ראס אל-עמוד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מראה טיפוסי של בתי השכונה, 12/2012
מתחם "מעלות דוד" בראס אל עמוד, 12/2012
מתחם "מעלה הזיתים" בראס אל עמוד, 12/2012

ראס אל עמודערבית: راس العامود) היא שכונה ערבית ברובה, השוכנת על מורדות הר הזיתים בירושלים לצידי הכביש שהוביל אל העיירה אלעיזריה (לפני בניית גדר ההפרדה). פירוש שם השכונה בעברית הוא ראש העמוד. אך מקור השם איננו ידוע.

המבנה הגדול ביותר בשכונה הוא מטה המשטרה שבנייתו החלה לפני שנת 1967 על ידי השלטונות הירדנים, באתר ששימש את משטרת המנדט הבריטי, והושלמה על ידי ישראל לאחר איחוד העיר בתום מלחמת ששת הימים.

השכונה מופיעה במפת ירושלים משנת 1947 ובה מתועדים 20 מבנים. בשכונה מתגוררים 22,850 תושבים[1].

על פי מחקרים שערך מכון ירושלים למחקרי מדיניות[2] שנת 2008 ראתה גידול של 24% עד 34% בבניה בשכונות מזרח ירושלים כולל ראס אל עמוד, סקר נוסף מצביע כי אוכלוסיית השכונה היא צעירה באופייה[3] שבה שיעור הילדים (עד גיל 15) עומד על 53%.

השכונה מאופיינת באירועים על רקע לאומני, וכניסת כוחות משטרה למקום מתאפשרת רק לאחר: "צבירת כוחות משטרה וריכוז מאמץ משמעותי טרם הכניסה"[4].

ארכאולוגיה

בעת עבודה על בית ספר ערבי לבנות בשכונה, הורתה עיריית ירושלים על עצירת העבודות בכדי לאפשר לרשות העתיקות לבצע חפירה ארכאולוגית לבדיקת ממצאים עתיקים במקום. החפירה, בראשות ד"ר רון בארי, מצאה שרידים ליישוב במקום מהתקופה הכנענית התיכונה (2200-1900 לפנה"ס) ומתקופת בית ראשון (מאות שמינית ושביעית לפנה"ס), כולל קנקן שעל אחת מידיותיו הוטבע השם "מנחם" בכתב עברי קדום.[5]

כתגובה להרס מבנה עתיק ששכן בשכונה לצורך פרויקט מגורים ב-2004, הוזנקה חפירת הצלה בה נתגלו במקום ממצאי קרמיקה מהתקופה הביזנטית, ובהם קערות, סירי בישול ואף נר חרס שלם. בנוסף לאלה, נתגלו גם כלי זכוכית משלהי התקופה הביזנטית ותחילת התקופה האומאית. כמו גם נתגלו בשפכי האבנים ובמילואי האדמה שרידים לצינורות מקרמיקה, מסך בית המקהלה עשוי שיש ושולחן עשוי אבן. הערכת החוקרים היא שמקור פרטים אלו במנזר ביזנטי.[6]

ההתיישבות היהודית

בצמוד לשכונה נבנתה החל משנת 2003 שכונה יהודית מעלה הזיתים שבנייתה ואכלוסה עוררו מחלוקת[7].

במהלך שנת 2006 החלה בנייה של שלב ב' בשכונת מעלה זיתים, ובסיום האכלוס הכפילה השכונה את גודלה עם תוספת של 67 יחידות דיור על 52 הקיימות.

בניין מטה המשטרה פונה על ידי משטרת ישראל ומטה מחוז ש"י, שפעל ממנו, הועבר לקומפלקס חדש בשטח E-1[8]. במסגרת העסקה עם בעלי השטח, ועד הקדש העדה הבוכרית, פונה בנין המטה בראס אל-עמוד בתמורה לקבלת השטח החלופי מבשרת אדומים ומימון החלק היחסי בבינוי הפרויקט. המטה שפונה נמכר לעמותת אלע"ד (באמצעות "קרן שלם ירושלים") והפך למתחם מגורים חדש באזור תחת השם "מעלות דוד".

קומפלקס מפקדת המחוז מורכב משני מבנים עיקריים: מבנה ראשי, הכולל בתוכו את רוב משרדי מפקדת המחוז, ומבנה כניסה. שדרה להולכי רגל מקשרת בין שני המבנים.

בתוך השכונה יש בית השייך לארווינג מוסקוביץ', ובו מתגוררת משפחה ערבית. במרץ 2011 הוכרע כי הרחבה מאוחרת של הדירה, שבוצעה לאחר שהבית נקנה על ידי מוסקוביץ תימסר לאלתר לחזקתו[9].

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ראס אל-עמוד בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ שכונת ראס אל עמוד-נתונים סטטיסטיים, באתר עיריית ירושלים, 30.11.2014
  2. ^ יאיר אסף-שפירא, בבניין ירושלים, ב"הבלוג של מכון ירושלים למחקרי מדיניות", 25 בינואר 2008
  3. ^ מיכל קורח, בתנועה מתמדת, ב"הבלוג של מכון ירושלים למחקרי מדיניות", 25 ביוני 2008
  4. ^ בש"פ 9317/16, סעיף 10
  5. ^ Ignacio Villarreal, An Ancient Jar Handle Bearing the Hebrew Name Menachem was Uncovered in Ras el-'Amud, www.artdaily.org (באנגלית)
  6. ^ Archaeology News
  7. ^ עקיבא אלדר, המשטרה מפנה את המטה במזרח ירושלים, עמותות הימין נכנסות, באתר הארץ, 28 באפריל 2008
  8. ^ מטה מחוז ש"י - E1, באתר המשרד לביטחון הפנים
  9. ^ עוזי ברוך, חלק מבית בראס אל-עמוד יעבור לידי יהודים, באתר ערוץ 7, 10 במרץ 2011


‪‬

סילוואן וראס אל עמוד
Magnify-clip.png
סילוואן וראס אל עמוד