המכלול:דלפק ייעוץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מכ:ד)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מעבר לתחתית הדף דלפק הייעוץ מיועד לשאלות הקשורות לכתיבה במכלול כמו בקשת סיוע בבעיות טכניות ועריכת דפים.

 • שאלות בנושאים אחרים ניתן לשאול בדפי הייעוץ בהם תוכלו לקבל מענה מעורכים ותיקים.
 • אם נתקלתם בבעיה שאינכם מוצאים לה פתרון בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!
 • לצורך נוחות הטיפול, אנא פתחו פניות באמצעות התיבה ולא באמצעות כפתור "פסקה חדשה" או עריכת פסקה קיימת.
 • יש לתת לשאלה כותרת עניינית וממוקדת המתארת את נושא השאלה ולא כותרת גנרית כמו "שאלה" או "צריך עזרה".
 • אם אינך מוצא שאלה שכתבת כאן, היא כנראה הועברה לדף המתאים או שהכותרת שלה נערכה.
 • לדיווח על תקלה, נסו לבודד את מקור הבעיה ולתת כמה שיותר פרטים-ראו דף השאלות הנפוצות על תקלות.
 • לדיווח על טעות בערך מסוים, השתמשו ב"דיווח על טעות" מהתפריט הימני בדף הערך.
הנחיות טיפול בפניות וארכוב הדף
להלן המלצות לטיפול בפניות:
 1. אם הפנייה אינה מיועדת לדלפק הייעוץ יש להפנות את פותח הפנייה למקום המתאים ואף להעביר את הפנייה – ראו סעיף "העברת הפנייה". במקרה של משתמשים חדשים, ניתן להשתמש גם בתבנית {{לא כאן}} בדף השיחה של השואל
 2. עדיף לתת חכה וללמד לדוג במקום לתת דג:
  • לפני כתיבת תשובה מפורטת, בדקו בדפי העזרה אם התשובה מכוסה, ואם כן, הפנו לדף העזרה המתאים – כך ילמד השואל על קיום דף העזרה, וכנראה ימצא שם תשובות נוספות לשאלות שטרם שאל (למשל, בשאלות על הוספת תמונה, קשרו לעזרה:תמונות, בשאלות על מרחבי שם קשרו לעזרה:מרחב שם, ובדומה עזרה:בינוויקי בוויקינתונים, עזרה:טבלאות וכן הלאה)
  • במקום לתת קישור, אם הקישור מופיע במקום קבוע, עדיף להסביר איך להגיע אליו (דוגמת התפריט הימני, ראש דף היסטוריה, תחתית דף התרומות וכן הלאה)
 3. מומלץ לתייג את פותח הפנייה כדי להסב את תשומת ליבו להודעתכם (לדוגמה, תבנית {{א}}). אם פותח הפנייה לא מגיב (לדוגמה, במקרה של אנונימי) במשך שבועיים, ניתן להתייחס לפנייה כפנייה סגורה ולארכב אותה (בהתאם להנחיות בהמשך)
 4. עדכון הסטטוס: למידע נוסף, ראו המכלול:דלפק ייעוץ/מצב/תיעוד
 5. במקרה של שאלות חוזרות על אותו נושא – מומלץ לבדוק, ואם צריך – לשפר את התיעוד בדפי העזרה ולהפנות אליו מדפים רלוונטיים.
 6. העברת הסעיף – כשיש צורך להעביר את הסעיף לדף אחר (הפנייה לא מיועדת לדלפק הייעוץ), יש לעשות כן תוך השארת מראי מקום באמצעות {{הועבר}}. יש למחוק את שורת הסטטוס כדי שלא יוצג קישור שבור ביעד אליו הועבר התוכן.
 7. ארכוב
  1. פנייה שקיבלה מענה יש להשאיר זמן נוסף לפני הארכוב כדי לוודא שפותח הפנייה ראה את התשובה ולתת הזדמנות למשתמשים נוספים לראות את המענה.
  2. פנייה שנענתה יש להשתדל לארכב במקום המתאים ביותר (באמצעות העברה, כדי להשאיר מראה מקום)-רצוי בדפי עזרה, דפי שאלות ותשובות, דף השיחה של הערך או דף השיחה של פותח הפנייה.
  3. פניות שלא נענו וכן הפניות לתוכן שהועבר יש לארכב בארכיון דלפק הייעוץ לפי סדר פתיחת הפנייה.

הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:
נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה - זיהוי תמונות
דפי עזרה
Gnome-help-openclipart.svg
ארכיונים
רשימת הארכיונים
דפי ארכיון של דלפק הייעוץ
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


הטיפ השבועילרשימת הטיפים המלאה...
מדי יום נרשמים למכלול עשרות משתמשים וכך, כותבים אלמוניים רבים פוגשים לראשונה את מנגנון העריכה. כדי שהמשתמשים החדשים יתערו בקהילה, יכירו את הכללים המקובלים, ויכתבו לאורך זמן במכלול חשוב להנחות אותם ולסייע להם. מספר תבניות ודפי עזר קיימים כדי להקל את התהליך:
 • תרומות של חדשים - דף מיוחד עם תרומות שנעשו על ידי משתמשים חדשים בלבד. חשוב לעבור על הדף באופן שגרתי, לתקן טעויות של משתמשים חדשים ולהנחות אותם בדפי השיחה שלהם. לנוחותכם קישור לדף נמצא במסגרת "קישורים שימושיים" בשינויים האחרונים.
 • {{ברוך הבא}} - תבנית ברוך הבא סטנדרטית.
 • המכלול צעד אחר צעד - לטובת המשתמשים החדשים קיים מדריך קצר המסביר את עקרונות הכתיבה הבסיסיים.

מידע נוסף על קבלת פנים של משתמשים חדשים בדף המכלול:קבלת פנים.


