ישיבת בית מתתיהו

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישיבת בית מתתיהו
ישיבת בית מתתיהו.jpg
ראש הישיבה הרב ברוך ויסבקר מוסר שיעור כללי
ישיבה
תאריך ייסוד התשמ"ב - 1982
השתייכות ליטאי
מייסדים הרב ברוך ויסבקר
ראש הישיבה הרב ברוך ויסבקר
משגיח הרב שלמה ברויאר
תלמידים 490
מיקום בני ברק
קואורדינטות 32.089418, 34.827521

בית מתתיהו היא ישיבה גדולה בבני ברק המשתייכת לזרם החרדי-ליטאי. ראש הישיבה ומייסדה הוא הרב ברוך ויסבקר.

תולדותיה

הישיבה (המכונה בעולם החרדי בהברה אשכנזית 'בייס מאתֶס') הוקמה בשנת תשמ"א (1981) על ידי הרב ברוך ויסבקר, אשר כיהן קודם לכן כר"מ בישיבות קול תורה ובית התלמוד. הישיבה שוכנת בבניין ישיבת בית יוסף-נובהרדוק בגבעת רוקח אשר הייתה הישיבה הראשונה בבני ברק, והיא קרויה על שם הרב מתתיהו שצ'יגל, מייסדה ומנהלה של ישיבת "בית יוסף".

הישיבה הוקמה בעידודם של הרב יעקב ישראל קנייבסקי והרב אלעזר מנחם מן שך שאף היה נשיא הישיבה, וחתום על מגילת יסוד הישיבה. בין חברי העמותה הראשוניים היו הרב אהרן לייב שטיינמן והרב גרשון אדלשטיין.[1]

כיום לומדים בה כ-490 בחורים. צוות הר"מים: הרב שרגא צבי פישהוף, הרב יהודה אריה רפפורט, הרב נחום לבה, הרב ישראל מאיר מן (חתנו של ראש הישיבה ובנו של הרב מרדכי מן), הרב צבי ויסבקר והרב יהודה ויסבקר (בניו של ראש הישיבה). כמשגיח מכהן הרב שלמה ברויאר, בנו של פרופ' מרדכי ברויאר וחתנו של הרב גדליה איזמן, משגיח ישיבת קול תורה. בעבר כיהנו כמשגיחים הרב אורי וייסבלום הרב שלמה כהן והרב נפתלי קפלן. כמו"כ בעבר כיהנו כר"מים רבי יהודה אריה הרשלר זצ"ל שנפטר בניסן ה'תשע"ז, והרב גבריאל יוסף לוי, שפרש והקים את ישיבת באר התורה.

בתשע"ט נערך בישיבה קמפיין מימון המונים בשיטת ההכפלה (מצ'ינג) כתחילת הליך בניית בניין חדש לישיבה, בקמפיין גויסו 21.5 מליון ש"ח.

שיטת הלימוד

שיטת הלימוד בישיבה מתאפיינת בהקניית כלים להעמקה בהבנת סוגיות הגמרא ומפרשיה. הייחוד בשיטה זו הוא ההתמקדות בלימוד העיון במידה מרובה כך שמונהגים שני סדרי לימוד בעיון ובסיסו של השיעור הכללי של ראש הישיבה מתאפיין בניתוח מושגי לוגי מעמיק של העקרונות העומדים בבסיס הסוגיה. בחלק הלימוד השני בישיבה המתקיים אחר הצהריים שיטת הלימוד הוא ככל הישיבות בחלק זה של היום, דהיינו לימוד בקיאותי יותר לשם קניית ידע בתלמוד בבלי.

ישיבות בת

מלבד ישיבת האם בבני ברק הקים הרב ויסבקר ישיבות נוספות הפועלות תחת חסותו:

  • ישיבת מאור יצחק - הוקמה בשנת תשנ"ח, במושב חמד, ובראשה עומד הרב מנחם יעקבזון, חתנו של הרב ויסבקר.
  • ישיבת תפארת חיים - הוקמה בשנת תשס"ז, ויועדה לבני עדות המזרח. הישיבה שכנה במוסדות ישיבת הרמב"ם ובית יוסף בשכונת הדר יוסף בתל אביב. אחד מראשי הישיבה היה הרב יהודה ויסבקר, בנו של הרב ברוך ויסבקר. הישיבה נסגרה בשנת תשע"ד (והרב יהודה ויסבקר עבר לשמש כר"מ בישיבת בית מתתיהו).

מבוגרי הישיבה

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0