גבעת המטוס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנדרטה לטייס דן גבעון שמטוסו הופל במקום

גבעת המטוס
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
גבעת המטוס
גבעת המטוס
גבעת המטוס

גבעת המטוס היא גבעה בגובה 813 מטר מעל פני הים הנמצאת בדרום ירושלים, מדרום לקו הירוק, ליד בית צפאפא וצפונית מערבית למנזר מר אליאס. הגבעה נקראת על שם מטוס פוגה מגיסטר שנפל במקום ב-6 ביוני 1967, ביום השני לקרבות מלחמת ששת הימים וטייסו סגן דן גבעון נהרג. "גבעת המטוס" הוא גם שמו של אתר קראוונים לעולי אתיופיה שהוקם במקום. שטח מתחם הקראוונים הוא כ-170 דונם. גבולות המתחם הם תלפיות בצפון, דרך חברון במזרח, גילה בדרום ובית צפאפא במערב.

במסגרת תוכניות הבנייה בירושלים בעקבות ביטול תוכנית ספדיה, מקדמת העירייה מאז שנת 2007 תוכנית לפינוי הקראוונים הנותרים במקום והקמת שכונה חדשה. בספטמבר 2014 אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים תוכנית "גבעת המטוס א'" לבניית 2,610 יחידות דיור בשכונה[1], מתוכם כ-600 יחידות דיור לאוכלוסייה הערבית של בית צפאפא. תוכנית נוספת, "גבעת המטוס ד'" מדברת על הקמת מתחם מלונות לאורך דרך חברון ואזור תעסוקה ושירותים עירוניים לאורך כביש הרכבת. התוכנית אושרה ב–2013 בוועדה המחוזית, אבל מאז הוקפאה. הממשל האמריקאי הביע מספר פעמים את התנגדותו להקמת השכונה בגבעת המטוס, בטענה שיצירת רצף ישראלי מהר חומה ועד לגילה, תנתק את מזרח ירושלים מבית לחם ומדרום הגדה ותחסום אפשרות של רצף טריטוריאלי עתידי למדינה פלסטינית.[2]

היסטוריה

ב-1991 הוקם על הגבעה אתר קרוואנים במטרה לקלוט את גלי העלייה מאתיופיה במבצע משה ובמבצע שלמה וכן לפתור בעיות דיור נוספות. שטח מתחם הקראוונים הוא כ-170 דונם, ועליו הוקמו כ-400 קרוואנים, כשהכוונה הממשלתית הייתה שתוך שנתיים יעברו כולם למבני קבע. במהלך השנים שחלפו לא נבנו במקום מבנים, ורבים לקחו הלוואות וניסו את מזלם בשכונות ובערים אחרות. כיום מוצבים במקום כ-40 קרוואנים המאוכלסים על ידי אזרחים ישראלים שלא מהעדה האתיופית. נכון לשנת 2009, אין סיוע ממשלתי או עירוני במקום, והשכונה לא נמצאת תחת חסותו של מינהל קהילתי או מתנ"ס כלשהו. היחידה הפועלת במקום היא קבוצת נוער המפעילה מועדונית ודואגת לפעילות חינוכית לילדי השכונה.

עתיקות בגבעה

בגבעת המטוס קיימים מספר אתרים ארכאולוגיים ובהם: שרידי מבנים מתקופת בית שני, גת חצובה, כבשן סיד גדול, מערכת מערות תת-קרקעית וכן תעלות קשר ירדניות. קיימת תוכנית לשמר במקום גן ארכאולוגי פתוח.

בסמוך לאתר ניצבת אנדרטה לזכר יהודי אתיופיה שניספו בדרכם לישראל.

קישורים חיצוניים

הערות שולייםסמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0