחבות יותר, ללא אמצעים המונעים החלקה[דרוש מקור][דרושה הבהרה]. המעבר הורחב באמצעות גשר־מתכת, ובסופו גרם מדרגות־אבן ישנות. כינויו של השביל הוא 'שביל ר' דב', על שם דב אייזנברג – מחסידי תולדות אהרון שהיה פעיל במירון[22].

האסון

עד לפרוץ האירוע לאחר חצות הספיקו להגיע להר מירון – על פי ההערכות – כמאה אלף חוגגים. במתחם חסידות תולדות אהרון התקבצו כ-20,000 איש למעמד ההדלקה שהחל לאחר חצות[15].

בשעה 00:45, במהלך ההדלקה במתחם "רחבת תולדות אהרון", החלו רבים מהמשתתפים לצאת מהמתחם דרך השביל המוביל ישירות לדרך מהדרין לגברים, ליציאה ממתחם הקבר. בשביל נוצר דוחק רב שבעטיו רבים התקשו לנשום. חלקם נפלו במדרגות וגרמו לחסימת הציר. העומדים במעלה המעבר לא ידעו על המתרחש והמשיכו להיכנס אל השביל, וגרמו למחנק של עשרות אנשים מחוסר חמצן[23].

באסון נפגעו 147 גברים, רובם צעירים. 38 נהרגו במקום ומותם של שבעה נוספים נקבע בבית החולים, 22 נפגעו במצב קשה, 3 בינוני ו-2 קל[24][25]. הנפגעים באסון פוזרו בין בתי החולים: זיו, פוריה, המרכז הרפואי בנהריה ורמב"ם. לאחר מכן הועברו נפגעים גם להדסה עין כרם, בילינסון ותל השומר[26].

מייד לאחר תחילת האסון, קרסה התקשורת הסלולרית במקום בשל העומס, והשוהים במקום לא יכלו לתקשר עם קרוביהם כדי לעדכן אותם לגבי מצבם[27]. בנוסף לצוותי מד"א ואיחוד הצלה, השתתפו בפינוי הפצועים גם מסוקי חיל האוויר ולוחמי יחידה 669[28].

לאחר האסון

אזור הקבר למחרת האסון: לאחר פינוי האתר הוא נפתח שוב למבקרים בכמות המאפיינת יום ממוצע

}} לאחר האסון, הכריז שמעון לביא מפקד מחוז צפון של משטרת ישראל על סיום האירוע. דרכי הגישה להר נחסמו, הבאים בשערי ההר הונחו לחזור על עקבותיהם ומרבית החוגגים פונו מן ההר.

גופות 45 ההרוגים, הועברו למכון לרפואה משפטית לשם זיהויים[29]. ביום שישי זוהו 36 מההרוגים, ו-22 מתוכם הובאו לקבורה באותו היום, הליך הזיהוי והלוויות נמשכו במוצאי שבת וביום ראשון[30][31]. בימים שלאחר האסון, שרר אבל כבד שהקיף את כל העדות והחוגים בישראל ובעולם. ממשלת ישראל הכריזה על יום אבל לאומי.[32]. ערוצי התקשורת עסקו בנושא באופן רציף ושודרו מהדורות נרחבות בהם תיאורים מזירת האירוע, סיפורים, הפקת לקחים, וראיונות עם קרובי משפחות ההרוגים. האתר עצמו שזכה לכינוי "מדרגות המוות" הפך לזירת עליה לרגל למבקרים רבים אשר הדליקו במקום נרות נשמה לזכרם של הנספים.

חקירת האירוע

בעקבות מעורבות שוטרים באירוע, פתחה המחלקה לחקירות שוטרים בחקירת האירוע[33]. השר לביטחון פנים אמיר אוחנה לקח אחריות על המקרה, אך כתב כי אחריות אין פירושה אשמה[34]. בהמשך, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, הודיע על מתווה, שבמסגרתו צוות משולב של המחלקה לחקירות שוטרים והמשטרה יחקור את האסון[35].

ב-3 במאי 2021, הודיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, כי בכוונתו לפתוח בביקורת מדינה מיוחדת בעקבות האסון במירון[36].

ב-20 ביוני 2021, החליטה ממשלת ישראל ה-36, על הקמת ועדת נאורועדת חקירה ממלכתית לחקירת האסון[37].

