ישיבת אדרת אליהו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת אדרת אליהו
בית המדרש של הישיבה גדולה
ישיבה
תאריך ייסוד תשמ"ב
השתייכות חרדית.
מייסדים הרב יצחק שלמה זילברמן
ראש הישיבה הרב אליהו זילברמן
תלמידים 250
מיקום העיר העתיקה. הישיבה הקטנה ברובע היהודי, הישיבה הגדולה והכולל ברובע המוסלמי
קואורדינטות 31°46′40.62″N 35°13′52.54″E / 31.7779500°N 35.2312611°E / 31.7779500; 35.2312611
הכניסה לבית המדרש מחצר גליציה
בית המדרש באגף החדש

ישיבת אדרת אליהו היא ישיבה חרדית ליטאית המשתייכת לקהילת אדרת אליהו בעיר העתיקה בירושלים.

מוסדות הישיבה כוללים תלמוד תורה, ישיבה קטנה הנמצאת ברובע היהודי ובה כ-75 תלמידים, ישיבה גדולה (כחמישים תלמידים) וכולל שבו כמאה אברכים, הנמצאים בבית הכנסת ציון המצוינת ברובע המוסלמי.

תולדות הישיבה

הישיבה הוקמה בשנות השמונים על ידי הרב יצחק שלמה זילברמן, מייסד שיטת זילברמן, ובנו, הרב אליהו זילברמן. הישיבה נקראת על שם הגר"א. בעבר קמו תלמידי הישיבה ללמוד בחצות הלילה והתפללו תפילת שחרית כותיקין. כיום מעטים מן התלמידים ממשיכים לנהוג כך וסדר יומם של רוב התלמידים מתנהל באופן דומה לשאר הישיבות. עם זאת התלמידים אינם מתפללים תפילת שחרית בישיבה, וזאת כדי לאפשר לתלמידים המעוניינים בכך להתפלל ותיקין.

בהמשך לדרכו של הרב זילברמן, אנשי הישיבה הולכים בדרך כלל בעקבות דרכם של הגר"א והרמח"ל.

הישיבה משתייכת לזרם הליטאי, אולם כמה מאפיינים הופכים אותה לשונה מהמקובל בציבור זה. מוסדותיה מתנהלים על פי שיטת זילברמן. תלמידי הישיבה הולכים עם פתיל תכלת בציציותיהם. במשך היום לומדים כאשר הם מעוטרים בתפילין, בין היתר על פי דעת הגר"א[1].

בישיבה מתקיימים שיעורים בספרי רמח"ל (מסילת ישרים, דרך ה' ועוד), ספר הכוזרי, ספר משלי עם ביאור הגר"א. שיעורים אלו נחשבים בקרב תלמידי הישיבה לחשובים לא פחות מהשיעורים במסכת הנלמדת.

יחס אנשי הישיבה כלפי מצוות יישוב ארץ ישראל שונה מהמקובל ברחוב החרדי. הם מדגישים את מצוות יישוב ארץ ישראל ומציינים את יום ירושלים. עם זאת הם אינם חוגגים את יום העצמאות ואינם אומרים הלל במועדים אלה. עוד בניגוד לעמדה המקובלת בציבור הליטאי, הם נוקטים בקו פוליטי הנוטה לימין ותומך במתנחלים. לפני ביצוע תוכנית ההתנתקות התקיימו בישיבה תפילות ותעניות לביטול הגזירה[2].

הרב אליהו זילברמן הוא ראש הישיבה והרב מרדכי יוסף שיף - משגיח. כרמי"ם משמשים הרבנים משולם וורמסר, אליהו בריו"ט זילברמן. ראש הישיבה הקטנה הוא הרב ירמיהו זילברמן והמשגיח הוא הרב מנחם הייזלר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אליהו לנדא (נין הגר"א), ‏ארחות חיים - כתר ראש, אות טו, באתר HebrewBooks
  2. אבינדב ויתקון, ימינה מהמתנחלים
Volozhin yeshiva.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישיבות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0