בלוק 24

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בלוק 24 היה בית בושת במחנה הריכוז אושוויץ I, ששימש לתגמול אסירים מועדפים.

בלוק 24

ב"בלוק 24" עונו נשים במהלך היום על ידי אסירים מהמחנה. על פי מרבית העדויות, בשל חוקי הגזע שימשו במקום אסירות לא-יהודיות. המקום פעל בשנים 19431945 והוקם ביוזמת היינריך הימלר[1][2], שחשב שתגמול אסירים יביא להעלאת פריון העבודה במחנה.

בספרו 'בית הבובות', מתאר יחיאל די-נור (ק. צטניק) את סיפורה של אחות הגיבור, שאולצה לשהות שם. [3].

הקמה ומטרות

בשנותיו הראשונות של מחנה אושוויץ, שימש בלוק 24 שהיה סמוך לכניסה הראשית, כמשרד הראשי של המחנה[2]. נראה שהימלר, מפקד האס. אס, הוא שפיתח את הרעיון להקמת המוסד, כיוון שבמכתב שלו לקצין אס. אס מהיחידה הכלכלית, הוא הביע רצון לתגמל אסירים שהוא מרוצה מהם [4]. במכתבו כתב הימלר:

"אני רואה כהכרחי לגמול בנדיבות לאסירים שמתאמצים-במיוחד על ידי נשים"

מכתב של היינריך הימלר שנשלח אל חטיבת הרווחה של ה-SS

קצין האס. אס העביר את הוראות המטה אל פקודיו וכך נפתח בית הבושת של אושוויץ.

לאסירים אשר הנאצים היו מרוצים מהם הוענקו תלושים בהם יכלו להשתמש כדי להיעזר בשירותי המקום. התלושים לא הוענקו לכל אסיר שעבד קשה, אלא רק לאסירים בעלי ערך מיוחד - למשל, כאלו שהנאצים יכלו להרוויח משיתוף פעולה עימם, כגון חברי מחתרת[2] ובשום פנים ואופן לא ניתנו לאסירים יהודים. לדברי האסיר ריצ'רד דקאו, אסירים שהיו במצב גופני ירוד לא קיבלו גם הם תלושים:

"אם רציתי אישור, הייתי צריך להסתדר עם איש ה-SS. הם נתנו אישורים רק לאסירים בריאים. הם לא היו נותנים אישורים לאסירים גמורים. האסירים המיוחדים, אלו שעבדו כטבחים או ספרים של אנשי ה-SS, הם קיבלו אישורים. אני קיבלתי שני אישורים.

ריצ'רד דקאו, אסיר פולני ממכבי האש של אושוויץ


ביקורת

חלק מהאנשים, גם בישראל, סבורים כי הבלוק לא היה קיים כלל. אחד הנימוקים לכך הוא שהנאצים נהגו לשלוח מופקרות לעבודות כפייה או להוצאה להורג באושוויץ. לפי האידאולוגיה הנאצית מופקרות היא התנהגות אנטי סוציאלית והם תויגו במחנה במשולש שחור יחד עם מפגרים, אלכוהוליסטים, פמיניסטיות, חסרי בית, צוענים וקבצנים.

ראו גם

הערות שוליים

  1. Auschwitz:Inside the Nazi State, אתר Public Broadcasting Service‏ (PBS)
  2. 2.0 2.1 2.2 מינהל האסירים באושוויץ, דנוטה צ'ך
  3. ספר זה יצא לאור בתחילת שנות החמישים של המאה העשרים, זכה להצלחה רבה ותורגם ליותר משלושים שפות
  4. Corruption, אתר PBS
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0