ישיבת מעלות התורה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישיבת מעלות התורה
ישיבה
תאריך ייסוד ה'תשמ"א 1981
השתייכות ישיבה ליטאית
מייסדים רבי שמואל אוירבך
ראש הישיבה הרב יוסף פטרוף
תלמידים כ- 70
מיקום שערי חסד בירושלים
קואורדינטות 31°46′35″N 35°12′42″E / 31.776419°N 35.211750°E / 31.776419; 35.211750
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
ישיבת מעלות התורה
ישיבת מעלות התורה

ישיבת מעלות התורה היא ישיבה גדולה בירושלים, בראשות הרב יוסף פטרוף והרב צבי וידר.

הישיבה נוסדה בשנת תשמ"א (1981) על ידי רבי שמואל אוירבך, בהכוונתם של אביו רבי שלמה זלמן אוירבך ושל הרב שך. בית המדרש של הישיבה שוכן בקומה העליונה של בית הכנסת הגר"א בשכונת שערי חסד.

פטרוני הישיבה היו האחים רייכמן מטורונטו, ובמיוחד האח אדוארד (בעליהם של "מרכז הפעמון" ו"הטחנה" בירושלים) שבשנותיו האחרונות התגורר בסמוך לישיבה. הפנימייה וחדר האוכל של הישיבה שוכנים בבניין שהושאל על ידי רייכמן.

שני מוסדות נוספים קשורים לישיבה: ישיבת מדרש שמואל, המיועדת לבחורים אמריקאיים, והישיבה הקטנה נועם התלמוד בראשות הרב אשר פריזנד.

מנהל הישיבה הוא משה ויסלובסקי.

ייחודה ומאפייניה

הישיבה מונה כשבעים בחורים. יש בה גם כולל אברכים.

הישיבה היא מעין "קיבוץ", דהיינו מסגרת לימוד לבחורים שכבר למדו לפחות שלוש שנים בישיבה גדולה, אם כי לעתים מתקבלים גם בחורים צעירים יותר. בהתאם לכך, אין בישיבה אנשי צוות חינוכי מלבד ראש הישיבה, הבחורים לומדים בעיקר בעצמם ושומעים שיעור שבועי מהרב וידר וכן מהרב פטרוף. אנשי הישיבה מחשיבים אותה כ"חבורה" שהתאספה סביב ראש הישיבה. הוא עצמו היה גר בבניין הפנימייה של התלמידים. מועד סיום הסדרים הוא כאשר הרב פטרוב קם ממקומו כדי להתפלל. אם הוא יוצא לרגע באמצע התפילה, שליח הציבור עוצר (כאשר הדבר מותר מבחינה הלכתית) וממתין לשובו.

ישנם בחורים מבוגרים או אברכים המשמשים בתפקיד חוזר לבחורים המתקשים בהבנת השיעור כללי. הרב חיים רינד משמש כראש חבורה לאברכים צעירים. מסגרת הלימוד בישיבה חופשית ונינוחה באופן יחסי ומותאמת לגילם של הבחורים. התלמידים מחויבים ללמוד את המסכת הנלמדת ב"סדר א'".

סדרי הישיבה

הסדרים בישיבה שונים מעט מהמקובל בישיבות ליטאיות. תפילת שחרית מתחילה בשעה 7:30 בערך ולא ב-7, כמקובל בישיבות. ה"סדרים" מתאחרים בהתאם.

את תפילת שחרית מתפללים בבית כנסת עתיק הנקרא "אגודה", ואילו את שאר התפילות כמו גם סדרי הלימוד - בבית כנסת הגר"א אשר אינו שייך לישיבה.

מבוגרי הישיבה