מעלה הזיתים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חזית של אחד ממבני המתחם ובין הבתים נראים קברים בבית הקברות בהר הזיתים
מבנים במתחם
בתים בשכונה

מעלה הזיתים היא שכונה יהודית בדרום רכס הר הזיתים בירושלים, הממוקמת סמוך לדרך יריחו הישנה. היא צמודה לשכונה המוסלמית ראס אל עמוד וצופה על הר הבית ועל העיר העתיקה.

הקמת השכונה

בנייה

אדמות השכונה נרכשו על ידי איל ההון היהודי-אמריקאי ארווין מוסקוביץ'; חלק מהקרקע היה שייך לחברה קדישא של חב"ד. בשנת 1997, שבוע לפני ראש השנה תשנ"ז, אוכלס בית קרקע ביהודים, לאחר שמשפחת האדייה, המשפחה הערבית שהתגוררה בו עד אז, יצאה בתיאום עם בעלי הנכס משפחת מוסקוביץ. את המבנה הראשי אכלסו 3 משפחות ו-4 רווקים. מבין הרווקים ניתן למנות את אריה קינג (מייסד ומנהל הקרן לאדמות ישראל). ממשלת ישראל החליטה לפנות את המשפחות, ראש הממשלה בנימין נתניהו אסר על נוכחות יהודית במקום ושלח לבית את אליקים רובינשטיין, אז היועץ המשפטי לממשלה ואת פרקליטת המדינה, עדנה ארבל. השר לביטחון הפנים, אביגדור קהלני, שירטט מתווה שעליו הסכימה משפחת מוסקוביץ ונתניהו, ש-10 רווקים בלבד יוותרו בשטח. מאז נקרא המקום מעלה הזיתים (לתקופה מסוימת ניתן השם "מצפה דניאל", לזכרו של דניאל גורי, מתושבי העיר העתיקה).

בנימין נתניהו אסר על כל בנייה במקום, לרבות הצבת גדר סביב למתחם היהודי. את מלאכת הצבת הגדר ביצעו חברי הכנסת רחבעם זאבי, משה פלד ואחרים, תוך שימוש בחסינותם הפרלמנטרית. רק לאחר שנבחר אהוד ברק לראשות הממשלה, החלה משפחת מוסקוביץ בעבודות הבנייה, אשר לא הופסקו אפילו ליום אחד. למעשה, ממשלת הליכוד עכבה במשך קרוב לשנתיים את עבודות בניית השכונה. הבנייה הוקפאה בעקבות לחץ של מפלגות האופוזיציה, אך לבסוף באה לסיומה ב-2003 והחל איכלוס הבניינים.

איכלוס

בשנת 2006 הסתיים איכלוס שלב א' בכ-40 משפחות, והחלה בנייה של שלב ב' בשכונה. בשנת 2011 היו בשכונה כ-100 משפחות, כל תושבי השכונה הם יהודים דתיים. לשכונה מגיעים שני קווי אוטובוס של אגד. במקום בית כנסת, בית מדרש ללימוד סדר קדשים, גני ילדים ופעוטונים. ככל המתחמים היהודיים במזרח ירושלים מתחם מעלה הזיתים מאובטח מטעם משרד השיכון[1].

מבין התושבים המקוריים שאכלסו את השכונה בשנת 1997, נותרו 2 משפחות בלבד (שלווין וקינג).

אוכלוסייה

השכונה מוגדרת כשכונה דתית-לאומית, ועל מנת לרכוש דירה בשכונה יש לעבור ועדת קבלה שבה חברים נציגי הקבלן ובעל הקרקע. בשכונה מגוון רב של תושבים: עולים חדשים מארצות הברית, ברית המועצות וצרפת. משפחות וותיקות, משפחות צעירות, רבנים, אנשי עסקים, שכירים ואברכים. רב השכונה הוא רפאל שנור. מתגוררים בה גם הרבנים צבי ישראל טאו ויוסף קלנר.

אתרים קרובים

השכונה ממוקמת במרחק 200 מטרים מקברו של ראש הממשלה מנחם בגין ובמרחק של 400 מטרים ממערת הקבורה של האדמו"ר מגור.

מעברו המזרחי של כביש הגישה לשכונה עמדה בעבר תחנת המשטרה של מחוז ש"י. התחנה התפנתה בשנת 2008 ובשנת 2012 אוכלס שטח התחנה במשפחות ורווקים. בשטח התחנה מתוכננת להיבנות שכונת מעלה דוד (ביזמות של עמותת אלע"ד והקדש הבוכרים).

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מעלה הזיתים בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ אתר הכנסת אבטחת פרויקטים במזרח ירושלים.Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0