מבצע ארנון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצע ארנון
נחיתת החטופים שחולצו בבית החולים שיבא
נחיתת החטופים שחולצו בבית החולים שיבא
מערכה: הלחימה ברצועת עזה במלחמת חרבות ברזל
מלחמה: מלחמת חרבות ברזל
סוג העימות מבצע צבאי
תאריך 8 ביוני 2024
קרב לפני מבצע יד זהב
מקום חמאסחמאס נוסייראת, רצועת עזה
עילה הטבח בפסטיבל נובה וחטיפת ישראלים לעזה במהלך מתקפת הפתע על ישראל (2023)
תוצאה שחרור 4 חטופים ישראלים בחיים
הצדדים הלוחמים
מנהיגים

Emblem of Israel.svg ראש הממשלה בנימין נתניהו

MisradHabitahonSymbol.svg יואב גלנט 

סמליל החמאס.png אסמאעיל הנייה

סמליל החמאס.png יחיא סנוואר 
מפקדים
כוחות
אבדות

לוחם ימ"מ נהרג

274 הרוגים פלסטינים ו-698 פצועים (לפי חמאס)[1][2]

יותר מ-100 הרוגים, כולל מחבלים ואזרחים (לפי צה"ל)[3]

מבצע ארנון, המכונה גם מבצע זרעי קיץ, היה מבצע חילוץ של מערכת הביטחון הישראלית שנערך ב-8 ביוני 2024, במהלכו חולצו ארבעה חטופים ישראלים שהוחזקו במחנה הפליטים נוסייראת ברצועת עזה על ידי חמאס. ב-11:00 בבוקר פשטו כוחות שב"כ וימ"מ במקביל על שני מבנים במחנה, בגיבוי אש חיפוי של צה"ל, ושחררו את החטופים נועה ארגמני, אלמוג מאיר ג'אן, אנדריי קוזלוב ושלומי זיו, אשר נחטפו במהלך הטבח בפסטיבל נובה. במהלך המבצע היו חילופי אש כבדים בין הכוחות הישראלים לבין מחבלים, בהם נפצע קשות מפקד צוות ולוחם הימ"מ שפרץ בכח הפריצה הראשון פקד ארנון זמורה. זמורה מת מפצעיו בבית החולים לאחר חילוץ בני הערובה [4].

לפי משרד הבריאות של רצועת עזה המנוהל על ידי חמאס, המבצע הוביל להרג של 274 פלסטינים ולפציעתם של 698 נוספים[1][2]. דובר צה"ל אישר כי "יותר מ-100 נהרגו - בהם מחבלים ואזרחים שחמאס השתמש בהם כמגן אנושי"[3].

שם המבצע

מערכת הביטחון בחרה בתחילה בשם "זרעי קיץ", אולם בעקבות נפילתו במבצע של קצין הימ"מ, פקד ארנון זְמוֹרָה, נקבע כי המבצע ייקרא על שמו "מבצע ארנון"[5].

רקע

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מתקפת הפתע על ישראל (2023)

בבוקר שבת שמחת תורה ה'תשפ"ד, 7 באוקטובר 2023, פתחו ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני במתקפת פתע על ישראל. בחסות ירי של אלפי רקטות, חדרו כ-3,500 מחבלים לעשרות יישובים ישראליים ומתקנים צבאיים בעוטף עזה וסביבתו, תוך ניהול קרבות ירי נגד כוחות ביטחון מעטים. המחבלים ביצעו מעשי טבח ופגיעה בנשים, רצחו 779 אזרחים, וחטפו לרצועת עזה כ-251 אנשים, ובהם נשים, קשישים ותינוקות. בשעות הראשונות נלחמו נגדם כיתות הכוננות, שוטרי משטרת ישראל, לוחמי הימ"מ וחיילי צה"ל כשהם בנחיתות מספרית. בקרבות נהרגו כ-1,550 מחבלים בשטח ישראל, ובצד הישראלי נהרגו 55 שוטרים, 10 אנשי שירות הביטחון הכללי ו-301 חיילים.

