משתמש:מטעמים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Sunset in Bat Yam, Israel 2011.jpg אני בחופשה מכלולאית
.

שלום לכולם.

הצטרפתי למכלול על מנת לנסות לעזור במלאכת הקודש.


Beth Yaacov Torah.JPG משתמש זה אוהב לעסוק בעיקר בכתיבה תורנית

אני והמכלול

אני משתמש (לא עורך) כבר כמה שנים עם המכלול, כמעט באופן יומיומי לצורך מגוון נושאים וצרכים בחיי.

אשמח לציין שאני נהנה מאוד מהתוכן ומהרמה האנציקלופדית וכן מהאתר בכללותו מאוד!

תבוא הברכה על כל יושבי אתרא קדישא הדין, מנהלי המכלול, והכותבים היקרים, המייבאים והמסננים, ששוקדים על המלאכה לנפות ולכתוב לנו את אוצר הידע הבלום בצורה תורנית נכונה. ישלם להם ה' כל הברכות. אמן.

לא חשבתי מעולם להשתתף בכתיבה או בעריכת תכנים, מחוסר עניין ותיאבון.

לאחרונה, קיבלתי ניוזלטר במייל מאת המכלול בו מוצעים ערכים לקריאה על פרשת השבוע וענייני דיומא (חגי ישראל).

פתחתי כמה ערכים מתוך הנ"ל, ולהפתעתי הרבה גיליתי אי אלו שיבושים ופרשנויות שבאו ממקורות עכורים שנדחפו לתוך ערכים אלו.

ברור לי שעבודת הניפוי הינה מלאכה קשה ומורכבת, אך דעתי שבנושאים תורניים, ערכים שמבוססים רק על תורתנו הקדושה, אסור לנו לתת דריסת רגל להשפעות זרות.

בתחילה חשבתי לשלוח מייל חריף וביקורתי במיוחד להנהלת המכלול, אבל לאחר מכן חשבתי אולי להצטרף גם אני לנושאים בעול. יתן ה' שלא תצא תקלה תחת ידי.

כיצד אני רואה את עבודתי כמכלולאי

במה להתמקד

דעתי הצנועה, שאין לנו צורך בכתיבת ערכים חדשים לעת עתה,

עיקר עבודתו של מכלולאי הינה לפנות את האשפה קודם מהבית, ולהביא במקומה את הסולת, ולא להביא סולת חדשה למקום חדש.

לכן, איני רואה את עצמי כותב ומוסיף ערכים למכלול, אם כבר להשקיע את הזמן אז בערכים הקיימים, ובמיוחד אלו התורניים. (עיין לעיל).

הגעתי למסקנה זו לאחר חודשים של קריאת ערכים. לא תאומן כמות הכפירה והערות שוליים המבוססות על חילוניות גמורה במקרה הטוב ועל נצרות ואלילות במקרה הגרוע.

הרחבה ועיסוק בערכי גדולי הדורות ובספריהם

יש לי הכרת הטוב ענקית לאתר המכלול על המידע הרב שאני שואב באופן יומיומי מערכים אלו. זה עוזר מאוד גם בעבודה וגם בלימוד התורה.

יבורך במיוחד העורך המיוחד והמקצועי הלוא הוא הרב ספרא שליט"א שהשקיע כאן חודשים ארוכים בליבון כל ערך וערך וזיקוק החומר, ובפרט על ידי הפרויקט האדיר של המכלול:מיזם חכמי ישראל שבו היו שותפים עוד כמה עורכים יקרים.

התועלת המרובה שהביאו לי באופן אישי ערכים אלו, הן על ידי קריאת תולדותיהם, והן על ידי מידע אינפורמטיבי פשוט, מי קדם למי ומי היה רבו של מי, וגולת הכותרת הם המראי מקומות עם קישורים מדוייקים לספריות מקוונות, אשר מקלים מאוד בחיפוש אחר ספרים. ועל זה כתב הסטייפלר: "ודורשי רשומות אמרו "ברוך אשר יקים את דברי התורה"" (קריינא דאיגרתא קפט) כל מי שיש לו חלק ונחלה בעבודת נמלים זו, יבורך ויקבל שכר ע"כ בזה ובבא.

