בריחת יעקב מעשו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בריחת יעקב מעשו היא אירוע מקראי המופיע בספר בראשית (כז, מא-כח, ט) סוף פרשת תולדות.

הסיפור במקרא

לאחר לקיחת הברכות של יעקב מאחיו עשיו, חושש יעקב מעשיו שהוא יהרוג אותו, בעקבות כך מורה רבקה ליעקב שיברח ממנו וילך לאחיה לבן שגר בחרן[1]. בפועל תכנן עשיו להרוג את אחיו יעקב רק לאחר פטירת אביו יצחק משום שלא רצה לצערו[2].

בשביל לתרץ את בריחתו של יעקב פונה רבקה ליצחק ואומרת לו ש:"קַ֣צְתִּי בְחַיַּ֔י מִפְּנֵ֖י בְּנ֣וֹת חֵ֑ת אִם־לֹקֵ֣חַ יַֽ֠עֲקֹ֠ב אִשָּׁ֨ה מִבְּנֽוֹת־חֵ֤ת כָּאֵ֨לֶּה֙ מִבְּנ֣וֹת הָאָ֔רֶץ לָ֥מָּה לִּ֖י חַיִּֽים" (בראשית, כ"ז, מ"ו) והיא אינה רוצה שיעקב יתחתן עם בנות הארץ, ולכן על יעקב ללכת לחרן, יצחק מברך את יעקב ומזהיר שלא יתחתן עם בנות כנען[3].באותו הזמן, בעקבות הוראת יצחק שלא להתחתן עם בנות כנען, מתחתן עשיו עם מחלת ביתו של ישמעאל[4].

יעקב שומע בקול אימו ונוסע לחרן[5], בדרכו הוא עוצר בהר המוריה, שם חולם יעקב את חלומו שבו הוא ראה סולם מוצב על הארץ ומלאכים עולים ויורדים בו, לאחר החלום, נודר יעקב:

אִם־יִֽהְיֶ֨ה אֱלֹהִ֜ים עִמָּדִ֗י וּשְׁמָרַ֨נִי֙ בַּדֶּ֤רֶךְ הַזֶּה֙ אֲשֶׁ֣ר אָֽנֹכִ֣י הוֹלֵ֔ךְ וְנָֽתַן־לִ֥י לֶ֛חֶם לֶֽאֱכֹ֖ל וּבֶ֥גֶד לִלְבֹּֽשׁ, וְשַׁבְתִּ֥י בְשָׁל֖וֹם אֶל־בֵּ֣ית אָבִ֑י וְהָיָ֧ה יְהֹוָ֛ה לִ֖י לֵֽאלֹהִֽים

בראשית,כ"ח, כ'- כ"א

.

לאחר מכן מוסיף יעקב: "וְהָאֶ֣בֶן הַזֹּ֗את אֲשֶׁר־שַׂ֨מְתִּי֙ מַצֵּבָ֔ה יִֽהְיֶ֖ה בֵּ֣ית אֱלֹהִ֑ים וְכֹל֙ אֲשֶׁ֣ר תִּתֶּן־לִ֔י עַשֵּׂ֖ר אֲעַשְּׂרֶ֥נּוּ לָֽךְ"[6].

לאחר מכן מגיע יעקב לחרן שם הוא מתגורר אצל לבן במשך 21 שנים ומתחתן עם רחל ולאה. במהלך השנים הללו עשיו נמנע מלרדוף אחרי יעקב עד לחרן, אך בתום עשרים ושתיים שנה פנה יעקב לחזור לארץ ישראל, עשיו פנה לרדוף אחרי יעקב, נפגש איתו בדרך והם התפייסו.

הסיפור במדרש

על פי המדרש, יעקב לא הלך מייד לבית לבן, אלא נטמן בבית מדרשם של שם ועבר, ולמד שם תורה במשך ארבע עשרה שנה[7].

מדרש נוסף מספר שיעקב יצא כשבידיו רכוש מסוים, אך עשו שלח בעקבותיו את בנו אליפז כדי שיהרוג אותו. אליפז שהיה צדיק לא רצה לעשות זאת, ויעקב הציע לו שייקח ממנו את כל רכושו, ו"עני חשוב כמת"[8].

פרשנות

בזוהר השוה את בריחת יעקב מעשיו למאבק השנתי של עם ישראל עם השטן בימי הדין השנתיים: ראש השנה יום כיפור וסוכות[דרוש מקור]

הערות שוליים

  1. בראשית, כ"ז, מ"ב-מ"ד
  2. בראשית,כ"ז,מ"א
  3. בראשית,כ"ז, ז
  4. בראשית,כ"ח,ט
  5. בראשית,כ"ח,י
  6. בראשית,כ"ח,כ"ב
  7. מסכת מגילה יז, א
  8. מובא בפירוש רש"י לתורה, בראשית כט, יא
קובץ:Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.