תוכן עניינים

המכלול - אפליקצייה למכשירים מוגנים

אשמח שתפתחו למכשירים מוגנים אפליקציית המכלול, אולי שתהיה מבוססת על אפליקציית ויקיפדיה, הדבר יועיל למשתמשים רבים שאין ברשותם דפדפן אך עדיין צריכים מידע תורני זמין ונקי. YLEITER (שיחה | תרומות) שכח/ה לחתום

יש אפליקציה למכלול. אולי צריך לפנות לחברות הסינון שיפתחו, לא מספיק 'מבין' בזה. מישהו (שיחה) 14:51, 5 בנובמבר 2020 (IST)
YLEITER הסתדרתם? דויד (שיחה) א' בטבת ה'תשפ"א 21:41 (IDT)

האם מקבלים כסף כשכותבים ערכים?

ברצוני לדעת האם כל הכותבים פה הם בהתנדבות? או אולי יש כזה מושג שמקבלים פה כסף? ראיתי בצד אפשרות לתמוך להמכלול אז מעניין אם זה אומר שמקבלים כסף?!יאחנע (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

מה פתואם, התרומה הוא למתכנתות של המכלול--דוב פרח (שיחה) 23:32, 10 בנובמבר 2020 (IST)
יאחנע חלילה, אף אחד מהעורכים לא מקבל שום שקל, כולם בהתנדבות מלאה. התרומה היא לאחזקה של המכלול, שרתים, תכנות וכו'. תוכל לעיין פה: המכלול:סוללים יחד את שביל הזהב. דויד (שיחה) א' בטבת ה'תשפ"א 21:39 (IDT)

איך מוסיפים תמונה

איך מוסיפים תמונה לערך? נחומי דביר (שיחה | תרומות) שכח/ה לחתום

ראה עזרה:תפריט ראשי/תמונות וקבצים Yes check.svg בהצלחה! משתמש ישן (שיחה) 22:55, 9 בדצמבר 2020 (IST)
נחומי דביר הסתדרת? דויד (שיחה) א' בטבת ה'תשפ"א 21:40 (IDT)

עזרה בהוספת תמונה

לא הולך לי להוסיף תמונה בדף רבי יהושע השיל ברים (בוהוש). אם תוכלו לעשות את זה במקומי אודה לכם מאוד זהו קובץ התמונה

קובץ:ראש הישיבה במסירת השיעור.jpg

בוצע בוצע משתמש ישן (שיחה) 22:56, 9 בדצמבר 2020 (IST)

העברת טיוטה לפרסום

מעוניין להעביר את הטיוטא "רבי משה אליעזר שטיגל" לפרסום אשמח לעזרה ולהערות בדבד חסרים תמונות ומקורות bn (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

ראה כאן, כמה ענינים לשיפור Yes check.svg בהצלחה! משתמש ישן (שיחה) 23:00, 9 בדצמבר 2020 (IST)

האם ישנו דף עם הצעות להחלפת מונחים פסולים ללשון כשרה?

האם ישנו דף עם הצעות להחלפת מונחים פסולים ללשון כשרה? אליהו זר (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

יש, אבל הוא לניתן לקריאה רק לבעלי הרשאת אספקלריה. איזו מילה את צריך? משתמש ישן (שיחה) 22:52, 9 בדצמבר 2020 (IST)
והסיבה שהוא חסום, כי הוא לא מעודכן... שמש מרפא (שיחה) 00:16, 10 בדצמבר 2020 (IST)

גרסה לא מקוונת

האם יש אפשרות להשיג קובץ zim של המכלול שיעבוד עם תוכנת קיויקס זה יכול להציל רבים מהויקיפדיה (שבקיויקס אפילו אין עליה חסימה) תודה רבה תזכו למצוות ישי88 (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

ישי88 בהחלט, זה בעבודה כעת, כבר ייצרנו קובץ כזה אך עדיין איננו מצליחים לייצר קובץ עם המון ערכים - בע"ה ממש בקרוב נצליח. דויד (שיחה) ז' בטבת ה'תשפ"א 00:37 (IDT)

בעיה גדולה, וחבל

ב"ה

שלום רב, תופעה חדשה ומוזרה, 'המכלול' - נעלם מגוגל. כשכותבים אותו בחיפוש הוא לא מופיע, מופיעים רק איזכורים שלו. כמו כן, כשכותבים ערך עבורו, למשל בחיפוש: 'ספטמבר השחור - המכלול', הוא לא מופיע בכלל. עד היום, זה הופיע מאד יפה, האם יש לזה סיבה? ומה הפתרון לזה? חסד לאלפים (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

חסד לאלפים הבעיה כואבת ומוכרת. והיא בטיפול מול גוגל. ואגב זה רק דירוג המכלול, הוא תמיד מופיע רק לאחר כמה עמודים של תוצאות. דויד (שיחה) ז' בטבת ה'תשפ"א 17:41 (IDT)

שאלה לגבי מיזם חכמי ישראל:

שלום וברכה, ויישר כוח עצום על פעילותכם הברוכה!!! רציתי לשאול על סבא שלי, ר' אברהם גרודזינסקי זצ"ל הי"ד בעל התורת אברהם, האם גם הוא קשור למיזם הזה? תודה ושבת שלום ומבורך. יעקב שלמה (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

שלום לך יעקב שלמה, הוא בהחלט יכול היה להיכנס למיזם, אילולא היה עליו כבר ערך במכלול רבי אברהם גרודזינסקי. נשמח אם תרחיב את הערך, כמו גם ערכים אחרים הקרובים לליבך. ספרא - שיחה 15:22, 24 בדצמבר 2020 (IST)
תיוג. גאון הירדן (שיחה) 15:26, 24 בדצמבר 2020 (IST)

ר' יצחק גרודזניסקי זצ"ל - ניסוח

צריכים להוסיף את החומר הזה לתולדות חייו, אך אין לי בדיוק מושג איך לנסח את זה. היה עניו וצנוע כל ימיו, ועדיין, עם כל הקשיים שעבר, עדיין שכן חיוך נצחי על פניו.

הוא אומנם היה נקרא ראש הכולל "תורת אברהם" אך הוא למעט 2-3 פעמים הוא לא דרש אף פעם בפני אברכי הכולל.

