שמעון בן שטח

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שמעון בן שטח
תקופתו בימיו מלך בירושלים אלכסנדר ינאי - גיסו, ואחר כך שלומציון המלכה - אחותו
דור זוג שלישי לתנאים מתקופת הזוגות
רבותיו יהושע בן פרחיה וניתאי הארבלי.
חבריו יהודה בן טבאי, חוני המעגל
תלמידיו שמעיה ואבטליון

שמעון בן שטח היה מראשי החכמים בתקופת אלכסנדר ינאי שהיה גיסו. הוא ויהודה בן טבאי היוו את הזוג השלישי.

קורות חייו

ברוב המקורות התלמודיים מוזכר שמעון בן שטח כנשיא הסנהדרין, אולם במשנה במסכת חגיגה פרק ב', מוצג ספק בדבר. בתוספתא מסכת סנהדרין (מהדורת צוקרמאנדל) פרק ו הלכה ו,[1] נכתב שבעקבות מקרה שבו הוציא יהודה בן טבאי להורג עד זומם שלא כדין, "קיבל עליו יהודה בן טבאי שלא יהא מורה הלכה אלא על פי שמעון בן שטח".

בזכות אחותו, שלומציון המלכה, ניצל שמעון בן שטח מרדיפותיו של המלך אלכסנדר ינאי נגד החכמים.[2]

שמעון בן שטח נזכר כמי שהצליח לגבור על הצדוקים ולהביא לדומיננטיות של הפרושים בסנהדרין. מגילת תענית מציינת את כ"ח בטבת כיום שמחה על ניצחון הפרושים על הצדוקים בידי שמעון בן שטח.

שמעון בן שטח, כמו גם יהודה בן טבאי, שותפו לזוג השלישי, מוצג במספר מקרים כמתעסק עם ענייני דין ועדות. כך למשל במסכת אבות הוא אומר: "הוי מרבה לחקור את העדים; והוי זהיר בדבריך, שמא מתוכן ילמדו לשקר". הוא גם ידוע בהוראתו לדיינים לדון דיני נפשות על פי עדים בלבד. מסופר עליו שלמרות שראה אדם רץ אחרי חברו עם סכין שלופה והראיות הנסיבתיות הראו בבירור שהוא רצח אותו, לא דן אותו למוות בהיעדר עדים שראו את הרצח. לעומת זאת, בסנהדרין (פ"ו מ"ד, דף מ"ו) מסופר שכשראה צורך בכך הוא נהג על פי הוראת שעה ויזם מאבק כולל בתופעת הכישוף, שבמהלכו באשקלון הוצאו להורג שמונים מכשפות ביום אחד, למרות ההלכה הרגילה האוסרת להוציא להורג יותר מאדם אחד ביום. בעקבות מעשה זה, העלילו קרובי אותן נשים על בנו של שמעון בן שטח שהוא עבר עבירה שחייבים עליה סקילה, והוציאו אותו לסקילה על פי עדותם, למרות שהעדים הודו בעלילה עם קבלת פסק הדין.[3] ייתכן שדבריו על הצורך בחקירה מרובה של העדים, נאמרו לאחר העלילה על בנו.

מסופר על שמעון בן שטח שקנה חמור מישמעאלי ומצא אבן טובה תלויה בצווארו. למרות שהיה פטור מלהחזיר את האבן, החזיר את האבן לישמעאלי.

בתלמוד ירושלמי, מסכת בבא מציעא, פרק ב', הלכה ה' מסופר ששמעון בן שטח היה מתפרנס ממסחר בכותנה.

תקנותיו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0