תגובות

הנשיא העשירי של מדינת ישראל ראובן ריבלין מדליק 45 נרות נשמה לזכר הקורבנות בבית הנשיא בירושלים

מנהיגים, ממשלות זרות ושגרירויות שיגרו לישראל הודעות תנחומים, וגוגל ישראל הציגה בעמוד הראשי סרט שחור.

ב-2 במאי התקיים בישראל יום אבל לאומי לזכר קרבנות האסון[38]. הציבור הכללי הביע סולדיריות שהתבטאה בתרומת דם נרחבת לצורך הטיפול בפצועים[39][40], ובהמשך בהורדת הדגל לחצי התורן[41] ובהימנעות מהשמעת מוזיקה[42]. כמו כן, בערים רבות הודלקו נרות זיכרון במיקומים מרכזיים, וכך גם בבית הנשיא ובכנסת[43][41].תגובות הרבנים

רבנים שונים קראו להתחזקות בעקבות האסון: הרב יצחק יוסף, הרב חיים קנייבסקי, הרב גרשון אדלשטיין, הרב יצחק רצאבי והאדמו"ר מוויז'ניץ רבי ישראל הגר קראו לחשבון נפש אישי ולהתחזקות כללית[44][45][46]. הרב יצחק הדגיש את ההתחזקות באהבת חינם על רקע המסורת לפיה תלמידי רבי עקיבא מתו בתקופה זו "על שלא נהגו כבוד זה בזה"[47]. גם הרב שמואל אליהו, רבה של צפת ובעצמו ממדליקי המדורות בהר[48], והרב מאיר מאזוז, קישרו את האסון למחלוקת ולשנאת חינם, וקראו להוסיף אחדות ואהבת חינם[49][50][51][52]. הרב יצחק רצאבי קרא להתחזק בנושא 'המכשירים הטמאים' וכנגד החנויות המוכרות אותם[53].

לעומתם, הרב יעקב עדס, הרב חגי לונדין והרב שאול אלתר הדגישו את חובת הזהירות מסכנות ובפרט מצפיפות.[54][55] האדמו"ר מקרלין רביברוך מאיר יעקב שוחט הציע לשפר את התשתיות בהר, והאשים חוגים חרדיים במניעת השיפורים ברומזו למאבקי השליטה במקום.[56]בדומה כתבו יובל שרלו, הרב רצון ערוסי והרב ישראל אריאל נגד כמות הבאים: שרלו הפנה את ביקורתו להנהגה המדינית, והמליץ להגביל את הכמות גם כנגד לְחצי העם[57]; הרב ערוסי הפנה את ביקורתו להנהגה הרוחנית ויצא נגד המוניות העלייה למירון ביום זה, בציינו את דברי החת"ם סופר שרעידת האדמה בצפת התרחשה בשל ההתיישבות בצפת ובטבריה במקום בירושלים.[58] הרב ישראל אריאל – ראש מכון המקדש – מיקד ביקורת דומה ברבנות הראשית שלא יצאה נגד העלייה ההמונית, והוסיף שקיום המנהג ערב יום שישי היה גורם בהכרח חילול שבת.[59]


הפקת לקחים

 • לקראת כ"ח באייר, יום ירושלים הודיעה המשטרה על הגבלת כמות הנכנסים לרחבת הכותל המערבי במצעד ריקוד הדגלים שבו צפויים להשתתף כ-30 אלף איש. כמו כן תוגבל כמות המשתתפים בהילולת שמואל הנביא הנערכת באותו יום באתר הקבר נבי סמואל[60].
 • לקראת נישואי נכד האדמו"ר מגור ב-25 במאי 2021, נמנעו המשטרה ועיריית ירושלים לאשר את קיום החתונה מחשש לדוחק[61].