הוא תמיד קרא להם רבני הכולל (ואכן לומדים שם - עד היום רבנים חשובים - ומבוגרים שחלקם גם עברו את גיל הגבורות ועדיין מגיעים מידי יום ללמוד בכולל) והוא אמר תמיד לרב אריה אברמס שאף על פי שכולם רוצים ומבקשים לשמוע ממנו דרשה, הוא מתבייש לדבר לפני כאלו תלמידי חכמים חשובים. הוא נפטר לאחר שמעט לא הרגיש טוב (הוא היה כמה פעמים במהלך השנה בבית החולים) אבל זו לא הייתה מחלה.

הוא עבר את השואה בנס - אך כל ימיו שתק ולא סיפר את נס הצלתו. הוא היה בערך כבן 8 - בערך כשראה פעם אחרונה את ר' אלחנן וסרמן. יעקב שלמה (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

יעקב שלמה, גם עליו יש כבר ערך במכלול: רבי יצחק גרודזינסקי. תוכל בעצמך להרחיב את הערך, זה ממש לא מסובך, אתה לוחץ על "עריכה בדף שמאל למעלה ומתחיל לערוך. שים לב להביא מקורות למה שאתה כותב, וכן לכתוב את הדברים בצורה אנציקלופדית ללא הפלגות תארים וללא כתיבה "עיתונאית". גם אם אתה לא משוכנע שהדברים שאתה כותב יעברו אישור, אל תדאג, החברים כאן יסיעו לך לנסח את זה כנדרש.--מטעמים (שיחה) 16:57, 24 בדצמבר 2020 (IST)

תצוגת הבדלים ברשימת המעקב

באתרים האחרים יש גאדג'ט שעושה שיהיה אפשר לראות הבדלים בין גרסאות מדף השינויים אחרונים או רשימת המעקב, זה קיים כאן או שעדין לא? ● קער א וועלטשיחה • 14:59 • ט"ו בטבת ה'תשפ"א

קער א וועלט בדף ההעדות שלך בלשונית "גאדג'טים" תסמן את "צפייה בהבדל שינויים ישירות מדף השינויים האחרונים ורשימת המעקב" לדעתי זאת כוונתך. דויד (שיחה) ט"ו בטבת ה'תשפ"א 17:24 (IDT)
סימנתי אבל זה לא עובד, אתה מצליח? ● קער א וועלטשיחה • 09:50 • ט"ז בטבת ה'תשפ"א
התקנתי כעת, וזה עובד לי. עדיין לא עובד לך? דויד (שיחה) כ"ז בטבת ה'תשפ"א 22:35 (IDT)
דויד, אכן, זה עדין לא עובד לי ● קער א וועלטשיחה • 04:58 • כ"ח בטבת ה'תשפ"א
מכלולאים פעילים מישהו יודע למה? דויד (שיחה) כ"ט בטבת ה'תשפ"א 01:18 (IDT)

בעייה בפרסום האתר ברשת

- הועבר מהדף שיחה:עמוד ראשי

שמתי לב שהמכלול לאחרונה כבר לא מוצג בחיפושים במנוע החיפוש של גוגל כלל. מישהו מודע לעניין?--יוצר15 (שיחה) 18:22, 27 בדצמבר 2020 (IST)

- סוף העברה
יוצר15 לצערנו הבעיה מוכרת. זה בגלל שגוגל החליטה שאנחנו אתר מראה והורידה את הדירוג שלנו ביגון שאולה. עובדים על זה מולם. תודה על האיכפתיות. דויד (שיחה) ט"ו בטבת ה'תשפ"א 17:08 (IDT)
ברצינות? מה אפשר לעשות כדי לטפל בזה? אולי להעלות את רמת סינון הייבוא וכך זה לא יהיה ממש מראה ● קער א וועלטשיחה • 10:44 • ט"ז בטבת ה'תשפ"א
הטיפול בזה הוא על ידי הנהלת המכון, כבר נפגשו עם מנכ"ל גוגל ישראל וכו', ונסה להתעדכן מולם ולעדכן פה. דויד (שיחה) כ"ז בטבת ה'תשפ"א 22:25 (IDT)
הנהלת המכון נפגשו עם המנכ"ל העסקי של גוגל ישראל, אולם הוא הבהיר שזה בסמכות מנכ"ל הקידום. ככל הידוע לי עדיין זה בהליכים מולו, לא יודע אם כבר נפגשו איתו, יש איש קשר שמטפל בזה. בהנחה שהידברות דיפלומטית תיכשל ועדיין המכלול יוגדר כמראה של ויקיפדיה, יפנו לאפיק הציבורי. בכל זאת יש מיליון אנשים שזו הדרך המועדפת שלהם לצרוך את ויקיפדיה. במידה וגם מהלך זה יכשל, נאלץ להוציא מהאינדקס של האתר את כל הערכים, ולהשאיר רק את הערכים שנוצרו כאן, או אלו שעברו עריכה משמעותית. אולם נכון להיום עדיין מנסים את האפיקים הקודמים כדי להימנע מפתרון זה. בברכה. מישהו (שיחה) 10:30, 11 בינואר 2021 (IST)

איך כותבים ערך על רב

ברוצני לכתוב ערך על הגאון הרב מצליח חי מאזוז שמשדר ברדיו קול ברמה מידי יום ראשון, אחיינו של מרן הגר"מ מאזוז ראש ישיבת כסא רחמים, ומכהן גם כראש בית ההוראה ור"מ בישיבתו. איך כותבים ערך??? אפרת ורבי חויתא כהן (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

אפרת ורבי חויתא כהן ברוכים הבאים. לגבי עריכה כללית - מומלץ לקרוא את ההודעה הראשונה שקיבלתם בדף שיחה שלכם. לאחר מכן ההדרכה שנכתבה בדף שיחה שלכם בדקות האחרונות. אנחנו פה לכל שאלה ובקשת עזרה. אם אתם מבקשים עזרה בדפי שיחה למיניהם, יש צורך לתייג כדי שנראה את ההודעה שלכם (עזרה:תיוג). בהצלחה! דויד (שיחה) כ"ז בטבת ה'תשפ"א 01:04 (IDT)

תודה רבה לכל המאשרים לכתיבת הערך שכתבתתי אתמול. מה צריך עוד לעשות להתקדם הלאה?