מתחילת המלחמה ועד למבצע השחרור, צה"ל כבש את מרבית שטחי רצועת עזה, אולם טרם פעל באופן יסודי במחנה נוסייראת. בחודשים שלפני המבצע, ביסס צה"ל את מסדרון נצרים מצפון לנוסייראת במטרה לנתק את העיר עזה משאר חלקי הרצועה.

החטיפה

הארבעה נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מפסטיבל "נובה" ב-7 באוקטובר. כבר באותו בוקר פורסם תיעוד החטיפה של נועה ארגמני, אשר הכה גלים בעולם, והפך לסמל המזוהה ביותר עם החטיפה עבור צרכני החדשות הזרים[6]. במהלך הלחימה, פורסמו סרטונים נוספים שבהם הופיעה ארגמני[7][8][9], וכן קלטת שמע בה הושמע קולה בלבד[10].

ההכנות למבצע

לפעולה קדם חודש של היערכות ואיסוף מודיעין צבאי, שבמהלכו תוכנן המבצע[11]. כוחות של השב"כ הצליחו למפות את המבנים[12] ויחד עם אמ"ן נבנתה תוכנית פעולה באמצעות מספר מודלים לתרגול הפעולה[13]. אחת המורכבויות הייתה פעילות בשני מוקדים במקביל, מתוך חשש שאם המחבלים שמחזיקים חטופים באחת הזירות, יבינו את המתרחש בזירה השנייה, הם יוציאו להורג את החטופים שבידיהם[14].

בערב ה-5 ביוני הציגו הרמטכ"ל, ראש אמ"ן והאלוף במילואים ניצן אלון לשר הביטחון יואב גלנט את התוכניות לאישור המבצע. בתום התצוגה אישר שר הביטחון את התוכנית המבצע. למחרת, ב-6 ביוני, מערכת הביטחון הציגה את התוכנית לראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוכחות שר הביטחון גלנט. הרמטכ"ל וראש השב"כ סקרו את כל פרטי המבצע, האפשרויות, המשמעויות והסיכונים. בתום הישיבה, בתגובה אישר ראש הממשלה את התוכנית, וכך בעצם ניתן האות לצאת לדרך[15].

פעולות הכנת השטח ודרכי הגישה לכוח המחלץ החלו כבר שישה ימים טרם המבצע. מאות לוחמי חטיבות כפיר, חטיבה 7 של חיל השריון והצנחנים לחמו במחבלי חמאס מחטיבת דיר אל-בלח וערכו משימות הכנה מיוחדות כמו חישוף נתיבי כניסה לנוסיראת וכן נטרול מחבלים במבנים הסמוכים למקום בו הוחזקו החטופים[16].

מבצע השחרור

בבוקר יום השבת הגיעו אל חפ"ק המבצעים של שירות הביטחון הכללי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, ראש המל"ל צחי הנגבי ואחרים, והם עקבו בדריכות אחר המבצע.על המבצע פיקדו הרמטכ"ל הרצי הלוי וראש שב"כ רונן בר בחפ"ק משותף.[17]

לפי דיווחים פלסטיניים, הלוחמים נכנסו למחנה הפליטים על גבי משאיות אזרחיות[18]. חלק מהכוח היה מסוערב והתחזה לעקורים מרפיח[19]. סביב השעה 11:00 בבוקר ניתנה הפקודה "פעל", להתחיל במבצע[20]. הכוחות פרצו בו זמנית לשני מבנים שבמרחק 200 מטר זה מזה. באחד הוחזקה נועה ארגמני, ובשני אלמוג מאיר ג'אן, אנדריי קוזלוב ושלומי זיו. הם הוחזקו באזור השוק של מחנה הפליטים נוסייראת, בסביבה אזרחית ששימשה כמגן אנושי. פעולת החילוץ כללה הסחות דעת והונאות. רדיו חמאס דיווח כי חיילים כיתרו בית ספר צפונית למחנה הפליטים, וחמאס טען כי "כוח מיוחד ישראלי הסתנן למרכז שוק נוסייראת"[21]. המחבלים לא ציפו לפעולת חילוץ לאור יום. לאור זאת הוזרמו לסביבה כוחות ישראליים גדולים אשר הגיעו אל החטופים במהירות תוך הפתעה מוחלטת. כל זאת לצד מעטפת אש שהמטיר צה"ל והעסיקה את מחבלי חמאס[22].