הנצחה במוזיקה

לאחר האסון הופקו עשרות לחנים ושירי אבל וגעגוע לזכר הנספים, ביניהם שירו של הזמר מענדל ראטה מניו יורק[62], שירו של יעקב שוואקי[63], שירם של פרחי ירושלים[64] יהודה גלר ואיילת קמינסקי[65], שירו של שרולי ברונכר[66], יונתן שינפלד[67], שירו של הרב בנציון קלצקו[68],, שיר של ישיבת ההסדר ראשון לציון[69], הזמר חיים אלון ששר עם שמואל חיות שאחיו נהרג באסון[70], הזמר משה קליין שביצע את שירו של אלחנן אלחדד[71], "תורתך באהבה" של צחי קליין לזכרו של יהונתן חברוני[72], ובעיקר שירו של שרגי גשטטנר - אחד מהנספים באסון, "כרחם אב", בעשרות ביצועים חדשים על ידי מיטב הזמרים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. ^ תקן ישראלי – ת"י 5688: בטיחות באירועים המוניים, באתר המוסד לבטיחות וגיהות
 2. ^ דיווח של עמית סגל בערוץ הטלגרם, מתוך אתר המבקר.
 3. ^ ראיון עם יוסי הירש ממחברי דו"ח מבקר המדינה
 4. ^ פרוטוקול מס' 400 מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה, 9 במאי 2017, באתר הכנסת
 5. ^ Twitter logo initial.svg ציוץ של אריה ארליך ברשת החברתית טוויטר, 3 במאי 2018
  אסון במירון: הציוץ המצמרר של העיתונאי החרדי, באתר "סרוגים", 30 באפריל 2021
 6. ^ מתוך חוות דעת מבקר המדינה בשנת 2008
 7. ^ אביב גוטר, ועד ההקדשות, המפעיל את מתחם קבר שמעון בר יוחאי: המדינה מנסה להשתלט על הזכויות במקום, באתר כלכליסט, 27 בפברואר 2017
 8. ^ איתמר לוין, יאללה, בואו נאשים את בג"ץ , באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 02 במאי 2021
  ראיון עם עו"ד עמית בן-צבי בכאן11
 9. ^ משה ויסברג, השר דרעי סיכם עם אוחנה: "לא תוגבל הגעת מתפללים להר מירון", באתר בחדרי חרדים, 10 באפריל 2021
 10. ^ איתמר אייכנר, קובי נחשוני, סוכם "מתווה מירון": ללא הגבלת מתפללים - עם הגבלת התקהלויות, באתר ynet, 20 באפריל 2021
 11. ^ אחיה ראב, חצי מיליון כריכים ו-5,000 שוטרים: מתכוננים להילולה הגדולה בעולם, באתר ynet, 29 באפריל 2021
 12. ^ שימי שפר, ‏אֲדוֹנֵנוּ בַּר יוֹחָאי; אלו זמני ההדלקות במירון ובחצרות הקודש, באתר כיכר השבת, 29 באפריל 2021
 13. ^ 13.0 13.1 יוסי מזרחי, ‏חשיפה | האסון במירון: תוכנית הבטיחות שאושרה, גרסת המהנדס והפער בינה לבין מה שקרה בפועל, באתר ‏מאקו‏‏, ‏4 במאי 2021‏
  ראיון בכיר באג"מ עם יעקב ברדוגו
 14. ^ מאור צור, עמרי מניב, "צר מלהכיל את המשתתפים": מסמך המשטרה שהתריע מפני אסון במירון, באתר חדשות 13, 3 במאי 2021
 15. ^ 15.0 15.1 אלי סניור, המסמך שחושף את המחדל במירון: "הדרישה - 4 דרכי מילוט", באתר ynet, 3 במאי 2021
 16. ^ אלי סניור, גלעד כהן, "יהיה אסון": ההתרעה שלפני ו"משחקי המלחמה" שערכה המשטרה, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 17. ^ אלי סניור, מפקד המחוז, המפכ"ל והשר: כך אושרה תוכנית האבטחה להילולה במירון, באתר ynet, 1 במאי 2021
 18. ^ היערכות משטרת ישראל להילולת הרשב"י במירון, בפיקודו של מפקד מחוז הצפון של המשטרה, ניצב שמעון לביא
  היערכות משטרת ישראל להילולת הרשב"י במירון, באתר של משטרת ישראל, 27 באפריל 2021
  היערכות להילולה במירון, בדף פייסבוק של משטרת ישראל, 29 באפריל 2021
 19. ^ סולידריות ישראלית: מאות הגיעו לתרום דם, באתר ישראל היום