בפרט רציתי להודות לדויד ו"מישהו" על כל העזרה והסיוע. השאלה רק מה צריך עוד לעשות? ושוב תודה אפרת ורבי חויתא כהן (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

משתמש:אפרת ורבי חויתא כהן
הוספתי לך אתמול בטיוטה כמה שינויים ורשמתי מה צריך לעשות, צריך קודם כל לעבור עליהם ואז להמשיך.
בהצלחה.
כרם (שיחה) 11:23, 12 בינואר 2021 (IST)
אפרת ורבי חויתא כהן צריך להגיש בקשה בהמכלול:העברת דפי טיוטה. בהצלחה. דויד (שיחה) כ"ט בטבת ה'תשפ"א 01:22 (IDT)

איך מורידים קטגוריה "אין מקורות" מערך שצויין בו כעת כל המקורות

בערך הרב מצליח חי מאזוז, היה חסר מקורות, ובא אחד ושאל מה המקורות לערך. ובעקבות כך תייגו את הערך הזה כ"אין מקורות". אבל כעת נכנסתי וכתבתי מקורות מדוייקים, ושכל הערך כתוב מפורט באתר כסא רחמים. לכן אני שואל איך אפשר להוציאו מהקטגוריה של "אין מקורות" לערך, וכעת גם כתוב בראש הערך הזה, שהערך מחפש מקורות. איך מורידים את זה? תודה רבה מראש אפרת ורבי חויתא כהן (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

אפרת ורבי חויתא כהן - בדף השיחה של הערך. אבל כיון שכבר עשיתם זאת כאן. הורדתי את התבנית. בהצלחה. דויד (שיחה) ט"ו בשבט ה'תשפ"א 18:54 (IDT)

מעוניין לפרסם הסבר לגמ' פסחים צד

בפסחים דף צד יש קושי גדול להבין את דברי הגמ' הן המושג עובי הרקיע והן מחלוקת חכמי ישראל וחכמי אוה"ע, כתבתי על זה הסבר שניתן להבין דרכו את מושג עובי הרקיע ואת המחלוקת בין חז"ל לחאוה"ע איך שהאמת הוא כפי חז"ל, עתה שמתקרבים ללמוד דף זה בדף היומי אני מעוניין לפרסם ביאורי להקלת ולהבנת הלומדים, מה הוא הדרך שאוכל לפרסם זאת בפרסום הכי מורחב ללומדי הדף ברכות (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

ברכות, אני מניח שכאן, בו"ה, שרגא > שיחה > י"ד בשבט ה'תשפ"א > 01:57, 27 בינואר 2021 (IST)
אפשר גם כאן. --שמש מרפא (שיחה) 02:17, 27 בינואר 2021 (IST)

גדר מעשה שבת

אם מישהו נותן הרשאה באתר ויקי בשבת, זה נחשב למעשה שבת שאסור הינות ממנו? --הישן יתחדש (שיחה) 20:12, 7 בפברואר 2021 (IST)

מכלולאים פעילים ‏ מה דעתכם? דויד (שיחה) כ"ח בשבט ה'תשפ"א 00:17 (IDT)
לכאורה למה לא? נראה לי שכן -- שמואל חיים (שיחה) היום בכ"ח בשבט ה'תשפ"א מגיע משיח! 08:48, 10 בפברואר 2021 (IST)
ראשית מעשה שבת לאחר השבת אינו אסור אלא לעושה עצמו, אלא שיש מח' בפוסקים האם מעשה שבת ע"מ למכור נאסר לכל העולם, משום שהמעשה מתייחס אליהם, וה"נ אם זה נעשה לצרכו של אדם מסוים זה יאסר עולמית. כך שהשאלה שייכת רק לפי הריב"ש (הדעה המחמירה בהנ"ל). --שמש מרפא (שיחה) 01:34, 11 בפברואר 2021 (IST)
אם פעילות במחשב זה דרבנן (אכמ"ל), ומי שעושה זאת מוגדר כשוגג (אכמ"ל), מותר גם לעושה עצמו. (בדרבנן, גם לרבי יהודה לא קנסו שוגג או מזיד. בה"ל שיח א). וגם אם זה דאורייתא, במקום צורך בה"ל הקל בשוגג כגר"א שפסק כרבי מאיר שמותר לעושה עצמו ג"כ. (בה"ל שם). אך אם זה דאורייתא ומזיד, אז אסור לעושה עצמו לעולם (לשו"ע שפסק כרבי יהודה, ולגר"א שפסק כרבי מאיר מותר אחרי שבת). ולאחרים יש לדון האם יש איסור אחרי שבת עד 'כדי שיעשה'. הבסיס הוא שליהודי אין איסור 'כדי שיעשו', אך הפוסקים דנו שישראל מומר כן אוסר כך, פמ"ג (שכה כב, רעו ה) הסתפק, ושבט הלוי (ג נד ב) והחוט שני (ב כב עמ' מה) ועוד, אסרו.
אך פה בענינינו זה חמור יותר כי המומר עשה זאת ממש בשביל הישראל השני. ובפמ"ג כתב שאם מומר עשה בשביל ישראל, אסור להנות ממנה לעולם (שכ"ה ס"ק כב). אך בשו"ת מנחת יצחק (ט לט) כתב על דבריו, שזה דוקא כשהמומר יצר חפץ, כגון אפיה או בישול. אך במלאכה אחרת כמו נהג אוטובוס שיצא למסלול בשבת, אין איסור אחרי שיעור בכדי שיעשו.
לסיכום: יש מקום להתיר מיד במוצ"ש, ולכאורה אחרי בכדי שיעשה ודאי מותר.
אלא שיש לדון כדברי הרב מעלי, אם במקרה הזה הדין שיש איסור לעולם למחלל עצמו, שמא גם מי שבשבילו חוללה השבת, דינו כעושה עצמו. דין כזה מבואר למשל לגבי ביטול איסור לכתחילה (יו"ד צט, כדי ש"לא יועילו מעשיו"). אולם כאן (הלכות שבת, סי' שיח א) מבואר שלמי שנעשה בשבילו זה מותר (מיד, ביהודי רגיל, ואחרי בכדי שיעשה בגוי או במומר). אלא שהפוסקים (דעת תורה, כף החיים) אסרו לבני משפחה של המחלל, כמו למחלל עצמו. וכן אסרו את התוצרת של מפעל מחלל שבת כדין תוצרי החילול למחלל עצמו (כתב סופר או"ח נ, ועוד). אולם שם הסיבה היא כי יש רווח למחלל עצמו, כשהוא מביא את התוצר לבני משפחה או ללקוחות (יש אומרים - דווקא לקוחות קבועים. מנחת יצחק ג עט). אך כאן שמדובר בטובה בהתנדבות לאדם אחר, לכאורה אין צד שהדבר יהיה אסור בהנאה לעולם. אולם מכיון שאני מסרב לקחת אחריות משפטית על דברי, בשביל התנהגות למעשה מומלץ להתייעץ גם עם מורה הוראה מוסמך. מישהו (שיחה) 15:36, 11 בפברואר 2021 (IST)
תיוג. --שמש מרפא (שיחה) 15:44, 11 בפברואר 2021 (IST)
הריב"ש הנ"ל (הו"ד ברעק"א יו"ד צט) אוסר גם כשלא ניח"ל למי שנעשה בשבילו וגם כשנותן לו במתנה, כיוון שאהנו מעשיו ונתקיים רצונו של העושה. וכדבריו פסקו כמה אחרונים שם. --שמש מרפא (שיחה) 23:58, 13 בפברואר 2021 (IST)
לענ"ד, נתינת הרשאה אינה בכלל "מעשה" והיא גרמא בעלמא, (כמו שומר שפותח דלת תוך חילול שבת שאינו אוסר את האוכל שבתוך החדר) ועיין שו"ת שונה הלכות כאן, בנידון כיבוי אור בחדר, היות שהחושך הוא דבר תמידי, לא נקרא חילול שבת בגוף החפץ, ואלי אפשר לדמות מילתא לנידון כאן שההרשאה רק פותחת אפשרויות נוספות למציאות קיימת. --מטעמים (שיחה) 11:52, 14 בפברואר 2021 (IST)

