המכלול:מכלול העולם החרדי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
אין לראות ברשימה הנמצאת בדף זה כהמלצה לכתיבת ערכים.
רשימה זו הוכנה לפני קביעת הקריטריונים לחשיבות. מומלץ לקרוא בעיון את המדיניות בדף המכלול:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי אישים ובכל דפי המשנה שלו.
Gnome-applications-graphics.svg
הערך זקוק לשיפור חזותי באמצעות הוספת קבצים מתאימים: צילומים, דיאגרמות, איורים, אנימציות, מפות ועוד; הסרת קבצים מיותרים וארגון מחדש של תמונות וטבלאות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הטעון תיקון או להציע כאן דרכים לשיפור.

מבצע מכלול העולם החרדי הוא מיזם מיוחד במכלול שבמסגרתו נכתוב אלפי ערכים חדשים המתעדים את העולם החרדי, על קהילותיו חסידויותיו וישיבותיו, אדמורי"ו ורבניו, ראשי ישיבותיו ותלמידי חכמיו, עסקניו פוליטיקאיו ואנשיו, מוסדותיו וארגוניו, מנהגיו ומאפייניו, עיתוניו ועיתונאיו, יצירותיו, סופריו ספריו וסיפוריו, שיריו ניגוניו ולחניו, התקשורת החרדית ואנשיה ועוד. כל קהילה חרדית בעלת משקל תקבל כיסוי מלא ונרחב במספר ערכים על כל רבניה, עסקניה, מנהגיה ואורחות חייה וכן על זו הדרך.


עיינו גם בפורטל

סמל פורטל הציבור החרדי.png

הציבור החרדי הוא שער לכל הערכים והנושאים אודות הציבור החרדי. בפורטל ניתן למצוא קישורים שימושיים לשלל הערכים העוסקים בציבור החרדי על כלל רובדיו: דעותיו, תרבותו, חיי החברה שלו, ועוד.


רקע


שגיאות פרמטריות בתבנית:לעדכן

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

השלב הראשון של יצירת המכלול התבסס ברובו על הערכים של ויקיפדיה, אולם אליה וקוץ בה, הערכים על העולם החרדי בויקיפדיה הם דלים ומבישים ביותר, רבים בציבור החרדי חשים כי אינם "מיוצגים" דיו בערכי הויקיפדיה, ובצדק, מכיוון שוויקיפדיה מעיקרה מכניסה ערכים על פי רף הגדרת החשיבות של העולם הישראלי-המערבי, ומדירה ערכים שהם בסיסיים על פי רף הגדרת החשיבות היהודית-חרדית ואשר קרובים לליבו של הציבור החרדי. מנקודת מבט חרדית לא יתכן שכל ספורטאי זוטר שאי פעם ניצח בתחרות כלשהי ראוי לקבל ערך, וישנם אלפי ערכים וספורטאים כאלו בויקיפדיה, ומאידך לדוגמה "יוסי דייטש" שהוא אדם חרדי בעל עשיה ציבורית משמעותית הוא "לא מספיק חשוב" בשביל לכתוב על ערך בויקיפדיה (הכינו שם טיוטה שרק אם הוא יהיה ראש עיר הוא יקבל ערך), רף החשיבות של ויקיפדיה תואם לתרבות שלהם ששם אין מושג "עסקן" (אין בויקיפדיה ערך כזה), אבל כאן במכלול ברור שאדם כה חשוב ומרכזי יש עליו ערך בלי כל פקפוק.

כלל אצבע - רף החשיבות לערך במכלול על העולם החרדי: אם מושא הערך הוא בעל השפעה או פרסום משמעותי בציבור החרדי או בקהילה חרדית משמעותית.