הפריצה לדירה בה הוחזקה נועה, בקומה הראשונה[18], נעשתה באופן מהיר והיא חולצה תוך דקות בודדות. לעומת זאת, שלושת החטופים האחרים הוחזקו בקומה השלישית[18], ובמהלך מבצע השחרור שלהם התקיימו חילופי אש שגרמו למותו של לוחם הימ"מ פקד ארנון זמורה[23]. ב-11:15 התקבלה הקריאה "היהלומים בידינו"[24]. הפעולה של הצוות בפיקוד זמורה, שנעשתה לאור יום ובלב מחנה פליטים הומה אדם, עוררה מהומה רבתי. חמאס החזיק מאות מחבלים חמושים מסביב[25], אשר רדפו אחר הכוחות המחלצים. בעודם בלב נוסייראת, נתקעה המשאית של צוות זמורה, עקב תקלה טכנית בתיבת ההילוכים[26]. המחבלים הפלסטינים ירו לעברם אש עזה ופוצצו את גלגלי הרכב. בעקבות זאת לוחמי הימ"מ חילצו את החטופים למבנה סמוך[27]. במקביל, צה"ל השיב אש באמצעות אוגדה 98 ופיקוד הדרום, כוח גדול של צה"ל נכנס לתוך מחנה הפליטים בגיבוי תקיפות חיל האוויר[28], ובמעורבות יחידות קומנדו וכוחות מיוחדים שפשטו דרך הים[25].

בשעה 11:50 אחרוני הכוחות הישראליים הצליחו להגיע לקו החוף, והעבירו את החטופים למסוקים של חיל האוויר[29][30]. החטופים נחתו בישראל במצב רפואי תקין, והועברו להמשך בדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא – תל השומר[31]. בשעה 13:33 הותר לפרסום כי צה"ל, שב"כ והמשטרה, במאמץ משולב, שחררו את ארבעת החטופים הישראלים[31]. בערב הובאה נועה ארגמני לבית החולים איכילוב, שם נפגשה עם אמה, אשר נמצאת על ערש דווי[32][33].

השהייה בשבי

ארגמני סיפרה לבני משפחתה כי הייתה בשבי יחד עם חטופים נוספים, יוסי שרעבי ואיתי סבירסקי, שנהרגו בשבי. שרעבי נהרג ככל הנראה במהלך תקיפה של חיל האוויר[34], וסבירסקי נרצח על ידיו שוביו כמה ימים לאחר מכן[35]. נועה סיפרה למשפחתה שעמדה בסכנת מוות כשטיל פגע בבית בו שהתה. לאורך התקופה הועברה בין כמה דירות, ולא הוחזקה במנהרות. המקום ממנו חולצה היה דירה פרטית של משפחה עשירה[36] עיתונאי אל-ג'זירה ואביו הרופא. מעת לעת יצאה ארגמני להתאוורר בחוץ, כשהיא מחופשת לאישה ערבייה בלבוש אסלאמי מסורתי. רק לעיתים רחוקות מאוד היא זכתה להתקלח[37].

אלמוג מאיר ג'אן סיפר כי מספר שבועות קודם לכן, ב-22 במאי, הוסרט על ידי חמאס כשציין את יום הולדתו בשבי, אולם הסרטון לא פורסם[38]. ככל הנראה, אלמוג שהה במהלך כל תקופתו בשבי עם שלומי ואנדריי[38].

אנדריי קוזלוב סיפר כי החזיק יומן וכתב במחברתו שורה מדי יום. הוא הוסיף כי למד עברית במהלך השבי בזכות שיחות עם החטופים האחרים[37].

החטופים סיפרו כי במהלך שהותם בשבי צפו בשידורי טלוויזיה ישראליים, ושאבו תקווה מן ההפגנות למען שחרורם[39][40]. אולם סיפרו כי עברו התעללות רגשית ושטיפת מוח כשהמחבלים הכריחו אותם לקרוא בקוראן וללמוד פסקי הלכה מוסלמיים[37].