תאריך לידה עפ"י מקור מהעיתונות

בערך רבי חיים מאיר וואזנר שנפטר לאחרונה, צוין כי תאריך הלידה הוא א' בסיוון תרצ"ח, בעיתונות החרדית שיצאה למחרת יום פטירתו, צוין כי תאריך לידתו הוא ט' בסיוון תרצ"ח. יש מקום להניח שמקורותיהם אמינים ומדויקים יותר. וע"כ אני רוצה לשנות את תאריך לידתו אך לדעתי חשוב שיצוין המקור שעל פיו אני משנה, שאלתי היא האם צריך לציין מקור מדויק ואם כן אז איך מציינים מקור שלא מופיע עדיין במרשתת. או שמספיק לציין מקור: עיתונות התקופה. או שאפשר לשנות בלי לציין כלל מקור? 09:17, 9 בפברואר 2021 (IST) בעל הדעה (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

בעל הדעה לא צריך מקור מדויק לפרט כזה, אך הכי טוב זה לכתוב בתקציר עריכה כשאתה משנה - מאיפה הבאת את זה. בנוסף, שים לב לחתום עם ארבע ~ ולא 5 - כי אז זה מחתים רק את השעה ולא את שמך. דויד (שיחה) כ"ח בשבט ה'תשפ"א 00:17 (IDT)

שימוש בעטיפת אלבום במסגרת שימוש הוגן

נראה לי שמותר, אבל רק בשביל לוודא, מותר להעלות עטיפת אלבום שמוגן בזכויות יוצרים לצורך שימוש בערך על האלבום? דוד דרומי (שיחה) 00:39, 12 בפברואר 2021 (IST)

בויקיפדיה העברית מותר, תחת רישיון של "שימוש הוגן". מניח שלגבי זה הכללים כאן זהים. בן נחום (שיחה) 17:02, 15 בפברואר 2021 (IST)

האם ועד כמה הנוסח של ויקיפדיה מחייב אותנו?

מניח שכבר היו דיונים רבים בעניין, ואודה למי שיאיר את עיני מהם הכללים והנוהג בתחום-
בנושא שאינו קשור לכפירה, האם הטענה "אבל ככה כתוב בויקיפדיה" מכריעה אוטומטית כל דיון בשאלה מהו הנוסח הרצוי בערך, או שלנו ב'מכלול' יש 'עצמאות' לדון ולהחליט מה הנוסח הנכון והראוי ל'אנציקלופדיה יהודית' גם אם בויקיפדיה חושבים שנכון יותר ניסוח אחר? בן נחום (שיחה) 15:12, 15 בפברואר 2021 (IST)

