הרב צבי מאיר זילברברג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב צבי מאיר זילברברג (נולד בשנת ה'תש"ך לכל המוקדם) הוא משפיע ודרשן חסידי וראש חבורת נחלת יעקב.

קורות חייו

נולד במאנסי שבניו יורק לרב משה שמעון חיים זילברברג, חסיד גור, מחבר ספר "זיכרון צבי מאיר" על הש"ס, ובעבר ר"מ בישיבת בית מדרש עליון במונסי. אביו הוא נכדו של הרב אברהם בנימין זילברברג. מצד אמו הוא נכדו של הרב גדליה שור מראשי ישיבת תורה ודעת בפלטבוש. נקרא על שם סבו (אבי אביו), ר' רפאל צבי מאיר זילברברג, שנפטר באופן טראגי בי"ט בטבת, ה'תש"ך.

בבחרותו למד בישיבת סלבודקה בבני ברק. כבר בבחרותו התייגע בעבודת ה' והיה קם מדי יום לפנות בוקר ללימוד ותפילה. לאחר חתונתו היה קומנדאנט בחסידות גור. לאחר כמה שנים עזב כמעט לחלוטין את חסידות גור ונהיה חסיד אמשינוב, עם זאת עדיין הוא מחשיב את עצמו כחסיד גור.[דרוש מקור] בתחילת שנות הה'תש"ן (שנות ה-90 של המאה ה-20) החל לערוך סעודה שלישית בביתו שם אמר שיחת חיזוק על ענייני עבודת ה'. בשנת תשנ"ו (1995) פתח בית כנסת וחבורה חסידית בשם נחלת יעקב (סעודה שלישית נקשרת בקבלה ובחסידות ליעקב אבינו). לשיחתו בסעודה שלישית מגיעים מדי שבוע מאות שומעים, גם שאינם חסידים. לרב זילברברג יש גישה ייחודית בחינוך ילדיו ולשם כך פתח את תלמוד תורה "קדושת התורה" לבניו, כיתה מיוחדת בבית הספר ובסמינר לבנותיו, ישיבה קטנה וישיבה גדולה. לרב זילברברג יש שני בנים ושש בנות נשואים. בין חתניו: הרב הורוויץ בנו של אב"ד לינסק, הרב אליעזר גלדצהיילר, נכדו של הרב אליהו יהושע גלדצהלר, שניים מנכדיו של הרב אליהו שמואל שמרלר ובנו של הנגיד הסאטמארי מלוס אנג'לס, בערי וייס.

חבורת נחלת יעקב

בית הכנסת של הרב זילברברג נמצא בשכונת עזרת תורה בירושלים בתלמוד תורה ויז'ניץ, בתקופה האחרונה נבנה בית מדרש חדש ברחוב ברוכים שם נערכים האירועים הגדולים, ובימי חול בבית הכנסת מחנובקא בגוש 80. התפילות נמשכות שעות ארוכות, לדוגמה תפילת שחרית של שבת אורכת כארבע שעות. תפילת מנחה של שבת מתחילה חצי שעה לפני השקיעה ולאחר מכן נערכת סעודה שלישית במקום. מספר דקות לפני צאת הכוכבים לשיטת רבינו תם מתחיל הרב זילברברג בשיחתו שנמשכת יותר משעה. שיחותיו אינן קשורות לפרשת השבוע כנהוג בדרך כלל אלא בעניינים כלליים בעבודת ה' ולפי ענייני הזמן. בכל חודשיים מוסר הרב זילברברג שיחות על נושא אחד. שיחותיו לא מאופיינות בחידושים אלא בהיקף נושא, חלק מהשיחה נוגע על חשיבות הנושא וחלק אחר על דרכי העבודה עליו. בדרך כלל מזכיר הרב זילברברג בשיחתו את חשיבות תוספת שבת שבזכותה זוכים ל"נחלת יעקב", שהיא על פי הקבלה התפשטות הטוב ללא גבולות.

במשך השבוע מחזיק הרב זילברברג כולל אברכים, שמשמשים לו למניין לתפילת שחרית וכולל אחר הצהריים בו לומדים 5 שעות רצופות. בימי שובבי"ם ישנם בכולל סדרי לימוד ממושכים, לעיתים של 12 שעות רצופות. ביום שישי מוסר הרב זילברברג שיעור הכנה לשבת, השיעור משודר בלוויין לכמה מוקדים בישראל.

בשנת תשס"ו פתח הרב זילברברג חבורה לבחורים שהתפללו אצלו ושמעו את שיחותיו. לחבורה יש תנאי קבלה וסדרי לימוד ותפילה כפי הוראות הרב זילברברג.

הרב זילברברג אומר שאינו מתיימר להוות תחליף לאדמו"רים או לחסידויות אלא רק לעורר ולהשפיע באופן אישי. לדבריו פתח את החבורה רק בלחצים מצדיקים ואדמו"רים. לפני חתונת בתו הראשונה ביקש שלא יבואו עם מלבושי שבת כנהוג אצל אדמו"רים, אך רוב שומעיו ומתפללי בית מדרשו הגיעו עם לבוש שבתי. למעשה כיום ישנם כמה מאות חסידים המשתייכים לחצרו של הרב זילברברג בלבד, וישנם עוד רבים שעדיין נשארים בחסידותם המקורית ומגיעים אל הרב זילברברג רק לשמיעת השיחות או לתפילות.

בשנת תש"פ נפתח בהוראתו קו מיוחד המיועד לאברכים שחתמו והתחייבו לא להשתמש באינטרנט ואף לא באימייל לשום צורך. בקו יכולים האברכים לקבל כל שירות הכרוך בשימוש באינטרט כגון שליחת וקבלת מיילים כניסה וביצוע פעולות באתרים ועוד. הקו מאויש בכל שעות היממה ונעשה מאמץ לספק לאברכים ביצוע מיידי של הבקשות.

ספריו

  • סט ספרים שיחות התחזקות - שיחותיו השבועיות (בחמישה כרכים), שיחות מיוחדות בענייני מועדים ובענייני חינוך ונישואין.

קישורים חיצוניים