תגובות

בישראל התקבלה הידיעה בשמחה גדולה ובדמעות התרגשות באולפני החדשות[41]. ברחובות פרצו חגיגות ספונטניות[42][43], כולל בקרב ישראלים שתיירו במדינות אחרות בעולם[44]. מנהיגי העולם המערבי נתנו את ברכתם. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא צרפת עמנואל מקרון שיבחו את חילוץ בני הערובה. מדינות נוספות ובהן גרמניה, אוסטריה, הולנד ופולין בירכו על המבצע המוצלח. מנגד, מצרים ואיראן גינו את המבצע[45][46].

כלי התקשורת העולמיים חגגו את שובם של החטופים, ובהם העיתונים "הגארדיאן" הבריטי, "לה מונד" הצרפתי, "וול סטריט ג'ורנל", "הוושינגטון פוסט" ו"הניו יורק טיימס". הערוץ האמריקאי CNN פתח בסיקור נרחב מרגע פרסום החדשות[47].

דובר הזרוע הצבאית "אבו עוביידה" הכריז לאחר המבצע כי הוא גרם למותם של חטופים ישראלים אחרים, אם כי לטענות אלו לא התקבל אימות[48][49].

פקד ארנון זמורה

פקד ארנון זמורה, מפקד ולוחם בימ"מ שהוביל את הכוח שחילץ את שלושת החטופים אלמוג מאיר ג'אן, אנדרי קוזלוב ושלומי זיו מדירה שבקומה השלישית, נפצע קשה בחילופי האש עם המחבלים, ופונה לקבלת טיפול רפואי. לאחר שנקבע מותו סיכמו מפקד הימ"מ והרמטכ"ל על שינוי שם המבצע ל"מבצע ארנון" על שמו.

