גדודי עז א-דין אל-קסאם

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גדודי עז א-דין אל-קסאם
كتائب الشهيد عز الدين القسام‎‎
Ezzedeen Al-Qassam Brigades.jpg

סמלו של ארגון עז א-דין אל-קסאם. בחלק העליון מצוטט קטע מפסוק 17 מסורת אל-אנפאל בקוראן: "לא אתם הרגתם אותם, כי אם אלקים הרגם"[1]
 
שנות פעילות משנת 1993-הווה
אידאולוגיה לאומנות פלסטינית, אסלאם פונדמנטליסטי, איסלאמיזם סוני, אנטי-ציונות
קבוצות אתניות פלסטינים
מנהיגים מוחמד דף
יחיא סנואר
מטה עזה, הרשות הפלסטינית
דוחה, קטר
אזורי פעילות הרשות הפלסטינית, ישראל
חלק מ סמליל החמאס.pngחמאס
בעלי ברית האחים המוסלמים,
,
איראן
מתנגדים ישראל
קרבות מבצע קשת בענן, מבצע ימי תשובה, מבצע גשמי קיץ, מבצע חורף חם, מבצע עופרת יצוקה, מבצע עמוד ענן, מבצע צוק איתן
www.qassam.ps

גדודי עז א-דין אל-קסאם (ערבית: كتائب الشهيد عز الدين القسام, תעתיק מדויק: כתאיב אלשהיד עז אלדין אלקסאם) היא הזרוע הצבאית של ארגון הטרור הפלסטיני-סוני חמאס. הארגון מפורסם בעיקר בגלל פיגועי ההתאבדות ורקטות הקסאם, שפעיליו משגרים אל עבר יישובים ישראליים. על פי הערכות מודיעין, זרוע זו מונה רבבות מחבלים חמושים.

שם הארגון

עז א-דין אל-קסאם

הארגון קרוי על שם השייח' עז א-דין אל-קסאם, אבי ההתנגדות הפלסטינית, שנהרג באזור ג'נין ב־1935 בידי הבריטים.

שם הארגון מורכב ממספר מילים בערבית:

 • עז - פירושה תמיכה, דבקות, או גאווה.
 • א-דין - פירושה דת.
 • אל-קסאם - פירושה מחיצה או שבירה[2].

תאים חמושים של הארגון מכנים עצמם בשמות מחבלים, כגון, "סטודנטים של עיאש", "סטודנטים של המהנדס" או "חוליות יחיא עיאש", כדי לכבד את זכרו של המחבל יחיא עיאש ("המהנדס"), שנהרג בידי ישראל בשנת 1996.

היסטוריה

בשנת 1984 השייח' אחמד יאסין, הד"ר איבראהים מקאדמה, השייח' סלאח שחאדה ואחרים החלו להיערך להקמת ארגון חמוש להתנגדות למדינת ישראל. מאמציהם התרכזו בהשגת כלי נשק לפעילויות הטרור בעתיד. בשל כך חברי הקבוצה נעצרו ואמצעי הלחימה הוחרמו. באותו הזמן הקבוצה עדיין לא נקראה "חמאס" או "גדודי עז א-דין אל-קסאם".

בשנת 1986 הקים השייח' שחאדה רשת של תאי טרור בשם "אל-פלסטיניין אל-מוג'אהדין" (לוחמי הקודש הפלסטינים). הרשת התמקדה בפיגועים נגד מדינת ישראל ובטיפול במשתפי פעולה לראייתם מקרב המחנה הפלסטיני. הרשת המשיכה לעבוד עד 1989; פעולותיהם המפורסמות ביותר היו חטיפתם של שני חיילי צה"ל אילן סעדון ואבי סספורטס. חמאס, שהוקם באופן רשמי ב-14 בדצמבר 1987, יצר רשתות טרור דומות אחרות, כגון "גדודי עבדאללה עזאם" ו"מג'ד", אשר תפקידן היה איתור משת"פים.

באמצע שנת 1991 נודעו גדודי עז א-דין אל-קסאם כזרוע הצבאית של חמאס.

בעקבות תוכנית ההתנתקות הכריז חמאס על הקמת "הצבא העממי" או ה"מוראביטון" ברצועת עזה. ה"מוראביטון" אמור לפעול בדומה למיליציות של חזבאללה ולמעשה להפוך את הרצועה לשטח הנמצא בפועל בשליטתה של חמאס. ה"מוראביטון" לא נועד רק נגד ישראל, אלא גם כדי להרתיע את הרשות הפלסטינית מנקיטת פעולות נגד חמאס.

