ישיבת בית מתתיהו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף בית מתתיהו)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ישיבת בית מתתיהו
הרב ברוך ויסבקר בשיעור כללי
ראש הישיבה, הרב ברוך ויסבקר, בשיעור כללי
ישיבה
השתייכות ליטאי
תאריך ייסוד התשמ"ב-1982
מייסדים הרב ברוך ויסבקר
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב ברוך ויסבקר
משגיח הרב שלמה ברויאר
תלמידים
כ-650
מיקום
מיקום בני ברק

בית מתתיהו היא ישיבה גדולה בבני ברק המשתייכת לזרם החרדי-ליטאי. ראש הישיבה ומייסדה הוא הרב ברוך ויסבקר.

תולדותיה

הישיבה (המכונה בעולם החרדי בהברה אשכנזית 'בייס מאתֶס') הוקמה בשנת תשמ"א (1981) על ידי הרב ברוך ויסבקר, אשר כיהן קודם לכן כר"מ בישיבות קול תורה ובית התלמוד. הישיבה שוכנת בבניין ישיבת בית יוסף-נובהרדוק בגבעת רוקח אשר הייתה הישיבה הראשונה בבני ברק, והיא קרויה על שם הרב מתתיהו שצ'יגל, מייסדה ומנהלה של ישיבת "בית יוסף".

הישיבה הוקמה בעידודם של הרב יעקב ישראל קנייבסקי והרב אלעזר מנחם מן שך שאף היה נשיא הישיבה, וחתום על מגילת יסוד הישיבה. בין חברי העמותה הראשוניים היו הרב אהרן לייב שטיינמן והרב גרשון אדלשטיין.[1]

נכון לתמוז תשפ"א לומדים בישיבה כ-650 בחורים[2][3]. צוות הר"מים: הרב שרגא צבי פישהוף, הרב מרדכי וינטר, הרב ישראל מאיר מן (חתנו של ראש הישיבה ובנו של הרב מרדכי מן), הרב צבי ויסבקר והרב יהודה ויסבקר (בניו של ראש הישיבה), רובם בוגרי הישיבה עצמה. כראשי הקיבוץ משמשים הרב משה ויסבקר (בנו של ראש הישיבה), הרב ישראל קראוס והרב שלמה אהרן גנס (חתנו של ראש הישיבה ובנו של הרב ישראל גנס) כראש בקיאות משמש הרב נחום לבה מראשי ישיבת אורחות תורה, כמשגיח מכהן הרב שלמה ברויאר, בנו של פרופ' מרדכי ברויאר וחתנו של הרב גדליה איזמן, משגיח ישיבת קול תורה.כמשגיחים לבני ה'שיעורים' מכהנים הרב שמעון דב פוחוביץ', הרב יהושע רביץ בנו של חבר הכנסת לשעבר אברהם רביץ והרב חיים שלום וייספיש שכיהן בעבר כמשגיח בישיבת עטרת שלמה. בעבר כיהנו כמשגיחים הרב אורי וייסבלום, הרב שלמה כהן והרב נפתלי קפלן שפרש בניסן תשס"ט והקים את ישיבת נתיב הדעת. כמו"כ בעבר כיהנו כר"מים רבי יהודה אריה הרשלר (נפטר בניסן ה'תשע"ז), הרב גבריאל יוסף לוי, שפרש והקים את ישיבת באר התורה, הרב צבי פרידמן ורבי יהודה אריה רפפורט שפרש לישיבת נתיב הדעת (קפלן).

שיטת הלימוד

שיטת הלימוד בישיבה מתאפיינת בהקניית כלים להעמקה בהבנת סוגיות הגמרא ומפרשיה. הייחוד בשיטה זו הוא ההתמקדות בלימוד העיון במידה מרובה כך שמונהגים שני סדרי לימוד בעיון ובסיסו של השיעור הכללי של ראש הישיבה מתאפיין בניתוח מושגי לוגי מעמיק של העקרונות העומדים בבסיס הסוגיה. בחלק הלימוד השני בישיבה המתקיים אחר הצהריים שיטת הלימוד הוא ככל הישיבות בחלק זה של היום, דהיינו לימוד בקיאותי יותר לשם קניית ידע בתלמוד בבלי.

ישיבות בת

מלבד ישיבת האם בבני ברק הקים הרב ויסבקר ישיבות נוספות הפועלות תחת חסותו:

  • ישיבת מאור יצחק - הוקמה בשנת תשנ"ח, במושב חמ"ד, ובראשה עומד הרב מנחם יעקבזון, חתנו של הרב ויסבקר.
  • ישיבת תפארת חיים - הוקמה בשנת תשס"ז, ויועדה לבני עדות המזרח. הישיבה שכנה במוסדות ישיבת הרמב"ם ובית יוסף בשכונת הדר יוסף בתל אביב. אחד מראשי הישיבה היה הרב יהודה ויסבקר, בנו של הרב ברוך ויסבקר. הישיבה נסגרה בשנת תשע"ד (והרב יהודה ויסבקר עבר לשמש כר"מ בישיבת בית מתתיהו).

מבוגרי הישיבה

מבוגרי הישיבה שיש אודותם ערך במכלול

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0