זמורה היה תושב שדה דוד. הניח אחריו אשה - מיכל, ושני ילדים. היה בן 36 בנופלו[50].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 יענקי פרבר, ההסוואה המושלמת ותרגיל ההסחה: פרטים חדשים מהמבצע הנועז - בחדרי חרדים, באתר בחדרי חרדים, 9 ביוני 2024
 2. ^ 2.0 2.1 עינב חלבי, משרד הבריאות של חמאס: 274 הרוגים ו-698 פצועים בפעילות חילוץ החטופים, באתר ynet, 9 ביוני 2024
 3. ^ 3.0 3.1 עינב חלבי והסוכנויות, חמאס טוען: 210 פלסטינים נהרגו בחילוץ החטופים מנוסייראת, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 4. ^ מאיר תורג'מן, איתמר אייכנר, פקד ארנון זמורה נהרג במבצע לחילוץ החטופים: "לחם בגבורה עילאית", באתר ynet, 8 ביוני 2024.
 5. ^ אילנה קוריאל, מתן צורי, מאיר תורג'מן, נפגע בקרב עם מחבל בדירת החטופים: מבצע החילוץ ייקרא על שם ארנון שנהרג, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 6. ^ חילוץ החטופים הנועז בראש הכותרות בעולם: "נועה סוף סוף חופשייה!", באתר ynet, 8 ביוני 2024
 7. ^ מערכת וואלה חדשות‏, "סרטון מחליא": תיעוד חדש מחטיפתה של נועה ארגמני, באתר וואלה!‏, 12 באפריל 2024
 8. ^ דיווח אמריקני טוען שייתכן שנועה ארגמני לא נחטפה בידי חמאס, חטופים שחזרו מעידים: ראינו אותה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏19 בדצמבר 2023‏
 9. ^ ynet, הטרור הפסיכולוגי של חמאס: פרסם סרטון חדש של 3 חטופים, באתר ynet, 15 בינואר 2024
 10. ^ חמאס פרסם: הקלטת שמע של נועה ארגמני מהשבי, באתר ‏מאקו‏‏, ‏31 במאי 2024‏
 11. ^ דין שמואל אלמס, ‏"אירוע נדיר": איך אוספים מידע לפני מבצעי חילוץ ואיך יגיבו בחמאס?, באתר גלובס, 8 ביוני 2024
 12. ^ אבי אשכנזי, ‏במבצע נועז במרכז הרצועה לאור יום: ארבעה חטופים חולצו בחיים, באתר מעריב אונליין, 8 ביוני 2024
 13. ^ יואב זיתון, החטופים הוחזקו לצד משפחות, במבנים סמוכים | פרטים חדשים - ותיעוד ראשון, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 14. ^ יניב קובוביץ, החטופים חולצו משתי דירות במרחק 200 מטרים זו מזו, תוך חילופי אש כבדים, באתר הארץ, 17:46 • 08 ביוני 2024
 15. ^ N12 - מאחורי הקלעים של המבצע לחילוץ חטופים, באתר N12, ‏2024-06-08
 16. ^ יואב זיתון, ההכנות הסודיות של כפיר - וסיירת הצנחנים שחילצה את הרכב שנתקע "מלב טבעת האש" | הקצינים חושפים את רגעי הדרמה, באתר ynet, 9 ביוני 2024
 17. ^ N12 - מאחורי הקלעים של המבצע לחילוץ חטופים, באתר N12, ‏2024-06-08
 18. ^ 18.0 18.1 18.2 YouTube full-color icon (2017).svg נכנסו במשאיות - וחילצו את החטופים: מבצע החילוץ הדרמטי בלב עזה, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:47)
 19. ^ עינב חלבי, ליאור בן ארי, איתמר אייכנר, "החיילים התחפשו לעקורים - וטענו ששכרו דירה בבניין שבו הוחזקה נועה ארגמני", באתר ynet, 9 ביוני 2024
 20. ^ יואב זיתון, יוסי יהושע, עינב חלבי, איתמר אייכנר, פקודת ה"פעל", הפשיטה – ורכב החטופים שנתקע: דרמת החילוץ מלב רצועת עזה, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 21. ^ עינב חלבי, יואב זיתון, דיווחים בעזה: "בית ספר כותר באזור נוסייראת, כוח של צה"ל חדר לשוק", באתר ynet, 8 ביוני 2024
 22. ^ רון בן ישי, הכנה מודיעינית, הפתעה לאור יום וביצוע מושלם תחת אש הביאו לבשורה המיוחלת, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 23. ^ מאיר תורג'מן, המשטרה: פקד ארנון זמורה נהרג במבצע לחילוץ החטופים, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 24. ^ יואב זיתון, ההסתערות, החילוץ וההודעה: "היהלומים בידינו" | דקה אחר דקה ב"מבצע ארנון", באתר ynet, 8 ביוני 2024
