ישיבת תושיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת תפרח (תושיה)
ישיבת תושיה - תפרח
ישיבה
תאריך ייסוד תשכ"ו
השתייכות ישיבות ליטאיות
מייסדים הרב יעקב יצחק פרידמן
ראש הישיבה הרב יעקב יצחק פרידמן, הרב אביעזר פילץ
תלמידים כ-900
מיקום תפרח

ישיבת תושיה (מוכרת יותר בכינויה ישיבת תפרח) היא ישיבה גדולה חרדית-ליטאית השוכנת במושב תפרח. ראשי הישיבה הם הרב יעקב יצחק פרידמן והרב אביעזר פילץ.

היסטוריה

מבנה בית המדרש

הישיבה נוסדה בחודש אלול ה'תשכ"ז על ידי הרב יעקב פרידמן ורבי משה שפירא במושב כפר מימון-תושיה. בעקבות חילוקי דעות עם תושבי המקום בעניין אמירת קריאת ההלל ביום העצמאות ועוד, עקרה הישיבה שנתיים אחר כך למשכנה הנוכחי. השם "תושיה" נותר גם לאחר המעבר.

בחודש אלול ה'תשכ"ח עקב הצטרפותו של רבי משה שפירא לישיבת בית התלמוד נקרא רבי נחום לסמן לשמש כראש הישיבה. לאחר פטירתו הפתאומית של רבי נחום לסמן באלול ה'תשכ"ט נותרה הישיבה ללא ראש ישיבה שיוכל למסור שיעורים מדי יום ביומו כאשר רבי רפאל טיקוצ'ינסקי משמש כממלא מקום זמני. אך לקראת זמן חורף ה'תש"ל בעקבות סגירתה של ישיבת תפארת נתניה הצטרפו לישיבה הרב צבי פרידמן והרב דן סגל אשר שימשו מעתה כראשי הישיבה כאשר אליהם מצטרפים קבוצת בחורים מישיבת תפארת נתניה שהיו גם הם חיזוק לישיבה שמספר הבחורים בה לא היה רב.

בשנותיה הראשונות שימשו בישיבה רבנים רבים מהם אשר נשאו בה תפקיד רשמי כמו רבי משה שפירא שהמשיך למסור שיעורים כלליים עד אמצע שנות ה'תש"ל ואף לשבות בה לעתים וכן הרב ברוך הקשר אשר שימש כר"מ בישיבה ומהם אשר לא נשאו בתפקיד רשמי כמו הרב ברוך מרדכי אזרחי אשר היה מגיע למסור 'חבורות' בישיבה. ורבי שמשון דוד פינקוס שהיה מוסר שיחות בישיבה באופן קבוע ובמשך כמה שנים אף התגורר במושב תפרח. כמו כן אברכים צעירים היו מגיעים מירושלים ללמוד בישיבה או לערוך 'משמר' בלילות שישי. ביניהם נמנה גם הרב דוד כהן. לימים - ראש ישיבת חברון.

בשנת תשל"ג צורף לצוות הרב אביעזר פילץ כמשיב. תקופה קצרה לאחר מכן החליטו הר"מים לבסס את הישיבה ופתחו שיעור א' מסודר, כשהרב פילץ מסר בו שיעורים. בהמשך הפך הרב פילץ לראש הישיבה הדומיננטי. הרב פילץ שינה את אופייה של הישיבה והחלו ללמוד בה יותר צעירים ליטאיים. נכון ל-2016 לומדים בה כ-900 בחורים.

מאפיינים

הישיבה מתאפיינת בהתמדה, הקפדה בענייני הלכה וצניעות ובאווירה של הסתפקות במועט.

בשנים הראשונות לקיומה לא כיהן בישיבה משגיח, והיא הייתה בנויה בעיקר על משטר עצמי, עם כללי התנהגות המיושמים בעזרת האווירה החברתית במקום. בתקופה זו, נהג הרב דן סגל, למסור בישיבה שיחה מדי שבועיים, בימי שהותו בארץ. בהמשך מונה הרב דניאל ארנפרוינד, חתנו של הרב דב יפה, למשגיח בישיבה. בסעודה שלישית מועברת שיחה על ידי ראש הישיבה או אחד הר"מים.

לפי כללי הישיבה אין לקיים חתונות אלא בימי שני וחמישי, וכן לא בתחילת "זמן" ולא בסופו. ב"זמן קיץ" ישנם כעשרה ימים בלבד שבהם מותר להתחתן. תלמידים צעירים אינם מורשים לנסוע לחתונות, אלא אם יש להם קשר מיוחד עם החתן (כגון חברותא או שהם חברים לחדר). שמיעת מוזיקה אסורה כמעט באופן מוחלט.

דרך הלימוד של הישיבה היא עיונית במיוחד. הספק הלימוד בישיבה בסדרי העיון מועט במיוחד והוא נע סביב דף גמרא אחד לחודש, בסדרי הצהרים והערב גם הם אופי הלימוד מתון ויסודי במיוחד.

מבנה חדרי הפנימייה עשוי באופן שדלתות החדרים לא יהיו מכוונות זו מול זו, כדי למנוע בילוי קבוצות בחורים בסמוך לחדרי הפנימייה.

את שיבוץ תלמידי הישיבה בחדרי הפנימייה קובעים המשגיח וראש הישיבה, תוך הקפדה שבחדר יהיו תלמידים משיעורים מגוונים.

הישיבה מתאפיינת בהתרחקות מחדשנות. לפי כללי התנהגות שקובע הרב פילץ[1].

בהוראת הרב חיים קניבסקי, הישיבה אינה מפסיקה מסדרי הישיבה, אף כאשר המצב הבטחוני באזור מסוכן, כגון בעת נפילות טילים באזור[2].

רבני הישיבה

  • הרב אביעזר פילץ (ראש הישיבה) - ר"מ שיעור ג' ומעלה. מוסר שיעור כללי בימי ראשון, ושני שיעורים לקיבוץ במהלך השבוע.
  • הרב יעקב יצחק פרידמן (ראש הישיבה) - מוסר שיעור כללי ביום חמישי, וועד מדי יום שישי ושיחה בליל שבת.
  • הרב דניאל ארנפרוינד והרב יששכר ברנשטיין - משגיחים.
  • הרב מנחם בן מנחם (גיסו של הרב פילץ) - ר"מ שיעור ב'. עד שנת תשע"ג כיהן לצידו הרב יצחק זיסמן, אז פסק ממסירת שיעורים עקב התגברות מחלתו.
  • הרב יעקב שיינברג, הרב אברהם לנדא, הרב מתתיהו שווימר והרב ברוך לוין - ר"מים שיעור א'.
  • הרב אברהם סגל והרב יחזקאל קופולוביץ' - משיבים.
  • הרב חיים קמיל היה מוסר שיעור כללי פעם בשבועיים לסירוגין עם הרב אביעזר פילץ עד לפטירתו בט"ו באדר ב' תשס"ה.

רוב רבני הישיבה אינם מתגוררים ביישוב, אך שוהים בישיבה במשך השבוע ולנים בחדרים שהישיבה העמידה לרשותם.

בוגרים בולטים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0