באופן עקרוני הדגש על דיונים ועריכות אצלינו הוא בנושאים בהם יש לנו ערך מוסף - יהדות חרדים והמסתעף. כמובן ניתן לערוך בכל מרחבי המכלול, אולם נעדיף בצורה ברורה את הניסוח הויקיפדי, במיוחד אחר ששם מתקיימים דיונים רבים על כך ואצלינו אין בכלל היענות לנושא, ולא ניתן לבקר את העריכות האמורות. שים לב כי הערכים מתעדכנים אצלינו בצורה סדירה מויקיפדיה, ובעתיד הלא רחוק כנראה יהיה חלק גדול מהמכלול שיעודכן בצורה סדירה מויקיפדיה באמצעות בוט. מקוהשיחה • ג' באדר ה'תשפ"א 16:44 (IDT)
תודה על ההסבר, אם כי זה קצת מעציב אותי שאין לנו אפשרות להכניס 'ערך מוסף' גם בערכים של אקטואליה...
לגבי ערכים על ארץ ישראל, זה נחשב כמשתייך לקטגוריה של "יהדות" בהקשר זה?
בניסוח אחר, מה ההיקף של תחומי "יהדות" שבהם אנחנו מקווים להכניס 'ערך מוסף'? בן נחום (שיחה) 16:56, 15 בפברואר 2021 (IST)
בן נחום, באמת היה יותר טוב אם היה אפשר שנהיה עצמאים לגמרי - זה בלתי אפשרי, אין לנו אפילו פרומיל מהמשאבים לזה, בעיקר בכח אדם. ללא ספק כל ערך שיש ליהדות מה לומר בו - אפשר כדאי מומלץ ורצוי להוסיף. לא מומלץ לעשות זאת בערכי אקטואליה שמתעדכנים בצורה יומית או שבועית (כמו הבחירות לכנסת העשרים וארבע)) אלא לחכות שיסיימו להתעדכן לעתים כה תכופות. דויד (שיחה) ד' באדר ה'תשפ"א 19:10 (IDT)
לשאלתך לגבי ארץ ישראל, צריך לשים לב שהמכלול אינו אתר ימני או שמאלני, ולכן המכלול לא בא לאזן את ויקיפדיה בנושאים אלו, אלא להוות אנציקלופדיה אמינה. מכיון שאין לנו מספיק עורכים שיבקרו את העריכות בנושאים אלו, לכן כדי שהמכלול יישאר אתר אמין אנו מעדיפים לקבל את הגרסה הויקיפדית, עליה עמלים עורכים רבים מכל גווני הקשת הפוליטית, וממילא היא בדרך כלל מאוזנת. מלבד מקרים בולטים ובוטים. ספרא - שיחה 21:22, 15 בפברואר 2021 (IST)

אודה להסבר בעניין יבוא עדכונים מויקיפדיה

 1. כשמייבאים עדכון מויקיפדיה, מייבאים את זה באמצעות התוסף (כמו כשמייבאים ערך חדש) או שיש פרוצדורה אחרת?
 2. כשמייבאים עדכון רק לגבי פיסקה ספציפית, האם זה גם נעשה באותה צורה?
 3. כשרוצים לייבא עדכון מויקיפדיה, אבל הערך אצלנו ב'המכלול' כולל עדכונים ו/או שינויי עריכה שאינם קיימים בויקיפדיה, האם הייבוא מויקיפדיה אמור למחוק את העדכונים והשינויים שנעשו אצלנו (מתוך הנחה שמה שכתוב בויקיפדיה בהכרח טוב יותר), או שיש חשיבות עצמאית לשינויים והעדכונים שנעשו כאן אצלנו, וכשמייבאים עדכון מויקיפדיה חשוב לשמור עליהם? בן נחום (שיחה) 15:59, 15 בפברואר 2021 (IST)
 1. אכן, וכיוון שתוסף העדכון אינו זמין לציבור יש לבקש בדף המיועד באמצעות הלשונית "עוד" משמאל הדף.
 2. בד"כ לא עושים כך אלא מעדכנים את כל הערך, אבל עקרונית התשובה חיובית.
 3. הכל לפי העניין. אם הערך בויקיפדיה ועדכוניו טובים יותר - העריכה תידרס. אם מדובר בערך אקטואלי - מומלץ לא לערוך, ומי שבכל זאת רוצה לערוך, האחריות להחזרת העריכות מוטלת (לדעתי) עליו. כמובן שהרחבות בנושאי קודש וכד' הן מבורכות ולא ידרסו. --שמש מרפא (שיחה) 19:04, 15 בפברואר 2021 (IST)

האם נקבעו ל"המכלול" כללים ייחודיים בעניין קישורים חיצוניים?

אודה למי שיאיר את עיני, האם התקיימו בעבר דיונים לגבי קביעת כללים בשאלה האם להעדיף קישורים (של אסמכתאות) לאתרים דתיים/חרדים על פני אתרים חילוניים. בן נחום (שיחה) 16:59, 15 בפברואר 2021 (IST)

בן נחום לא התקיימו למיטב ידיעתי. הנוהג הוא שערכים מיובאים משאירים כמו שהם, ובערכים שנוצרים פה או ערכים יהודיים ששונו במכלול מאשר איך שיובאו - כמובן שעדיף דתיים. דויד (שיחה) ד' באדר ה'תשפ"א 18:53 (IDT)
כפי שנאמר מעלי, אין כללים ברורים, אבל פשוט שלקשר לאתרים שפתוחים בחסימות האינטרנט השונות, ובדגש על נטפרי, זה אף פעם לא רעיון רע. (למעט ערכי אקטואלי שם זה לא כ"כ ריאלי).--שמש מרפא (שיחה) 18:58, 15 בפברואר 2021 (IST)
תודה לכם על המענה.
חשבתי לפתוח במיזם 'לגייר' קישורים ל-ynet וכו' לקישורים לכיכר השבת או ערוץ 7 וכו' - בפעמים הרבות מאות שיש בהם את אותו תוכן שמשמש אסמכתא.
אבל יש דרך למנוע שזה לא יידרס לחינם בפעם הבאה שמעדכנים את הערך מויקיפדיה? בן נחום (שיחה) 20:45, 15 בפברואר 2021 (IST)
אגב, אם כבד שנים בנושא, זה באמת מזעזע שיש קישורים לאתרים שבהגנות ובחרות סינון לא פתוחים. אנ"ששיחה 21:40, 15 בפברואר 2021 (IST)
אם כבר עדיף JDN כל רגע ודומיהם, שפתוחים בכל חברות הסינון, אף שאולי הם פחות איכותיים. לגבי העדכון, ככל ומדובר בערכים שהם לא אקטואליים אפשר להוסיף הערה נסתרת ליד הקישורים המוחלפים. --שמש מרפא (שיחה) 22:56, 15 בפברואר 2021 (IST)

