גבעת המטוס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גבעת המטוס
אנדרטה לטייס דן גבעון שמטוסו הופל במקום
אנדרטה לטייס דן גבעון שמטוסו הופל במקום
מידע
עיר ירושלים
שכונות נוספות בירושלים
גבעת המטוס

גבעת המטוס היא גבעה בגובה 813 מטר מעל פני הים הנמצאת בדרום ירושלים, מדרום לקו הירוק, ליד בית צפאפא וצפונית מערבית למנזר מר אליאס. הגבעה נקראת על שם מטוס פוגה מגיסטר שנפל במקום ב-6 ביוני 1967, ביום השני לקרבות מלחמת ששת הימים וטייסו סגן דן גבעון נהרג. "גבעת המטוס" הוא גם שמו של אתר קראוונים לעולי אתיופיה שהוקם במקום. שטח מתחם הקראוונים הוא כ-170 דונם. גבולות המתחם הם תלפיות בצפון, דרך חברון במזרח, גילה בדרום ובית צפאפא במערב.

היסטוריה

ב-1991 הוקם על הגבעה אתר קרוואנים במטרה לקלוט את גלי העלייה מאתיופיה במבצע משה ובמבצע שלמה וכן לפתור בעיות דיור נוספות. שטח מתחם הקראוונים הוא כ-170 דונם, ועליו הוקמו כ-400 קרוואנים, כשהכוונה הממשלתית הייתה שתוך שנתיים יעברו כולם למבני קבע. במהלך השנים שחלפו לא נבנו במקום מבנים, ורבים לקחו הלוואות וניסו את מזלם בשכונות ובערים אחרות[1]. נכון לשנת 2014, עדיין היו מוצבים במקום כ-40 קרוואנים המאוכלסים על ידי אזרחים ישראלים שלא מהעדה האתיופית. במקום אין סיוע ממשלתי או עירוני, והשכונה לא נמצאת תחת חסותו של מינהל קהילתי או מתנ"ס כלשהו. היחידה הפועלת במקום היא קבוצת נוער המפעילה מועדונית ודואגת לפעילות חינוכית לילדי השכונה[2].

תוכניות פיתוח

במסגרת תוכניות הבנייה בירושלים בעקבות ביטול תוכנית ספדיה, מקדמת העירייה מאז שנת 2007 תוכנית לפינוי הקראוונים הנותרים במקום והקמת שכונה חדשה[3]. בדצמבר 2012 אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים תוכנית "גבעת המטוס א'" לבניית 2,610 יחידות דיור בשכונה[4], מתוכם כ-600 יחידות דיור לאוכלוסייה הערבית של בית צפאפא[5]. תוכנית נוספת, "גבעת המטוס ד'" מדברת על הקמת מתחם מלונות לאורך דרך חברון ואזור תעסוקה ושירותים עירוניים לאורך כביש הרכבת[6]. התוכנית אושרה ב–2013 בוועדה המחוזית, אבל מאז הוקפאה. הממשל האמריקאי הביע מספר פעמים את התנגדותו להקמת השכונה בגבעת המטוס, בטענה שיצירת רצף ישראלי מהר חומה ועד לגילה, תנתק את מזרח ירושלים מבית לחם ומדרום הגדה ותחסום אפשרות של רצף טריטוריאלי עתידי למדינה פלסטינית[7].

ב-20 בפברואר 2020 אישר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את הקמת השכונה[8]. בטקס ההכרזה על הקמת השכונה השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש העיר ירושלים משה ליאון, שר התיירות יריב לוין ומ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ.

ב-15 בנובמבר 2020 פרסמה רשות מקרקעי ישראל מכרז לבניית 1,257 יחידות דיור בשטח וחברת עמידר הודיעה לכ-30 משפחות שנותרו בקרוואנים במקום שעליהן להתפנות לצורך עבודות הפיתוח, וכי לצורך כך תסייע להם בשכר דירה חלופית[9].

עתיקות בגבעה

בגבעת המטוס קיימים מספר אתרים ארכאולוגיים ובהם: שרידי מבנים מתקופת בית שני, גת חצובה, כבשן סיד גדול, מערכת מערות תת-קרקעית וכן תעלות קשר ירדניות. קיימת תוכנית לשמר במקום גן ארכאולוגי פתוח.

בסמוך לאתר ניצבת אנדרטה לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. יאיר שלג, שני אתרי קרוואנים נוספים של עולי אתיופיה ייסגרו החודש, באתר הארץ, 15 באפריל 2002
 2. אור קשתי, רק עמידר ממשיכה לגבות שכר דירה, באתר הארץ, 11 ביולי 2014
 3. עקיבא אלדר, הוצגה להתנגדות הציבור: שכונה יהודית חדשה במזרח ירושלים, באתר הארץ, 14 באוקטובר 2011
 4. ניר חסון, אושרה בניית 2,600 יחידות דיור בגבעת המטוס שמעבר לקו הירוק, באתר הארץ, 19 בדצמבר 2012
 5. ברק רביד ויהונתן ליס, נתניהו מקדם את בנייתן של 600 יחידות דיור לפלסטינים בגבעת המטוס בירושלים, באתר הארץ, 4 ביולי 2016
  ניר חסון, הפרקליטות: הקפאת תוכנית בנייה לפלסטינים בגבעת המטוס - החלטה סודית של הדרג המדיני, באתר הארץ, 9 באפריל 2016
 6. ניר חסון, הוועדה המחוזית בי-ם אישרה מיזם תיירות מעבר לקו הירוק, באתר הארץ, 1 במאי 2012
 7. ניר חסון, הבנייה במזרח ירושלים מופשרת - ועשויה לסכל את פתרון שתי המדינות, באתר הארץ, 26 בינואר 2017
 8. אחרי שנים רבות של הקפאה: אושרה הבנייה בגבעת המטוס, mynetjerusalem.co.il
 9. תושבי גבעת המטוס נדרשו להתפנות בתוך שלושה חודשים: "נילחם שיתנו לנו בית פה" - וואלה! חדשות, וואלה!News, ‏2020-11-23


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0