 25. ^ 25.0 25.1 יואב זיתון, יוסי יהושע, עינב חלבי, איתמר אייכנר, פקודת ה"פעל", הפשיטה – ורכב החטופים שנתקע: דרמת החילוץ מלב רצועת עזה, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 26. ^ אבי יששכרוף, משימה בלתי אפשרית בלב רצועת עזה, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 27. ^ YouTube full-color icon (2017).svg נכנסו במשאיות - וחילצו את החטופים: מבצע החילוץ הדרמטי בלב עזה, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:47)
 28. ^ אלון בן דוד, מוריה אסרף וולברג, היערכות ארוכה, מודיעין מדויק: פרטי "מבצע ארנון", באתר חדשות 13, 8 ביוני 2024
 29. ^ יואב זיתון, ההסתערות, החילוץ וההודעה: "היהלומים בידינו" | דקה אחר דקה ב"מבצע ארנון", באתר ynet, 9 ביוני 2024
 30. ^ צביקה סגל, תיעוד מבטן המסוק: נועה ארגמני מחולצת מלב הרצועה - בחדרי חרדים, באתר בחדרי חרדים, 8 ביוני 2024
 31. ^ 31.0 31.1 מאיר תורג'מן, יואב זיתון, הותר לפרסום: נועה ארגמני, אלמוג מאיר, אנדריי קוזלוב ושלומי זיו חולצו בחיים, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 32. ^ אבי כהן, ‏סוף סוף: נועה ארגמני התאחדה עם אימה ליאורה, באתר ישראל היום, 8 ביוני 2024
 33. ^ הדר גיל-עד, נועה ארגמני התאחדה עם אמה שחולה בסרטן סופני: "למדה על מצבה המורכב", באתר ynet, 8 ביוני 2024
 34. ^ אתר למנויים בלבד יניב קובוביץ, תחקיר צה"ל: סבירות גבוהה שהחטוף יוסי שרעבי נהרג בתקיפת חיל האוויר, באתר הארץ, 9 בפברואר 2024
 35. ^ איתן גליקמן, יעל צ'כנובר, "המחבל ירה באיתי אחרי הפגזת צה"ל": בני משפחות חטופים הפגינו מול בית נתניהו בקיסריה, באתר ynet, 20 בינואר 2024
 36. ^ חדשות סרוגים, ‏פרטים חדשים על מקום הימצאה של נעה ארגמני, באתר "סרוגים", 8 ביוני 2024
 37. ^ 37.0 37.1 37.2 אדיר ינקו, הגר כוכבי, החטופים הוכרחו לקרוא בקוראן; נועה הייתה עם יוסי ואיתי שנהרגו: "טיל פגע בבית, חשבתי שאני מתה", באתר ynet, 8 ביוני 2024
 38. ^ 38.0 38.1 רועי רובינשטיין, אלמוג צולם ביום הולדתו בשבי, הסרטון לא פורסם: "הוא שאל אם ראינו", באתר ynet, 8 ביוני 2024
 39. ^ N12, ‏תמונות ראשונות: נועה, אלמוג, שלומי ואנדרי עם המשפחות, באתר ‏מאקו‏‏, ‏8 ביוני 2024‏ "סיפרו שהם ראו את ההפגנות בטלוויזיה ושנלחמים עליהם"
 40. ^ מהדורת השבת 08.06.24 - המהדורה המלאה, באתר חדשות 13, 8 ביוני 2024
 41. ^ רן בוקר, דמעות ו"כל הכבוד לצה"ל": הבשורה על שחרור ארבעת החטופים באולפני הטלוויזיה, באתר ynet, 8 ביוני 2024
 42. ^ משה כהן, ‏בריקודים, דגלים וממתקים: מאות חוגגים באור יהודה לשחרורו של אלמוג מאיר, באתר מעריב אונליין, 8 ביוני 2024
 43. ^ YouTube full-color icon (2017).svg חגיגות בחוף הים וברחוב: חילוץ החטופים שריגש את המדינה, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 04:08)
 44. ^ אלון חכמון, ‏באתונה, במלון ובחוף הים: כך הישראלים קיבלו את הבשורה על שחרור החטופים, באתר מעריב אונליין, 8 ביוני 2024
 45. ^ איתמר אייכנר, ליאור בן ארי והסוכנויות, מנהיגים בעולם מברכים על חילוץ החטופים: "מבצע נועז, כל הכבוד לצה"ל", באתר ynet, 8 ביוני 2024.
 46. ^ YouTube full-color icon (2017).svg התגובות בעולם לחילוץ ארבעת החטופים: מי התלהב ומי התעלם?, סרטון בערוץ "כאן | חדשות - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 02:41)
 47. ^ בר שפר, ‏העולם מתרגש איתנו: סיקור חזרתם של ארבעת החטופים בכלי התקשורת הזרים, באתר מעריב אונליין, 8 ביוני 2024
 48. ^ War on Gaza: Israeli forces killed captives during Nuseirat 'massacre', alleges Hamas, Middle East Eye (באנגלית)
 49. ^ YouTube full-color icon (2017).svg عاجل | أبو عبيدة: العدو حرر مجموعة من أسراه في عملية النصيرات لكنه قتل أسرى آخرين, סרטון בערוץ "AlJazeera Arabic قناة الجزيرة", באתר יוטיוב (אורך: 01:03)
 50. ^ איתי בלומנטל כרמלה מנשה, פקד ארנון זמורה, מפקד ולוחם בימ"מ, נפל בקרב במבצע לחילוץ החטופים, באתר כאן, ‏08 ביוני, 2024
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0