במהלך שנת 2006, לאחר ניצחונה של חמאס בבחירות והקמת הממשלה בראשותו של אסמאעיל הניה, הכריזה התנועה על הקמת כוח מבצעי ברחבי רצועת עזה. הדבר גרר את עימות חמאס-פת"ח ברצועת עזה, וכך בהדרגתיות (ובכוח) נטל חמאס את האחריות הביטחונית בעזה מידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הרשמיים, המזוהים עם תנועת פת"ח.

אידאולוגיה

אידאולוגית הארגון מבוססת על 3 עקרונות עיקריים:

 1. עיקרון הצומוד (صمود): היצמדות עיקשת לקרקע עליה נולדו הפליטים הפלסטינים, בין אם זו בשטחי הרשות הפלסטינית או בשטחי מדינת ישראל.
 2. עיקרון הסבר (صبر): אורך רוח וסבלנות לנהל את המאבק ככל שידרש במשך דורות.
 3. עיקרון השורא (شورى): התייעצות או התוועדות בין ראשי הארגון לצורך קבלת החלטות וגיבוש מדיניות.

מבנה הארגון

לפי מרכז המידע למודיעין וטרור מונה חמאס כ-20,000 מחבלים חמושים נכון לשנת 2008[3]. הארגון מנה ב-2014 כ-25,000 איש לפי הפירוט הבא:

 • גדודי עז א-דין אל-קסאם: 15,000.
 • הכוח המבצע: 6,000.
 • ה"מוראביטון": כ-4,000.

גודל הארגון הוא כאוגדה ומתפקד בעיקר כאגד ארטילרי עם קו הגנה, בתוספת כוחות מיוחדים: חוליות טרור שתפקידן לחדור לשטח ישראל דרך מנהרות, הים וחצי האי סיני. מטה הארגון בחירום נמצא ככל הנראה במרתף בית החולים שיפא בעזה. בשגרה ביתם של מפקדי החטיבות מהווה חפ"ק מאולתר. מחסני הארגון נמצאים בבתי ספר ובמסגדים. הארגון מחולק לשש חטיבות גרעיניות בהתאם לעיירות המרכיבות את רצועת עזה: עזה, ח'אן יונס, ג'בליה, בית חאנון, בית לאהיה ורפיח. ראשי חטיבות אזוריות נוספות (דרום מרכז וצפון) אחראים על אספקה והדרכה ויכולים לצוות גדודים לפריסה באזורם.

יחידת "נוח'בה"

יחידת הקומנדו של גדודי עז א-דין אל-קסאם נקראת א-נוח'בהערבית: النخبة - "המובחרת"). כמות הלוחמים בכוח מוערכת בכמה אלפים[4]. היחידה מחולקת לפלוגות ולכיתות, והן מפוזרות בין הגדודים שונים, המוצבים לפי חלוקה גאוגרפית. רמת המידור של היחידה היא מהגבוהות שיש בארגון. אנשי הנוח'בה מתמחים בקרבות גרילה, בירי נ"ט מתקדם, בצליפה, בניווט, בחבלה, בהסוואה, בלחימה במנהרות ובמבצעים מיוחדים. הם נחשבים נשק יום הדין של חמאס בביצוע פיגועים מורכבים[5].

במהלך מבצע צוק איתן, ניסו מחבלים מהיחידה לחדור לשטח ישראל באמצעות מנהרות חוצות גבול. בשלושה מקרים בהם הצליחו מחבלים לחדור לשטח ישראל נהרגו 11 חיילים ישראלים.

קומנדו ימי

הקומנדו הימי של גדודי עז א-דין אל-קסאם, כמו יחידת "נוח'בה", משמש לביצוע פעולות מורכבות, כגון פיגוע מורכב בשטח ישראל. ההבדל בין היחידות הוא התווך בו הן פועלות - הקומנדו הימי מיועד לבצע פעולות נגד כלי שיט ישראליים ונמלים ולחדור לישראל בהחפה. הקומנדו הימי של חמאס, בדומה ל"נוח'בה", מונה כמה מאות לוחמים ומקפיד על מידור ברמה גבוהה במיוחד. לוחמי היחידה עוברים אימונים קשים ונמרצים, הכוללים צלילה מבצעית תוך נשיאת אמצעי לחימה רבים, חבלה ימית, הפעלת כלי שיט (כדוגמת סירות ואופנועי ים) לתקיפה, לוחמה אמפיבית, לוחמת חי"ר ושימוש במגוון רחב של כלי נשק.

