רב יוסף בריה דרבי יהושע בן לוי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: מכלולזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
רב יוסף בריה דרבי יהושע בן לוי
מקום פעילות ארץ ישראל
תקופת הפעילות דור שני לאמוראים
אב רבי יהושע בן לוי

רבי יוסף בריה דרבי יהושע בן לויעברית: רבי יוסף בנו של רבי יהושע בן לוי) היה אמורא ארצישראלי בדור השני, ובנו של האמורא המפורסם רבי יהושע בן לוי מהדור הראשון לאמוראי ארץ ישראל.

אביו גם היה רבו כמסופר במסכת חולין[1] ששאל את אביו שאלה בהלכות טרפות, ואמו הייתה כנראה בתו של רבי יוסי בר פיטרס[2].

כונה "בן ארי" בגלל אביו הגדול, כמובא במסכת יומא[3], שזעירא בר חמא סיפר לו כמה דברים מעניינים שהיה עושה אביו, ופתח במילים אלו: ”בר אריא! תא אמא לך מילתא מעליתא דהוה עביד אבוך”, כלומר: "בן ארי! בא ואומר לך דברים טובים שהיה עושה אביך".

קשריו לבית הנשיא

במסכת קידושין[4] הובאו דברי רבי יהושע בן לוי שהסביר את מנהגו לקום מפני בנו ואמר: "אין זה מן הראוי שאעמוד מפני בני, אבל בכל זאת אני עומד מפניו מפני כבוד בית הנשיאות", ואם אכן לא היו לרבי יהושע בן לוי עוד בנים הרי שדברים אלו נאמרו על רבי יוסף, ומכאן שאשתו של רבי יוסף הייתה בתו או נכדתו של הנשיא שבאותה תקופה.

חליו והחלמתו

במסכת פסחים[5] ובמסכת בבא בתרא[6] מסופר: רבי יוסף בריה דרבי יהושע בן לוי חלש ואינגיד (כלומר: גוע ופרחה רוחו, כנראה מוות קליני), כי הדר (כשהתעורר חזרה) אמר ליה אבוה מאי חזית? (שאל אותו אביו (רבי יהושע בן לוי) מה ראית?, כלומר מה ראית בעולם האמת), אמר ליה עולם הפוך ראיתי, עליונים למטה ותחתונים למעלה (כלומר אנשים שבעולם שלנו היו חשובים ונעלים ראיתי אותם בעולם העליון למטה, ואנשים שבעולם שלנו היו נחותים שם ראיתי אותם למעלה), אמר ליה עולם ברור ראית! לאחר מכן שאל אותו אביו אנחנו (כלומר החכמים והתלמידים) איך אנחנו נחשבים שם, וענה לו שבזה לא ראה הבדל אלא כסדר חשיבותנו פה כך חשיבותנו שם.

לאחר מכן סיפר ששמע שהיו אומרים (בעולם האמת) אשרי מי שבא לכאן ותלמודו בידו, ועוד שמע שהיו אומרים שהרוגי מלכות (הרוגי לוד) אין כל בריה יכולה לעמוד במחיצתן.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0