 20. ^ אחיה ראב"ד, משה מזרחי, יצחק טסלר וקובי נחשוני, מאה אלף במירון: אסון המוני בטריבונות | שידור חי, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 21. ^ אלי סניור, בסביבת המפכ"ל מנסים להפיל את האחריות כולה על מפקד המחוז: "הוא זה שאישר", באתר ynet, 30 באפריל 2021
 22. ^ חיים לוינסון, השביל במירון שבו נמחצו למוות 45 בני אדם - נבנה בניגוד לחוק כדי להפריד גברים ונשים, באתר הארץ
 23. ^ יוסי מזרחי, ‏תיעוד חדש ודרמטי: כך אירע האסון במירון - דקה אחר דקה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏5 במאי 2021‏
  יהושע (ג'וש) בריינר ונעה שפיגל, כך הפך שביל היציאה למלכודת מוות: האסון בהר מירון בחמישה תרשימים, באתר הארץ, 30 באפריל 2021
  ירון אברהם, ‏רגע אחר רגע: מה גרם לעומס במסדרון הצר במירון שהוביל לאסון, באתר ‏מאקו‏‏, ‏30 באפריל 2021‏
 24. ^ כתבי כאן חדשות, אסון במירון: לפחות 45 הרוגים ועשרות פצועים מדוחק, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 30 באפריל 2021
 25. ^ אסון מירון: 12 פצועים מאושפזים בבתי החולים, 2 קשה, בחזית
 26. ^ רענן בן צור, אדיר ינקו, אחיה ראב"ד, האסון במירון: שיפור במצבו של בן 11 שנפצע קשה; 16 עדיין מאושפזים, באתר ynet, 1 במאי 2021
 27. ^ הרשת הסלולרית קרסה במירון, המשפחות מחפשות את יקיריהן, באתר וואלה!‏, 30 באפריל 2021
 28. ^ טל לב רם, ‏האסון במירון: כוחות צה"ל שהשתתפו במאמצי החילוץ יקבלו סיוע נפשי, באתר מעריב השבוע, 1 במאי 2021
 29. ^ אסף זגריזק, נינה פוקס, קובי נחשוני, אדיר ינקו, זעם מחוץ לאבו כביר, הרוגים רבים עדיין לא זוהו, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 30. ^ אסון מירון | כל הנספים (בעברית), בדיקה אחרונה ב-31 במאי 2021 
 31. ^ הטרגדיה בהילולה: 32 מההרוגים זוהו, התהליך יתחדש בצאת השבת, באתר וואלה!‏, 30 באפריל 2021
 32. ^ כתבי כאן חדשות, הממשלה אישרה: יום אבל לאומי ביום ראשון, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 30 באפריל 2021
 33. ^ עמיר קורץ, מח"ש פתחה בחקירת האסון בהר מירון, באתר כלכליסט, 30 באפריל 2021
 34. ^ אוחנה: "אני אחראי, אך אחריות אין פירושה אשמה", באתר "סרוגים", 1 במאי 2021
 35. ^ צוות משולב של מח"ש והמשטרה יחקור את אסון הר מירון בפיקוח הפרקליטות - וואלה! חדשות, וואלה!, ‏2021-05-06
 36. ^ מבקר המדינה יפתח בביקורת מיוחדת , אתר מבקר המדינה, 3 במאי 2021
 37. ^ אחרי 52 ימים: הוקמה ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון, ynet, ‏2021-06-20
 38. ^ חדשות 13, נתניהו הכריז על יום אבל לאומי ביום ראשון: "מראות קורעי לב", באתר חדשות 13, 30 באפריל 2021
 39. ^ אדיר ינקו, 2,000 מנות דם נתרמו למען נפגעי האסון; מד"א: אין צורך בעוד תרומות היום, באתר ynet, 30 באפריל 2021
 40. ^ שני אשכנזי, ‏מד"א: אין צורך בתרומות דם נוספות היום; אל על מסייעת בהבאת קרובים מחו"ל, באתר גלובס, 30 באפריל 2021
 41. ^ 41.0 41.1 יום אבל לאומי על אסון מירון: הדגלים הורדו לחצי התורן, באתר ערוץ 7, 2 במאי 2021
 42. ^ הודעה לחברי המועדון, בעמוד הפייסבוק של רשת הכושר הולמס פלייס, 1 במאי 2021
 43. ^ פעילי המחאה נגד נתניהו מקיימים טקס הדלקת נרות לזכר קורבנות מירון, בעמוד הפייסבוק של קומי ישראל, 1 במאי 2021; מדליקים נרות זיכרון לכר הרוגי אסון מירון בכיכר הבימה, בעמוד הפייסבוק של איתן אלחדז-ברק, 2 במאי 2021; סרטון מכיכר רבין, בעמוד הפייסבוק של היימישע פריימי, 2 במאי 2021 (אורך: 0:49)