היחידה נחשפה באופן רשמי במרץ 2014, אולם היא ככל הנראה הוקמה כמה שנים לפני כן.[6] ביום הראשון של מבצע צוק איתן, ב-8 ביולי 2014, חדרה חוליית מחבלים מהיחידה לחוף זיקים וחוסלה על ידי כוחות צה"ל ללא אבידות בצד הישראלי.

מטה הגדה

יחידת לחימה שהוקמה על ידי משוחררי עסקת שליט שמקורם בגדה המערבית אך שוחררו לרצועת עזה עקב התנגדות של ישראל. מטרתה הבלעדית של היחידה ליזום פיגועי טרור בתוך שטחי יהודה ושומרון באמצעות הקשר שאנשיה מנהלים עם אנשי קשר בגדה. בראש היחידה עמד מאזן פוקהא עד לחיסולו ב-24 במרץ 2017. חברים אחרים ביחידה הם סאלח אל-ערורי אשר שולט ביחידה מחו"ל ועבד אל-רחמן רנימאת. היחידה שילחה מספר פיגועי התאבדות ביהודה ושומרון ומזרח ירושלים במסגרת "אינתיפאדת הסכינים". פיגועים רבים נוספים נמנעו וסוכלו על ידי פעילות שירות הביטחון הכללי.

אמצעי לחימה

ברשות הארגון כמה עשרות אלפי רובי סער AK-47, מאות אלפי רימוני יד, כמה עשרות משגרים ניידים ונייחים וכמה מאות רקטות המאוחסנות בדירים תת-קרקעיים ברצועת עזה, לרוב מתחת לגני ילדים ובתי עלמין.

מאז סגירת מנהרות ההברחה ממצרים בשנת 2013 על ידי עבד אל-פתאח א-סיסי מיוצרות הרקטות במפעלים תת-קרקעיים ברצועת עזה.

מבצעים ועימותים

הארגון גרם והשתתף במספר מבצעים מול ישראל:

פרויקט המנהור

הנשק האסטרטגי החשוב ביותר של הגדודים הוא מנהרות הלחימה וההברחה[7] משלושה סוגים שונים:

בסה"כ קיימות ברצועת עזה כ-5,000 מנהרות פיקוד, בקרה, תנועה ואספקה. בנוסף, החזיק ארגון חמאס במספר מנהרות בגבול המצרי, אשר נהרסו ברובן על ידי הצבא המצרי. כיום, נותרו מנהרות הברחה בודדות בגבול המצרי. בהתאם למקורות זרים, כיום לא מחזיק הארגון במנהרות החוצות את גבול ישראל.

שיתופי פעולה

הארגון נוהג לשתף פעולה עם עוד שמונה ארגונים דומים ברצועת עזה[8]. לעיתים מתאם איתם את הירי לעבר ישראל ולעיתים מקבל או כופה עליהם להשתתף בהפסקות אש:

כמו כן משתף הארגון פעולה עם ארגונים אחים בטריטוריות אחרות: חזבאללה בלבנון, גדודי חללי אל-אקצא ברשות הפלסטינית וארגון מג'לס שורא אל-מוג'אהדין פי אכנאף בית אל-מקדס בסיני.

פעילים בולטים

 • מוחמד דף, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס. עומד בראש ועדה אשר עסקה בפיתוח ושיפור טילים ומרגמות.
 • יחיא סנואר, אחד ממייסדי הזרוע הצבאית של חמאס ואחיו הגדול של מוחמד סנואר,מפקדה הנוכחי בפועל של הזרוע הצבאית של חמאס.
 • מרוואן עיסא, סגן מפקדה הנוכחי של הזרוע הצבאית של חמאס. לשעבר מפקד גדודי עז א-דין אל-קסאם, מאז מותו של אחמד ג'עברי ועד מינויו של יחיא סנואר.
 • אחמד ע'נדור, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בצפון הרצועה.
 • ראאד סעד, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בעיר עזה.
 • אימן נופל, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס במרכז הרצועה. היה עצור בידי מצרים, ברח מהכלא בפברואר 2011.
 • מוחמד סנואר, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בח'אן יונס.

פעילים שנהרגו

הכרה כארגון טרור

בינואר 2015 הוכרז הארגון כארגון טרור על ידי בית המשפט המצרי. בישראל וארצות הברית וברוב העולם החופשי אין הפרדה בין חמאס לזרוע הצבאית שלו והוא מוגדר כארגון טרור מעצם השתייכותו לחמאס. באירופה יצא הארגון מרשימת ארגוני הטרור בדצמבר 2014.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0