מכלולאי יקר! לפניך רשימת ערכים שאמורים להיות במכלול, הרשימה היא ראשונית וניתן להוסיף בה קטגוריות וערכים כפי הכללים, אם אינך יודע לנסח בצורה אנציקלופדית, כתוב במרחב המשתמש שלך באמצעות לחיצה כאן, וחבר המכלולאים ינסחו זאת, בחר לך כל ערך "אדום" הקשור לקהילתך/חסידותך/מפלגתך או כל תחום אחר שתבחר, ופשוט "תכחיל" אותו, חשוב גם להעשיר ולהרחיב ערך "מוכחל", באם אינך יכול או אינך רוצה לערוך בדף הערך, ניתן להוסיף את המידע בדף השיחה גם אם הערך עדיין לא קיים, ובעזרת ה', בזכותך ובעזרתך הפאזל הגדול "מכלול העולם החרדי" יושלם !
צדקה וחסד

רפואה

==

מערכת החינוך


מוסדות חינוך

מכונים והוצאות לאור

בתי הוראה ובתי דין

תרבות חרדית

ספרות חרדית

 • הקריטריונים מתייחסים לספרי חול חרדיים בלבד (לא ספרות תורנית). יש לעמוד לפחות באחד מהקריטריונים הבאים:
  • הספר נמכר בלמעלה משלושת אלפים עותקים. יש להביא אסמכתא בדוקה לשיעור המכירות.
  • הספר זכה בפרס ספרותי מוכר
 • הספר הוא בעל חשיבות תרבותית או ספרותית יוצאת דופן – על כך צריך להעיד גורם חיצוני כלשהו – ביקורת בעיתון או באתר אינטרנט, כתבה על הספר או על הסופר הקובעת זאת בפירוש, וכיוצא בזה. ביקורת בעיתון יומי גדול שאינה שוללת את הספר, ומתייחסת אליו בפירוט תחשב כהוכחה לחשיבות ספרותית.


'

קהילות חרדיות


שגיאות פרמטריות בתבנית:לעדכן

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

באופן כללי רף החשיבות של במכלול ליצירת ערך הוא - אם מושא הערך הוא בעל חשיבות לכלל העולם החרדי. אך גם אם מושא הערך הוא בעל חשיבות בתוך קהילה חרדית בעלת משקל הוא זכאי לערך אף שמושא הערך אינו בעל חשיבות לכלל הקהילה החרדית.

 • על מנת שקהילה תקבל הגדרת "בעלת משקל" יש לעמוד לפחות באחד מהקריטריונים הבאים :
  • הקהילה מונה למעלה מ-400 משפחות, יש להביא אסמכתא בדוקה על כמות המשפחות.
  • יש לקהילה ישיבה המיועדת לבני הקהילה ובני הקהילה לומדים בישיבה זו.
 • ישיבות בעלות מאפיינים ייחודיים,יש לעמוד לפחות באחד מהקריטריונים הבאים:
  • שיטת לימוד או שיטת חינוך
  • היסטוריה משמעותית
  • אנשי צוות ידועים
  • בוגרים ידועים.
 • גבאים - גבאים מפורסמים בתוך הקהילה בעלי הייחוד

קהילות חסידיות

חסידות בעלזא

חסידות גור

חסידות ויז'ניץ

חסידות חב"ד

חסידות נדבורנה

חסידות דושינסקי

חסידות תולדות אהרן

חסידות תולדות אברהם יצחק

חסידות באבוב

חסידות סאטמאר

חסידות סקולען

חסידות רחמסטריווקא

קהילות המזרח

קהילת יוצאי חלב


עולם הישיבות
==

בריאות הנפש בעולם החרדי

עסקים חרדים

עסקים בבעלות חרדית השאירה חותם ברור בתחומה, השפיעה על חלקים נרחבים בציבור החרדי, פרצה דרך חדשנית מבחינה טכנולוגית או עסקית, או הכתיבה סגנונות צריכה חרדית או יצרה מסורת מפוארת לאורך עשרות בשנים, או הפכה לשם דבר, או הייתה מעורבת בחיים הציבוריים החרדיים בכל דרך בולטת אחרת


==


ריקודים מקובלים בחר