 44. ^ שימי שפר, ‏האדמו"ר מויז'ניץ פרץ בבכי על האסון במירון  ותהה: "איך יכול להיות?", באתר כיכר השבת, 1 במאי 2021
 45. ^ קופת העיר בני ברק, הגר"ח קנייבסקי בעקבות האסון: "אין אנו יודעים חשבונות שמים", באתר בחדרי חרדים, 2 במאי 2021
 46. ^ הגר"ג אדלשטיין על אסון מירון: "להתחזק בשמירת הלשון, ושלא יהיו קפידות" באתר הידברות.
 47. ^ ישי כהן, ‏הראשל"צ הגר"י יוסף: "לא יודעים על מה יצא הקצף", באתר כיכר השבת, 2 במאי 2021
 48. ^ למשל הילולת רבי שמעון בר יוחאי זיע"א | התוועדות והדלקה במירון תשפ"א, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 30 באפריל 2021
 49. ^ שאלה ותשובה, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 30 באפריל 2021
 50. ^ מה גורם ל"פסח מעוכין"?, בעמוד הפייסבוק של לשכת הרב שמואל אליהו, 2 במרץ 2021
 51. ^ קובץ וידאו השיעור השבועי ממרן הרב מאזוז – מוצאי שבת אמור תשפ"א, סרטון בערוץ כסא רחמים באתר יוטיוב (אורך: 1:17:14), 1 במאי 2021
 52. ^ "נהפך לאבל מחולנו", שואלין ודורשין 168, סיוון ה'תשפ"א (מאי 2021)
 53. ^ מוצש"ק אמור התשפ"א - שיעורו השבועי של הרב יצחק רצאבי.
 54. ^ איציק אוחנה, ‏המסר המיוחד של המקובל רבי יעקב עדס, באתר כיכר השבת, 2 במאי 2021
 55. ^ הרב חגי לונדין, ‏איך דווקא בהילולה של רבי שמעון קרה אסון כה נורא?, באתר "סרוגים", 2 במאי 2021
 56. ^ יעקב אבוביץ, ‏השיחה הנוקבת של האדמו"ר מקרלין: "מסיבות אגואיסטיות לא הרחיבו את מירון", באתר JDN‏, 4 במאי 2021
 57. ^ איזה פרק בתנ"ך אני מציע ללמוד היום?, בעמוד הפייסבוק של הרב יובל שרלו, 2 במאי 2021
 58. ^ הרב רצון ערוסי: לווסת את מנהגי ל"ג בעומר, באתר ערוץ 7, 30 באפריל 2021
 59. ^ אסון מירון: חשבון הנפש של הרבנות הראשית לישראל, באתר ערוץ 7, 4 במאי 2021
 60. ^ משה נוסבאום, ‏יום ירושלים בצל אסון מירון: מספר החוגגים יוגבל, כ-3,000 שוטרים יאבטחו, באתר ‏מאקו‏‏, ‏5 במאי 2021‏
 61. ^ חסידות גור ונכד הרבי לבג”ץ: שהרשויות יאשרו לנו את החתונה
 62. ^ היוצר והאמן מענדל ראטה בקליפ מרגש במיוחד: ״וידום אהרן״ | המחדש, hm-news.co.il
 63. ^ א-לי א-לי: שיר חדש ומרגש לזכר הרוגי מירון | יעקב שוואקי, col.org.il
 64. ^ מרגש: פרחי ירושלים בשיר לזכר קורבנות האסון במירון, סרוגים, ‏2021-05-05
 65. ^ שלמה זינגר, יהודה גלר בשיר מקורי בעקבות האסון במירון: "עד אנה", JDN - חדשות, ‏2021-05-10
 66. ^ שרולי ברונכר הוציא שיר לזכר ההרוגים באסון במירון: "הקשבתי ובכיתי" (בעברית), בדיקה אחרונה ב-28 במאי 2021 
 67. ^ יונתן שינפלד בסינגל בעקבות האסון במירון, כיכר השבת
 68. ^ הרב בנציון קלצקו מגיש: סינגל חדש בעקבות אסון מירון, רדיו גאולה
 69. ^ שלמה זינגר, ‏ישיבת ההסדר ראשון לציון מגישה: "אש במירון", באתר JDN‏, כ"ח בסיוון תשפ"א
 70. ^ "ארבעים וחמישה" - השיר לעילוי נשמת קדושי מירון, רדיו קול חי, ‏2021-05-26
 71. ^ "הר מירון": אלחנן אלחדד כתב והלחין, משה קליין מבצע, בחזית, ‏2021-06-20
 72. ^ קובץ וידאו צחי קליין . תורתך באהבה - לזכר יהונתן חברוני ז"ל . מתוך פרויקט שירת השבוע, סרטון באתר יוטיוב (אורך: 4:17)
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0