שאלה

מכלולאים פעילים ‏, האם יש לי אפשרות להעתיק ערכים שיצרתי כאן באתר (בלי גרסאות של משתמש אחרים) לאתר שונה? אנ"ששיחה • 17:49, 28 בפברואר 2021 (IST)

שאלה של ז"י. מתייג את מפעילי מערכת‏ אולי יידעו לענות לך. יוש"פשיחה • ט"ז באדר ה'תשפ"א • 17:52, 28 בפברואר 2021 (IST)
אצטט כאן עבורך:

אנא ודא שאתה יודע כי כל הזכויות שמורות (c) למכון וידע כהלכה בע"מ (חל"צ) על כל הערכים והתכנים במכלול, (למעט ערכים שערים או פסקאות המועתקים או משוכתבים מוויקיפדיה ומויקישבה). מותר לך לקרוא ולהעתיק במסגרת שימוש הוגן. כל עריכה שלכם במכלול מהווה הצהרה מצדכם כי הינכם בעלי הזכויות על עריכה זו ותוכנה, והינכם תרומים את זכויותכם על עריכה זו ותוכנה למכון חכמת התורה.

גאון הירדן (שיחה) 18:16, 28 בפברואר 2021 (IST)

אנ"ש אם זו שאלה מעשית - אנא שלח לי מייל. דויד (שיחה) י"ז באדר ה'תשפ"א 18:40 (IDT)

תוסף המכלול עובד?

ראיתי שיש תוסף חדש להמכלול שמיועד למי שאין לו נטפרי ורוצה לקרוא במכלול, התוסף עושה הפניה אוטומטית מדף החיפוש של גוגל למכלול. ב"ה יש לי נטפרי ואיני יודע אם זה עובד, מישהו יכול לבדוק אם התוסף עובד. התוסף נמצא כאן זה יכול לעזור להרבה אנשים.--א"א (שיחה) 21:08, 3 במרץ 2021 (IST)

א"א, התוסף כרגע לא עובד בנטפרי. יש"כ על הרעיון. --שמש מרפא (שיחה) 16:39, 5 במרץ 2021 (IST)
שמש מרפא ראיתי לאחמ"כ שהוא כן עובד, דרך הפעולה שלו הוא שהוא משנה את הקישור לויקיפדיה בחיפוש גוגל בתיבה משמאל לקישור להמכלול. כיון שהוא עובד על הדף עצמו אז הוא עובד גם למשתמשי נטפרי, אם כי להם הוא מיותר--א"א (שיחה) 22:00, 6 במרץ 2021 (IST)
אלף אלף למשתמשי נטפרי הוא כמו שאמרת מחליף את מקור הנתונים בתיבה משמאל. את תוצאות החיפוש הוא לא מתקן לנטפרי. אבל ברוך ה' שחזרנו להופיע בתוצאות גוגל היום. דויד (שיחה) כ"ו באדר ה'תשפ"א 00:26 (IDT)

עריכה

- הועבר מהדף שיחה:עמוד ראשי

מה כללי העריכה בהמכלול? ואיך אפשר ליצור דף כי אין לפני את האפשרות. הרמס (שיחה) 02:06, 9 באפריל 2021 (IDT)

הרמס ברוך הבא. תוכל לעיין בהודעה הראשונה שקיבלת בדף שיחה שלך: שיחת משתמש:הרמס. מוזמן בחום לשאול עוד שאלות. עדיף פה בדלפק יעוץ. בהצלחה! דויד (שיחה) כ"ט בניסן ה'תשפ"א 17:41 (IDT)
- סוף העברה

תמונות לא עולות

שלום האתר של המכלול מורשה אצלי בהגדרות לראיית תמונות - ובכל זאת לא עולות תמונות בכלל , וזוהי תקלה שלא היתה בתחילת שימושי במכלול SHF (שיחה | תרומות) לא חתמ/ה

SHF איני חושב שמשהו בנושא הזה השתנה במכלול. אתה מנוי נטפרי? רוב המכלולאים מנויי נטפרי ולא התלוננו על בעיה. אולי אתה תחת קהילה מסויימת ונטפרי שינו משהו שם? דויד (שיחה) כ"ג באייר ה'תשפ"א 01:35 (IDT)

מדוע איני מקבל התראות בדוא"ל על שינוים שנעשים בדפים ברשימת המעקב שלי?

מפעילי מערכת‏ אשמח לעזרתכם בעניין, איני מקבל התראות לא בדוא"ל ולא באתר, ב"העדפות" אני הגדרתי שאקבל את כל סוגי ההתראות הן בדוא"ל והן באתר. אך משום מה איני מקבל שום התראה. אפילו לנשואים שאני פתחתי בדפי שיחה וכו'. תודה מראש. יצחק בן חיים (שיחה) 17:04, 11 במאי 2021 (IDT)

יצחק בן חיים לגבי האימייל, תראה במיוחד:העדפות#mw-prefsection-echo שגם סימנת בתחילת העמוד כמו שצריך ב"מה לשלוח לי:". לגבי התראות באתר, אם סימנת את כולם למטה באותו עמוד, תבדוק אם כעת מופיע לך במיוחד:הודעות שתייגתי אותך. דויד (שיחה) א' בסיוון ה'תשפ"א 08:47 (IDT)
דויד לגבי מיוחד:העדפות#mw-prefsection-echo, שם מוגדר לי "הודעות בודדות כשהן מגיעות". ולגבי מיוחד:הודעות באמת מופיע לי שתייגת אותי. אולי זה היה בעיה זמנית. נחיה ונראה. בכל אופן תודה רבה יצחק בן חיים (שיחה) 11:22, 12 במאי 2021 (IDT)

קבצים

אייך אפשר להוריד קבצים מהמכלול

קבצים

אייך אפשר להוריד קבצים מהמכלול יעקבשפירא (שיחה | תרומות) שכח/ה לחתום

אתה מתכוין להוריד ערכים כקבצים? בצד ימין בסרגל הכלים, תלחץ על "גרסה להדפסה" ואז תוריד כ-PDF.--שמש מרפא (שיחה) 09:14, 24 במאי 2021 (IDT)

איך מגוונים את הציטוט היומי???

