מחניים (שכונה בירושלים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
השכונה בתקופת המנדט, 1938
רחוב ניסן בָּק, רחובה המרכזי של השכונה
בית הכנסת התימני, בצומת ניסן בק ואוהלי יוסף

מחניים היא שכונה חרדית קטנה בצפון ירושלים, סמוך לשכונת סנהדריה. גבולותיה: רחוב שמואל הנביא ממזרח ודרך בר-אילן מדרום. במערב היא גובלת בשכונת תל ארזה ובצפון בשכונות עזרת תורה וקריית צאנז. הבית הראשון נבנה על ידי הרב יצחק הזמי מדייני העידה התימנית בירושלים בשנת 1912 לערך. אך השכונה הוקמה על ידי התארגנות פרטית ב-1927 בראשות הרב חיים יצחק הלוי, אחיו של הרב הראשי ליהודי תימן, יחיא יצחק הלוי, עבור האוכלוסייה התימנית. הרחובות המרכזיים בשכונה הם רחובות אהלי יוסף ובק (על שם ניסן בק). בשנות ה-30 היו דמי השכירות בשכונה מהנמוכים בירושלים[1].

עד שנות ה-50 היה אופי השכונה חילוני-מסורתי והיה בה רוב תימני. היו בה בית חרושת לקרח ובית חרושת למשי. בגבולה מצפון הייתה תחנת ניסיונות חקלאית וממערב, מגרש כדורגל של הפועל. רבים מבני השכונה היו לוחמים במחתרות. במהלך מלחמת השחרור השכונה כמעט וננטשה עקב היותה שכונת ספר. בגג של הבית ברחוב מחניים 6 הייתה עמדת הגנה.

במהלך השנים עבר על השכונה תהליך התחרדות וכיום היא חלק מגוש השכונות החרדיות שבצפון ירושלים.

בשנת 2005 נחשפה ברחוב ניסן בק בשכונה מחצבה מתקופת בית שני, שמשערים כי שימשה לחציבת אבנים לכותל המערבי ולחומה השלישית של ירושלים, על ידי רשות העתיקות. האבנים שנמצאו במחצבה דומות בגודלן לאבנים הקטנות שניתן לראותן בכותל המערבי, או לאלה של החומה השלישית ולפיכך, משערים שאבני המחצבה הזו שימשו גם לבניית מבנים אלה. המחצבה ננטשה בתקופת המרד הגדול.

לקריאה נוספת

  • יצחק שפירא, ירושלים מחוץ לחומה, ירושלים תש"ח, עמודים 74 - 79

קישורים חיצוניים

הערות שוליים