התעסקות בתארי רבנים

לפעמים ישנה הצדקה לשלילת תואר רב מאישיות כלשהי,

אבל אם המכלול יתחיל להיות הקומיסר של התארים, לדעתי מהר מאוד זה יגרום לאיבוד האמינות של חלקים גדולים בציבור. וחבל.

ע"כ, לדעתי הקטנה, עדיף להיות כמה שפחות אקטיביים בנושא זה. (להוציא מקרים ממש חריגים של רב שהדרדר למעשים חמורים ביותר, שיש עליו ממש קונצנזוס מלא בפסילתו)

התייחסות לתוכן מהאקדמיה המיובא מויקיפדיה

אינני מתלהב מלמחוק דברים. (חכמה בגויים תאמין. וק"ו ביהודים הנוהגים כגויים)

אבל, אני רוצה להציע חילוק ברור שהוא לדעתי מאוד קריטי, בין ערכים העוסקים בענייני העולם לבין ערכים העוסקים בתורה וביהדות:

בערכים תורניים לגמרי, שזהו ערך המשקף את הכתוב בתורה, עם כל הכבוד, יש עשרות ספרי חז"ל ומדרשים על החומש, לא רואה סיבה שבאנציקלופדיה יהודית יצטרכו לשאוב מידע מבורות אחרים. זה התחום שלנו. לא של הפרופסורים.

בערכים אחרים שהם לא סיפור תורני מובהק, אין בעיה ללמוד פרשנות אקדמית/חיצונית. (כל עוד היא איננה סותרת את היהדות) לדוגמה כמו בערך על השמש, יש פסקה על "השמש ביהדות" וכן פסקה על השפעותיה ותפקידה גם מבחינה מדעית ואקדמית.

לעבודה

ערכים שכתבתי

שולחן העבודה שלי

טיוטה:רבי דוד ויטאלמה טוב בעיני במכלול

  • אתר שעתיד למלא תפקיד מרכזי בשנים הבאות. אנו עומדים בעיצומו של עידן התפשטות האינטרנט המסונן בבתי החרדים לדבר ה', וכל דורש מידע ירא ה' ילמד בצורה נכונה ויעצב את השקפותיו על העולם בצורה אמיתית ולא כפרנית.
  • אתר מעשיר ומקצועי מאוד. נקי ויפה.
  • שיח נעים ומכובד בין המכלולאים, עזרה הדדית באופן מיוחד.

במה המכלול יכול להשתפר לדעתי

  • באתר יש עיסוק מוגבר במחלוקות פנימיות בקהילותינו, ע"י ערכים נרחבים ומפורטים. לא הייתי מוחק לחלוטין ערכים אלו, אבל הייתי מצמצם אותם לנתונים יבשים ככל האפשר, ובעיקר מונע עריכה ממשתמשים אובססיביים הנוטלים חלק פעיל במחלוקת. (שהם למעשה נשואי הערך...).
  • לדעתי דרושה חותמת כלשהי על דפים תורניים שהם בחזקת "נקיים-100%". הבסיס לאנציקלופדיה היהודית היה האנציקלופדיה החילונית (ויקיפדיה) ולא תמיד המייבאים יכולים לדקדק בכל מילה בערך.
  • אני שואף לחבור לקבוצת מכלולאים שעיקר עיסוקם הוא הכתיבה התורנית, שתוכל לדון, לפרק ולחבר, להאיר ולהעיר, באחווה ובידידות בענייני ערכים העוסקים בענייני תורה והלכה, תוך הזנחה של הטפל ועיסוק בעיקר.
  • אספקת זמן יקר עבורי... כדי שאוכל יותר להשתתף במלאכת העריכה 😉.

הערות שוליים

  1. ^ המיזם הוא יוזמה פרטית שלי להעשרת ערכי הפרשיות בתוכן תורני מבוסס על תורת גאוני הדורות מפרשי התורה בעיבוד לשוני אנציקלופדי המתאים למכלול