ישיבת מיר מודיעין עילית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת מיר מודיעין עילית (ברכפלד)
מיר ברכפלד22.jpeg
ישיבה גדולה
השתייכות ישיבה חרדית ליטאית
תאריך ייסוד סוף שנות ה-90
מייסדים הרב נתן צבי פינקל
בעלי תפקידים
ראש הישיבה גדולה הרב אליעזר יהודה פינקל, הרב נועם אלון
משגיח הרב ראובן הכסטר
שונות
קואורדינטות 31°56′27″N 35°02′35″E / 31.94083°N 35.04306°E / 31.94083; 35.04306

ישיבת מיר מודיעין עילית (מיר ברכפלד) היא ישיבה גדולה ליטאית השוכנת בשכונת אחוזת ברכפלד שבמודיעין עילית. הישיבה משתייכת לישיבת מיר ולומדים בה כ-700 תלמידים [דרוש מקור] וכמאה אברכים.

היסטוריה

הישיבה נוסדה בסוף שנות ה-90 על ידי ראש ישיבת מיר בירושלים, הרב נתן צבי פינקל. בשונה מהישיבה בירושלים - שבה לומדים בעיקר תלמידים בוגרים מעל גיל 20, ורבים מהם תושבי חו"ל או כאלה שעברו אליה מישיבות אחרות - הישיבה בברכפלד הוקמה במתכונת הרגילה של ישיבה גדולה, הכוללת שיעורים לבני 17 עד 20 ו"קיבוץ".

בקיץ שנת ה'תש"ס (2000) הונחה אבן הפינה לבניין הישיבה ובשנת התשס"ב נחנך הבניין. בניין הישיבה הוא מבנה גדול ומפואר[1], שנתרם על ידי יוסף שטרן מארצות הברית לזכר הוריו.

נשיא הישיבה היה הרב נתן צבי פינקל. הוא מינה לראש הישיבה את הרב אריה פינקל (נפטר בה'תשע"ו). לאחר פטירתו של הרב נתן צבי פינקל בה'תשע"ב מונה גם חתנו, הרב נועם אלון, לראש הישיבה, ולאחר פטירת הרב אריה פינקל הפך הרב אלון לראש הישיבה הבולט.

החל משנת ה'תשע"ח החלה הישיבה לתת דגש מיוחד על פעילות הרישום לישיבה, בשונה משנים קודמות שהישיבה כלל לא החזיקה ברשותה רשמים, ואעפ"כ שמרה על מעמדה, ולצורך כך שכרה הישיבה צוות רשמים נרחב, ונתנה דגש מיוחד על סגנונם של הבחורים.

בוגרי הישיבה ייסדו מניין אברכים בוגרים קבוע, בבית הכנסת "אהל יעקב", בבני ברק[2].

משנת ה'תשפ"א לאחר תקופת מגפת הקורונה ובעקבות ריבוי ועליה במספר התלמידים בישיבה, עבר כולל האברכים מהישיבה לבית הכנסת הסמוך "קהילת רבי עקיבא"

צוות וסדרי הישיבה

ראשי הישיבה היו בתחילה הרב נתן צבי פינקל והרב אריה פינקל, שניהם מסרו בישיבה שיעורים כלליים, לצד הרב רפאל שמואלביץ מראשי ישיבת מיר בירושלים. לאחר מכן מונה הרב נועם אלון לראש ישיבה, ונכון ל-2021, הרב אלון וגיסו, הרב אליעזר יהודה פינקל, ראש ישיבת מיר ונשיא הישיבה, נושאים את השיעורים הכלליים מדי שבוע לסירוגין. הרב יצחק אזרחי מוסר "חבורה" לבני הקיבוץ פעם בשבוע.

הרב אברהם יצחק ברזל (נפטר בי' אדר ה'תש"פ) שימש כראש ישיבה לסדר בקיאות, ומסר שיעור כללי בכל יום שלישי בצהריים, ומאז פטירת הרב אריה פינקל מסר שיחת מוסר בימי שני, אחת לשבועיים. הרב צבי פרצוביץ, בנו של הרב נחום פרצוביץ, מכונה "מראשי הישיבה" ומוסר שיעור כללי אחת לחודש.

הרמי"ם בישיבה הם: הרב אברהם סגל[3]; הרב אהרון וייס[4]; הרב אריה גרבוז[5]; הרב פנחס זלבנסקי[6]; הרב אריה לייב אוירבך[7]; הרב אפרים רוב, והרב משה רביץ.

המשגיח הוא הרב ראובן הכסטר, תלמידו של רבי נתן מאיר וכטפוגל, הוא מוסר שיחה שבועית בכל מוצאי שבת. תחתיו משמשים מספר משגיחים קטנים. והרב אליהו גודלבסקי משמש כמשגיח "קיבוץ". מנהל הישיבה הוא שמריהו יוסף פינקל, בנו של המייסד הרב נתן צבי פינקל.

משנת ה'תשע"ו (ולאחר הסכמת הרב יעקב אדלשטיין), מתקיים לבני הקיבוץ הגבוה בסדר שלישי "כולל הלכה", בהלכות שבת, בתשלום מלגה.

ספריית הישיבה

עם היווסדה של הישיבה הוקמה לצידה הספרייה התורנית "עזרת תורה" (השם המסורתי של הספרייה בישיבות מיר). בתחילה שכנה הספרייה בקראוון סמוך למבנה המרכזי ובשנת ה'תשס"ו (2006) נחנך חדר ספרייה מפואר בתוך מבנה הישיבה.

בראש הספרייה עומד מנהל מתנדב מתלמידי הישיבה הממונה על ידי הרבנים. הפעילות ממומנת על ידי תרומות בלבד.

הספרייה צומחת בקצב של כמאה ספרים חדשים בחודש המגיעים מתרומות, עיזבונות ומקנייה. בשנים ה'תשס"ד וה'תשע"ז היא הורחבה. נכון ל-2017 מכילה הספרייה כ-22,000 ספרים בכל תחומי הספרות התורנית. במקום עשרות עמדות עיון. הספרייה פועלת במרבית שעות היממה במשך כל השבוע, כולל שבתות וחגים, ופתוחה לשימוש התלמידים ותושבי האזור. היא אינה כוללת אפשרות השאלה.

הספרים מקוטלגים בדומה לשיטת שלום (גרסה של שיטת דיואי המותאמת למקצועות היהדות) עם התאמות לצרכי המקום. בספרייה קטלוג מודפס, לפי מחבר. בנוסף ישנו קטלוג ממוחשב הכולל גם מיון לנושאים. במקום מכונת צילום וספריית שיעורים תורניים של קול הלשון.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ראו מידע על בניין הישיבה באתר V5
  2. ^ גיליון הבוגרים "קיבוץ", חנוכה ה'תשע"ט
  3. ^ חתנו של הרב רפאל שמואלביץ
  4. ^ בנו של הרב ישראל מאיר וייס וחתנו של הרב דוד לוי, (חתנו של הרב גרשון אדלשטיין)
  5. ^ בנו של הרב אברהם נח גרבוז, וחתנו של הרב ישראל מאיר וייס
  6. ^ חתנו של הרב דוד כהן
  7. ^ בנו של הרב אברהם דב אוירבך, וכן מרבני שכונת הר נוף בירושלים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0