הלו?? מישהו שומע?? הציטוט היומי מופיע בעמוד הראשי הנכבד והוא חוזר על עצמו בשיעמום נוראי!! וכי חסרים לעם ישראל ציטוטים, שאנחנו צריכים לציטוטים ממחזות של שייקספיר??? איך למען השם מרפאים את הקטע הזה? דודעלע (שיחה) 02:08, 26 במאי 2021 (IDT)

שומעים מצויןקריצה. זה בטיפול כבר הרבה זמן, אולי באמת יסירו את הריבוע הזה.. מישהו (שיחה) 11:16, 26 במאי 2021 (IDT)

תמונות לא עולות

שום תמונות לא עולות [בעלי חיים , ארצות וכו'] , אני מנוי נטפרי אך המכלול מורשה ואכן בתחילת שימושי לא היה בעיהSHF (שיחה | תרומות) שכח/ה לחתום

SHF, נראה לי שהבעיה היא בכלל התמונותת, שלפעמים לוקח להם זמן לעלות מפאת בעיה טכנית באתר. מתייג את דויד ואת גאון הירדן. תולעת ספרים - שיחה 19:40, 2 ביוני 2021 (IDT)
SHF, יש בעיה כמו שכתב תולעת ספרים, היא מוכרת ומנסים לפתור אותה, אך היא בעיה זמנית שוקראת מדי פעם ולאחר רענון (בכפתור "עוד" ליד "גרסאות קודמות") זה מסתדר. אם יש בעיה אחרת - זו כנראה בעיה אצלך, אולי תפנה לנטפרי? או שתפנה אליי במייל david-at-hamichlol.org.il. יישר כח. דויד (שיחה) כ"ג בסיוון ה'תשפ"א 22:15 (IDT)

סגנון דף שיחת משתמש

מפעילי מערכת‏ האם ישנם שני סוגים של דף שיחת משתמש? מה ההבדל בין הדף הזה לדוגמה, ובין הדף הזה לדוגמה? דהיינו מדוע זה נראה כך וזה נראה אחרת. והאם ניתן לשנות? יצחק בן חיים (שיחה) 16:37, 3 ביוני 2021 (IDT)

יצחק בן חיים, בדרך כלל דפי השיחה הם דפי זרימה כמו שיש לך. אפשר לבקש ממפעילי מערכת לשנות לדפי ויקי. לכל אחד יש מעלות שונות, וזה תלוי בהעדפה האישית שלך. מרדכי עציון (שיחה) 17:46, 3 ביוני 2021 (IDT)
דף הזרימה קל יותר לשימוש, והוא נחשב מתקדם יותר. הסיבה שהוותיקים כאן העדיפו את הישן, היא בגלל תקופה ארוכה של תקלות שהקשו על ההתכתבות. כעת זה עובד מעולה ואני לא רואה סיבה לוותר על זה. גאון הירדן (שיחה) 20:12, 3 ביוני 2021 (IDT)

מונח לא מתאים

מבקש להבין , מדוע המונח "מייקי" המופיע היום בעמוד הראשי - עם התמונה של הבנאדם והרעיון שמאחוריו - מתאים למכלול ??? אולי יש לי טעות בגישה אל המכלול - מטרותיו וסוג הצוות שמאחוריו , אינני מתכוון כלל להיות "קנאי" - אבל זה זעזע אותי , וזה עצוב מאד אם צריך להסביר מדוע . בכל אופן ממש מבקש , ביקשתי הרשאה מיוחדת לאתר מנטפרי , היות ויש לי ילד עם קצת אוטיזם - וזה מעניין אותו ומעסיקו - אבל אם תכנים כאלו מצויים ומכוונים ומערכת המכלול לא רואה בזה בעיה , וא"א למיין ולמחוק כאלו דברים [ לא אחד אחד אלא לפחות תחת הגדרה מסוימת ] אנא תיידעו אותי . מבקש שתבינו את הקושי ותנסו לעזור{לא חתם| ‏SHF}}

שלום לך. באנציקלופדיה אנחנו כותבים אודות כל דבר בעולמו של הקב"ה שראוי לבוא באנצי' יהודית. זה שרשת חברתית לא ראויה לבני תורה לא אומר שכתיבה אודותיה לא ראויה לבני תורה. אני חושב שהדבר כבר הובהר לך לשאלתך בעבר. אכן יש כאלה שיאמרו שזה לא מתאים להם ובצדק, (כפי שכתבתי בעבר, רבי שמשון פינקוס התנגד למושג אנציקלופדיה בכלל לבני תורה) אבל צריך להבין את הפלטפורמה. --שמש מרפא (שיחה) 16:01, 9 ביוני 2021 (IDT)

שני קישורים במילה אחת

האם יש אפשרות ליצירת שני קישורים פנימיים במילה אחת? למשל: "תקופת הגאונים" .אני רוצה לקשר לערך "תקופת הגאונים" העוסק בזמנם וכן לקשר לערך גאונים העוסק בגאונים עצמם. (הערה: בפועל אין אלו שני ערכים) 04:06, 20 ביוני 2021 (IDT) איסתרק (שיחה | תרומות) לא חתם

איסתרק, אין אפשרות ליצור שני קישורים שיפעלו באותה המילה בשלמותה, אבל אפשר לעשות קישור נפרד לכל מילה ואף לכל אות, כך שבתצוגה זה נראה מילה אחת אבל בפועל הקישור מתבצע לכל ערך מאות אחרת במילה. למשל תקופת הגאונים מכיל קישור לשני הערכים וזה נכתב בקוד ויקי כך: [[תקופת הגאונים|תקופת]] [[גאונים|הגאונים]]. מוטיאל (שיחה) 14:36, 22 ביוני 2021 (IDT)